دوشنبه 18 آذر 1398 | Monday, 09 December 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 27 شهريور 1389     |     کد : 3736

مقدمه و معناي فتنه

مقدمه و معناي فتنه

گفتار سوم : سيماي واقعي فتنه گران در قرآن و نهج البلاغه
مقدمه
يكي از مسائل مهمي كه با رجوع به قرآن و نهج البلاغه به عنوان راهنماي جامع مسلمان مي تواند مورد توجه و بررسي قرار يرد ، مساله فتنه و چگوني مواجهه با آن و شناخت چهره واقعي فتنه گران مي باشد.
اين دو كتاب روشنگر ، در موارد متعددي ، توجه مسلمانان را به مقوله فتنه و نقشه هاي فتنه گران ، معطوف و مؤمنان راستين را به هوشياري در برابر كساني كه با راه انداختن گرد باد فتنه ، فضاي فرهنگي و سياسي جامعه را غبار آلوده كرده و بدين وسيله حق را باطل و باطل را حق جلوه مي دهند ، فرا خوانده است .
بي ترديد ، هر جامعه اي و بخصوص جامعه آرمان گرا و انقلابي ما ، همواره در تيررس توطئه هاي بدخواهان و فتنه طلبان قرار گرفته و خواهد گرفت و تنها با بصيرت و هوشياري است كه مي توان به مقابله با نقشه هاي شوم آنان بر خاست . و اين هوشياري و بصيرت زماني حاصل مي شود كه افراد جامعه ، نسبت به مقوله فتنه ، ترفندها و نشانه هاي فتنه گران و نيز شيوه هاي مقابله با آنان ، آگاهي كافي داشته و از رهنمودهاي آخرين كتاب آسماني و همچنين هدايت هاي امامان معصوم ع ، مخصوصاً امام علي ع كه بخش زيادي از زندگاني سياسي خود را در ستيز با فتنه گران ، سپري كرده ، بهره مند گردد . چنانچه در حديث است .
" اِذا التَبَست عَلَيكُمُ الفِتَنُ فَعَليكُم بِالقُرآنُ " ‌[1] يعني ، هنگامي كه فتنه ها بر شما روي آورد و امر بر شما شد ، به قرآن مراجعه كنيد.
يعني در واقع از قرآن در حوادث و طوفان فتنه ها ، هدايت و راهنمايي بخواهيد و مي دانيم زماني اين راهنمايي تحقق مي يابد كه ما آيات مربوط به فتنه و فتنه گران را بررسي و از پيام هاي روشنگرايانه آن درس بگيريم.
نظام سياسي ايران پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي تاكنون ، همواره صحنه ظهور و بروز تحولات مختلفي بوده است . اين تحولات كما بيش باعث تاثيرات مثبت يا منفي در ساختار جامعه و نظام سياسي كشور گرديده است . انتخابات دهم رياست جمهوري ، اگر چه به لحاظ حضور بي سابقه و حداكثري مردم به نقطه درخشاني در تاريخ سياسي كشورمان تبديل شد اما سلسله وقايع و حوادث پس از آن در بعد خارجي بر جايگاه جمهوري اسلامي تاثير منفي گذارد و در بعد داخلي جامعه اسلامي را وارد شرايط جديدي نمود كه مقام معظم رهبري از آن با عنوان ‹‹ فتنه عميق ›› ياد نمودند . فتنه در بينش اجتماعي اسلام به حركتي اجتماعي با مجموعه خصوصيات مشخص اشاره دارد كه در آن فضا تشخيص حق از باطل با مشكل مواجه شده و لازم است با آن مقابله جدي نمود . سئوال اصلي نوشتار حاضر اين است كه چه عواملي باعث پيدايش فتنه در جامعه مي گردد ؟
و در صورت ابتلاي جامعه به فتنه راه هاي مقابله و خروج از آن چگونه است ؟
به منظور پاسخ به سئوالات پيش گفته از قرآن و روش تاريخي – تحليلي استفاده شده و ضمن اشاره به دوره زمامداري اميرالمؤمنين علي ع ، از فرمايشات آن امام همام براي گذار شرائط امروز جامعه اسلامي از فتنه پيش آمده بهره خواهيم برد.


معناي فتنه
فتنه به معناي يك سري پديده هاي اجتماعي ، سياسي است كه جامعه را دچار موج و تلاطم نموده و در عين حال ، حالت حق به جانب و فريب كارانه داشته باشد . به عبارت ديگر : ترفندي سياسي اجتماعي است كه از آميزش حق و باطل و پنهان نمودن باطل در پوسته حق با هدف اغفال و فريفتن مردم و براي رسيدن به مقاصدي شوم طرح ريزي مي شود.
فتنه گران مي دانند اگر باطل را به صورت عريان عرضه كنند ، هيچ كس در پي آن نمي رود ، از اين رو همواره بر تن باطل ، لباس حق پوشانده و با گرد و غباري كه بر اثر هياهو ايجاد مي كنند ، تشخيص حق از باطل را بر مردم مشتبه مي سازند و بدين وسيله سطحي نگران و كساني كه فاقد بينش قوي در مسائل سياسي و اجتماعي اند را به دان انداخته و به باتلاق انحراف مي كشانند.


مقدمه
گفتار اول : تهديد نرم و جنگ نرم
گفتار دوم : چيستي كودتاي مخملين
لينكهاي مرتبط :
ريشه يابي آشوبهاي پس از انتخابات دهم
بر اندازی جمهوری اسلامی/دولت جرج بوش
بر اندازی جمهوری اسلامی /دولت کلینتون
بر اندازی جمهوری اسلامی /دولت بوش
بر اندازی جمهوری اسلامی /دولت ریگان
بر اندازی جمهوری اسلامی /دوره کارتر
منافع آمریکا در ايران و خليج فارس و خاورميانه
اقدامات آمريكا قبل از انقلاب
سخنراني سردار مشفق
متن جهت مطالعه
دانلود فايل صوتي در دو قسمت


نوشته شده در   شنبه 27 شهريور 1389    
PDF چاپ چاپ