سه شنبه 19 فروردين 1399 | Tuesday, 07 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 29 ارديبهشت 1396     |     کد : 37069

25) سیاحت غرب / محيط زيست : مواد شيميايي خطرناك در گرد و غبار منازل ؛ جين كي

چكيده : اين تحقيق براي اولين بار در نوع خود صورت گرفته است و در آن، با انجام آزمايشي بر روي گرد و غبار موجود در جاروبرقي ها، بيش از 35 ماده مضر براي دستگاه تنفسي و محيط زيست كشف شده است. در اين زمينه، برخي مباحثات در گرفته است و قوانيني هم براي كنترل آن ها وضع شده است. مواد موجود در گرد و غبار خانه ها خطرناك هستند و متشكل از مواد شيميايي مي باشند كه از محصولات روزمره به وجود مي آيد. اين مواد مضر در مواردي مانند ظروف تفلون و ساير ظروف نچسب و لباس هايي كه ....

25) سیاحت غرب / محيط زيست : مواد شيميايي خطرناك در گرد و غبار منازل ؛ جين كي 1
چكيده :
اين تحقيق براي اولين بار در نوع خود صورت گرفته است و در آن، با انجام آزمايشي بر روي گرد و غبار موجود در جاروبرقي ها، بيش از 35 ماده مضر براي دستگاه تنفسي و محيط زيست كشف شده است. در اين زمينه، برخي مباحثات در گرفته است و قوانيني هم براي كنترل آن ها وضع شده است.
مواد موجود در گرد و غبار خانه ها خطرناك هستند و متشكل از مواد شيميايي مي باشند كه از محصولات روزمره به وجود مي آيد. اين مواد مضر در مواردي مانند ظروف تفلون و ساير ظروف نچسب و لباس هايي كه با مواد ضدآب گورتكس پوشيده شده اند، وجود دارند.
در مطالعه اي كه براي اولين بار انجام شده است، دانشمندان زباله درون كيسه هاي جاروبرقي را امتحان كردند و 35 ماده سمي شيميايي خطرناك را از آن استخراج كردند كه در توليد محصولات، منع قانوني براي آن ها وجود ندارد، ولي ثابت شد كه براي اندام هاي تنفسي انسان و ساير حيوانات توليد مشكل مي كنند.
اين مطالعه را گروهي از افراد كه راجع به مواد مصرفي تحقيق مي كنند، انجام دادند و ثابت كردند، تركيبات پرفلورينيت در هزاران محصول عادي به كار مي روند. اين گرد و غبارها از هفتاد خانه در هفت ايالت تهيه شد. بورلي تورپ مدير اين تحقيقات مي گويد: «اين فقط تعداد مختصري از اين مواد است و ما اگر بيشتر جستجو كنيم، مواد بيشتري مي يابيم».
در اين تحقيق، مواد مختلفي مورد آزمايش قرار گرفتند كه از ميان آن ها مواد شامل وينيل بيشتر وجود داشت. باراني ها، كفپوش ها، كفش ها و كيف ها، روميزي، پرده هاي حمام، پشتي ها و پي وي سي از اين دست است.
اين تحقيق را مركز غيرانتفاعي بين المللي در مونترال كه در راستاي توليدات پاكيزه كار مي كند و مركزش در سانفرانسيسكو است، انجام داده است. اين آزمايشها را مركزي تحقيقي در تگزاس كه مدت پانزده سال بر روي مواد شيميايي براي آژانس حفاظت محيط زيست ايالات متحده و بخش هاي خصوصي كار كرده نيز انجام داده است.
تحقيق كنندگان سعي كردند كه تنها مقادير غبار را اندازه بگيرند و سطح آلودگي و اثرات آن را بر روي سلامتي اندازه نگرفته اند. تورپ مي گويد كه محققان مواد شيميايي را در شير مادران، خون انسان و حيات وحش يافتند. او افزود: «پرسش واقعي اين است كه ما بايد از دولت بپرسيم، چرا بايد خطر مواد شيميايي را بپذيريم، در حالي كه مي دانيم مواد بي خطري وجود دارند و صنايع پيشرو هم سياست به كار بردن مواد سالم را پيشنهاد مي كنند؟»
اين گروه خواسته است تا قانوني براي حمايت در برابر مواد شيميايي سمّي وضع شود و در قانون قبلي تجديد نظر شود؛ همچنين بسياري از مواد شيميايي موجود در بازار را شناسايي كند. اين گروه، ابتكار عمل اروپايي ها را در اين زمينه مثال مي زند.
از طرفي، نمايندگان صنايع دنيل معتقدند كه اين تحقيق، چيز تازه اي را در بر ندارد. آلن بليكي سخنگوي انستيتو وينيل در آرلينگتون وايومينگ مي گويد: «اين مقادير براي سلامتي خطري ندارد. اين حقيقت كه مقادير ماده اي در گرد و غبار سنجيده شود، به معناي ايجاد خطر نيست. مواد موثره وينيلي مدت پنجاه سال است كه در محصولات ملي به كار مي روند و مصرف كنندگان مي توانند به اين محصولات اعتماد كنند».
روبرت باك كه شيميداني در دوپونت است و پي اف اُاي (PFOA) را به كار مي برد، مي گويد: اين ماده كه جزء اسيدهاي پرفلواكتانيك است، خطري براي مصرف كنندگان ندارد. او افزود، ساير محصولات آن ها (مانند فرش) هم پي اف اُاي ندارد.
اين مطالعه روي 44 ماده شيميايي در شش گروه كه در محصولات مصرف كنندگان مشترك هستند، متمركز شد. با اين وجود، اين محصولات مشكلاتي را براي سيستم ايمني ايجاد كردند و در ايجاد آسم و ساير بيماري ها بر روي انسان و حيوان مؤثر بودند.
حشره كش ها، آيكل فنل ها، ارگانوتين ها و روكش هاي پرفلوتينيت هم در اين زمره مواد سمي آلوده كننده هستند.
70 شركت كننده از سان فرانسيسكو، سن آنلمو، بركلي، اوكلند، ال سريتو و سان خوزه در اين آزمايش شركت داشتند.
هلن كانگ در بركلي استاد دانشگاه گلدن گيت است و در مدرسه حقوق هم تدريس مي كند. او همراه نمونه خود به جنوب شرقي در انستيتو سان آنتونيو رفت و از نتايج تحقيق هم حيرت زده شد. ژانت ساوفورد هم از سن آنلمو كه مادر كودكي 21 ماهه است، گفت از نتايج تحقيقات شگفت زده شده است. او كه براي بنياد مشترك المنافع طرفدار تحقيق محيط زيستي در بوليناس كار مي كند، گفت: «ما تلاش مي كنيم كه در مورد آنچه كه انجام مي دهيم، هشيار باشيم، به ويژه اينكه مي خواهيم از فرزندان كوچك خود مراقبت كنيم». او افزود: «من فكر مي كنم كه يك مصرف كننده شخصي شانس زيادي ندارد».
در كاليفرنيا لايحه اي مصرف نوعي از مواد آرايشي را ممنوع كرد. لايحه ديگري بسفنول را ممنوع كرد. لايحه سوم هم از شركت هاي لوازم آرايشي مي خواهد كه مواد به كار رفته را به سرويس هاي وزارت بهداشت ايالتي اطلاع دهند.
1Jane Kay -
خطرات غباري
تحقيق جديدي در مورد «بيماري هاي غباري» شش دسته از مواد را در گرد و غبار خانه ها يافته است:
- فتالاتها كه در صدر جدول قرار دارند و انواع گوناگوني دارند - دي اي اچ پي (DEHP)، بي بي پي (BBP) و بي پي دي (BPD) ـ كه همه اين ها در وينيل و ساير محصولات به كار مي روند. در آزمايشگاه نشان داده شده است كه اين مواد روي سيستم توليد مثل (به ويژه مردان) تأثير مي گذارند. اين مواد همچنين مي توانند باعث مشكلات تنفسي در كودكان شوند.
- آلكيل فنل ها در شويندهاي همه منظوره به كار مي روند. آن ها در رنگ ها و پارچه ها هم به كار مي روند. آلكيل فنل ها روي هورمون طبيعي استروژن تأثير دارند و باعث تغييراتي در برخي اندام هاي جنسي مي شوند.
- حشره كش ها و پشه كش ها در ليستي كه پنتاكلروفنل ناميده مي شود، جاي دارند. اين ها روي هورمون ها تأثير مي گذارند و سرطان زا هستند.
- برومايددارها كه در فوم هاي پلي اورتان، پلي سترين، لوازم الكترونيكي و پارچه ها يافت مي شوند. اين ها در بدن و بر روي هورمون تيروئيد تأثير دارند.
- روكش هاي پرفلورين دار كه نمونه هاي آن پي اف اُاس (PFOS) و پي اف اُآي (PFOE)وجود دارد و در براق كننده كف، فيلم و لوازم دندان پزشكي به كار مي روند. پي اف اُآي براي توليد تفلون به كار مي رود. اين ماده درروكش ها و گورتكس هم كاربرد دارد. آن ها به طور بالقوه روي عملكرد ارگان ها اثر مخرب دارند و بر روي توسعه جنسي حيوانات آزمايشگاهي هم تأثير داشتند.
منبع:Chronicle Environment


نوشته شده در   جمعه 29 ارديبهشت 1396    
PDF چاپ چاپ