جمعه 9 اسفند 1398 | Friday, 28 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 12 بهمن 1395     |     کد : 36372

ترامپ خطاب به ارتش آمريکا : براي جنگ جهاني جديد آماده باشيد !(آیا جنگ سوم جهانی در راه است؟)

شايد سه روز قبل ، زماني که ميخائيل گورباچف آخرين رئيس جمهور شوروي سابق در خصوص وقوع جنگ جهاني هشدار داد، کمتر کسي هشدار وي را جدي گرفت . با اين حال اظهارات اخير دونالد ترامپ در جمع نظاميان اين کشور ، نشان از بحراني دارد که ممکن است به زودي نظام بين الملل را فرا گيرد . در حالي که ترامپ در ظاهر سخن از تمرکز بر مرزهاي داخلي آمريکا به ميان آورده و هزينه سازي هاي آمريکا در کشورهاي مختلف را به چالش مي کشد ، در عملي کاملا متناقض ، در حال چينش پازل هاي جنگي جديد است. ...

ترامپ خطاب به ارتش آمريکا : براي جنگ جهاني جديد آماده باشيد !(آیا جنگ سوم جهانی در راه است؟)
شايد سه روز قبل ، زماني که ميخائيل گورباچف آخرين رئيس جمهور شوروي سابق در خصوص وقوع جنگ جهاني هشدار داد، کمتر کسي هشدار وي را جدي گرفت . با اين حال اظهارات اخير دونالد ترامپ در جمع نظاميان اين کشور ، نشان از بحراني دارد که ممکن است به زودي نظام بين الملل را فرا گيرد . در حالي که ترامپ در ظاهر سخن از تمرکز بر مرزهاي داخلي آمريکا به ميان آورده و هزينه سازي هاي آمريکا در کشورهاي مختلف را به چالش مي کشد ، در عملي کاملا متناقض ، در حال چينش پازل هاي جنگي جديد است.
چنانچه گلوبال ريسرچ گزارش داده است، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در ديدار اخير خود با مقامات وزارت جنگ اين کشور (پنتاگون) به ارتش آمريکا دستور داد تا براي يک جنگ جهاني آماده شود.ترامپ روز جمعه گذشته هنگامي که از پنتاگون بازديد مي‌کرد، در فرماني اجرايي از ارتش خواست تا با بازسازي گسترده، وسيع و گسترش نيروها، شامل زرادخانه اتمي عليه روسيه و چين آماده شود.ترامپ در حال امضاي اسناد گفت: «من فرماني اجرايي را امضا مي‌کنم که بر اساس آن نيروهاي مسلح ايالات متحده آمريکا در سطحي وسيع بازسازي شود».ترامپ در ادامه که فرمان دوم مبني بر تعليق مهاجرت شهروندان برخي از کشورها به آمريکا را امضا مي‌کرد، گفت: «از ايالات متحده در برابر حملات تروريستي کشورهاي خارجي محافظت کنيد». فرمان نظامي خطاب به جيمز ماتيس وزير دفاع اين کشور بود که براي ريشه‌کن کردن داعش بايد اقدام کند و خط قرمزها را در مدت 30 روز بازبيني کند.
بر اساس گزارش واشنگتن پست، ماتيس بايد نتايج بررسي خود در خصوص چگونگي مقابله با روسيه و چين را در قالب گزارشي به ترامپ ارائه کند.فرمان ديگر ترامپ مبني بر افزايش بودجه نظامي آمريکا در سال جاري ميلادي و سال 2018 است که به‌موجب آن امنيت آمريکا تقويت شود.
فرمان ترامپ تنها سه صفحه است که به‌شکل طرحي براي جنگ جهاني ديده مي‌شود.بخش سوم اين فرمان تهديد به استفاده از سلاح اتمي تا سال 2022 را در خود دارد. اين فرمان شامل مدرن‌سازي سلاح‌هاي اتمي و سيستم دفاع ضدموشکي آمريکا نيز مي‌شود. بخش ديگري از اين فرمان بر بهينه سازي ابزارهاي جنگ سايبري تأکيد دارد.اين اقدام ترامپ در ادامه سياست دولت اوباما مبني بر گسترش زرادخانه اتمي آمريکا به‌ميزان يک‌تريليون (هزار ميليارد) دلار است.
از سوي ديگر، ميخاييل گورباچف آخرين رئيس جمهور اتحاد جماهير شوروي نيز بار ديگر هشدار خود را در خصوص وخامت اوضاع فعلي تکرار کرده است.
ميخاييل گورباچف با هشدار نسبت به آغاز يک جنگ هولناک در اروپا، اعلام کرد: نيروهاي پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) و روسيه که پيش از اين دور از هم بودند، اکنون در مسافت قابل تيراندازي رويارو شده اند.به گزارش ايرنا، آخرين رهبر شوروي پيش از فروپاشي سال 1991 در مقاله اي که در پايگاه روزنامه راسيسکايا گازتا ارگان رسمي دولت روسيه انتشار يافت، نوشت: در دکترين نظامي کشورهاي مختلف، نکات خطرناک ثبت مي شود که با توجه به آنها چنين مي نمايد، جهان براي يک جنگ هولناک ديگر آماده مي شود.گورباچف خطرناک ترين وضعيت را در منطقه اروپا مي داند که واحدهاي نظامي بيشتري در آن مستقر شده اند و همچنان تانک ها و نفربرهاي زرهي (آمريکايي) از ديگر مناطق جهان به کشورهاي نزديک يا هم مرز روسيه منتقل مي شوند.
وي در بخش ديگري از مقاله خود با اشاره به افزايش بودجه نظامي بسياري از کشورها نوشت: اين وضعيت در شرايطي است که برخي کشورها براي تامين نيازها و خدمات اجتماعي اساسي مردم بودجه کافي ندارند.
گورباچف ادامه داد: کشورهاي مختلف براي خريد جنگ افزارهاي پيشرفته هزينه هاي سنگيني مي کنند که از نظر قدرت تخريب همسان تسليحات کشتار جمعي است.آخرين رهبر شوروي بدون اشاره به نام کشوري نوشت: زيردريايي هايي به خدمت گرفته مي شود که پرتاب يک موشک هسته اي آن مي تواند منطقه اي بزرگ را نابود کند و سامانه هاي پدافند موشکي آن (آمريکا) هم ثبات راهبردي جهان را برهم مي زند.وي همچنين با اشاره به کاهش تسليحات هسته اي شوروي و آمريکا از دهه هشتاد ميلادي و متوقف شدن اين روند در سال هاي اخير، نوشت: اکنون ضرورت دارد، اعضاي شوراي امنيت نهاد مسئول دفاع از صلح و امنيت جهاني گام نخست را بردارند و پيشنهاد مشخص اين است که سران کشورهاي عضو شورا در يک نشست ويژه قطعنامه رد جنگ هسته اي را تصويب کنند.


نوشته شده در   سه شنبه 12 بهمن 1395    
PDF چاپ چاپ