جمعه 4 بهمن 1398 | Friday, 24 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 19 شهريور 1389     |     کد : 3551

فضيلت نماز جماعت

فضيلت نماز جماعت

فضيلت نماز جماعت
نماز جماعت از مهمترين مستحبّات و از بزرگترين شعائر اسلامى است و در روايات، فوق العاده روى آن تأكيد شده است. مخصوصاً براى همسايگان مسجد يا كسى كه صداى اذان مسجد را مى شنود، بيشتر سفارش شده و سزاوار است انسان تا مى تواند نمازش را با جماعت بخواند، حتّى برخى از فقها گفته اند، حاضر نشدن به نماز جماعت اگر از روى بى اعتنايى و سبك شمردن باشد، حرام است.
مستحب است انسان صبر كند كه نماز را به جماعت بخواند، و نماز جماعت، از نماز فرادا در اوّل وقت بهتر است و نيز جماعتى كه مختصر بخوانند از نماز فرادا كه آن را طول دهند برتر است.


چند روايت درباره فضيلت نماز جماعت:
درباره فضيلت نماز جماعت و سرزنش كسانى كه از آن روى گردانند روايات بسيارى نقل شده است كه به بخشى از آن اكتفا مى كنيم:
1ـ در روايتى آمده است كه اگر يك نفر به امام جماعت اقتدا كند هر ركعت آن، ثواب 150 نماز دارد و اگر دو نفر اقتدا كنند، هر ركعت ثواب 600 نماز و هر قدر عدد نمازگزاران بيشتر شود، ثواب نمازشان بيشتر خواهد شد و اگر عدد آنان از ده نفر بگذرد، اگر تمام آسمانها كاغذ و درياها مركّب و درخت ها قلم و ملائكه و انس و جن نويسنده شوند، نمى توانند ثواب يك ركعت آن را بنويسند.(1)
2ـ از رسول خدا(صلى الله عليه وآله) نقل شده است كه فرمود: «هر كس نماز مغرب و عشا و نماز صبح را در مسجد به جماعت بخواند، گويا همه شب را به شب زنده دارى سپرى كرده است».(2)
3ـ در روايت ديگرى از رسول خدا(صلى الله عليه وآله) مى خوانيم: «هر كس كه به قصد شركت در نماز جماعت به سوى مسجد قدم بردارد، در برابر هر گامى كه بر مى دارد حسنات زيادى براى او نوشته مى شود... و اگر در همان حال بميرد، خداوند هزاران فرشته را بر او مى گمارد كه در قبر به سراغش مى روند و به او مژده و بشارت مى دهند و در تنهايى همدم او مى گردند و تا روز قيامت براى او استغفار مى كنند».(3)
4ـ اميرمؤمنان(عليه السلام) فرمود: «آن كس كه بدون علّت (و عذر موجّه) در مسجد با مسلمانان نماز نگذارد، نماز او، نماز نيست».(4)
نماز جماعت آداب و شرايطى دارد كه براى آگاهى از آنها به رساله هاى توضيح المسائل مراجعه شود.


نماز ؛ چشمه ى زمزم روح
چگونه نماز بخوانيم ؟ ›› تصويري
سیمای نماز


نوشته شده در   جمعه 19 شهريور 1389    
PDF چاپ چاپ