پنجشنبه 21 آذر 1398 | Thursday, 12 December 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 8 مرداد 1395     |     کد : 34984

56. سوره واقعه آيه 68-70

پيام ها / 1- استدلال‏هاى قرآن ، فراگیر ، ساده و در عین حال عمیق است . نگاهى به آب ، براى توجّه انسان به مبدأ و معاد كافى است. «أفرأیتم الماء الّذى تشربون» 2- نزول آب قابل نوشیدن ، نشانه حكمت و قدرت الهى است .«الماء الّذى تشربون» 3- نزول باران از آسمان ، از قدرت انسان خارج است و این براى خداشناسى كافى است . «ءأنتم انزلتموه من المزن ام نحن المنزلون» (هیچ عملى بدون اراده الهى تحقق پیدا نمى‏ كند.) 4- آفرینش ، كلاس تدبّر ، «أفرأیتم ...» ...

آيه
أَفَرَاَيْتُمُ الْمَآءَ الَّذِى تَشْرَبُونَ
أَأَنتُمْ أَنزَلُْتمُوهُ مِنَ الْمُزْنِ أَمْ نَحْنُ الْمُنزِلُونَ
لَوْ نَشَآءُ جَعَلْنَاهُ أُجَاجاً فَلَوْلَا تَشْكُرُونَ‏
ترجمه
آیا آبى را كه مى ‏نوشید دیده ‏اید؟
آیا شما آن را از ابر باران‏زا فرو آوردید یا ما فرو فرستنده ‏ایم؟
اگر بخواهیم آن را شور و تلخ مى‏ گردانیم ، پس چرا سپاسگزارى نمى‏ كنید؟
نکته ها
«مُزْن» به ابر سفید باران‏زا گفته مى‏ شود، «اُجاج» آب شور همراه با تلخى است.
در حدیث مى‏ خوانیم : هرگاه رسول خدا صلى الله علیه وآله آب مى ‏نوشید، مى‏ فرمود : «الحمدللّه الّذى سقانى عَذباً فُراتاً برحمته و لم یجعله مِلحاً اُجاجاً بذنوبى»(59)، خدا را شكر كه به واسطه رحمتش به ما آب گوارا نوشاند و به خاطر گناهانِ ما، آن را شور قرار نداد.
توجّه به نقش آب در رفع تشنگى «تشربون»، چگونگى پیدایش آب «من المزن» ، فرو آمدن باران «نحن المنزلون»، و مزه و طعم آن «لو نشاء لجعلناه اجاجاً»، انسان را به شكرگذارى وا مى ‏دارد. «فلولا تشكرون»
الطاف دائمى خداوند ، نشانه عجز او از تغییر و تحوّل نیست . جمله «لو نشاء» به معناى آن است كه ما آب را شور نمى‏ كنیم ولى مى ‏توانیم این كار را انجام دهیم.
توجّه به نعمت‏ها ، هم اعتقاد توحیدى انسان را بالا مى ‏برد، «نحن الزارعون ... نحن المنزلون» هم روحیه تشكر را در انسان زنده مى‏ كند و هم استبعاد زنده شدن دوباره و معاد را برطرف مى ‏كند.
59) وسائل، ج 25، ص‏257.
پيام ها
1- استدلال‏هاى قرآن ، فراگیر ، ساده و در عین حال عمیق است . نگاهى به آب ، براى توجّه انسان به مبدأ و معاد كافى است. «أفرأیتم الماء الّذى تشربون»
2- نزول آب قابل نوشیدن ، نشانه حكمت و قدرت الهى است .«الماء الّذى تشربون»
3- نزول باران از آسمان ، از قدرت انسان خارج است و این براى خداشناسى كافى است . «ءأنتم انزلتموه من المزن ام نحن المنزلون» (هیچ عملى بدون اراده الهى تحقق پیدا نمى‏ كند.)
4- آفرینش ، كلاس تدبّر ، «أفرأیتم ...» تذكّر ، «أفلا تذكّرون» و زمینه ‏ساز تشكّر است. «فلولا تشكرون»


نوشته شده در   جمعه 8 مرداد 1395    
PDF چاپ چاپ