سه شنبه 29 بهمن 1398 | Tuesday, 18 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 16 خرداد 1395     |     کد : 34545

پیام تبریک بمناسبت ماه مبارک رمضان 95 (مجموعه شهد بندگي و ضيافت نور ؛ رمضان نزد اهل دل)

ديباچه / درود بر ميهمانان خدا ، سلام بر روزه داران رمضان كه با نيروي ايمان ، نفس سركش را مهار كردند و خود را از پليدي ها و زشتي ها رهانيدند و به ديار سعادت و سلامت ره سپردند . درود بر حرمت گزاران ماه رمضان و درود بر بهره مندان از بركت ها و فضيلت هاي اين ماه كه بر سفره بخشايش پروردگار ، به صيقل جسم و جان و مجاهده با نفس مشغولند . سلام بر ليلة القدر ؛ شب نور و رحمت ، شب نزول قرآن و مطلع خيرات و سعادت كه سرمنشأ زندگي نوين و مبدأ تحول و كمال انسان هاست. ...

بانک اشعار
مناجات با خدا
- See more at: http://lailatolgadr.ir/?MID=21&Type=News&TypeID=37&id=23032#sthash.MEVwpMwa.dpuf
پیام تبریک بمناسبت ماه مبارک رمضان 95 (مجموعه شهد بندگي و ضيافت نور ؛ رمضان نزد اهل دل)
ديباچه
درود بر ميهمانان خدا ، سلام بر روزه داران رمضان كه با نيروي ايمان ، نفس سركش را مهار كردند و خود را از پليدي ها و زشتي ها رهانيدند و به ديار سعادت و سلامت ره سپردند.
درود بر حرمت گزاران ماه رمضان و درود بر بهره مندان از بركت ها و فضيلت هاي اين ماه كه بر سفره بخشايش پروردگار، به صيقل جسم و جان و مجاهده با نفس مشغولند . سلام بر ليلة القدر ؛ شب نور و رحمت ، شب نزول قرآن و مطلع خيرات و سعادت كه سرمنشأ زندگي نوين و مبدأ تحول و كمال انسان هاست.
در موسم رحمت و تجلي حقيقت و نزول بركت ، با تهذيب نفس و تطهير قلب ، به عالم عُلْوي پر مي گشاييم و طَيَران آدميت را به نظاره مي نشينيم و نيز با تمرين خلوص و بندگي ، از خدا مي خواهيم كه بر محمد و آلش درود فرستد و شناخت فضايل اين ماه و بزرگداشت حرمت آن را به ما ارزاني فرمايد.
پيش گفتار
منت خدايي را كه به بندگانِ درگاه خويش طريق شكر و امتنان آموخت ، و ايشان را اهل شكر و سپاس قرار داد تا سپاس گزار عطايا و نيكي اش باشند و از افزوني كرم خويش ، ايشان را بر سپاس و شكرشان، پاداشي نيكو عنايت فرمود.
سپاس خدايي را كه رهنمايي به گوهر تابناك دين را در صدف وجود آدمي به وديعت نهاد و او را به شرف مسلماني شرافت بخشيد و طريق سير و سلوك تحصيل رضاي خويش را به وي عنايت كرد تا در مسير معرفت گام نهد و به بلنداي رضاي محبوب دست يازد.
و سپاس محبوبي را سزاست كه شهر ضيافت خويش را ماه طاعت و طهارت مقرر فرمود و آن را به نام پاك رمضان آراست و سفره ضيافتش را با فيض قرآن و نور هدايتش منور داشت و تشنگان حقيقت را به لعل شيرينش سيراب كرد و مهر بطلان بر سياهي و گمراهي كشيد.
خوشا به حال مشتاقان درگاه محبوب در ماهي كه فيض قرآن در آن فرو فرستاده شد، در حالي كه نور است و نشانه اي آشكار براي جدايي حق و باطل. ماهي كه خداي متعال، خور و خوراك را به هنگامه روزش منع نمود تا شهد شيرين عبوديت را در دل شب قدرش به تماشا گذارد، فرشتگان رحمت را به سكانداري روح فرو فرستد و ايان شبش را به سلام ختم كند.1
ماه مبارك رمضان ، ماه انس و مناجات با پروردگار مهرباني است كه در آن ماه، خداوند، بندگان غافل و محتاج را به ضيافت نور و سرور بر سر خوان عفو و رحمت بي منتهايش فرا خوانده است ؛ ضيافتي سرشار از معنويت و كمال و معرفت كه آگاهي از آداب آن بر ميهمانان شايسته است و مراعات آن ، بهره مندي ايشان را افزون مي سازد.
1. برگرفته از: صحيفه سجاديه، دعاى 44، مترجم: فيض الاسلام، انتشارات جامعه مدرسين، 1375، چ 1،
ص 211.

فضيلت ماه مبارك رمضان (روز اول ماه مبارك رمضان)
آب زنيد راه را هين كه نگار مي رسد مژده دهيد باغ را بوي بهار مي رسد مولوي
آب حيات هستي
ياران و همراهان !
سخن از محبوب ترين اوقات نزد پروردگار متعال است كه ماهي نه زميني و خاكي، كه ملكوتي و آسماني است و توصيف آن، عقل ها را حيران و جان ها را سرگردان و دل ها را شيفته و بي قرار مي سازد ؛ حقا كه در بيان نگنجد و در وصف نايد.
به راستي، گزافه نخواهد بود اگر گفته شود رمضان، لطيفه غيبيه الهي در كالبد خاموش زمان است و آب حياتي است در ظلمتكده فتنه خيز خودخواهي كه كام تشنه مشتاقان راستين را سيراب مي كند و جگر تفتيده عاشقان هجران كش را به شهد مهنّاي وصال خنكي مي بخشد.
ماهي كه سيد كاينات و سرور اوليا، محمد مصطفي صلي الله عليه و آله در وصف آن فرمود: با بركت و مغفرت سوي دل ها مي خرامد و شكوهمندانه، چند صباحي در دل هاي مشتاقان مؤمن مي نشيند. آن گاه عزيمت مي كند و با وداعي ، دل از آنان مي برد و تا سالي به فراقشان مبتلا مي سازد.
دير آمدي اي نگار سرمست ... زودت ندهيم دامن از دست
معشوقه كه دير دير بيند ... آخر كم از آنكه سير بيند
سعدي

بانک اشعار
مناجات با خدا
- See more at: http://lailatolgadr.ir/?MID=21&Type=News&TypeID=37&id=23032#sthash.MEVwpMwa.
ضيافت نور
به راستي چه توان گفت در وصف ماهي كه سر آمد ماه ها و ايام است و روزها و شب هايش ، برترينِ روزها و شب هاست.
ماه ضيافت عشق كه سفره نور و بركت آن ، از عرش تا به فرش گسترده است و عاصي و مطيع را بر سر آن بار عام مي دهند . ماهي كه معشوق به پذيرايي عاشقان بي قرار آمده و خاكساران سر كوي خويش را به نوازش و ملاطفت مي خواند.
بندگان به ميهماني پروردگار عزيز و قادر خويش مي آيند و جرعه جرعه نور و ضيا و بهجت و صفا به كام جان مي ريزند. خوشا احوال مشتاقان در اين ماه.
سحرم دولت بيدار به بالين آمد ... گفت برخيز كه آن خسرو شيرين آمد
قدحي در كش و سرخوش به خرابات خرام ... تا ببيني كه نگارت به چه آيين آمد
حافظ
وصف رمضان
محبوبا !

ما را معذور بدار در كوتاهي و حيراني توصيف مهماني خويش . چه زيباست توصيف ماه خدا ز خدا شنيدن ؛ ماهي كه خود فرموده اي هيچ عمل كوچك و بزرگي در آن ضايع و تباه نمي گردد ؛ خواب روزه داران در آن، عبادت ؛ نَفَسشان ، تسبيح ؛ دعايشان ، مستجاب و اعمالشان ، مقبول درگاهت خواهد بود.
خوشا به حال روزه داراني كه با دهانِ از طعام بسته و كامي تشنه ، لب به قرآن گشوده، با آيه آيه آن مدارج قرب و كمال را مي پيمايند ؛ آنان كه در پيروي از محبوبِ درگاه ازلي نبي اكرم اسلام صلي الله عليه و آله ، با تشنگي و گرسنگي در اين ماه شريف ، تشنگي و گرسنگي هولناك محشر را به ياد مي آورند و با تذكر حال بينوايان و مستمندان ، به ياري ايشان مي شتابند. پيران را اكرام و كودكان را ترحم مي كنند. پيوندهاي خويشاوندي را مستحكم مي سازند و در گفتار خويش دقت دو چندان مبذول مي دارند. بر سر سفره محبوب ، حق نمك نگاه مي دارند و از معاصي و موجبات سخط و نارضايتي او مي پرهيزند و از يتيمان و بي پناهان دستگيري مي كنند.
پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله فرمود:
آن كه بر حال يتيمان مردمان رحم آورد، بر يتيمانش رحم مي شود.1
نسرشته ام در گلم الاّ هواي دوست ... سر تا به پاي من همه هست از براي دوست
دل از براي آنكه ببينم جمال او لب ... از براي آنكه بگويم ثناي دوست دست
از براي آنكه به دامان او زنم پا ... از براي آنكه روم در رضاي دوست
گوش از براي حلقه و گردن براي طوق ... يعني اسير و بنده ام و مبتلاي دوست
فيض كاشاني
1. شيخ عباس قمى، مفاتيح الجنان، مترجم: مهدى الهى قمشه اى، دفتر نشر فرهنگ اسلامى، خطبه
رسول اكرم، ص 313.
تمناي نياز
ياران و همدلان !
ماه مبارك رمضان ، برترين اوقات و ايام سال و برترين اوقات اين ماه، گاهِ نماز و قيام و قعود است در محضر يار كه با نظر رحمت به بندگانش مي نگرد و مناجاتشان را مي شنود و نداي نياز و زاري ايشان را لبيك مي گويد و حاجاتشان را روا مي دارد .
چه خوش است خلوت نماز و نياز با محبوب كريم و داننده راز ، مگر نه آنكه نبي مكرم محمد مصطفي صلي الله عليه و آله آنجا كه حلول اين ماه پر فيض را نويد مي داد ، خطاب به جماعت مسلمانان فرمود : بدانيد و هوشيار باشيد كه روح و جان شما در بند زشتي هاي كردارتان است.
پس جان هاي خويش را با استغفار و عذرخواهي از درگاه پروردگار ، از قيد و بند شيطان رها سازيد و با سجده هاي طولاني ، روي بر خاك عجز و نياز نهيد و بدين سان، بار گناهان از دوش خسته خويش برگيريد ؛ زيرا خداي متعال به عزت خويش سوگند فرموده است كه نمازگزاران و ساجدان درگاه خويش را عذاب نكند و به آتش غضب خويش نسوزاند.1
اي جوان سروقد گويي بزن پيش ... از آن كز قامتت چوگان كنند
حافظ
1. همان.
رمضان نزد اهل دل
ارزش و ارجمندي اين ماه بزرگ تا بدان جاست كه در احوال برخي بزرگان اهل معرفت آورده اند :
ابتداي اين ماه عزيز را ابتداي سال خودسازي خويش به شمار مي آورده اند تا با شروع آن ، عهد بندگي و عبوديت خويش را با خالق متعال تجديد و كوتاهي ها و فيض هاي از كف رفته را جبران كنند و با پرداخت خمس، به پاكيزگي و پاك سازي مالي خويش دست زنند تا بهترين بهره را از اين ماه شريف برند و صفا و بهايي به كف آرند .
آري به راستي گفته اند كه :
قدر زر ، زرگر شناسد ؛ قدر گوهر ، گوهري.

عفو و آمرزش
وجود مبارك امام صادق عليه السلام در آخر شعبان و اول ماه رمضان ، چنين به درگاه خالق متعال زمزمه و ناله مي برد :
الهي !
موعظه ام فرمودي ، ولي پند نگرفتم . از گناهانم بازداشتي ، ولي دست برنداشتم . اكنون اين منم كه هيچ عذر و بهانه اي در پيشگاه ربوبي ات ندارم. پس از گناهانم در گذر اي كريم بخشايشگر. «فَاعفُ عني يا كريم».
الهي !
بندگان را به علم بي كران تو آگاهي نيست و بر شناخت قدر و منزلت تو توانايي نه . حال آنكه همه نيازمند رحمت بي پايان توييم ، پس روي خويش از ما بر متاب .1
من بنده عاصي ام ، رضاي تو كجاست ؟ ... تاريك دلم ، نور و ضياي تو كجاست؟
ما را تو بهشت اگر به طاعت بخشي ؟ ... آن بيع بود ، لطف و عطاي تو كجاست؟
خواجه عبد اللّه انصاري آن گاه آن حضرت در ادامه راز و نياز عاشقانه با محبوب ، به موانع سير معنوي انسان در مسير كمال و معرفت اشاره مي فرمايد كه :
هر كدام به نوعي آدمي را از فيض و بركات معنوي محروم مي كنند ؛ رذيلت هايي همچون شك و ترديد ، شبهه ، مقاومت در برابر حق و حقيقت ، نااميدي از درگاه خدا ، بيكاري ، فخر فروشي ، ريا ، نفاق و كبر و گناه .2
اي واقف اسرار ضمير همه كس ... در حالت عجز ، دستگير همه كس
از هر گنهم ، توبه ده و عذر پذير ... اي توبه ده و عذرپذير همه كس
خواجه عبدالله انصاري
1. سيد بن طاووس، اقبال الاعمال، دار الكتاب الاسلاميه، 1349، ص 9.
2. همان.

حسرت نابخشودگي
از بشارت هاي مهم در اين ماه مبارك ، لذت عفو و آمرزش الهي است .
پس اي عزيز !
تأمل كن كه چگونه خواهي بود در شب و روز خود و چگونه اعضا و جوارح خويش را از معصيت هاي پروردگار باز مي داري . مبادا كه شب ها را به خواب بگذراني و روزها را به غفلت از ياد خداي .
پيامبر مكرم الهي فرمود :
خداي متعال ، آن كس را كه ماه رمضان بر او بگذرد و مورد عفو و آمرزش الهي قرار نگيرد ، نيامرزد.1
به راستي ، چه حسرتي بيشتر ازآنكه آدمي مشمول فيض بخشايش كريمانه الهي واقع نگردد ، حال آنكه نبي مكرم اسلام صلي الله عليه و آله فرمود :
در آخر هر روز از روزهاي ماه رمضان ، هنگام افطار ، حق تعالي هزار هزار كس را از آتش دوزخ آزاد مي فرمايد و چون شب جمعه و روز جمعه شود ، در هر ساعتي ، هزار هزار كس را از آن مي رهاند كه هر يك مستوجب عذاب شده باشند و در شب و روز آخر ماه ، به عدد آنچه در تمام ماه آزاد كرده است ، آزاد مي كند.2
اي كريمي كه از خزانه غيب گبر و ترسا وظيفه خور داري ... دوستان را كجا كني محروم تو كه با دشمنان نظر داري
سعدي
اي عزيز !
مبادا كه ماه رمضان بيرون رود و گناهان تو باقي مانده باشد و هنگامي كه روزه داران مزدهاي خود را بگيرند ، تو از شمار محرومان و زيان كاران باشي . بايسته است تقرب بجويي به سوي خداوند تبارك و تعالي ، به تلاوت قرآن مجيد در شب ها و روزهاي اين ماه و نيز به نماز و جدّ و جهد كردن در عبادت و به جاي آوردن نمازها در اوقات فضيلت و كثرت دعا و استغفار ؛ كه :
گر گدا كاهل بود ، تقصير صاحب خانه چيست.
1. محمدباقر مجلسى، بحارالانوار، ج 96، ص 350.
2. مفاتيح الجنان، ص 313.

كلام آخر
الهي !
اي خالق بي مدد و اي واحد بي عدد ، اي ظاهر بي صورت و اي باطن بي سيرت ، اي حيّ بي ذلت و اي بخشنده بي منت ، اي داننده رازها ، اي شنونده آوازها ، اي بيننده نمازها، اي پذيرنده نيازها، اي شناسنده نام ها، اي رساننده گام ها، اي آگاه بر حقايق و اي مهربان بر خلايق، عذرهاي ما را بپذير.
كه تو غني اي و ما فقير و بر عيب هاي ما خرده مگير ؛ كه تو قوي اي و ما حقير.
از بنده خطا آيد و ذلت ... و از تو عطا آيد و رحمت .
يا رب ، دل پاك و جان آگاهم ده ... آه شب و گريه سحرگاهم ده
در راه خود ، اول ز خودم بي خود كن ... بي خود چو شدم ، ز خود به خود راهم ده
خواجه عبداللّه انصاري

زيرنويس
1. اِنمَّا سُمِّيَ الرَّمَضانُ لِاَنَّهُ يَرْمَضُ الذُّنُوُبَ ؛ رمضان به اين سبب رمضان ناميده شده است كه گناهان را مي سوزاند.1 پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله
2. اِنَّ اَبْوابَ السَّماءِ تُفْتَحُ في اَوَّلِ لَيلَةٍ مِنْ شَهرِ رَمَضانِ وَلا تُغْلَقُ الي آخِرِ لَيْلَة مِنْهُ ؛ به راستي كه درهاي آسمان در شب اول رمضان باز شده است و تا شب آخر ماه بسته نمي شود.2 پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله 3
3. لَوْ يَعْلَمُ الْعَبْدُ ما في رَمَضانِ لَوَدَّ اَنْ يَكُونَ رَمَضانُ السَّنَةَ؛ گر بندگان از بركت ها و حقايق ماه رمضان آگاهي مي يافتند ، آرزو مي كردند كه رمضان يك سال باشد.3 پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله
4. هنگامي كه هلال ماه رمضان آشكار شود ، درهاي دوزخ بسته گردد و درهاي بهشت گشوده شود و شيطان ها در زنجير مي شوند.4 پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله
5. در ابتداي ماه رمضان ، خداوند عزوجل به جبرئيل فرمان مي دهد كه به زمين برو و شياطين را در زنجير كن تا روزه بندگانم را فاسد نكنند .5 پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله
6. اِنَّ الشَقيَّ مَنْ حُرِمَ غُفْرانَ اللَّهِ في هذا الشَّهْرِ العَظيمِ ؛ بدبخت كسي است كه در اين ماه بزرگ، از بخشش و مغفرت خداوند محروم گردد .6 پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله
1. محمد محمدى رى شهرى، ميزان الحكمة، دفتر تبليغات، چ 4، ج 4، ص 176.
2. همان.
3. همان.
4. همان، ص 179.
5. همان.
6. همان، ص 180.

تسبيح موجودات
نردبان آسمان
گناه شناسي
فاطمه س الگوى حيات زيبا
چهل حديث در سيره فاطمى
سيما و سيره ريحانه پيامبر ص
نظم و انضباط
صدايت ميزنم , سلامت ميدهم
شهوت و عفت
جوانان و پرسش ‌هاي اخلاقي
توبه زيباترين پوزش
جواني امام علي (ع)
قرآن و جوانان
اخلاقيات در قرآن کریم
خانواده و مسايل اجتماعي در قرآن
روانشناسى و علوم تربيتى
دانستنيهاي دختران
دانستنيهاي پسران
دانستنیهای نوجوانان
دانستنیهای خانواده
نصایح ادبی آیت الله مکارم شیرازی
گلستان منظوم علامه حسن زاده
دستورالعمل های عارفان وارسته

در محضر عارفان
در محضر آیت الله بهجت ره
1>سرچشمه حکمت
2> مقام و منزلت ائمه ع
3>دستورالعمل اخلاقی بهجت
4>حکایات بهجت


نوشته شده در   يکشنبه 16 خرداد 1395    
PDF چاپ چاپ