جمعه 9 اسفند 1398 | Friday, 28 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 21 اسفند 1394     |     کد : 33938

23) سیاحت غرب/ علمى : بدن حامل مواد شیمیایى و تهدید سلامت عمومى ؛ استیسى مالکان2

مواد آرایشى و محصولات مصرفى خطرناک / مصوبه جدید در مورد مواد آرایشى که در ماه ژانویه توسط پارلمان اروپا تصویب شد، تولیدکنندگان چند ملیتى مواد آرایشى را در وضع نامطلوبى قرار داده است . بنابر مصوبه جدید که در تمامى 15 کشور عضو اتحادیه اروپایى قابل اعمال است ، مواد شیمیایى سرطان زا، موتاژنیک یا مضر براى دستگاه تناسلى ، نباید به محصولات آرایشى افزوده شوند ؛ بنابراین، این مصوبه استفاده از دو ماده رایج سازنده مواد آرایشى را به این علت که براى تولید مثل مضر هستند، ممنوع خواهد نمود : DBP و DEHP. ...

23) سیاحت غرب/ علمى : بدن حامل مواد شیمیایى و تهدید سلامت عمومى ؛ استیسى مالکان 2
مواد آرایشى و محصولات مصرفى خطرناک
مصوبه جدید در مورد مواد آرایشى که در ماه ژانویه توسط پارلمان اروپا تصویب شد، تولیدکنندگان چندملیتى مواد آرایشى را در وضع نامطلوبى قرار داده است.
بنابر مصوبه جدید که در تمامى 15 کشور عضو اتحادیه اروپایى قابل اعمال است، مواد شیمیایى سرطان زا، موتاژنیک یا مضر براى دستگاه تناسلى، نباید به محصولات آرایشى افزوده شوند؛ بنابراین، این مصوبه استفاده از دو ماده رایج سازنده مواد آرایشى را به این علت که براى تولید مثل مضر هستند، ممنوع خواهد نمود: DBP و DEHP.
مطابق آزمایشات جدید، 70% لاک هاى ناخُن، حاوى مقادیر زیاد DBP هستند و بسیارى از خوشبوکننده ها، ادوکلن ها و اسپرى هاى مو محتوى DBP و DEHP یا انواع دیگرى از این مواد مى باشند. این آزمایشات توسط گروه هاى «مراقبت از سلامتى بدون درد آمریکا»، «گروه کارى حفاظت از محیط زیست»، «انجمن صداى زنان براى زمین»، «گروه هاى اروپایى شبکه محیط زیست زنان» و «جامعه سوئدى حفظ طبیعت» ترتیب داده شده بود.
نتایج تحقیقات، موجب واکنش سریع از جانب حداقل یکى از تولیدکنندگان شد: شرکت «باوى شاپ اینترنشنال وقتى متوجه شد که مواد ممنوع در یکى از خوشبو کننده هاى تولیدى این شرکت یافت شده است، عکس العمل نشان مى دهد. در یکى از بیانیه هاى ماه نوامبر سال 2002 این شرکت، آمده است: «ما کارهایى انجام داده ایم تا از کاربرد فتالیت ها (مواد ممنوعه) در همه ادوکلن هاى جدیدمان اجتناب کنیم. همچنین قصد داریم، فتالیت هایى را که در ادوکلن هاى موجود باقى مانده اند، تا جایى که عملاً ممکن باشد، به طور سریع از دور خارج نماییم».
این بیانیه همچنین اشاره مى کند که این کارخانه «استانداردهاى سختى را که استفاده از PVC را در بسته بندى و محصولات فرعى منظور کرده است، به کار برده است. دو شرکت تولید مواد آرایشى دیگر به نام هاى «نیوویز اینترنشنال» و «اَوِرا» نیز سیاست تولید لاک ناخن بدون فتالیت را در پیش گرفته اند.
ولى تا کنون هیچ کدام از شرکت هاى چندملیتى عمده تولید مواد آرایشى نگفته اند که چه وقت و چگونه قصد دارند DEHP و DBP را از محصولات اروپایى خود به تدریج خارج کنند یا این که، آیا محصولاتِ با فرمول جدید، در آمریکا هم فروخته خواهد شد یا خیر.
آمریکا هنوز محدودیتى براى استفاده از فتالیت ها در مواد آرایشى که تحت نظارت «هیأت بازرسى عناصر لوازم آرایشى» تولید مى شود، تعیین نکرده است. بخش بودجه صنعت در نوامبر سال 2002 حکم داد: فتالیت هایى که اخیرا در مواد آرایشى استفاده شده اند، سالم هستند؛ زیرا این محصولات حاوى مقادیر اندک مواد شیمیایى است.
اما مدافعان مصرف کنندگان مى گویند، براى تولید محصولات زیبایى، هرگز نیازى به استفاده از فتالیت ها نیست. آن ها سعى دارند گام هایى براى فشار بر تولیدکنندگان بردارند تا براى همه مصرف کنندگان، محصولات عارى از فتالیت تولید کنند، نه فقط براى مصرف کنندگان اتحادیه اروپایى.
بریونى اسکوان، رئیس فعالان ملى جمعیت «فریادهاى زنان براى زمین» و رهبر سازمان دهنده مبارزه با تولیدات آرایشى، مى گوید: «آیا شما ترجیح مى دهید که مقدار اندکى از سموم را در تولیداتتان استفاده کنید، یا این که تولیدات بدون سم داشته باشید؟ انتخاب زنان و مادرانى که ما با آن ها صحبت کرده ایم، روشن است». از زمان آغاز به کار وب سایت فعالان در این زمینه در ماه ژولاى (www.not too pretty.com)بیشتر از 6000 مصرف کننده، نامه هایى به تولیدکنندگان نوشته اند و خواسته اند که محصولات عارى از فتالیت تولید کنند.
ممنوعیت هاى بیشتر پیشنهاد شد
در یک اتفاق مشابه، اخیرا بازرسى مواد شیمیایى سوئد، به اتحادیه اروپایى، ممنوعیت هاى گسترده اى در مورد محصولات مصرفى مختلفى را که حاوى فتالیت (DEHP) هستند و شامل وسایل پزشکى، اسباب بازى ها و بسته بندى هاى غذایى ویژه مى شود، پیشنهاد کرده است.
این طرح موجب تهدیدات قانونى تکرارى ازجانب ECPI ـ یک گروه تجارى صنعتى ـ شد، که سوئدى ها را در یک برنامه به تلاش براى نابودى بازار DEHP که تقریبا در هر سال صنعتى 500 میلیون دلار درآمد دارد، متهم کرده اند.
انجمن غذا و داروى آمریکا نیز هشدار داد که تجهیزات پزشکى و PVC ممکن است یک منبع بالقوه DEHPباشد که براى برخى بیماران، به ویژه پسران در حال رشد مضر است، ولى سازمان تولیدکننده گفته است که استفاده از مواد شیمیایى در تجهیزات پزشکى را محدود نخواهد کرد.
با وجود این، نشانه هایى حاکى از آن است که بازار تجهیزات پزشکى خودش را از DEHP دور کرده است. شرکت «باکستر اینترنشنال» بزرگ ترین تولیدکننده لوازم پزشکى آمریکا، در سال 1999 براى راه انداختن تولید مواد عارى از PVC که در کیف هاى IV استفاه مى شود، موافقت نامه اى با سهام دارانش امضا نمود. شرکت «لابراتور آبوت» نیز اخیرا تحت فشار یکى از شرکا، از قصد خود براى استفاده از جایگزین هاى فاقد PVC در تولیداتش سخن گفته است.
برخى ایالت ها و مؤسسات مراقب سلامتى نیز براى استفاده از جایگزین ها، به کارخانجات فشار مى آورند. یک لایحه جدید در ماه فوریه، به پارلمان قانون گذارى کالیفرنیا ارائه شده است که خواهان ممنوعیت فروش و نیز نابودى تجهیزات پزشکى حاوى DEHP در ایالات مزبور مى باشد.
ایالت ماساچوست نیز مشغول قانون گذارى براى جایگزینى مواد سالم تر و فاقد DEHP در تجهیزات پزشکى و سایر محصولات مى باشد.
منبع: Multi National Monitor


نوشته شده در   جمعه 21 اسفند 1394    
PDF چاپ چاپ