چهارشنبه 2 بهمن 1398 | Wednesday, 22 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 13 شهريور 1389     |     کد : 3385

اعمال مسجد صعصعه

اعمال مسجد صعصعه

اعمال مسجد صعصعه
مرحوم «سيّد بن طاووس» در «مصباح الزائر»(1) براى اين مسجد بعد از دو ركعت نماز، دعاى «اَللّهُمَّ يا ذَا الْمِنَنِ السّابِغَةِ وَالاْلاءِ الْوازِعَةِ...» كه در اعمال روزهاى ماه رجب مى آيد را ذكر كرده است. گرچه مرحوم «علاّمه مجلسى»(2) از «مزار شهيد» و «مزار كبير» و همچنين از خود «سيّد بن طاووس» در كتاب «اقبال» نقل مى كند كه بعضى از مؤمنين در ماه مبارك رجب، امام زمان (صلوات الله عليه) را در اين مسجد مشاهده كردند كه بعد از دو ركعت نماز، اين دعا را خواند (شايد آن حضرت به مناسبت ماه رجب اين دعا را خواندند، نه از باب اين كه مخصوص اين مسجد باشد) ولى در هر حال، شكّى نيست كه خواندن چنين مناجات بلند و پرمعنايى دراين مسجد، در زمان هاى ديگر نيز مناسب است.


شخصيّت زيد و صعصعه
دو مسجد زيد و صعصعه منسوب به دو برادر از ياران على(عليه السلام) است: زيد بن صوحان و صعصعة بن صوحان. زيد از بزرگان اصحاب اميرمؤمنان(عليه السلام) و از شخصيّت هاى برجسته و پرهيزگاران روزگار به شمار مى رفت و در جنگ جمل، در ركاب آن حضرت به شهادت رسيد(3) و دعايى كه در اعمال مسجد زيد ذكر شد، دعايى است كه او در نماز شب مى خواند.(4)
برادرش صعصعه نيز از اصحاب اميرمؤمنان(عليه السلام) و از عارفان به حقّ آن حضرت و از بزرگان اهل ايمان است، فصاحت و بلاغت او در حدّى بود كه اميرمؤمنان(عليه السلام) او را «خطيب شحشح» يعنى ماهر، لقب داد،(5) و او را به مهارت و فصاحت در خطابه و نيز به «كمى هزينه زندگى و كثرت كمك به مردم» ستوده است.(6) او كسى است كه در شبى كه جنازه آن حضرت دفن مى شد به همراه فرزندان آن بزرگوار از تشييع كنندگان بود و پس از فراغت از دفن آن حضرت، نزد قبر مقدّس ايستاد و مشتى خاك برداشت و بر سر خود ريخت و گفت: پدر و مادرم فداى تو باد اى اميرمؤمنان! گوارا باد تو را كرامت هاى خدا، اى اباالحسن! به يقين مولد تو پاكيزه و صبر تو قوى و جهاد تو عظيم بود، و به آنچه آرزويش داشتى رسيدى، تجارت سودمندى كردى و به نزد پروردگار خود شتافتى!... و از اين قبيل اوصاف، بسيار گفت و گريه سختى كرد و ديگران را به گريه آورد(7) و در حقيقت سر قبر آن حضرت مجلس سوگوارى به پا شد كه روضه خوانش صعصعه و مستمعينش حسن و حسين(عليهما السلام) و محمّد بن حنفيه و ابوالفضل العباس(عليه السلام) و ساير فرزندان و بستگان آن حضرت بودند. رحمت و رضوان خدا بر او باد.


دانلود نجواي دل ‹‹ زيارات منقول ››


نوشته شده در   شنبه 13 شهريور 1389    
PDF چاپ چاپ