سه شنبه 29 بهمن 1398 | Tuesday, 18 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 2 مرداد 1394     |     کد : 32364

جلسه بيست و سوم : رهيافتى به حقايق و معارف سوره توحيد (3) ؛ نفى زاده شده از خداوند

ويژگى ديگرى كه با فعل منفى ((لم يولد)) از خداوند سلب گرديده ، زاده شدن و تولد يافتن است . تولد يافتن يك موجود، بيانگر آن است كه آن موجود سابقه عدم دارد و به وسيله موجودى كه قبل از آن وجود داشته ، توليد شده و آن موجود به جهت فقر و احتياج به موجودى كه به او تحقق بخشيده ، ناقص و محتاج به غير است . ساحت خداوند كه كامل و غنى مطلق و بالذات است ، از نقص و فقر و احتياج منزه مى باشد . بنابراين ، از آن رو كه زادن و زاده شدن ملازم تركيب در وجود ، و ...

نام كتاب : به سوى تو (منك و بك و لك و اليك )
نام نويسنده : آيت الله محمد تقى مصباح يزدى
جلسه بيست و سوم : رهيافتى به حقايق و معارف سوره توحيد (3) ؛ نفى زاده شده از خداوند

ويژگى ديگرى كه با فعل منفى ((لم يولد)) از خداوند سلب گرديده ، زاده شدن و تولد يافتن است . تولد يافتن يك موجود، بيانگر آن است كه آن موجود سابقه عدم دارد و به وسيله موجودى كه قبل از آن وجود داشته ، توليد شده و آن موجود به جهت فقر و احتياج به موجودى كه به او تحقق بخشيده ، ناقص و محتاج به غير است . ساحت خداوند كه كامل و غنى مطلق و بالذات است ، از نقص و فقر و احتياج منزه مى باشد.
بنابراين ، از آن رو كه زادن و زاده شدن ملازم تركيب در وجود، و احتياج به موجود كامل ترى است ، ساحت خداوند كه بسيط، مجرد، غنى بالذات و كامل مطلق است ، از آن دو صفت و ويژگى منزه مى باشد.


نوشته شده در   جمعه 2 مرداد 1394    
PDF چاپ چاپ