يکشنبه 17 آذر 1398 | Sunday, 08 December 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 4 فروردين 1394     |     کد : 31248

13) رواق اندیشه : يهود از نگاه قرآن (قسمت هشتم)

ذلّت يهود / به عنوان نمونه به گوشه اي ازتاريخ ذلّت بار يهود بعد از حضرت موسي عليه السلام اشاره مي شود: پس از درگذشت حضرت سليمان عليه السلامدر حدود سال 932 قبل از ميلاد دولت يهود به دو قسمت تقسيم شد: يكي در شمال كه پايتخت سامره (نابلس) بود و ديگري در جنوب كه مركز آن اورشليم بود. اين دو دولت مدّت دويست سال با هم جنگيدند تا آن كه (سرحون) امپراطور آشوريها (حدود 722 قبل از ميلاد) بر آنها چيره گشت و فرمان داد همه يهوديان را از آن منطقه بيرون رانند . ...

13) رواق اندیشه : يهود از نگاه قرآن (قسمت هشتم)
ذلّت يهود
به عنوان نمونه به گوشه اي ازتاريخ ذلّت بار يهود بعد از حضرت موسي عليه السلام اشاره مي شود: پس از درگذشت حضرت سليمان عليه السلام در حدود سال 932 قبل از ميلاد دولت يهود به دو قسمت تقسيم شد: يكي در شمال كه پايتخت سامره (نابلس) بود و ديگري در جنوب كه مركز آن اورشليم بود. اين دو دولت مدّت دويست سال با هم جنگيدند تا آن كه (سرحون) امپراطور آشوريها (حدود 722 قبل از ميلاد) بر آنها چيره گشت و فرمان داد همه يهوديان را از آن منطقه بيرون رانند. پس از آن نينوا به دست كلدانيها سقوط كرد (حدود 614 قبل از ميلاد) يهود به منظور اختلاف افكني ميان آنها و مصريان كه بر كنعان حكومت داشتند سخت به تلاش افتادند در نتيجه جنگ دامنه داري ميان آنها رخ داد و سرانجام بنو خدنصر(بخت نصّر) پادشاه بابل به سال (562 قبل از ميلاد) پيروز گشت و جهت انتقام از يهود، اورشليم را ويران ساخت و هيكلها را نابود نمود و همه جهودان آنها را دست بسته به بابل سوق داد و دوراني را در اسارت گذراندند.
در روزگار هيلين، يهود مورد تهاجم بسياري واقع شدند،آخرين آنها زماني بود كه رهبر معروف روماني (قيطس) اورشليم را خراب كرده هر چه جهود در آن بود اسير كردو به روم فرستاد. (اين حادثه در سال 70 ميلادي اتفاق افتاد).
در عهد تراجان (106 م) شمار زيادي از يهوديان مخفيانه به اورشليم آمدند و بناي تبهكاري گذاردند و چون اوريانوس پادشاه روم شد (138ـ117 م) اورشليم را به تصرّف درآورد و انجام مراسم مذهبي را بر يهود ممنوع ساخت. يهود به رهبري باركوخيا (135.م) شورش كردند ولي پيروز نشدند. در اين واقعه بيش از 580 هزار يهودي به قتل رسيد و آنها كه جان سالم به در بردند شهر را تخليه نمودند. اوريانوس مجدداً اورشليم را خراب كرد و به جاي آن شهر «ايليا» را بنا كرد، پس از اين تاريخ، يهود خرابكاريهايي كردند و به تبهكاريهايي بسيار دست زدند و در اثر آن چندين بار قتل عام شدند و در همه آنها خود مسبّب آن زيانها بودند.1
اين ذلّت و خواري ادامه دارد و تا زماني كه روح تبهكاري و جاه طلبي در آنها وجود دارد ادامه خواهد داشت. مي بينيم با وجود سرمايه هاي هنگفت و حمايت همه جانبه از طرف غولهاي اقتصادي دنيا و با وجود سلاحهاي هسته اي در مقابل عده اي از جوانان پا برهنه اما مؤمن و استوار و در مقابل مشتهاي گره كرده فولاديشان در نبرد سنگ در مقابل تانك، به ستوه آمده و كاري از پيش نبرده و نخواهند برد. (ان شاء الله).
يهود با خشونت و دشمني باطني و ظاهري كه نسبت به اسلام دارند تا آنجا كه خداوند متعال آنها را از سخت ترين مردم در دشمني با مؤمنان معرفي مي كند، امروزه در چهره اي نو به نام صهيونيسم نمايان شده و به عنوان تهديد بزرگي براي اسلام و مسلمانان و كشورهاي اسلامي جلوه نموده است.
سخن روي يهودي كه پيرو واقعي شريعت حضرت موسي عليه السلام مي باشد، نيست چون كه ما دين و شريعت حضرت موسي عليه السلام را دين و شريعت الهي و حضرت موسي عليه السلام را يكي از پيامبران بزرگ الهي و صاحب شريعت (اولوالعزم) مي دانيم، بلكه مقصود ما كساني هستند كه با نام صهيونيسم همه نوع فجايع، فساد و جنايات را مرتكب مي شوند و از دين يهود، مسلكي به نام صهيونيسم منشعب كردند و با سيستمهاي اطلاعاتي بسيار قوي و سرمايه هاي نامشروع توانستند نبض سياست دنيا را در دست گيرند و غالب سياسيون و سردمداران دنيا را كوركورانه به دنبال خود بكشانند.
اينها پيرو كساني هستند كه عهدهايي را كه با خدا بستند، گسستند و در مقابل پيامبران خدا، بهانه جويي كرده و از آنها تمرد مي نمودند و در يك روز چندين پيامبر الهي را كشتند و قصد جان پيامبر آخرالزمان حضرت محمد صلي الله عليه و آله را كردند. و جهت از بين بردن اسلام به هر نوع كاري دست مي زدند. اينان نيز همان اهداف را دنبال مي كنند؛ ولي هماهنگ با مقتضيات زمان و با ابزار و وسايل جديد و پيشرفته كه تحقيقا اين خطرناكتر از گذشته است.
در تفسير نمونه آمده است: در عصر و زمان ما نيز همان طرحهاي پيشينيان قوم يهود به شكلهاي ديگري اجرا مي شود. وسايل تبليغاتي دشمن كه از مجهّزترين ونيرومندترين وسايل تبليغاتي جهان است در اين قسمت به كار گرفته شده و كوشش مي كنند پايه هاي عقايد اسلامي را در افكار مسلمين، خصوصا نسل جوان ويران سازند. آنها در اين راه از هر وسيله ممكن و هر كس در لباسهاي دانشمند، خاورشناس، مورّخ، عالم علوم طبيعي، روزنامه نگار و حتي بازيگر سينما استفاده مي كنند. آنها اين حقيقت را مكتوم نمي دارند كه هدفشان از اين تبليغات اين نيست كه مسلمانان به آيين مسيح يا يهود در آيند، بلكه هدف آنها متزلزل ساختن پايه هاي عقايد اسلامي در افكار جوانان و بي علاقه ساختن آنها نسبت به مفاخر و آيين و سنتشان است.2 و اخيرا نيز يكي از مقامات بلند پايه رژيم اشغالگر قدس، تهاجم فرهنگي عليه ايران را پيشنهاد كرده است.
اميد است مسلمانان جهان خصوصا سردمدارانشان به خود آيند و بر خداوند توكل كنند و اعتماد به نفسشان را به دست آورند تا بدين وسيله از شر اين جرثومه فساد (اسرائيل و صهيونيسم) رهايي يابند و اين غدّه سرطاني را از ريشه بخشكانند. به اميد آن روز.
1ـ دنيا بازيچه يهود، به نقل از سيد مصطفى حسينى دشتى ،معارف و معاريف « ماده يهود»،موسسه فرهنگى آرايه، تهران ،ج1.به خاطر روحيه نژاد پرستى و تجاوزى كه در قوم يهود موجود است؛ بارها از جانب ديگران مورد حمله قرار گرفتند از جمله كسانى كه يهود را سركوب كردند عبارتند از: طالوت، پادشاه روم، هيتلر و ...
2ـ ناصر مكارم شيرازى و ديگران ،پيشين ، ج 2، ص 47.
عبدالرحيم رضاپور ـ مدرس حوزه و دانشگاه، محقق و نويسنده


نوشته شده در   سه شنبه 4 فروردين 1394    
PDF چاپ چاپ