جمعه 2 اسفند 1398 | Friday, 21 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 20 فروردين 1394     |     کد : 27836

پیام تبریک ولادت با سعادت امام خمینی ره

ولادت با سعادت روح الله الموسوی الخمینی از خاندانی از سلاله زهرای مطهر علیهما السلام احیاگر فرهنگ و مذهب تشیع مبارک و خجسته باد / امام خمینی ؛ از ولادت تا هجرت / امام خمینی ؛ از ولادت تا هجرت - سال 1320 هجری قمری از نیمه می گذشت كه مولودی در ایران دیده به جهان گشود كه بعدها با قیام الهی خویش سرنوشت ایران و جهان اسلام را دگرگون ساخت و انقلابی را پدید آورد كه قدرتهای مسلط جهان و تمامی دشمنان آزادی و استقلال ملتها ، از ...

پیام تبریک ولادت با سعادت امام خمینی ره

ولادت با سعادت روح الله الموسوی الخمینی از خاندانی از سلاله زهرای مطهر علیهما السلام احیاگر فرهنگ و مذهب تشیع مبارک و خجسته باد
امام خمینی ؛ از ولادت تا هجرت

امام خمینی ؛ از ولادت تا هجرت - سال 1320 هجری قمری از نیمه می گذشت كه مولودی در ایران دیده به جهان گشود كه بعدها با قیام الهی خویش سرنوشت ایران و جهان اسلام را دگرگون ساخت و انقلابی را پدید آورد كه قدرتهای مسلط جهان و تمامی دشمنان آزادی و استقلال ملتها ، از همان آغاز در برابرش صف كشیدند و برای سركوبی اش به میدان آمدند .
آن روز كسی نمی دانست ، این همان است كه فرداها دنیا او را به نام (( امام خمینی )) خواهند شناخت . همانكه وقتی قیام خویش را آغاز كند ، در برابر بزرگترین قدرتهای جهان خواهد ایستاد و از استقلال كشور و مجد امت اسلام دفاع خواهد كرد و احیا گر دین خدا در عصر مسخ ارزشها خواهد شد .
در روز بیستم جمادی الثانی 1320 هجری قمری در شهرستان خمین از توابع استان مركزی ایران در خانواده اهل علم و هجرت و جهاد و در خاندانی از سلاله زهرای مطهر علیهما السلام روح الله الموسوی الخمینی پای بر خاكدان طبیعت نهاد .
پدر بزرگوار امام خمینی مرحوم آیه الله سید مصطفی موسوی از معاصرین مرحوم آیه الله العظمی میرزای شیرازی ( ره ) پس از آنكه سالیانی چند در نجف اشرف علوم و معارف اسلام را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نائل آمده بود به ایران بازگشت و در خمین ملجاء مردم و هادی آنان در امور دینی بود . در حالی كه بیش از 5 ماه از ولادت (( روح الله )) نمی گذشت ، طاغوتیان و خوانین تحت حمایت عمال حكومت وقت ، ندای حق طلبی پدر را كه در برابر زورگوئیهایشان به مقاومت برخاسته بود با گلوله پاسخ گفتند و در مسیر خمین به اراك وی را به شهادت رساندند . بستگان شهید برای اجرای حكم الهی قصاص به تهران ( دارالحكومه وقت ) رهسپار شدند و بر اجرای عدالت اصرار ورزیدند تا قاتل قصاص گردید .
بدین ترتیب امام خمینی از اوان كودكی با رنج یتیمی آشنا و با مفهوم شهادت روبرو گردید وی دوران كودكی و نوجوانی را تحت سرپرستی مادر مومنه اش ( بانو هاجر ) كه خود از خاندان علم و تقوا و از نوادگان مرحوم آیه الله خوانساری ( صاحب زبده التصانیف ) بوده است و همچنین نزد عمه مكرمه اش ( صاحبه خانم ) كه بانویی شجاع و حق جو بود ، سپری كرد اما در سن 15 سالگی از نعمت وجود آن دو عزیز نیز محروم گردید .
حضرت امام از سنین كودكی و نوجوانی با بهره گیری از هوشی سرشار ، قسمتی از معارف متداول روز و علوم مقدماتی و سطح حوزه های دینیه ، از آن جمله ادبیات عرب ، منطق و فقه و اصول را نزد معلمین و علمای منطقه ( نظیر آقا میرزا محمود افتخار العلماء مرحوم میرزا رضا نجفی خمینی ، مرحوم آقا شیخ علی محمد بروجردی ، مرحوم آقا شیخ محمد گلپایگانی و مرحوم آقا عباس اراكی و بیش از همه نزد برادر بزرگش آیه الله سید مرتضی پسندیده ) فرا گرفت و در سال 1298 هـ . ش عازم حوزه علمیه اراك شد.

ازدواج و فرزندانازدواج و فرزندان
همسر مکرمه حضرت امام خمینی (س) خانم خدیجه ثقفی است . او در سال 1229 هـ. ش. در تهران، در خانواده اي علم و ادب دیده به جهان گشود . پدر ایشان مرحوم آیت ‏ا ... میرزا محمد ثقفی صاحب تفسیر روان جاوید، از علمای متجدد تهران و از شاگردان مرحوم آیت ... العظمی حائری یزدی بود . جد ایشان میرزا ابوالفضل تهرانی صاحب کتاب مشهور شفاء الصدور در شرح زیارت عاشورا از نوابغ دوره خود بوده است . پدر میرزا ابوالفضل تهرانی ، مرحوم میرزا ابوالقاسم کلانتر صاحب تقریرات شیخ انصاری و از فقهای تهران بوده ‌اند . خانم ثقفی از ناحیه مادری با خانواده‌ های متجدد قاجار مرتبط بوده و به همین دلیل دو ویژگی دینداری و تجدد در ایشان یکجا جمع گردیده بود.
در سال 1308 هـ . ش . با خواستگاری ‌های مکرر ، ازدواجی پر برکت میان آن دو شخصیت ویژه که حقیقتاً کفو و همتراز یکدیگر بودند درماه مبارک رمضان ، در شاه عبدالعظیم منعقد ‌گردید که حاصل آن 8 فرزند ؛ 3 پسر و 5 دختر بوده است .
سه فرزند ایشان در دوران کودکی از دنیا رفتند و 5 فرزند از ایشان به کمال رسیدند :
شهید آیت‏ ا... حاج آقا مصطفی خميني
صدیقه مصطفوی
فریده مصطفوی
زهرا مصطفوی
مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سيد احمد خمينينوشته شده در   پنجشنبه 20 فروردين 1394    
PDF چاپ چاپ