يکشنبه 6 بهمن 1398 | Sunday, 26 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 4 دي 1392     |     کد : 26273

ولايت فقيه در يك نگاه : فصل هشتم : استمرار ولایت فقیه با رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

پس از ارتحال جانسوز حضرت امام ره خبرگان منتخب مردم در آن لحظه های حساس و سر نوشت ساز سکانداری کشتی طوفان زده انقلاب را در اقیانوس پر تلاطم توطئه ها - دشمنی ها و حوادث پی در پی و دهشتناک به فرزانه ای حکیم و سیاستمداری کار آزموده و مدیری آشنا به مسائل دین و سیاست یعنی حضرت آیت الله خامنه ای (قدس سره ) سپردند و با انتخاب شایسته ایشان به رهبری انقلاب اسلامی ولایت فقیه استمرار یافت ...

ولايت فقيه در يك نگاه : فصل هشتم : استمرار ولایت فقیه با رهبری حضرت آیت الله خامنه ای

پس از ارتحال جانسوز حضرت امام ره خبرگان منتخب مردم در آن لحظه های حساس و سر نوشت ساز سکانداری کشتی طوفان زده انقلاب را در اقیانوس پر تلاطم توطئه ها - دشمنی ها و حوادث پی در پی و دهشتناک به فرزانه ای حکیم و سیاستمداری کار آزموده و مدیری آشنا به مسائل دین و سیاست یعنی حضرت آیت الله خامنه ای (قدس سره ) سپردند و با انتخاب شایسته ایشان به رهبری انقلاب اسلامی ولایت فقیه استمرار یافت...

شرایط زمان انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری
الف ) شرایط سیاسی خارج از کشور:

دشمنان قسم خورده این مرز و بوم که بی صبرانه در انتظار تزلزل این دژ مستحکم الهی بودند با چشمان کوته بین خویش از آن سوی مرزها نظاره گر حوادث نظام اسلامی بودند و اندیشه تسلط دوباره بر کشور را در سر می پروراندند. از این رو گروههای ضد انقلاب - که تحت حمایت این قدرتها و استکبار جهانی بودند- لحظه رحلت رهبر کبیر انقلاب را زمان فرو پاشی نظام و بقدرت رسیدن خود تصور می کردند.و با این خیال واهی گردهمایی بزرگی از نیروهای نظامی خود ترتیب دادندو سرکرده آنان طی سخنانی گفت : نیروهای نظامی سازمان باید برای شرایط مرگ ( امام ) خمینی آماده باشند. مرگ ( امام ) خمینی بعنوان بالاترین نقطه آمادگی در مردم ایران برای استقبال از عملیات نظامی ما خواهد بود . ( پاسدار اسلام ش ۹۱ص۴۸)
اما از آنجا که دشمنان اسلام و خفاشان شب پرست که در انتظار خاموشی نور الهی نشسته بودند نسبت به ماهیت انقلاب اسلامی مساله رهبری و ولایت فقیه و مردم فدا کار ایران شناخت و آگاهی نداشتند تیرشان به سنگ خورد و امیدهای شیطانی شان به یاس مبدل شد. چرا که پس از رحلت جانسوز حضرت امام خمینی ره بر خلاف تصور قدرتهای استکباری مردم و مسوولان نظام با آرامشی کامل و قلبی مطمئن و امید وار به آینده نظام در عین این که در رحلت جانگداز رهبر فقیدشان اشک ماتم می ریختند بر این مصیبت بزرگ صبر نمودند و در تودیع و تشییع پیکر پاکش با حضور میلیونی خود ثابت نمودند که همچون گذشته و برای همیشه به انقلاب اسلامی و آرمانهای والای امام راحل وفادار خواهند بود.
ب ) شرایط سیاسی داخل کشور :
در روز ۱۵ خرداد ۶۸ با نا امید شدن پزشکان معالج حضرت امام از بهبودی معظم له مسوولین بلند پایه کشور همچون پروانه در گرد شمع وجودش جمع شدند. اندوهی جانکاه همراه با اظطراب و نگرانی وجود آنان را فرا گرفته بود زیرا کشتی انقلاب در اقیانوس حوادث سکاندار خویش را از دست می داد و دشمنان اسلام و انقلاب برای دست درازی به کشور آماده و مهیا بودند و اندک غفلتی سرنوشت انقلاب را دگرگون می نمود. مجلس خبرگان در شرایطی بسیار حساس بنا به وظیفه قانونی خود تشکیل جلسه داد و سعی نمود خلا عظیمی را که فقدان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده بود با انتخاب فرد شایسته و لایق جبران نماید. با معرفی حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رهبری جدید نظام اسلامی اندیشه ها و بافته های سراسر مادی دشمنان از هم گسست. فرزند گرامی حضرت امام ره حاج احمد آقا خطاب به ایشان می گفتند:
حضرتعالی از چهره های درخشان انقلاب اسلامی بوده و همیشه مورد تایید و تکریم امام عزیزمان بوده اید. حضرت امام بارها از جنابعالی بعنوان مجتهدی مسلم و نیز بهترین فرد برای رهبری نظام اسلامی مان نام می بردند. ( روزنامه رسالت 16 / 3 / ۶۸ ) .

ویژگیهای علمی و عملی مقام معظم رهبری:
رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای با ویژگیهای منحصر بفرد خود شخصیتی نادر و کم نظیر است که بعد از ائمه اطهار ع امام راحل قدس سره شریف کمتر می توان نظیرش را در تاریخ نشان داد. امام راحل ره در مورد ایشان فرمود:
در مورد دوستان و متعهدان به اسلام و مبانی اسلام از جمله افراد نادری هستید که چون خورشید روشنی می دهید. ( صحیفه نور ج۲۰ص۱۷۳)
حضرت آیت الله خامنه ای مجتهدی مسلم - مدیری مدبر- جامعه شناسی دقیق- محققی صاحب نظر- مفسری نکته سنج- اقتصاد دانی کاردان- سیاستمداری با تجربه-تاریخ دانی چیره دست و کارشناسی متبحر در امور هنری است.
البته بر رسی همه ابعاد وجودی شخصیت آن حکیم فرزانه در این نوشتار میسر نیست تنها برخی از ویژگیهای علمی و عملی ایشان در بعد رهبری و آنچه مرتبط به مساله ولایت فقیه می شود در این بخش مورد بر رسی قرار می گیرد.
الف ) اجتهاد:

از جمله شرایط ولی فقیه اجتهاد و فقاهت در دین است. حضرت آیت الله خامنه ای عالمی است که در علوم مختلف اسلامی ( فقه- اصول- حدیث- فلسفه و رجال ) تاریخ- اقتصاد- سیاست- مسائل اجتماعی - ادبی و هنری صاحب نظر و چهره ای مورد قبول حوزه و دانشگاه است. ایشان مجتهدی مسلم و اسلام شناسی بر جسته و صاحب کمالات معنوی است که در رخدادهای حساس از اندیشه های اصیل اسلامی با شجاعت و شهامت دفاع نموده است.حضرت امام خطاب به ایشان می فرماید :
شما را چون برادری که آشنا به مسائل فقهی ومتعهد به آن هستید و از مبانی فقهی مربوط به ولایت مطلقه فقیه جدا جانبداری می کنیدمی دانم. ( صحیفه نور ج۲۰ص۱۷۳) همچنین آیت الله فاضل لنکرانی می گوید:
بنده بعنوان کسی که هم عضو مجلس خبر گان هستم و هم اینکه آشنایی با آیت الله خامنه ای دارم عرض می کنم که ایشان اهل نظر و اهل اجتهاد هستند. بیست سال پیش وقتی در مشهد در مسجد گوهر شاد با ایشان بر خورد کردم آن موقع ایشان از مدرسین محترم مشهد بودند پرسیدم چه چیز تدریس می کنید فرمودند: مکاسب. مکاسب از مهم ترین و مشکل ترین کتب علمی ماست. به نظر من ایشان یک فقیه و یک مجتهد است. کسی که در جهان سیاست استادی چون امام امت داشته است و خودش نیز دارای استعداد سرشار است چنین فردی دارای مقامات بلند از درک سیاسی است. دوران هشت ساله ریاست جمهوری ایشان یک شاهد قوی بر این مطلب است. سفر هایی که ایشان به کشورهای خارج داشته اندبه عنوان یک سیاستمدار در صحنه های سیاسی جهان درخشیده است. ( صحیفه نور ج۱۵ص۱۴) .
ب) تقوا و عدالت :
تقید به موازین و پرهیزگاری عمل به وظایف الهی و پرهیز از محرمات و رذایل اخلاقی از صفات و حالات روحی و عملی ایشان است. در عبادت و بندگی و دور نگه داشتن خویش از وسوسه های شیطانی همتی والا و عزمی استوار دارد پرورش یافته مکتب قران و آشنای دیرینه آن است.
حضرت امام خطاب به ایشان فرمود:
سربازی فداکار در جبهه جنگ و معلمی آموزنده در محراب و خطیبی توانا در جمعه و جماعات و راهنمایی دلسوز در صحنه انقلاب هستید. ( صحیفه نور ج۱۵ص۱۴)
از دیگرنشانه های متقی بودن ایشان وارستگی و قناعت - بی آلایشی و سادگی زندگی ایشان است.هر گز غنا و دارایی موجب اسراف و تبذیر و تنگدستی و ناداری سبب تملق و سرکوبی عزت نفس وی نبوده و پیوسته خویشتن را از دلبستگی به جلوه های فریبنده دنیایی دور نگه داشته است.
حجه الاسلام والمسلمین قرائتی می گوید: برای عقد دخترم به منزل شخصی ایشان رفتیم. فرش خانه نخ نما شده بود. ( همچنین ) در زمان ریاست جمهوری ایشان بهنگام اقتدا به ایشان در نماز معظم له لامپهای اضافی اتاق را خاموش کرد و تنها یک لامپ را روشن گذاشتند. ( نسل کوثر چاپ مرکز تحقیقات اسلامی سپاه ص۹۲) .
از دیگر شرایط ولی فقیه عدالت است.
حضرت آیت الله خامنه ای عادلی فرزانه است که شایستگی ایشان برای رهبری توسط حضرت امام ره و عده کثیری از فقها و بزرگان تایید شده که بالطبع تقوا و عدالت ایشان نیز - که از شرایط اصلی رهبری است- مورد تایید قرار می گیرد. ایشان از پیشگامان تلاش و مبارزه برای تحقق عدالت اجتماعی در جامعه است و انگیزه اصلی شرکت در مبارزات طولانی با رژیم ستم شاهی در جریان انقلاب اسلامی استقرار عدل در جامعه و ایجاد زمینه برپایی قسط در جامعه انسانی بوده است.
ج) شجاعت:
شجاعت و مردانگی از صفات بارز مقام معظم رهبری است : مبارزات پیگیر و شجاعانه ایشان در دوران سیاه طاغوت و تداوم آن پس از بارها دستگیری و تحمل شکنجه ها در سلولهای انفرادی و مخوف ساواک و تبعید به مناطق دور دست حضور در میدانهای نبرد و صراحت لهجه و جسارت در خور تحسین در مقابل دشمنان - همچون سخنرانی بی نظیر خود در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل که اعجاب و وحشت قدرتهای استکباری را بر انگیخت - و نهراسیدن از ترورها و تهدیدهای دشمنان و منافقان و حضور فعال و نقش کلیدی ایشان در سالهای اول جنگ و ... همه نشانگر شجاعت و شهامت والای ایشان است.
د) تدبیر و مدیریت:
از جمله شرایط ولی فقیه توا ن اداره جامعه اسلامی و آینده نگری و دور اندیشی است. مجاهدتهای قبل از انقلاب و سازماندهی حرکتهای انقلاب و مسوولیتهای بعد از انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای مانند : عضویت در شورای انقلاب- نمایده شورای انقلاب در وزارت دفاع - سر پرستی سپا پاسداران- امامت جمعه تهران - مشاورت امام در امور نظامی - نمایندگی مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری اسلامی ایران- اداره کشوری بزرگ در شرایط دشوار جنگ و مشکلات باقیمانده از رژیم ستم شاهی نشانگر تدبیر و بینش سیاسی اجتماعی و مدیریت قوی ایشان است.
حضرت امام ره در مورد این ویژگی ایشان می فرماید :
خداوند بر ما منت نهاده که افکار عمومی را برای انتخاب رئیس جمهوری متعهد و مبارز در خط مستقیم و عالم به دین و سیاست هدایت فرمود. ( صحیفه نور ج۵ص۱۷۹)
تحقيق و نويسنده : حسين شاهد خطيبي مدیر سایت لیلة القدر
التماس دعا
12


نوشته شده در   چهارشنبه 4 دي 1392    
PDF چاپ چاپ