شنبه 5 بهمن 1398 | Saturday, 25 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 21 آذر 1392     |     کد : 26151

57. سوره حدید آيه 12

پيام ها / 1- در قیامت، مردم یكدیگر را مى ‏بینند و از وضعیّت دیگران آگاه مى‏ شوند. «یوم ترى...» 2- زن ومرد در دریافت پاداش الهى وتكامل معنوى یكسانند. «المؤمنین والمؤمنات» 3- نور ایمان، در قیامت مجسّم گشته و راهنماى مؤمنان به سوى بهشت مى‏ شود. «یسعى نورهم بین أیدیهم و بایمانهم» 4- بشارت به نعمت، خود نعمتى معنوى و روانى است. «بشراكم الیوم»

آيه
يَوْمَ تَرَى الْمُوْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ يَسْعَى‏ نُورُهُم بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَ بِأَيْمَانِهِم بُشْرَاكُمُ الْيَوْمَ جَنَّاتٌ تَجْرِى مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا ذَ لِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ‏
ترجمه
روزى كه مردان و زنان با ایمان را مى‏ بینى كه نورشان از پیش روى و جانب راستشان به سرعت پیش مى ‏رود. (به آنان گفته مى‏ شود :) مژده باد شما را در امروز، به باغ‏هایى كه از زیر (درختان) آن نهرها جارى است، در آنجا جاودانه ‏اید. این است آن رستگارى و كامیابى بزرگ.
نکته ها
در آیه نهم خواندیم كه انبیا مردم را از ظلمات به نور دعوت مى‏ كنند. این آیه مى‏ فرماید: كسانى كه در دنیا از ظلمات جهل به نور علم، از شرك به توحید و از تفرقه به وحدت راه یافتند، در آخرت آن نور پیشاپیش آنان در حركت و راهنماى آنهاست، در آیه 157 سوره اعراف نیز مى‏ خوانیم: «و اتبعوا النّور الّذى أنزل معه» از دستورات نورانى قرآن كه همراه پیامبر است پیروى نمایید.
در قیامت، مؤمنان داراى نورى هستند كه در این آیه، آیه بعد و آیه هشتم سوره تحریم به آن اشاره شده است. «... النبىّ و الّذین آمنوا معه نورهم یسعى بین أیدیهم و بایمانهم یقولون ربّنا أتمم لنا نورنا...» نور پیامبر و مؤمنان، پیشاپیش آنان در حركت است و از خداوند مى‏ خواهند كه نورشان كامل شود.
پيام ها
1- در قیامت، مردم یكدیگر را مى ‏بینند و از وضعیّت دیگران آگاه مى‏ شوند. «یوم ترى...»
2- زن ومرد در دریافت پاداش الهى وتكامل معنوى یكسانند. «المؤمنین والمؤمنات»
3- نور ایمان، در قیامت مجسّم گشته و راهنماى مؤمنان به سوى بهشت مى‏ شود. «یسعى نورهم بین أیدیهم و بایمانهم»
4- بشارت به نعمت، خود نعمتى معنوى و روانى است. «بشراكم الیوم»
5 - رستگارى واقعى در قیامت جلوه مى ‏كند. «خالدین فیها ذلك هو الفوز العظیم»


نوشته شده در   پنجشنبه 21 آذر 1392    
PDF چاپ چاپ