شنبه 28 دي 1398 | Saturday, 18 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 17 آذر 1392     |     کد : 26095

چند روایت ؛ دعای همیشگی مؤمنان

عبدالأعلی گوید: درباره این آیه از حضرت صادق علیه السلام تفسیر و توضیحی خواستم، حضرت فرمود: «مقصود رضوان الهی و بهشت در آخرت، و وسعت در زندگی و معاش و خوش خلقی در دنیاست.» حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «مقصود در این آیه، همسر شایسته در دنیا، و بهشت در آخرت است.» پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: «کسی که دلی شکرگزار، و زبانی در کار ذکر خدا، و همسر مؤمنی که او را در امور دنیا و آخرتش یاری رساند داشته باشد، خداوند در دنیا و آخرت به او حسنه داده ...

چند روایت ؛ دعای همیشگی مؤمنان
عبدالأعلی گوید: درباره این آیه از حضرت صادق علیه السلام تفسیر و توضیحی خواستم، حضرت فرمود: «مقصود رضوان الهی و بهشت در آخرت، و وسعت در زندگی و معاش و خوش خلقی در دنیاست.»(1) [103]
حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «مقصود در این آیه، همسر شایسته در دنیا، و بهشت در آخرت است.»(2)
پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: «کسی که دلی شکرگزار، و زبانی در کار ذکر خدا، و همسر مؤمنی که او را در امور دنیا و آخرتش یاری رساند داشته باشد، خداوند در دنیا و آخرت به او حسنه داده و از عذاب آتش او را نگه داشته است.» (3)
در حدیث آمده است: «حضرت رسول صلی الله علیه و آله وسلم به عیادت مرد مسلمانی رفتند که از بیماری رنج می برد. حضرت به او فرمود: آیا دعا کردی و چیزی از او خواستی؟ بیمار گفت: آری، این گونه با خدا سخن می گویم: بارالها، اگر مرا در آخرت می خواهی عذاب کنی، آن را در این دنیا برایم قرارده.
حضرت فرمود: «سُبحانَ اللّه ! توطاقت چنین عذابی نداری، چرا نگفتی: رَبّنا ءاتِنا فِی الدُّنیا حَسَنَةً وَفِی الآخِرةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النّارِ»
آن بیمار این گونه دعا کرد و خداوند شفایش داد.»(4)
1. تفسیرالبرهان، ج1، ص203.2. مجمع البیان، ج2، ص298.3. همان .4 . تفسیر ابن کثیر، ج1، ص433؛ تفسیر ابوالفتوح، ج2، ص134.


نوشته شده در   يکشنبه 17 آذر 1392    
PDF چاپ چاپ