سه شنبه 29 بهمن 1398 | Tuesday, 18 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 29 آبان 1392     |     کد : 25607

پیام تبریک و گرامیداشت هفته بسیج

هفته بسیج بر مردان بی ادعا و فاتحان خیبر و عاشقان آزادگی و پیشگامان رهایی و ای بسیجیان بر طنین قدم هایتان مبارک ! در باران آزادی / سلام ای بسیجیان ! نام شما بر زبانم چشمه ای کاشته است به سوی دریا . نجابت و بی ادعایی شما در ساختن پل های پشت سر ، نوید ساختن پل های رو به رو را می دهد . برای گذشتن از خود و حادثه ، توفان ، نفس نداشت تا صلابت دریایی تان را بشکند . شما که بی هیچ اندیشه هر لحظه برگشت ، پا در مسیر دوست گذاشتید ، بار ظلمت را چه زیبا از دوش زمانه برداشتید تا امروز ، نم نم باران آزادگی ، سپیده دم عظمتتان را نظاره کند . پرواز شما تا آسمان آبی هفتم مبارک باد !

بمناسبت 5 آذر سالروز تشکیل بسیج مستضعفان به فرمان حضرت امام خمینی (ره) (1358 هـ . ش)
هفته بسیج بر مردان بی ادعا و فاتحان خیبر و عاشقان آزادگی و پیشگامان رهایی و ...
 ای بسیجیان بر طنین قدم هایتان مبارک !

در باران آزادی
سلام ای بسیجیان ! نام شما بر زبانم چشمه ای کاشته است به سوی دریا . نجابت و بی ادعایی شما در ساختن پل های پشت سر ، نوید ساختن پل های رو به رو را می دهد . برای گذشتن از خود و حادثه ، توفان ، نفس نداشت تا صلابت دریایی تان را بشکند . شما که بی هیچ اندیشه هر لحظه برگشت ، پا در مسیر دوست گذاشتید ، بار ظلمت را چه زیبا از دوش زمانه برداشتید تا امروز ، نم نم باران آزادگی ، سپیده دم عظمتتان را نظاره کند . پرواز شما تا آسمان آبی هفتم مبارک باد !
مردان سبز قبیله
بسیج ، یعنی توفان عشق در جان عاشق و بی باکی دل زدن به دریا.
بسیج ، یعنی به تن کردن پیراهنی از شعله در اوج حادثه.
ای مردان سبز قبیله که با بستن پیشانی بندها ، قانون شب را شکستید ! امروز ، روی پاهایی ایستاده ایم که مال شماست . کوه ، از هیمنه همتتان حیرت زده است.
شما پیروان راستین فاتح خیبرید و چه زیبا بیرق خونین دل را بر دوش گرفتید و مرزبانانِ این خاک پهناور شدید!
سردارهای صبح ، امیران آسمان ... در حیرتند آینه ها از صفایتان
خالی شده است جاده دیروز و مانده ایم ... در حسرت طنین خوش گام هایتان
راهیان نور
شما، راهیان همیشه نورید، به سمت آینه و آفتاب و صبح. امروز خورشید، به تحیّر سر برآورده و دشت را می نگرد تا در آیینه های حماسه سازتان ، خود را بنگرد . شما در نبض تب آلود لحظه ها، در صفوف اول رفتن، داوطلب خونین ترین پایانید.
پنجه های یاریگر شما، دستِ بالای دستی است که آرامش ماندن و استقامت را در میان لحظه های وطن تقسیم می کند ؛ همچون آب روان در میان کویر.
«چفیـه ات رقص کنان در گذر باد هنوز ... می دهد بوی خوش مالک و مقداد هنوز
عطر آرامش دریایی ات ای روح زلال ... می چکد هر سحر از خاطره باد هنوز»
بر سجاده وطن
ای مردان خیبری آسمان به دوش ! بسیجی ، دائم الصلاة است ؛ حتی با پوتین بر سجاده وطن ایستاده است تا در قیام نماز خویش ، بر قله های سرافرازی بایستد و به سجده شهادت نایل شود.
برخاسته اید تا امروز روز دیگری باشد و تقدیر فردا، قصه زیباتری.
شما شعر شرجی کلماتید، در ساحل رشادت و مردانگی؛ شعله شکارانی هم صدا با حلق اسماعیل. ای ایستاده های مقدس! تنها شمایید که در فصل عشق، بر مدار خطر می گردید؛ جهان میدان یکه تازی و جانبازی شماست.
ای پیرهای قله ایمان ! روشنی صبح فردا ، بر طنین قدم هایتان مبارک !
زیرنویس
بسیج، مجموعه ای از قوای ذهنی و جسمی مبارزان یک کشور در راه آرمان هاست.
بسیجی، خلوص مجسم است و بسیج، نقطه عمل به باورها.

تدبیر امام ، تشکیل بسیج
اشاره

به مجموعه اندیشه ها ، ارزش ها و رفتارهای یک قوم ، فرهنگ گفته می شود . در حقیقت ، فرهنگ، چیزی است که به زندگی ، ارزش حیاتی می بخشد. فرهنگ همچون روحی در افکار و رفتار مردم جریان دارد و اصلی ترین وسیله حفظ جامعه است ؛ چرا که عناصر گوناگون اجتماع در بستر فرهنگی به هم پیوند می خورند . جامعه ای که مشکل فرهنگی داشته باشد، نظم نمی پذیرد و رفتارها در آن، قابل در آن، پیش بینی، هدایت و برنامه ریزی نخواهند بود.
بسیج ، بر اساس ارزش های انسانی و فرهنگ عمیق اسلامی شکل گرفته و رمز موفقیت آن ، این است که از اعتقاد میلیون ها انسان برخاسته است . زمانی که افراد مسیر زندگی و هدف خود را با تفکر بسیج هماهنگ و هم سو می بینند، به بسیج گرایش می یابند. ایمان، اخلاص، ایثار و شجاعت ، ویژگی های بسیجی اند که در دامن فرهنگ اصیل اسلامی رشد کرده اند.
تدبیر امام ، تشکیل بسیج
مردم، اصلی ترین بخش جامعه اند که نقشی حیاتی در تأمین سلامت و موفقیت کشور بر عهده دارند. آنها هستند که با آگاهی و هوشمندی، جامعه را به سوی موفقیت پیش می برند یا با ناآگاهی های خویش، سرنوشت شومی را برای کشور رقم می زنند.
حضرت امام خمینی رحمه الله با بینش عمیق خود ، بارها بر جایگاه مهم مردم برای رساندن کشور به سعادت، تأکید ورزید. ایشان با درایت بی نظیر خود در سال های سخت دفاع، قشرهای گوناگون را به یک پارچگی و بسیج عمومی برای نجات کشور از بحران جنگ تشویق کرد. قدرت مردم در پرتو تدبیر آن پیر فرزانه و پیوند الهی آنان با یکدیگر، نه تنها کشور را از رنج های جنگ نجات داد، بلکه بعد از جنگ نیز بسیج را به عنوان یکی از بزرگ ترین و محکم ترین نهادهای کشور مطرح ساخت.

بسیج ؛ نهادی اجتماعی
حضور پر رنگ و موفق بسیج در جنگ تحمیلی، ارزش بسیج را بیش از گذشته در برابر چشم ها قرار داد. ازاین رو، بیشتر مردم، بسیج را به عنوان نهادی نظامی می شناسند. باید توجه داشت که گرچه یکی از وظیفه های مهم بسیجیان، آمادگی نظامی برای دفاع از خطرهای نظامی است، ولی بسیج در نظر امام خمینی رحمه الله ، تکلیفی فراتر از این دارد.
در اندیشه ایشان، بسیج، نهادی اجتماعی است. نهادی گسترده که پاسخ گوی بسیاری از نیازهای اساسی و حیاتی جامعه است و چنان با بخش های دیگر نظام پیوند دارد که جدایی آنها از هم در جامعه اسلامی امکان پذیر نیست. بسیج با کارکردهای گوناگون خود، یاری رسان نیازهای آموزشی، عمرانی، سیاسی، دفاعی و... است. بسیج سوادآموزی، بسیج سازندگی و بسیج محرومیت زدایی، قسمتی از برنامه های بسیج در کشور است.
بسیج محرومیت زدایی
فقر، یکی از جدی ترین مشکلات موجود در کشورهای جهان است. هر سال تعدادی از انسان ها به دلیل سوء تغذیه و کمبود بهداشت، جانشان را از دست می دهند. مردمانی که بر اثر زراندوزی، خودکامگی و قدرت طلبی دیگران، در تنگ دستی و فلاکت به سر می برند.
انقلاب اسلامی در ایران، با بیداری قشر محروم جامعه شکل گرفت. پس از پیروزی انقلاب، امام خمینی رحمه الله ، محرومان را صاحبان اصلی انقلاب دانست و نظام اسلامی را حکومتی عدالت خواه معرفی کرد. یکی از برنامه های ایشان، تشکیل بسیج محرومیت زدایی بود. گرچه تعدادی از نهادهای دولتی برای ریشه کنی فقر تلاش می کردند، ولی ایشان با فراخوانی از همه مردم، درخواست کردند تا در هر محله ای، گروهی شامل مهندسان، کارشناسان شهرسازی و خانه سازی، یک روحانی و یک نماینده دولت انتخاب کنند. این عده بدون هیچ پاداش مادی، با استفاده از کمک های مردمی و انسان دوستانه توان مندان، به رسیدگی حال محرومان و مستمندان می پرداختند.

بسیج سوادآموزی
اسلام، فراوان به فراگیری دانش توصیه کرده است. دانش آموزی، نه تنها زندگی اجتماعی را سامان می بخشد، که یکی از بهترین راه های رسیدن به خداست. در آموزه های دینی ما، دانش اندوزی و تفکر، عبادتی است که پاداشی بیش از عبادت های دیگر دارد.
آنچه در رژیم ستمشاهی بر ملت ایران سایه انداخته بود، تنها ظلم و استبداد نبود. دانش، بزرگ ترین نعمتی بود که مردم از آن محروم بودند. بیشتر مردم توان خواندن و نوشتن نداشتند و مسیر روشنی برای پیشرفت در برابر خود نمی دیدند. بسیج سوادآموزی با دستور امام خمینی رحمه الله به وجود آمد. ازاین رو، بی سواد و باسواد، دست در دست هم نهادند تا راه های موفقیت کشور را هموار سازند. بسیج سوادآموزی با هدف نجات مردم از نادانی، شروع به کارکرد و بی سوادی را تا مرز ریشه کنی پیش برد.

بسیج در دفاع مقدس
تاریخ بشر، جنگ ها و کشمکش های فراوانی به خود دیده است. کشورگشایی ها، ثروت اندوزی ها، قدرت طلبی و شهرت طلبی ها، انسان هایی را رو در روی هم به میدان نبرد کشانده و ذهن انسان را از خاطره های غارت و خون ریزی پر کرده است.
دفاع مقدس ملت ایران در طول هشت سال، ماهیتی متفاوت از جنگ های دیگر دارد. آنچه رزمندگان ایرانی را تا پای جان در میدان نگاه می داشت، ثروت و قدرت و شهرت نبود. دفاع مقدس، تصویر روشنی از تفکر بسیجی است. در این تفکر، انسان، موجودی مادی نیست که در حصار دنیا محصور باشد، بلکه موجودی الهی است که برای رسیدن به سعادت جاودانی تلاش می کند. همین تفکر است که ذهن های آگاه فراوانی را از سراسر جهان به خود معطوف داشته است.

بسیج جهانی
اسلام، دینی جهانی است که در مکان یا زمانی خاص محدود نمی شود. دینی که نوید آزادی، اخلاق و سعادت را برای تمامی انسان ها به ارمغان آورده است. دوراندیشی امام خمینی رحمه الله نیز برآمده از همین باورهای دینی است و فریاد رسای آزادی خواهی او همچنان در گوش تاریخ طنین انداز است. ندایی که مستضعفان عالم را به یک پارچگی فرا می خواند و بسیج را بهترین الگو برای آنان می داند. بسیج در تفکر حضرت امام رحمه الله ، بهترین محور وحدت ملت های مظلوم است. ایشان می فرماید: «هان ای ملت های جهان که مستضعفید! از جای برخیزید و حق خود را بستانید و از عربده های قدرتمندان نهراسید که خداوند با شماست و زمین، ارث شماست. وعده خداوند متعال، تخلف ناپذیر است.» «من امیدوارم که این بسیج عمومی اسلامی، الگو برای تمام مستضعفین جهان و ملت های مسلمان عالم باشد».

بسیج در کلام امام
در دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام، زیرا که گلدسته های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سر داده[اند]. اگر ندای دلنشین تفکر بسیجی در کشور طنین انداز شد، چشم طمعِ دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد شد.
بسیج در کلام رهبری
امروز همه جوانان ما، پیروان ما، دانشجویان ما، روحانیون ما، بزرگان ما و کوچکان ما فهمیدند که سعادتشان در این است که اسلام را با بصیرت و روشن بینی و با خردمندی بفهمند و آن را به کار گیرند تا بتوانند از دشمنی ها کم کنند و این همان بسیج است؛ حقیقت بسیج یعنی این.
بسیج در کلام ریاست جمهوری
بسیج نور چشم رهبری است و میوه دل مردم. بسیج ثمره شیرین انقلاب اسلامی و پشتوانه پیشرفت کشور است. شرط اوّل بسیجی بودن، دیندار بودن است. بسیجی باید چنان باشد که برای همه جوانان کشور جذابیت داشته باشد. بسیج متعلق به اسلام، انقلاب و ملت است. بسیج باید به آرمان های کشور و ملت مسلمان و شرافتمند ایران اسلامی بیندیشد.
معنویت بسیجی
بسیجی ضمیری روشن و زبانی ذاکر و شاکر را همچون صدفی که گوهری از ایمان و بینش در درون دارد، از لغزش ها حفظ کرده است. او پیروزیش در جهاد اصغر را مرهون سعی و تلاشش در جهاد اکبر می داند. او خطر نفس امّاره، نفسی که به بدی فرمان می دهد، آویزه گوش کرده است و می داند قصد رستگاری و فلاح نه تنها او را از اجتماع و جامعه برکنار نباید بکند، بلکه با هدفی الهی و با آگاهی و تدبیر باید برای سازندگی، وارد جامعه شود.
بسیج و آینده
بسیج توانمندی های تحسین برانگیز و عظیمی را به نمایش گذاشته است به اعتراف دوست و دشمن، مایه افتخار و سربلندی اسلام و انقلاب و کشور شده است. گواهان و شواهد نشان می دهد بسیج هنوز توانمندی های ناشناخته فراوانی دارد، و اگر شناخته شود و مورد تکریم و حمایت و هدایت و مدیریت قرار گیرد، می توان از قدرت و توان عظیم و خودجوش بسیج، برای اعتلای انقلاب اسلامی و ایران عزیز بهره مند شد، از این توانمندی ها می توان در امور اقتصادی فرهنگی و رفاهی ـ اجتماعی و دیگر زمینه ها که باید شناخته شود، استفاده نمود. بسیج بهترین پشتوانه علمی و فرهنگی و دفاعی برای آینده نظام مقدس الهی است.
بسیج و تهاجم فرهنگی
وقتی که دشمن، در جنگ تحمیلی، مقاومت و فداکاری نیروهای دست از جان شسته را دید و فهمید در جبهه نظامی نمی تواند پیروز شود، از روزنه فرهنگ وارد کارزار جدیدی بر ضد نظام اسلامی و باورهای فرهنگی ـ مذهبی ملت ما شد.
در این جبهه و جنگ، هدف اصلی جوانان است. دشمن در صدد غلبه بر تفکر و اندیشه جوانان است، اما جوانان برومند کشور، در پناه تفکر دوراندیشانه و واقع بینانه بسیجی نشان دادند نسلی فرهیخته و فهمیده و مشکل گشا هستند، نه مشکل آفرین. امید است با این تفکر راسخ و مؤثّر، دشمن شکستی دیگر را تجربه کند.
بسیج و سازندگی
ساده زیستی، صفا و صمیمیت، ایثار و گذشت، بهره گیری در حد نیاز و بیشترین بازدهی و ایمان قوی و شعور بسیار، خصوصیاتی هستند که بسیجیان از آنها برخوردارند. همین ویژگی ها بود که توانست بسیج را به نیروی پر توان برای حراست و نگهبانی از اسلام و ارزش ها و هنجارها تبدیل کند.
بسیج در دوران جنگ و سازندگی توانست نقش مؤثر و ارزنده ای داشته باشد. در دوران سازندگی، مردان رزم و پیکار، یعنی بسیجیان در لباس مهندسان و پزشکان و مدیران، مُدرسان دانشگاه و حوزه و کارگران کارخانه های مختلف، به سازندگی ایران عزیز که بدان عشق می ورزیدند، مشغول شدند.
بسیجی و رسالت تاریخی
بسیجی فداکار، عاشقانه به جبهه شتافت تا طنین غریبانه ترین فریاد در غروب عاشورا بی پاسخ نماند. او شریعه به شریعه می پوید تا جرعه ای آبِ معرفت و مردانگی به خیام تشنگان حقیقت و راستی نسل این قرن برساند.
بسیجی بودن یعنی کوتاه کردن فاصله چهارده قرن با فرهنگ عاشورا. بسیج در پی آن است ثابت کند می توان تمامی آیه آیه قرآن را در گسترده زندگی عینیت بخشید، می توان قرآنی زیست و قرآنی زندگی و تلاش کرد و قرآنی رفت.
بسیج و اطاعت از ولایت
بسیجی رهرو همیشگی پیر جماران و مطیع امر ولایی رهبر معظم انقلاب است. بسیجی در تمام صحنه ها نگاه به فرمان ولایت دارد. بسیجی بسان عمّار و ابوذر و مقداد و کمیل حاضر و ناظر است. بسیجی عاشق و مرید ولایت است، چرا که سعادت جاوید و سربلندی دنیوی را در پیروی از ولایت دیده و بدان معتقد است. اطاعت بسیجی از ولایت اطاعتی آگاهانه و برای دینداری است. بسیجی به اطاعت با معرفت و شناخت، ایمان و اعتقاد دارد.
یادی از گذشته
دیشب که تو را دیدم چقدر دلت گرفته بود. من هم دلم گرفت، اما تو نفهمیدی. من هم چیزی نگفتم. نگفتم، که متوجه شدم من و تو دلمان اینجا نیست. ما دلمان را در نخلستان های خرمشهر و خلیج همیشه فارس و در کوه های سر بلند کردستان و رمل های فکه جا گذاشته ایم. من و تو عشق بی نهایت را در روزهای خوش جبهه و در شب های سخت مورد تلاطم اروند یاد گرفته ایم. به گلزار شهدای هویزه، به پل خیبر، به طلایه و آنجا به یاد همه بچه های با صفا و با معرفت جنگ، دعایِ توسل بخوانیم و بر فراق یاران پر کشیده از دیارمان اشک حسرت و اشتیاق بریزیم.
بسیج و میهن دوستی
اوّلین گلوله که به سمت سرزمین دلیران، ایران ـ مهد علم و دانش ـ پرتاب شد، کسی جز بسیجیان بی ریا سینه در مقابل آنان قرار نداد. بسیج با دفاع از میهن و دیار خود نشان داد میهن دوست است. جان فشانی او نشان داد حاضر نیست حتی یک وجب از سرزمینش به دست دشمن افتد. بعد از جنگ هم بسیجیان بودند که اوّلین قدم ها را جهت سازندگی ایران عزیز برداشتند. آفرین بر این غیورمردان آگاه و دیندار باد.
بسیج و علم آموزی
از بچه های خوب دانشکده است. مؤدب است، شوخ طبع و بذله گو است، در همان حال که رعایت همه را می کند. گاه به کشفی تازه درباره او می رسم. وقت نماز، اذانش، انسان را به آفریدگار می خواند.
چند روز قبل متوجه شدم جای چند زخم در دست و سرش دارد. وقتی از بچه ها سؤال کردم، گفتند از بچه های بی ادعای جبهه است. جالب بود، سه ترم با او بودم، امام سعی نکرده بود زخم هایش و نشان های افتخارش را به کسی بگوید یا نشان دهد. در دل به او آفرین گفتم، چرا که در دو جبهه دفاع و دانش پیروز و سربلند است.
بسیج و فعالیت های اجتماعی
بعد از جنگ تصور می شد که دیگر بسیج فعالیتی نداشته باشد، اما بسیج تشکیلات نظامی صِرْف نیست؛ بسیج دارایی پایان ناپذیری از اعتماد به نفس و نشانه غرور و سربلندی است.
عملکرد بسیج بعد از جنگ فعالیت های وسیعی را در بر می گیرد؛ تأمین امنیت شهر ما، کمک به ریشه کنی فلج اطفال، تأمین امنیت انتخابات، زنده کردن فریضه امر به معروف و نهی از منکر، گسترش فرهنگ و باورهای انسان ساز، بخشی از فعالیت های بسیج را تشکیل می دهد.
الگوی بسیجی
الگو و مقتدای بسیجیان، امیر مؤمنان علی(ع) اوّل بسیجی اسلام می باشد. بسیجی به علی تأسی و نگاه می کند، کسی که سال ها برای حفظ و حراست از نبوت و رسالت جهاد و مبارزه کرد و برای عدالت، سختی ها کشید و سرانجام در محراب عشق به شهادت رسید.
بسیجی برای عقیده و ارزش های سازنده جهاد می کند، برای عدالت تلاش و کوشش می نماید و هدفی جز رضای خدا ندارد.
زنان بسیج
بسیج عرصه تلاش تمام نیروها است. مرد و زن، کوچک و بزرگ، پیر و جوان، همه و همه در این عرصه پیر خیر و برکت حاضرند.
زنان ما یا بسیجی اند یا همراه و همراز بسیجیان هستند. زن بسیجی پرتوان در اجتماع و خانواده حاضر می شود و الگوی او فاطمه زهرا(س) است، همو که مظهر تلاش و عفاف دین و دانش بود. زنان بسیجی در زمان جنگ با روحیه دادن به همسران و فرزندانِ جهادگرِ خود، نقشی مهم در پیروزی جهادگران پرتوان ایفا کردند و اکنون با حفظ عفاف و ترغیب و تشویق دیگران زنان به پارسایی و پاکدامنی، راه را بر تهاجم ضد فرهنگی دشمن بسته اند. زنان بسیجی می کوشند فرزندانی فهمیده و با ایمان تحویل جامعه دهند.
بسیج و ارزش ها
مهم ترین و اصلی ترین فکر و دغدغه بسیج، حفظ ارزش ها و باورهای مذهبی ملی است. اگر هشت سال مردانه در مقابل دشمن ایستادگی کرد، برای این بود که ارزش های سازنده ای که به برکت انقلاب اسلامی زنده شده بود، حفظ و تقویت گردد.
بسیجی می داند ارزش ها حاصل رشادت های همرزمانش است. پس برای پاسداری از آن ها آماده است و اجازه نمی دهد قلم یا بیانی ارزش ها را حذف یا کم رنگ نماید، چرا که به فرموده مولایش، امام حسین(ع)، زندگی، عقیده و ایستادگی در با ورها و ارزش هاست.
تفکر بسیجی
تفکر بسیجی بر اساس و شالوده محکم و پویای اسلام استوار است. تفکر بسیجی تفکری پویا و زنده است. او حیات دارد و به جامعه حیات و نشاط می بخشد. اگر تفکر سازنده بسیجی در جامعه پیاده شود، کشور در مقابل حوادث و ناملایمات بیمه خواهد شد، چرا که در تفکر بسیجی ایستادگی و شهادت و اطاعت از ولایت، با بینش و معرفت وجود دارد و این عوامل سد محکمی در مقابل سیلاب های خانه برانداز و مخرّب دشمنان دین و مرز و بوم است.
بسیج و دینداری
مهم ترین و اصلی ترین ویژگی بسیجی، دیندار بودن او است. دینداری هویت بسیجی است. اگر بسیجی فداکار و مهربان و ایثارگر است و از جان گذشته و پرتوان و پر نشاط و خردمند می باشد، از آن روست که دیندار است. بسیجی دیندار است، چرا که می داند دین مایه سعادت دنیا و آخرت است. او دین را تنها در رابطه خود با خدا نمی داند، بلکه دین را آیین و مکتب سازنده برای جامعه و فرد می بیند. دین برای بسیجی در عبادت خلاصه نمی شود، بلکه او خواهان دینی است که در جامعه و اجتماع نقش و تأثیر داشته باشد و دینی باشد که عدالت اجتماعی و اقتصادی را به ارمغان آورد. دینی که بسیجی از آن دفاع می کند، دین سیاست و عبادت است.

مدرسه عشق ؛ رمز حروف واژه بسیج
ب

بنده بارگاه بی نیاز بی همتایم و برخوردار از بحر بی کران بخشایش.
بنده ای بیدار دلم و بینشم را با برهان و بیّنه آراسته ام.
برنامه ام بر افراشتن بیرق بقیة اللّه و براندازی باطل است.
برآنم که خدا را بندگی کنم؛ نه از بیم بلا، و نه به بهانه بهشت.
از بهتان بیزارم؛ از بلاهت، به دور، و از بیهودگی، بری.
بسان بلبل بیدل، در باغ و بستان، بیتوته می کنم، تا بعثت بهار را به بنی آدم، بشارت دهم.
س
با سیاهی و ستم، سر سازش ندارم و سلحشورانه در سیمای سربه داران، سبیل ستم گری را بر سلطانان سفاک، سد می کنم.
سالک سبیل سدادم و سبکبار، تا ساحل سعادت، در سفر.
سر سپرده ساحت سیّدالسّاجدینم و هر سپیده دم، در سرزمین سبز سحر، با سجده ای سرخ، سرافراز و سپیدروی می مانم.
با سعایت و سخن چینی، سر ستیز دارم و سرمایه سرکشی و سرمستی را در سرشت و سریره ام، سوزانده ام.
ساکت و ساده، در سایه سار سبز سنت سیّدالمرسلین، با سراج سلوک، از سفره سوره های قرآن صد سبد ستاره می چینم، تا سجاده ام سرشار از سوسن و سنبل شود.
سالیان، با سیل سرشک، سوار بر سمند سکوت در سرزمین سپیده، با سَحرخیزان، سیر می کنم، تا سوسویی از سلامت و صلاح را بر سبزه زار سینه ام، به یادگار بگذارند.
ی
یگانه گویی یزدان پَرَستم و یکتادلی یک رنگ.
یک باره از یمین و یسار، بر یزیدیان یغماگر و یاغیان یاوه گو، یورش می برم و یوم اللّه می آفرینم. یادگار یحیی و یوسف و یونس و یعقوبم، و یادآور یوم البعث.
ج
از جرم و جنایت جدایم و جنجال و جدل را، جایز نمی دانم.
در جذبه جان آفرین، اسیر جنونم، تا جرعه ای جاری جمال بنوشم.
جانباز جبهه جنگم و جلودار جهاد با جباران و جائران.
جوینده جلوه جمال جانان در جمارانم؛ نه در جبالِ «جابلقا» و «جابلسا» و نه در جزیره خضرا.
جعفری کیشم و در جرگه جمعیت جنوب شهر، جلسه جماعت و جمعه به جا می آورم. با جمشیدیان و جالوتیان در جدالم و برآنم که پرچم جمهوری اسلامی ایران را در جمیع جهات به جنبش درآورم.

شجره طیّبه
بسیج کلمه ای آشنا برای تک تک افراد این ملت است. آشنایی با بسیج، چون آشنایی انسان با کتاب، و انس با بسیج چون انس با دوستان و هم سالان است. عنوان بسیجی، از زیباترین، جامع ترین، پرارزش ترین و جذاب ترین اسم هاست. این نام مبارک، در بردارنده همه خوبی ها و زیبایی هاست. بر اثبات این مدعا همین بس که امام بسیجیان، خمینی بزرگ فرمود که رهبرش بسیجی سیزده ساله، افتخارش بسیجی بودن و دعای او محشور شدن با بسیجیان است. به راستی، بسیج شجره طیبه ای است که با خون مقدس هزاران بسیجی گمنام آبیاری و تنومند گشت واینک به پاس قدردانی از این همه شکوه، زیبایی، اخلاص، صفا و مجاهدت بر همه بسیجیان عزیز درود می فرستیم و به همه شان خدا قوّت می گوییم.
تاریخچه بسیج
بسیج قدمتی به اندازه تاریخ بشری دارد. همواره انسان های بسیجی با روحیه والایی که دارند، در همه تاریخ حضور داشته و به وظیفه خود عمل کرده اند. البته آنها تشکل رسمی نداشته اند، ولی همواره به طور غیررسمی در راه خدا گام برداشته و زیباترین بخش های تاریخ را آفریده اند. به تحقیق زیباترین قطعه های تاریخ، تاریخ پرشور و حماسه بسیجیان است. ندای دل نشین بسیجی، بر سراسر تاریخ طنین انداز شده و عطر مجاهدت، خداجویی و ارزش گرایی افشانده است.
بسیجیان نمونه، تنها در گذشته تاریخ و تحت عنوان یاران امامان معصوم علیهم السلام نبوده اند؛ بلکه امروزه ما درانقلاب و جنگ تحمیلی، نام بسیجیان نمونه ای چون شهید بهشتی، شهید چمران، شهید آوینی و... را در تاریخ ثبت کردیم و هم اکنون نیز میلیون ها بسیجی در ایران ادامه دهنده راه گذشتگان سرافراز خود و آماده جان فشانی در راه پیروزی نهضت جهانی امام بسیجیان، بقیة اللّه الاعظم علیه السلام هستند.
معنای بسیج
بسیج یعنی آمادگی نیروهای مردمی داوطلب که با بهره گیری از امکانات و تجهیزات ملی، حرکت جمعی خود را به طور سازمان یافته برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی به وجود می آورند. بسیج در دهه های اخیر بیشتر به مفهوم مردم به کار برده شده و به حرکت خودجوش و داوطلبانه مردمی گفته شده است. به طور کلی بسیج به حرکتی اطلاق می شود که در آن هدف و مقصد معیّنی مورد نظر باشد؛ افراد در راستای این اهداف سازماندهی شوند؛ در راه منفعت عام و ملی قدم بردارند و از گروه گرایی بپرهیزند؛ و متناسب با شرایط و نیازها سازماندهی شوند.
فرمان بسیج مستضعفین
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ملت شجاع و از بند رسته ایران، با اتکال به خداوند متعال و با بهره گیری از استعدادهای بالقوه خود، با رهبری معمار انقلاب، سازندگی کشور را آغاز کرد. در این راستا یکی از خطراتی که انقلاب پویای اسلامی را تهدید می کرد، حمله نظامی بود. امام خمینی رحمه الله در پنجم آذرماه 1358، فرمان تشکیل بسیج را صادر کرد و به همه مردم فرمود: «باید همه قوایمان را جمع کنیم که کشور را نجات دهیم. باید اگر مسائلی که برایمان پیش می آید هر چند هم سخت باشد، تحمل کنیم... قوای خودتان را مجهز بکنید و تعلیمات نظامی پیدا کنید و به دوستانتان هم تعلیم دهید... همه جا باید این طور بشود که یک مملکتی که بیست میلیون جوان دارد، بعد از چند سال بیست میلیون تفنگدار و ارتش داشته باشد».
درخت سبز بسیج
بدون شک بسیج، سبزترین و تناورترین درخت انقلاب است که در میان دیگر درختان عظمت خاصی دارد. بدون وجود این درخت پرثمر، باغ انقلاب ثمری نخواهد داشت؛ چرا که این شجره طیبه است که به باغ انقلاب زیبایی بخشیده و آن را آبرومند ساخته است؛ درختی که طی سال ها و پس از پشت سرگذاشتن خزان های بسیار با باغبانی دل سوز این چنین به بار نشسته است. درخت سبز بسیج، تداعی گر عشق و ایمان در قلب های عاشقان است.
فلسفه بسیج
فلسفه تشکیل بسیج، تقویت، تحکیم و تحقق ارزش های اسلام است. بسیج تشکلی مردمی، کم هزینه، بی توقع و آماده به خدمت است که همواره در مسیر دفاع از انقلاب می باشد. بسیجیان، از بهترین فرزندان اسلام هستند که هر کدام به پاسداری از مرزهای عقیدتی، اخلاقی و جغرافیایی ایران و اسلام مشغول اند. فلسفه تشکیل بسیج، همان فلسفه بعثت پیامبران، یعنی اجرای فرمان ها و احکام الهی است. ثمره تحصیل در بسیج، این مدرسه جهاد اکبر و اصغر، رسیدن به افق کمال و بندگی است. درس ها و اهداف ارزشمند این مدرسه، برای آن جایگاه ممتازی را پدید آورده و دانش آموختگان آن را به گل های سرسبد جامعه مبدل ساخته است. در صدر بسیجیان عالم، پیامبران و امامان معصوم علیهم السلام هستند که نام سبز بسیج را درخشان تر و زیباتر کرده اند.
فرهنگ سبز بسیجی
بسیج، نهادی ارزشی است که می تواند نقش بسزایی در ایجاد زندگی سبز و سالم ایفا کند. فرهنگ بسیجی، از فرهنگ ناب اسلام محمدی صلی الله علیه و آله مایه گرفته، و حامل ارزش های قرآنی، اخلاقی و انسانی است. مقام معظم رهبری در جمع پاسداران لشکر 14 امام حسین علیه السلام فرمودند: «بسیج و سپاه در نظر عموم مردم جزء مظاهر اسلام و دین است. رفتارتان را با مردم طوری قرار دهید که مردم نسبت به دین و انقلاب احساس علاقه بیشتری پیدا کنند». رسالت بسیج، ساختن جامعه و ایجاد هویت اسلامی و انقلابی است. بسیج باید درصدد ایجاد فرهنگ سبز بسیجی در جامعه باشد.
فرهنگ بسیجی
مهم ترین مسئله زندگی هر انسان، فرهنگ حاکم بر زندگی اوست که آن را انتخاب کرده است. از این رو، فرهنگ مهم ترین مسئله حیات یک بسیجی است. چنین فرهنگ آگاهانه ای است که به بسیجی شور و نشاط و امید می بخشد و او را در میدان های زندگی پیروز می کند. فرهنگ بسیجی، فرهنگ آل محمد صلی الله علیه و آله و فرهنگ سرخ لاله های خونین تاریخ است. فرهنگ بسیج و بسیجی، عشق به خدا و فرهنگ غنی اسلام است که آکنده از تقوا، دین داری، دین باوری و دانایی است. فرهنگ بسیجی، فرهنگ مبارزه با فرهنگ منحط غرب است و فرهنگ لعن و نفرین بر آمریکا و اسرائیل است.
بسیج، پاسدار ارزش ها
ارزش همان عملی است که با زیبایی و قداست آراسته شده باشد. حفظ ارزش ها از آن نظر اهمیت دارد که بیانگر حیات و سلامت فرد و جامعه است. در فضای پرطراوت ارزش هاست که غنچه های استعداد افراد می شکفد و رشد و بالندگی خود را در بستر زندگی آغاز می کند. ارزش ها، آهنگ موزون و تصویر زیبای زندگی هستند که بسیجی بدون حاکمیت آن احساس مرگ و نیستی می کند. فرهنگ بسیجی، فرهنگ پاسداری از ارزش هاست.
بردباری بسیجی
نقش بسیج از آن نظر در حفظ ارزش ها مهم است که سرچشمه رویش و آرایش ارزش هاست و درک و رسیدن به ارزش ها، بهترین لذت روحی او به شمار می آید. هر بسیجی به طور فطری تشنه ارزش هاست، همانند تشنه ای که جوینده آب زلال و گوارا می باشد. بسیجی باید همواره بیدار و پاک و خالص باشد تا انوار ارزش ها همانند خورشید بر سینه پاکش بتابد.
هر که را باشد ز سینه فتح باب او ز هر شهری ببیند آفتاب
بسیجی باید رنج و سختی ها را تحمل کرده، فطرت سالم خود را از گزند آفات حفظ کند تا بتواند ارزش را بیافریند و آن را حمل کند. اگر بسیجی سختی ها و دشواری ها را به خاطر لذات آنی و زودگذر تحمل نکند، صلاحیت خود را به عنوان ظرف ارزش از دست خواهد داد.
پردلی باید که بار غم کشید ... رخش می باید تن رستم کشید.

استراتژی بسیج همگانی
امام خمینی رحمه الله با انتخاب استراتژی بسیج همگانی، توانست نظام ستمشاهی را سرنگون کند و در برابر منافقان، گروهک ها و مهم تر از همه در جنگ تحمیلی به پیروزی برسد. رمز بسیج میلیونی توده ها را باید در دم ملکوتی و روح مسیحایی امام بزرگوار جست وجو کرد. امام رحمه الله با همه عشق و علاقه ای که به مردم داشت، گذشته از فداکاری آنان در راه نظام جمهوری اسلامی، آمادگی دفاعی و استقامت ایشان را مهم ترین سد و حصار در برابر تهاجم های بیگانه می دانست و معتقد بود که این نخستین و مهم ترین گام دفاع همه جانبه است. امام می فرمود: «ارتش بیست میلیونی و بسیج عمومی که با سازماندهی ملت مجهز می شود، آماده فداکاری در راه اسلام و کشور است، امروز ملت ما در کمک به اداره کشور و سازمان دهی آن مهیا و فعال اند».
بسیجیان در جبهه
هنوز یک سال از صدور فرمان امام رحمه الله مبنی بر تشکیل بسیج نگذشته بود که رژیم بعث عراق در راستای اهداف پلید استکبار جهانی، بر ضد ایران دست به حمله ای همه جانبه زد. انقلاب اسلامی در آن شرایط بحرانی ناشی از تحولات، هیچ گونه آمادگی لازم را برای مقابله با متجاوزان نداشت، ولی دشمن در همان روزهای نخست، با مردمی مواجه شد که با دست خالی به دفاع برخاسته بودند و از ایثار جان خویش دریغ نمی کردند. جوانان سلحشوری که به فرمان امام رحمه الله در پایگاه های مقاومت، تحت عنوان بسیجی گرد آمده بودند، با اشاره امام به جبهه های نبرد هجوم بردند و تا آخرین قطره خون خود ایستادگی ومقاومت کردند.
وظیفه بسیج
بسیج، وظیفه جذب، آموزش و سازمان دهی نیروهای مردمی را بر عهده دارد. واحد بسیج مستضعفین با ایجاد پایگاه ها و گروه های مقاومت در شهرها، روستاها، دانشگاه ها، حوزه ها، مدارس، کارخانجات و...، پس از جذب، آموزش و سازمان دهی افراد بسیجی، آنان را در مواردی نظیر طرح جهاد علمی و بسیج علمی، همکاری با وزارت بازرگانی در خصوص انجام بازرسی و کنترل قیمت ها، طرح بسیج ملی واکسیناسیون فلج اطفال، همکاری با وزارت کشور به هنگام انتخابات و حفاظت از صندوق های رأی و... به کار می گیرد.
بسیج و جوانان
بزرگ ترین سرمایه نیروهای انسانی، جوانان اند که اساس تحرک و پیشرفت اجتماع را تشکیل می دهند. بدیهی است که اگر جامعه ای بدون پویایی و حرکت باشد، پیشرفتی نخواهد داشت. جوانان بسیجی باید چون اهرمی نیرومند، زمینه حرکت و شتاب به سوی فرهنگ و تمدن، اختراع وابتکار را فراهم آورند. بی دلیل نیست که بخش اعظم سرمایه گذاری های حکومت های سلطه گر در زمینه کنترل و خط دادن به جوانان اجتماع خود و جوامع تحت سلطه انجام می شود. البته جوان بسیجی باید تفکر و پویایی همراه با تقوا را سر لوحه خویش قرار دهد تا همواره برای زورمداران شرق و غرب خطری بزرگ و جدی شمرده شود. رهبر معظم انقلاب فرموده اند: «عناصر بسیجی باید درست توجه کنند که دشمن آنها را هم به عنوان شخص و هم به عنوان بسیجی هدف گرفته است. لذا باید با بالا بردن بصیرت و ایمان، مانع نفوذ دشمن به مملکت و فرهنگ اسلام شوند».
تفکر بسیجی
بسیجی یک فرد نیست، بلکه معرّف تفکر و اندیشه والایی است که به فرموده امام راحل، همه مجاهدان اولین تا آخرین، دفتر تشکیل آن را امضا کرده اند. تفکر بسیجی، عصاره تفکر و اندیشه ناب اسلامی است که امام راحل بر حقانیت آن تأکید فراوان داشته است. بسیجی، نمود عینی و عملی برنامه زندگی بر اساس رسالت پیامبران ومعصومان علیهم السلام به شمار می آید. لذا آنچه قابل اهمیت است، تفکر بسیجی است که باید در جامعه فراگیر شود و بسیج راه سیر و سلوک الهی را برای همگان هموار سازد.
بسیجی و سیاست
سیاست، به معنای اصلاح امور خلق، اداره کارهای کشور، مراقبت از امور داخلی وخارجی آن و مردم داری است. سیاسی بودن مردم هم به این معناست که به نحوه اداره کشور و جهت گیری آن آگاه و حساس باشند و در امور سیاسی کشور مشارکت کنند. بسیجی شخصیتی سیاسی است که بر کارهای مسئولان کشور نظارت می کند و در صورت مشاهده خطا، به ویژه انحراف از اسلام و قانون اساسی، واکنش نشان می دهد، انتقاد می کند، روشنگری می نماید و بینش سیاسی خود و دیگران را بالا می برد و به اوضاع سیاسی جهان اسلام، بلکه جهانی که در آن به سر می برد توجه دارد. بسیجی باید سیاسی باشد و با برخورداری از بینش صحیح و عمیق سیاسی، دشمن شناس مقتدری گردد.
دفاع، اصل سیاست جمهوری اسلامی
جدایی دین از سیاست، از مهم ترین توطئه های دشمن است که با هدف ناقص و بی خاصیت جلوه دادن دین دنبال می شود. در این میان، بسیجی مؤمن و متعهد باید در عرصه سیاست وارد شود و بر امام بسیجیان که خود سیاستمداری بزرگ است اقتدا کند. امام خمینی رحمه الله می فرماید: «یک کشور وقتی آسیب می بیند که ملتش بی تفاوت باشند. دفاع از اسلام و حزب اللّه ، اصل خدشه ناپذیر سیاست جمهوری اسلامی ایران است... اسلام دین سیاست است و احکام سیاسی اسلام بیشتر از احکام عبادی آن است».
بسیجی و ولایت
امیرمؤمنان علی علیه السلام می فرماید: «امامت، اساس اسلامِ بالنده، و شاخه سربلند آن است». این سخن بدان معناست که امامت و ولایت، بالاترین جایگاهی است که در نظام اجتماعی مسلمانان تصور می شود. بسیجی متعهد، ولایت فقیه را اصلی مهم و محوری در زندگی خود می داند و معتقد است حکومت بدون ولایت فقیه، حکومت طاغوت است. او به ولایت فقیه و ولی فقیه واجد شرایط عشق می ورزد و از او اطاعت می کند و امر و نهی او را، امر و نهی دین خدا می داند؛ چرا که به فرموده امام خمینی رحمه الله «ولی فقیه، حجت خداست». گوشت و خون بسیجی با ولایت آمیخته است و آن را مولود طبیعی اسلام می داند.
بسیجی و روحانیت
مُرکّب سرخ خون بسیجی، پیام سبز روحانیت را بارور کرده است. بسیجی، ارتباط با علمای دین و روحانیت را ضروری می داند؛ زیرا این علما هستند که حافظ مرزهای فکری و عقیدتی اسلام به شمار می آیند و می توانند دین خدا را متناسب با زمان، مکان و فهم و زبان مردم به آنها بیاموزند. سینه پرورش یافتگان مهد حوزه های علمیه، سالم ترین و صالح ترین ظرف معارف بلند اسلام است که بسیجی اسلام خود را از آنها دریافت می کند؛ چرا که اعتقاد دارد اسلام ناب نزد شاگردان آل محمد صلی الله علیه و آله است. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «کسی که با علما روبه رو شود، با من روبه رو می گردد؛ کسی که علما را زیارت کند، مرا زیارت کرده است؛ و کسی که با علما بنشیند، در واقع با من نشسته است». بسیجی چه زیبا سخن رسول اکرم صلی الله علیه و آله را پاس می دارد و این گونه با پیامبر هم نشین می شود.
بسیجی، مسلمان واقعی
بسیجیان، روسفیدترین انسان های تاریخ اند و بسیج، حقیقتی منحصر به فرد در نظام جمهوری اسلامی است که از توانایی مکتب و اندیشه ژرف و ماندگار انقلابی و اسلامی در ایران خبر می دهد. بسیجی، همان مسلمان واقعی است که اسلام خطوط فکری و اخلاقی او را ترسیم کرده است. از جمله ویژگی های بسیجی، تقوا، خویشتن داری و عشق به خداوند است. بی گمان بسیجی متعهد در همه جنبه ها چه عبادی و چه اخلاقی تقوا دارد و به خداوند عشق می ورزد؛ چنان که قرآن کریم می فرماید: «کسانی که ایمان آوردند، شدیدترین محبت را به خداوند دارند». بسیجی با دست یابی به مقام بلند عشق به خدا، طعم بالاترین لذت را می چشد و در وادی مقدس آن به آرامش بار می یابد و خود را محو ذات اقدس حق می کند.
آنان که ره عشق گزیدند همه ... در کوی حقیقت آرمیدند همه
در معرکه دو کَوْن فتح از عشق است ... هر چند سپاه او شهیدند همه
روحیه مذهبی بسیجی
بسیجی، نشاط دینی دارد. اعمال و گفتار او بوی عطر دین می دهد. روحیه او روحیه مذهبی و معنوی است. بسیجی که ایثار و عزت نفس را سرلوحه خویش قرار داده، در راه رسیدن به کمال با فروتنی و اخلاص راه می پیماید. بسیجی، عاشق خداست. به خدا می اندیشد و برای او حرکت می کند. برای همین است که امام بسیجیان، خمینی کبیر رحمه الله فرمود: «بسیج، لشکر مخلص خداست». اگر قرار بود بسیجی به دنیا بیندیشد و انتظارات دنیوی داشته باشد، هرگز نمی توانست بسیجی باشد. وقتی زیباترین حرکت ها، حرکت بسیجی است، نباید کمترین رنگ غیرالهی به خود بگیرد. رسول کرم صلی الله علیه و آله فرمود: «بنده به حقیقت اخلاص نمی رسد، تا اینکه به آنجا برسد که دوست نداشته باشد برای کاری که برای خدا انجام داده، ستایش شود».
فروتنی و ساده زیستی
بسیجی در عین افتادگی، سرافراز است. بسیجی با فروتنی و ساده زیستی انس دارد؛ زیرا فروتنی و ساده زیستی، لازمه مقاومت و روحیه دفاعی است. امام راحل نیز شرط حفظ ارزش های اسلامی را، ساده زیستن و پرهیز از رفاه طلبی می داند. ایشان می فرماید: «اگر بخواهید بی خوف و هراس در مقابل باطل بایستید و از حق دفاع کنید و ابرقدرتان و سلاح های پیشرفته آنان و شیاطین و توطئه های آنها در شما اثر نگذارد، خود را به ساده زیستن عادت دهید و از تعلق قلب به مال ومنال وجاه ومقام بپرهیزید. مردان بزرگ که خدمت های بزرگ برای ملت ها کرده اند، اکثرا ساده زیست و بی علاقه به دنیا بوده اند. کسی که اسیر هواهای نفسانی باشد، برای رسیدن و حفظ آن تن به هر خواری وذلت می دهد».
حضور خالصانه در جامعه
یکی از ویژگی های بسیج، حضور مخلصانه در عرصه های مورد نیاز جامعه و نظام اسلامی است. مقام معظم رهبری دراین مورد فرموده اند: «بسیج به معنای حضور شجاعانه، فداکارانه و مخلصانه انسان های پیشگام درتمام عرصه های مورد نیاز نظام اسلامی و کشور است... فلسفه وجودی بسیج را انسان هایی تحقق می بخشند که با شناخت نیاز زمان و حضور بی وقفه در میدان عمل با احساس تر، با اخلاص تر و عاشقانه تر از دیگران به سوی هدف های انقلاب اسلامی حرکت می کنند». ایشان در جای دیگری می فرماید: «فعال بودن، در میدان عمل رفتن، تن به حادثه دادن و عمل خالصانه برای اهداف متعالی، از ارزش های والای بسیجی بودن است».
حراست از دستاوردها
یکی از چیزهایی که باید در برنامه بسیجی مورد اهمیت قرار بگیرد، حراست از اسلام و جمهوری اسلامی است. رهبر معظم انقلاب در این مورد می فرماید: «آنجایی که مسئله ارزش ها و اساس انقلاب و حاکمیت دین خدا مطرح باشد، زمان حضور بسیج در صحنه است». ایشان در جای دیگری فرموده است: «برنامه بسیج منسجم و مشخص، عبارت است از حراست از دستاوردها و هویت اصلی انقلاب اسلامی».
وظایف بسیجی
از وظایف بسیجی، کسب معرفت و خودسازی است. بسیجی مؤمن و متعهد با انجام واجبات و ترک محرمات و رعایت اخلاق اسلامی، در تمام میدان های فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی، اقتصادی و نظامی حضور فعال دارد تا اسلام ناب محمدی را زنده کند. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «ارزشمندترین مردم، داناترین آنها و کم ارزش ترین مردم، نادان ترین آنهاست».
بسیجی اهل معرفت و علم است. او علومی را می آموزد که مفید، جهت بخش و سازنده است؛ علومی که قلب او را چون ستاره ای درخشان کند و تاریکی های شب جهل را برطرف سازد. با این علوم است که بسیجی ارزش و اعتبار می یابد؛ زیرا بنا به فرموده امام علی علیه السلام «علم وایمان دو برادر همراه اند که از یکدیگر جدا نمی شوند».
از بسیج غفلت نکنید
امام خمینی رحمه الله در مورد بسیج چنین فرمودند: «تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند. من همواره به خلوص وصفای بسیجیان غبطه می خورم و از خدا می خواهم تا با بسیجیان محشور شوم. من دست یکایک شما پیشگامان رهایی را می بوسم و می دانم که اگر مسئولین نظام اسلامی از شما غافل شوند، به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت. بار دیگر تأکید می کنم که غفلت از ارتش بیست میلیونی، سقوط دردام ابرقدرت های جهانی را به دنبال خواهد داشت».
برخورد بسیجیان با مردم
مقام معظم رهبری در جمع جوانان عزیز بسیجی و سپاهی گیلان، درباره شیوه برخورد با دیگران می فرماید: «برادران عزیز! من تأکید می کنم که در برخورد با کسانی که تصور می کنید موافق راه و روش شما نیستند، از روش های منطقی استفاده کنید. نگذارید دشمنان اینطور وانمود کنند که نیروهای مؤمن و حزب اللهی و بسیجی، هر جایی درمی مانند، از مشت استفاده می کنند؛ نه، ما به مشت احتیاجی نداریم. البته از مشت و بالاتر از مشت هم استفاده می کنیم، اما در مقابل آمریکا و اسرائیل و دشمن حقیقی و آن کسی که احیانا در فهم موقعیت سیاسی کشور اشتباه می کند. ما حتی با کسی که با عقیده دینی ما مخالف است و البته تعرضی نمی کند، باید با رفتار مهربانانه و بزرگوارانه برخورد کنیم».
بسیج از دیدگاه مقام معظم رهبری
مقام معظم رهبری در توصیف بسیج می فرماید: «بسیج در حقیقت مظهر یک وحدت مقدس میان افراد ملت است. همه میدان هایی که بسیج در آن حضور پیدا کرده است، میدان های ملی است، میادینی نظیر دفاع مقدس، سازندگی و خدمات عمومی... .
بسیج عبارت است از مجموعه ای که در آن پاک ترین انسان ها، فداکارترین و آماده به کارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای به کمال رساندن و به خوش بختی رساندن این کشور جمع شده اند... .
بسیج یکی از برکات انقلاب و از پدیده های بسیار شگفت آور و مخصوص این انقلاب است، و از چیزهایی است که امام بزرگوار با دیدی الهی و حکمتی که خداوند به وی ارزانی کرده بود، برای کشور و ملت و انقلاب به یادگار گذاشت».
امام خمینی؛ مقتدای بسیجیان
مقام معظم رهبری از امام راحل رحمه الله به عنوان معجزه عظیم ایمان واسلام یاد می کند ومی فرماید: «کاری که امام بزرگوار کرد، عبارت بود از همان معجزه عظیمی که هنوز دشمنان این ملت و کشور مبهوت و متحیرند که در مقابل آن چه کنند. بصیرت بسیجی این است که امروز با تکیه به چه ایمانی و در مقابل چه کسانی ایستاده است. امام خمینی رحمه الله مقتدای بسیجیان، کسی بود که به ایمان مردم و گوهر درخشانی که در دل جوان هاست توجه داشت. این همان عصای موسوی امام و معجزه روح اللهی او بود».
اینفو گرافیک فرهنگ بسیجی ؛ جهت مشاهده روی تصویر زیر کلیک فرمایید

مطالب متنوع در باره بسیج
 سیمای بسیج  شاخص های بسیجی
 نقش بسیج 2  نقش بسیج 1
 بسیج یعنی حضور  نقش بسیج 3
 بسیج یعنی پاک ترین انسانها  بسیج یعنی ایمان عاشقانه
 بسیج یعنی قدرت  بسیج یعنی حرکت
 بسیجی یعنی مغز متفکّر  بسیج یعنی تلاش و جهاد مخلصانه
 بسیج یعنی ارزش  بسیج یعنی آبادانی
 بسیج یعنی سعادت ابدی  بسیج یعنی الگو
 بسیج یعنی مظهر تجدد و نوگرايى  بسیج یعنی یک فرهنگ
 مفهوم شناسي بسيج سازندگي  اهميت و ضرورت بسيج سازندگي
 عرصه هاي فعاليت بسيج براي رفع محروميت  اشكال مختلف محروميت زدايي
 پشتيباني از مأموريت ها و نيازمندي هاي بسيج  وظيفه دستگاه ها و تشكل هاي مردمي
 معیار بسیجی بودن !  بسیج از نگاه رهبر معظم انقلاب
نقش بسیج در 8 سال دفاع مقدس
آلبوم تصاویر نسل عاشورا
 راه امام ، راه نجات کشور


نوشته شده در   چهارشنبه 29 آبان 1392    
PDF چاپ چاپ