جمعه 2 اسفند 1398 | Friday, 21 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 17 مهر 1393     |     کد : 25028

پیام تبریک عید سعید غدیر خم عيد امامت و ولايت

عيد سعيد غدير خم ؛ عيد امامت و ولايت بر شيعيان علي ع مباركباد / با قطره اشكى پر از انتظار ... سلام / غدیر ، سرچشمه همیشه جوشان ولایت است که از سینه تفتیده « خم » به جام محبت دوست داران پیامبر و خاندانش جاری است . غدیر ، شایسته هر ثناست که وحی از او پیراست و محمد بدو آراست و اسلام از او برخاست . غدیر ، تفسیر بدر و احد و شأن نزول صفین و نهروان است . بدر ، عدالت می خواست ؛ احد ، شجاعت آرزو می کرد ؛ خیبر تماشای صداقت را تمنا داشت و غدیر ، آمین آن همه ثنا و دعا بود . غدیر ، روز انسان است . غدیر ، تداوم رسالت محمد صلی الله علیه و آله در ولایت علی علیه السلام است . غدیر ، عید پیمان و میثاق و عهد است . غدیر ، عید عدالت و رهبری است . عید امامت و ولایت بر عاشقان مبارک باد .

پیام تبریک عید سعید غدیر خم عيد امامت و ولايت
عيد سعيد غدير خم ؛ عيد امامت و ولايت بر شيعيان علي ع مباركباد

با قطره اشكى پر از انتظار ... سلام

اشاره
- رخداد غدیر در ذی حجه سال دهم هجری، تنها یک حادثه تاریخی نیست
- غدیر ، تنها نام یک سرزمین نیست ، یک تفکر است
- نشانه ای است از تداوم خط نبوت
- چشمه ای است که تا پایان هستی می جوشد
- غدیر ، روز اکمال دین ، اتمام نعمت و موجب خشنودی خداست
- روز بزرگ ، روز گشایش و روز تکامل است
- غدیر ، نه تاریخ است ، نه جغرافیا و نه روایت ، بلکه ولایت است
- پیشوند غدیر ، رسالت است و پسوند آن ، ولایت و امامت

کوثری از مِیِ غدیر
پیامبر در سال دهم هجرت حج گزارد و به سوی مدینه بازگشت . در روز هجدهم ذی حجه که قافله های بسیاری پیش از پیامبر حرکت می کردند و عده ای از پسِ حضرت می آمدند ، پیامبر به سرزمین غدیر خم رسید . او به فرمان الهی دستور داد سواران و پیادگان توقف کنند، آنان که رفته اند ، بازآیند و آنان که نیامده اند، برسند . سپس بر انبوهی از جهاز شتران فراز رفت و خدای را سپاس گفت و از اینکه به زودی از میان آنان خواهد رفت ، خبر داد . سپس از آنان خواست درباره چگونگی ابلاغ رسالت وی گواهی دهند . مردمان فریاد برآوردند : شهادت می دهیم که تو پیام حق را ابلاغ کردی ، نصیحت کردی و جهاد نمودی . خداوند تو را پاداش نیکو دهد.
آن گاه از جایگاه والای خود در میان امت سخن گفت و از آنان بر اولویت خود گواه خواست و پس از شنیدن پاسخ های یک صدا و بلند ، دست علی علیه السلام را گرفت و با شکوهی شگرف و فریادی رسا فرمود : « من کنت مولا فعلی مولاه » سه بار این جمله را تکرار و بر یاوران و پذیرندگان ولایت او دعا کرد.

ویژگی های علی علیه السلام از دیدگاه رسول خدا صلی الله علیه و آله
حضرت محمد صلی الله علیه و آله بارها با اشاره به موقعیت معنوی امام علی علیه السلام ، بر فضیلت های آن حضرت و وصی بودن ایشان تأکید ورزیده است . آن حضرت در گفتاری به دخترش ، فاطمه علیهاالسلام می فرماید : «ای فاطمه ! آیا خشنود نیستی من تو را به همسری کسی درآوردم که اسلامش پیش تر از دیگران و دانشش بیشتر از همگان است ؟ به راستی ، خدای تعالی به اهل زمین توجه فرمود و از میان ایشان ، پدرت را برگزید و او را پیامبر قرار داد . بعد دوباره به آنها توجه فرمود و از ایشان شوهرت را برگزید و او را وصی قرار داد » سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود : «ای فاطمه ! به راستی برای علی فضیلت هایی است که هیچ کس آن را ندارد : تو که بانوی زنان بهشتی ، همسر او هستی . دو نتیجه و زاده رحمت ، حسن علیه السلام و حسین علیه السلام که فرزند زادگان من هستند ، فرزندان او هستند. برادرش ، جعفر بن ابی طالب کسی است که با دو بال در بهشت آراسته گردیده است و با فرشتگان هر کجا خواهد، پرواز می کند . علم اولین و آخرین نزد اوست . او نخستین کسی است که به من ایمان آورد . او آخرین کسی است که هنگام مرگ با من دیدن می کند . او وصی من و وارث همه اوصیاست».

غدیر در قرآن
آیه ای که پیش از اعلام رسمی ولایت امیر مؤمنان علی علیه السلام نازل شد ، از یک سو، بیان گر اهمیت فوق العاده غدیر و از سوی دیگر ، نشان دهنده نگرانی های رسول خدا صلی الله علیه و آله در این باره است : «ای پیامبر ! آنچه را از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است ، کاملاً [به مردم] برسان و اگر [این کار را[ نکنی، رسالت او را انجام نداده ای . خداوند تو را از [خطرهای احتمالی [مردم نگه می دارد و خداوند جمعیت کافران را هدایت نمی کند .» قرآن کریم ، آشکارا اعلام نشدن ولایت علی علیه السلام را با ناتمام ماندن رسالت الهی برابر می داند و در مقابل نگرانی هایی که رسول خدا صلی الله علیه و آله داشت، وعده حفظ و حراست به ایشان داده می شود.
آیه ای که پس از اعلام ولایت امام علی علیه السلام در غدیر نازل شد ، موجی از شادی را در دل های مؤمنان پدید آورد و آرامش و اطمینان خاطر به آنان بخشید : «امروز کافران از [زوال] دین شما ناامید شدند . بنابراین ، از آنها نترسید و از من بترسید . امروز دین شما را کامل و نعمت ها را بر شما تمام کردم و اسلام را به عنوان آیین [جاودان] شما پذیرفتم».

غدير ، اعتقاد مقدس ما
غدير ، اين نام مقدس، عنوانِ عقيده و اساس دين ما است .
غدير ، عصاره و نتيجه ى خلقت و چكيده ى تمام اديان الهى و خلاصه ى مكتب وحى است.
غدير ، اعتقاد ماست ، و فقط يك واقعه ى تاريخى نيست.
غدير ، ثمره ى نبوّت و ميوه ى رسالت است.
غدير ، تعيين خط مشى مسلمين تا آخرين روز دنيا است.
غدير ، نه فراموش شدنى است نه كهنه شدنى !!
غدير ، آبى است كه همه ى درختان و گل بوته هاى باغستانهاى توحيد براى تغذيه و رشد به آن نيازمندند.
غدير ، صراط است . با ايمان به غدير مى توان از اين صراط گذشت و گرنه لبه ى شمشيرى است كه هر منافق و ملحدى را دو نيمه خواهد ساخت.
غدير ، حساس ترين مقطع اسلام است كه در آغاز شكوفايى ، دين خدا را از خطر حتمى دشمنان داخلى و خارجى در بُعد فكرى و معنوى نجات داد.
غدير ، حافظ گذشته ى اسلام و ضامن بقاى آينده ى آن است ، كه سياست گذار آن خداوند تعالى و اعلان كننده اش پيامبر صلى اللَّه عليه و آله و مجرى آن دوازده امام معصوم عليهم السلام اند.

غدير ، عيد همه ى انسانيت است. آن روز آرزوى نهايى از خلقت انسان بيان شد و هدف انسانيت مشخص گرديد . آنان كه آن روز را ضايع كردند حق انسانيت را زير پا گذاشتند و حق ميلياردها بشر را ناديده گرفتند.
غدير ، در روح ما و از طينت ماست . ما با غدير به دنيا آمده ايم ، و با زلالش كه با جانمان آميخته به ملاقات پروردگار خواهيم رفت.
در نقطه ى غدير ، توقفى بايد، كه با حقيقت انسان سر و كار دارد، و در جهات مختلف وجودى او مؤثر است و تكليف دنيا و آخرتش را تعيين مى كند .
هزار و چهارصد سال است كه شيعه زلال پر بركت غدير را به پاى درختان ولايت مى افشاند و از آن بيابانِ خشك ، باغهاى پر ثمر اعتقادى و گلهاى زيباى محبت را پرورش مى دهد. خار و خس كينه هاى دشمن على عليه السلام را با برائت و لعن آنان ريشه كن نموده، و با حجتى قوى كه پيامبر صلى اللَّه عليه و آله به دستش داده مرزهاى غدير را به روى معاندين بسته و جرأت تعرّض را از آنان سلب نموده است. شهيدان غدير در عرصه ى هزار و چهارصد ساله ى آن، دنباله روى اوّلين شهيدان آن فاطمه و محسن عليهماالسلام و پيرو شهيدان با عظمت غدير در كربلا هستند. عاشورا مولود غدير و حافظ آن است ؛ سنگرى رو در روى سقيفه !
در غدير ، چشمان پيامبر صلى اللَّه عليه و آله دور دستهايى را مى نگريست كه مى بايد كشتى اسلام آن را طى كند و هدف نهايى آن به ظهور برسد؛ و آينده هايى را در نظر داشت كه گرگهاى عقيده، اسلام را از داخل مورد تعرض قرار داده اند.
و اين بود كه دست على بن ابى طالب عليه السلام را گرفت و او را بلند كرد و از همانجا او را به همه ى نسلهاى تاريخ نشان داد و به عنوان جانشين خود معرفى فرمود.
اينك ما ميراث دار غديريم ، كه در قله ى عظمت آن به دنيا آمده ايم . امروز غدير فراتر از ديد دشمنانش ، آفتاب خيره كننده اى است كه بر همه ى جهان مى تابد ، و كشتى پُرقدرتش پهنه ى گيتى را درمى نوردد ، و دست غرق شدگان فتنه هاى هزار و چهارصد ساله ى سقيفه را به گرمى مى فشارد و از گردابهاى سياه كفر و گمراهى به سبزگونه ى پُرطراوت خود مى رساند تا روحشان را صفايى تازه بخشد.
اى صاحب غدير ، غديريان از اوج غديرت سلام مى دهند ، تعظيم مى كنند ، بوسه بر دستت، بر پايت ، بر خاك راهت مى زنند ، و در برابر مقام علىِّ تو خود را بسيار كوچك مى بينند ! ... مگر بپذيرى شان ... !؟

شکوه غدیر ؛ حماسه سرای بزرگ ایران ، حکیم ابوالقاسم فردوسی می گوید :
چه گفت آن خداوند تنزیل و وحی ... خداوند امر و خداوند نهی
که من شهر علمم، علی یم در است ... درست این سخن گفتِ پیغمبر است
گواهی دهم این سخن راز اوست ... تو گویی دو گوشم به آواز اوست
اگر چشم داری به دیگرسرای ... به نزد نبی و وصی گیر جای
منم بنده اهل بیت نبی ... ستاینده خاک پای وصی
خود آن روز نامم به گیتی مباد ... که من نام حیدر نیارم به یاد
بر این زادم و هم بر این بگذرم ... یقین دان که خاک پیِ حیدرم
حکیم توس در این ابیات هرگاه از امام علی علیه السلام یاد می کند ، بیش از هر وصف دیگر ، بر وصایت ایشان تأکید می ورزد و از ایشان با عنوان وصی یاد می کند .

مطالب مرتبط :

اسرار غدیر

پيشگفتار اسرار غدیر
زمينه واقعه غدير و تشكّل جامعه اسلامى
خطابه هاى قبل از غدير
معجزه غدير، امضاى الهى و ظهور جبرئيل
حزن شيطان در غدير، و سرور او در سقيفه
چكيده اى از خطبه غدير و تقسيم موضوعى
تحقيق در سند و متن حديث غدير
ولايت يعنى امامت و علامت حزب اللَّه
متن عربى خطبه غدير
ترجمه فارسى خطبه غدير
پژوهشى در اهداف خطبه غدير
معناى دقيق جمله ' مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ ... '
ريشه ها و مبانى عقيدتى- عملىِ غدير در مسائل با ولايت
بررسى دقيق درباره بيعت غدير
اتمام حجت خدا و معصومين و صحابه با غدير 1
عرضه ولايت اهل بيت بر همه مخلوقات
اتمام حجت خدا و معصومين و صحابه با غدير 2
اتمام حجت خدا و معصومين و صحابه با غدير 3
چهره سقیفه در برابر غدیر
غدیر در آیینه شعر و ادب عربى
غدیر در آیینه شعر و ادب فارسى و ترکی
ياد بود ها و جشنهاى غدير

کتاب ارزشمند الغدیر , علامه امینی

مقدمات و آشنایی با الغدیر(در سايه هاى غدير)
الغدیر جلد 1
الغدیر جلد 2
الغدیر جلد 3
الغدیر جلد 4
الغدیر جلد 5
الغدیر جلد 6
الغدیر جلد 7
الغدیر جلد 8
الغدیر جلد 9
الغدیر جلد 10
الغدیر جلد 11

 

حماسه غدير و توطئه هاى پنهان

پيش گفتار حماسه غدير و آشكار شدن توطئه هاى پنهان
فصل اول - اعلام امامت در اجتماع بى همانند روز غدیر
فصل دوم - فراوانى و انبوه حاضران در محل غدیر خم
فصل سوم - تحقق بيعت عمومى و همگانى روز غدیر خم
فصل چهارم - كيفيت والاى حماسه غدير
فصل پنجم - صراحت در گفتار در روز غديرخم
فصل ششم - گواهى حاضران در صحنه غدير
فصل هفتم - راويان فراوان حديث غدير، (514 نفر از قرن اول تاكنون )
غدير و آشكار شدن توطئه هاى پنهان 1
غدير و آشكار شدن توطئه هاى پنهان 2
غدير و آشكار شدن توطئه هاى پنهان 3
غدير و آشكار شدن توطئه هاى پنهان 4 ؛ كودتاى سقيفه
غدير و آشكار شدن توطئه هاى پنهان 5 ؛ حضرت فاطمه (ع) و ارزش والاى غدير
غدير و آشكار شدن توطئه هاى پنهان 6 ؛ فاطمه ع و طرح همه جانبه حديث غدير
غدير و آشكار شدن توطئه هاى پنهان 7 ؛ على (عليه السلام ) و روش مناظره با حديث غدير
غدير و آشكار شدن توطئه هاى پنهان 8 ؛ خطبه پيامبر(ص) در روز غدير

مطالب و کتب متنوع و گوناگون

غدير شناسى (پاسخ به 72 سئوال پيرامون غدير)
سرآغاز غدير شناسى
پيرامون غدير خم (17 سئوال و 17 پاسخ)
پيرامون حادثه بزرگ غدير ( 9 سئوال و 9 پاسخ )
در آستانه غدير ( 12 سئوال و 12 پاسخ )
پيرامون ولايت و غدير ( 8 سئوال و 8 پاسخ )
حوادث پس از غدير ( 14 سئوال و 14 پاسخ)
غدير در آيات و روايات (12 سئوال و 12 پاسخ )

احادیث مشهور در باره امامت و ولایت
حدیث «علی مع الحق»
حدیث باب مدینة العلم
سبق اسلام
حدیث رفع
حدیث رایت خیبر
حدیث دار
حدیث ثقلین
حدیث منزلت
حدیث كساء
حدیث غدیر
حدیث طیر
حدیث سلسله الذهب
حدیث سد ابواب مسجد
حدیث حسین منی و انا من حسین
حدیث اصحابی كالنجوم
حدیث عرض دین
شرحی بر حدیث إنّ الغَضَبَ مِن الشّیطانِ

نهج البلاغه
خطبه ها
نامه ها
حکمت (کلمات قصار)

تقويم شيعه
منابع تاريخ اسلام
سیره امام علی ع


دانشنامه غدیر خم
سیمای امیرالمؤمنین علی(ع) در خطابه غدیر
خطبه غدیر و آیات مطرح شده در آن
قدر غدیر ؛ به انگیزه فرارسیدن عید غدیرخم
پا به پای غدیر
کمال مطلوب علوی در منشور غدیر
من آسمان غدیرم !
امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در غدیر
امام مهدی عجل الله تعالی فرجه در غدیر 2
بر کناره های کتاب « الغدیر فی الکتاب والسنّة والأدب »
نقد دیدگاه های اهل سنّت درباره حدیث غدیر
گفتگو با حضرات آیات محمد مهدی آصفی و سید محمد باقر حکیم درباره حدیث غدیر
آبگیر بی کرانه غدیر 1
آبگیر بی کرانه غدیر 2
آبگیر بی کرانه غدیر 3
آبگیر بی کرانه غدیر 4
عید سعید غدیر خم + اشعار زیبا در منقبت حضرت امام علی ع
غدیر، جاری در همه اعصار ؛ سخنرانی امام خمینی ره،به مناسبت عید غدیر
غدیر ؛ عید ولایت رهبری
پیام غدیر ؛ عصمت ، حجیّت و خلافت عترت (ع)
شهید مطهری و واقعه غدیر
غدیر و فلسفه سیاسی اسلام
تبیین نظام سیاسی اسلام در غدیر خم
غدیر و هویت شیعی ؛ پاسخ به 4 پرسش درباره غدیر
غدیر در دعاها و زیارات
غدیر قربانی قدرت
غدیر از نگاه چهارده خورشید آسمان ولایت و امامت
عید غدیر ؛ جشن ولایت
غدیر را در نگاه من ببینید ؛ گفتمان دانشجویان غیرایرانی درباره غدیر
فرهنگ نامهای غدیر
غدیر بزرگترین عید اسلامی
غدير در شعر و ادب فارسى
کمال دین در جمال ولایت ؛ گل واژه های تبریک عید غدیر
عید غدیر در سیره اهل بیت (ع)
غدیر در کلام معصومان علیهم السلام
عید غدیر خم ؛ جشن ولایت علی علیه السلام
سند سازي و سند سوزي براي تحريف غدير !
 برای دانلود فایلهای صوتی مرتبط پس ازثبت نام درسایت؛
 از قسمت چند رسانه می توانید استفاده نمائید
عضویت در سایت
 


نوشته شده در   پنجشنبه 17 مهر 1393    
PDF چاپ چاپ