شنبه 3 اسفند 1398 | Saturday, 22 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 23 مرداد 1392     |     کد : 23896

معیار بسیجی بودن !

معیار بسیجی بودن ! «بسیج ، جمع فداکارى از مردمند، براى مردم ؛ تشکیل یک مجموعه ‌اى در حرکت عظیم یک ملت مجاهد. حضور در دفاع، حضور در علم، حضور در هنر، حضور در سازندگى، حضور در سیاست، در فرهنگ، در کمک به مستضعفان، در کمک به درماندگان، در تولید، در فناورى، در پیشبرد مسائل گوناگون کشور، در ورزش، در درخشش‌هاى بین‌المللى، در هر کار خیر؛ این حرکت بسیج است.»

معیار بسیجی بودن !
«بسیج ، جمع فداکارى از مردمند، براى مردم ؛ تشکیل یک مجموعه ‌اى در حرکت عظیم یک ملت مجاهد. حضور در دفاع، حضور در علم، حضور در هنر، حضور در سازندگى، حضور در سیاست، در فرهنگ، در کمک به مستضعفان، در کمک به درماندگان، در تولید، در فناورى، در پیشبرد مسائل گوناگون کشور، در ورزش، در درخشش‌هاى بین‌المللى، در هر کار خیر؛ این حرکت بسیج است.»
این عبارت به نوعی بیانگر این است که باید تمام مردم ایران را بسیجی معرفی کنیم و برای آنان برنامه‌ای مشخص کنیم نه اینکه دایره برنامه‌ریزی‌های ما برای بسیج، محدود باشد. رهبر معظم انقلاب در ادامه به حضور بسیجیان یعنی همان «مردم» در زمینه‌های مختلف اشاره می‌کنند. در این بیانات اولین حضوری که ایشان به آن اشاره کردند، حضور در دفاع بود. حال با خود بیندیشیم که آیا منظور از حضور در دفاع به معنای آمادگی نظامی است؟ یا نه به منظور حضور آمادگی در مقابله با جنگ نرم نیز هست؟ جواب این سؤال را می‌توانیم با رجوع به سخنان گذشته معظم‌له در دیدارهای خود با بسیجیان دریافت کنیم؛ هم‌اکنون هیچ تحلیلگری نمی‌تواند وجود حمله همه‌جانبه دشمن در تهاجم فرهنگی را نادیده بگیرد و از طرفی، احتمال حمله نظامی به کشور ایران، تقریباً بسیار بسیار کم است. پس شاید مقصود رهبر معظم انقلاب از حضور در دفاع، به معنای حضور و آمادگی در جنگ فرهنگی دشمن باشد. حضور به معنای در میدان بودن و دفاع به معنای مقابله کردن است، یعنی یک بسیجی اگر در میدان جنگ نرم نباشد و با لوازم و نحوه مقابله با آن آشنایی لازم را نداشته باشد، نمی‌توان او را به‌عنوان یک بسیجی معرفی کرد.
رهبر معظم انقلاب حضور در علم، هنر، ورزش، فناوری، تولید، سازندگی، سیاست، فرهنگ، کمک به درماندگان و در نهایت هر کار خیر را، از لوازم و ویژگی‌های بسیج برمی‌شمرند. ایشان با این جملات به‌خصوص جمله انتهایی که می‌فرمایند «در هر کار خیر»، به نوعی دایره بسیج و بسیجیان را بسیار گسترده می‌کنند، یعنی هر فردی، هر کار خیری را انجام دهد باید کار او را بسیجی‌وار بدانیم.
یعنی بسیج را باید فارغ از اشخاص، ابتدا به‌عنوان یک فرهنگ معرفی کنیم. مانند کلمه اسلام. آیا اگر افرادی که اسم‌شان را مسلمان گذاشته‌اند کار بدی مرتکب شدند، نتیجه این می‌شود که اسلام پسندیده نیست؟! ما باید اسلام را با قرآن و سنت بشناسیم و هر کس پیرو این دو امر بود، مسلمان شناخته می‌شود.
در تعریف بسیج هم باید این طرز تفکر اجرایی شود. به نوعی می‌توان گفت؛ معیار بسیجی بودن تنها عمل و کار خیر است. نه داشتن و یا نداشتن کارت بسیج و نه عادی یا فعال بودن آن.
چه بسا فردی تاکنون پایش را در پایگاه بسیج هم نگذاشته باشد، ولی یک بسیجی نمونه‌ای باشد که رهبر معظم انقلاب از او خرسند باشد. معیار بسیجی بودن همان شاخصه‌هایی است که رهبر معظم انقلاب هوشمندانه بارها به آن اشاره کرده‌اند که طبق آن، دایره بسیج و بسیجی به ثبت‌نام در بسیج و کارت بسیج و… محدود نیست.


نوشته شده در   چهارشنبه 23 مرداد 1392    
PDF چاپ چاپ