دوشنبه 5 اسفند 1398 | Monday, 24 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 18 اسفند 1391     |     کد : 22539

اختلافات در روند برگزاري انتخابات مجلس سوم بين وزارت كشور و شوراي نگهبان - 1

اختلافات در روند برگزاري انتخابات مجلس سوم بين وزارت كشور و شوراي نگهبان - 1

مجالس شوراى اسلامى پس از پیروزی انقلاب اسلامی 25
مجالس ایران بعد از انقلاب اسلامی- اختلافات وزارت كشور و شوراي نگهبان - 1
در روند برگزاري انتخابات مجلس سوم بين وزارت كشور كه در آن زمان با گرايش چپ خود به مجمع روحانيون مبارز نزديك بود، با شوراي نگهبان كه بخشي از اعضاي آن، عضو جامعه روحانيت بودند، اختلافاتي درگرفت. آيت الله مومن به حوادث آن روزها در مورد انتخابات اين دوره مجلس مي گويد: مسئله ديگري كه در نظام جمهوري اسلامي در دوره عضويت ما در شوراي نگهبان به وجود آمد و براي ما مشكل ايجاد كرد، مسئله انتخابات مجلس سوم در تهران و برخي از شهرستان ها در زمان وزارت كشور آقاي محتشمي پور بود.
در ذهن حضرت امام(ره) مسئله را به اين شكل جلوه داده بودند كه شوراي نگهبان مي خواهد انتخابات تهران را بي جهت، ابطال كند. به امام عرض كردم: «شوراي نگهبان اصلاً تصميم بر ابطال انتخابات ندارد و ما انتخابات تهران را صحيح مي دانيم. منتها دو مطلب در كار است. در حدود 30 شعبه از شعب اخذ رأي، ناظرين ما را دستگير و زنداني كرده اند. وقتي در اين شعب، ناظر شوراي نگهبان را حبس كرده اند، ما حق داريم كه دست كم احتمال سوء نيت بدهيم. نهايتاً ممكن است تنها همين چند صندوق را باطل كنيم.»
در مقطع برگزاري انتخابات، بنده عضو هيئت نظارت مركزي انتخابات بودم. اعضاي مزبور پنج نفر بودند كه رئيس نظارت در آن مقطع آقاي «امامي كاشاني» بود. دوستان در آنجا اصرار داشتند كه بنده در هيئت مركزي نظارت باشم و به پيشرفت كارها كمك كنم. در آن حال، آقاي محتشمي در جمع ما حاضر شدند و عنوان كردند كه خوب است آيين نامه اي در كار باشد و مذاكره اي براي هماهنگي صورت گيرد.
وقتي انتخابات مجلس سوم برگزار شد، گزارش هايي داشتيم كه آراي برخي از كانديداها را با آنكه در صندوق انداخته شده بود، نخوانده اند. اما در ذهن حضرت امام(ره) مسئله را به اين شكل جلوه داده بودند كه شوراي نگهبان مي خواهد انتخابات تهران را بي جهت، ابطال كند. ظاهراً يك روز هنگام عصر بود كه خدمت حضرت امام رسيديم.
ايشان فرمودند:
«به من گفته اند كه شوراي نگهبان مي خواهد انتخابات تهران را باطل كند.» آقاي امامي كاشاني مطالبي گفتند و دكتر مدني از حقوقدانان شوراي نگهبان نيز مطالب شان را بيان كردند. من هم در آخر صحبت كردم و به امام عرض كردم: «گزارش هايي از ناظرين صندوق هاي ديگر (كه حدود 600 صندوق است) به ما رسيده است كه دال بر وجود تخلفاتي است كه در اين صندوق ها صورت گرفته است. براي مثال در يك شعبه، ظاهراً آقاي باهنر دوهزار و خرده اي رأي داشته است؛ ولي تنها دو رأي براي ايشان منظور شده است. ما اين صندوق هاي مشتبه را مي خواهيم بازشماري كنيم و در اين بازشماري ممكن است نتيجه آرا، جابه جا شود و خلاصه اينكه، واقع، معلوم گردد.»
وقتي بنده اين مطالب را خدمت امام عرض كردم، ايشان فرمودند: «حق شوراي نگهبان است كه چنين كند و بايد شما اين كار را انجام دهيد؛ منتها آنچه من مي گويم، اين است كه كار به شكلي انجام شود كه به روزي كه براي برگزاري مرحله دوم انتخابات ميان دوره اي اعلام شده است، لطمه نخورد.»


نوشته شده در   جمعه 18 اسفند 1391    
PDF چاپ چاپ