شنبه 10 اسفند 1398 | Saturday, 29 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 5 فروردين 1392     |     کد : 22466

پندهاى دوگانه‏ ؛ فصل پنجم : احاديث شيعه و سنى از اميرالمؤمنين (ع)

پندهاى دوگانه‏ ؛ فصل پنجم : احاديث شيعه و سنى از اميرالمؤمنين (ع)

باب دو : پندهاى دوگانه‏ ؛ فصل پنجم : احاديثى كه شيعه و سنى از اميرالمؤمنين (ع) نقل كرده ‏اند
نصايح حکمت آمیز (سخنان چهارده معصوم ع )- دو كس پشت مرا شكستند : عالم بى بند و بار ، و جاهل عبادت پيشه ؛ آن با پرده درى به عقائد مردم آسيب مى‏ رساند، و اين با عبادت ابلهانه مردم را مى‏ فريبد.
از همه بى ارزش‏تر ، از همه نادان‏تر است، چه ارزش هر كس به قدر دانش او است.
در شرف علم يقين بس كه هر كه ندارد ادعا كند، و اگر او به او نسبت دهند خرسند شود ؛ و در پستى جهل همين بس كه آن كه دارد از آن بيزارى جويد، و چون به او نسبت دهند خشمگين گردد.
عقل دو قسم است: ذاتى و تجربى، هر دو سودمندند، ولى اطمينان به خردمند متدين است؛ هر كه عقل و جوانمردى را از دست داد سرمايه‏ اش گناه است.
دوست هر كس عقل اوست و دشمنش نادانى او.
عاقل آن نيست كه تنها خير و شر را بازشناسد ، آن است كه هنگام گرفتارى بين دو شر آنرا كه بهتر است تميز دهد.
همنشينى خردمندان شرف افزايد. عقل كامل طبع سركش را مهار كند، خردمند بايد عيبهاى دينى، فكرى، اخلاقى، و ادبى خود را يك يك به خاطر بسپارد يا بنويسد، سپس در رفع آنها بكوشد.
خواسته ‏هاى انسان دو قسم است : قسمتى از دسترسى او خارج است، نه قبلا به آن دست يافته نه بعدا دست خواهد يافت، و قسمتى قابل تناول است، اما وقت معينى دارد، كه اگر اهل آسمان و زمين كمك كنند پيش از وقت قابل درك نيست، پس كار اين بشر چه شگفت آور است ! بيافتن چيزى شادمان شود كه هرگز از دست نمى‏ رود، و از فقدان چيزى بد دل شود كه اصلا به دست نمى ‏آيد، اگر ديده بگشايد بداند كه تدبير به دست خداست، ناچار به آنچه فراهم گردد قناعت كند، و دست به آنجا كه نرسد دراز نكند، تا قبلش از رنج مشكلات بياسايد.
آنچه مى ‏توانيد به اندك بسازيد، اما فقر خويش را پوشيده نگهداريد. باطنى درويش و ظاهرى توانگر داشته باشيد. خداى متعال بندگانش را نيكو ادب آموخته، (در وصف تهى دستان آبرومند) مى‏ فرمايد: اشخاص غافل از فرط مناعت توانگرشان پندارند، آنان را به سيمايشان مى‏ شناسى به اصرار از مردم سؤال نمى‏ كنند.


نوشته شده در   دوشنبه 5 فروردين 1392    
PDF چاپ چاپ