شنبه 5 بهمن 1398 | Saturday, 25 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 5 خرداد 1394     |     کد : 22238

68. سوره قلم آيه 52،51

نکته ها / چشم زخم‏ / پیامبر فرمود : «انّ العین حقّ و انّها تُدخل الجمل والثور التّنور» چشم زخم حق است و به قدرى كارساز است كه شتر و گاو را داخل تنور مى ‏كند . چشم زخم لازم نیست از دشمن باشد. گاهى دوست از دوست خودش به خاطر داشتن كمالى تعجب مى‏ كند و لذا در حدیث داریم كه اگر از دوست خود چیزى دیدید كه تعجب كردید، خدا را یاد كنید تا بلاى چشم زخم دفع شود و چه بسیارند كسانى كه به وسیله چشم زخم هلاك شده و جان داده ‏اند .

آيه
وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُواْ لِيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُواْ الذِّكْرَ وَ يَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ
وَمَا هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ لِّلْعَالَمِينَ‏
ترجمه
و نزدیك بود كسانى كه كفر ورزیدند ، چون قرآن را شنیدند ، تو را چشم بزنند و مى ‏گویند : او دیوانه است.
در حالى كه آن قرآن جز مایه بیدارى براى جهانیان نیست.
نکته ها
در آغاز این سوره به تهمت جنون به رسول اللّه‏ صلى الله علیه وآله اشاره شد و در این آیه كه پایان این سوره است به این نسبت تصریح شده است. «و یقولون انّه لمجنون»
«لیزلقونك» از ماده «زلق» به معناى لغزیدن و به زمین افتادن و كنایه از هلاكت و نابودى است.
آیه 51، بیانگر شدّت غضب كفّار است كه به هنگام شنیدن آیات قرآن مى‏ خواهند با چشمانشان تو را نابود كنند و مراد از آن ، یا نابود كردن طریق چشم زخم است و یا كنایه است ، همان طور كه مى‏ گوییم فلانى با نگاهش مى‏ خواست مرا بخورد.
بغض و كینه انسان را به تضادگویى وادار مى‏ كند. از یك سو قرآن را عظیم مى ‏داند به نحوى كه حسادتش مى‏ خواهد پیامبر را نابود كند و از سویى دیگر او را به پریشان گویى و دیوانگى متّهم مى ‏كند.
دشمن با دست مى ‏جنگد، با زبان تهمت مى ‏زند، و با چشم قصد نابودى دارد.
آغاز سوره ، سخن از قلم و نوشتن بود و پایان سوره، بیدارى تمام جهانیان . شاید اشاره به این باشد كه كلید بیدار شدن جهانیان ، ابزار فرهنگى است.
چشم زخم‏
پیامبر فرمود : «انّ العین حقّ و انّها تُدخل الجمل والثور التّنور» چشم زخم حق است و به قدرى كارساز است كه شتر و گاو را داخل تنور مى ‏كند.(40)
چشم زخم لازم نیست از دشمن باشد. گاهى دوست از دوست خودش به خاطر داشتن كمالى تعجب مى‏ كند و لذا در حدیث داریم كه اگر از دوست خود چیزى دیدید كه تعجب كردید، خدا را یاد كنید تا بلاى چشم زخم دفع شود و چه بسیارند كسانى كه به وسیله چشم زخم هلاك شده و جان داده ‏اند . (41)
البتّه حق بودن شورى چشم به این معنا نیست كه ما به بعضى افراد سوء ظن داشته باشیم و آنان را متهم به چشم شورى كنیم. و یا كوتاهى‏ هاى خودمان را در موارد مختلف به‏ حساب چشم زخم بگذاریم . در روایات مى ‏خوانیم : صدقه ، دعا ، خواندن سوره‏هاى ناس و فلق و امثال آن مى ‏تواند مانع تأثیر چشم زخم شود .
40) بحار الانوار، ج‏63، ص 17.
41) بحارالانوار، ج 95، ص 127.
پيام ها
1- كینه دشمن جدى‏ ست ، باید به هوش بود . «و ان یكاد الّذین كفروا لیزلقونك»
2- قرآن ، از توطئه ‏هاى دشمن پرده برمى ‏دارد . «و ان یكادالّذین كفروا»
3- لبه تیز حمله دشمن رهبرجامعه اسلامى است . «لیزلقونك»
4- چشم زخم یك واقعیّت است . «لیزلقونك بابصارهم»
5 - در برابر تهمت به اولیاى الهى باید دفاع كرد . در برابر «یقولون انه لمجنون» خداوند فرمود : «ما انت بنعمة ربّك بمجنون»
6- قرآن ، وسیله غفلت زدایى است. «ان هو الا ذكر»
7- قرآن ، محدود به زمین و زمان خاصّى نیست ، كتابى است جهانى و جاودانى براى همه ملت‏ها . «ذكر للعالمین»


نوشته شده در   سه شنبه 5 خرداد 1394    
PDF چاپ چاپ