جمعه 27 دي 1398 | Friday, 17 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 1 آذر 1392     |     کد : 21978

42. سوره شوری آيه 16

نکته ها / «محاجّه» از «حجّ» به معناى قصد است و به آن نوع گفتگویى گفته مى ‏شود كه قصد گوینده اثبات یا ابطال چیزى باشد. هنگامى كه راه روشنى براى شما ثابت شد به خاطر شك و وسوسه از آن دست بر ندارید و هنگامى كه به كسى ایمان پیدا كردید با شایعه او را رها نكنید . وقتى كه یك راه و رسم و یا عادت و سنّتى نیكو و منطقى در جامعه تثبیت شده آن را به جدل نكشید . پيام ها / 1- بعد از آنكه از راه عقل و فطرت خدا را شناختید مجادله نكنید . «یحاجّون فى اللّه من بعد ما استجیب له» 2- شرك فاقد اعتبار است و مشركان منطقى ندارند. «حجّتهم داحضة»

آيه
وَالَّذِينَ يُحَآجُّونَ فِى اللَّهِ مِن بَعْدِ مَا اسْتُجِيبَ لَهُ حُجَّتُهُمْ دَاحِضَةٌ عِندَ رَبِّهِمْ وَعَلَيْهِمْ غَضَبٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ شَدِيدٌ
ترجمه
و كسانى كه درباره خداوند پس از آنكه دعوت او را پذیرفته ‏اند به جدال (مى‏ پردازند) دلیلشان نزد پروردگارشان باطل و بى‏ پایه است و برآنهاست خشم الهى و برایشان عذاب سختى است.
نکته ها
«محاجّه» از «حجّ» به معناى قصد است و به آن نوع گفتگویى گفته مى ‏شود كه قصد گوینده اثبات یا ابطال چیزى باشد.
هنگامى كه راه روشنى براى شما ثابت شد به خاطر شك و وسوسه از آن دست بر ندارید و هنگامى كه به كسى ایمان پیدا كردید با شایعه او را رها نكنید . وقتى كه یك راه و رسم و یا عادت و سنّتى نیكو و منطقى در جامعه تثبیت شده آن را به جدل نكشید.
پيام ها
1- بعد از آنكه از راه عقل و فطرت خدا را شناختید مجادله نكنید. «یحاجّون فى اللّه من بعد ما استجیب له»
2- شرك فاقد اعتبار است و مشركان منطقى ندارند. «حجّتهم داحضة»
3- تلاش براى به تردید انداختن مؤمنان ، موجب خشم و عذاب الهى است . «یحاجّون... علیهم غضب و لهم عذاب»


نوشته شده در   جمعه 1 آذر 1392    
PDF چاپ چاپ