چهارشنبه 2 بهمن 1398 | Wednesday, 22 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 17 مرداد 1392     |     کد : 21976

42. سوره شوری آيه 14

نکته ها در این آیه یك بار «جاءهم العلم» آمده و یك بار «اورثوا الكتاب» یعنى با آنكه حقّ را مى‏ دانند و وارث كتاب آسمانى هستند باز هم راه تفرقه مى‏ پیمایند. شك، گذرگاه خوبى است ولى توقف گاه خوبى نیست. آن شكى كه به طور طبیعى پیدا شود و مقدّمه تحقیق و بررسى گردد، ارزش دارد، ولى اگر شك برخاسته از لجاجت و سوء ظن و سبب ركود و بى‏ اعتنایى شود، ضد ارزش است.

آيه
وَمَا تَفَرَّقُواْ إِلَّا مِن بَعْدِ مَا جَآءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْياً بَيْنَهُمْ وَلَوْلَا كَلِمَةٌ سَبَقَتْ مِن رَّبِّكَ إِلَى‏ أَجَلٍ مُّسَمّىً لَّقُضِىَ بَيْنَهُمْ وَإِنَّ الَّذِينَ أُورِثُواْ الْكِتَابَ مِن بَعْدِهِمْ لَفِى شَكٍ‏ّ مِّنْهُ مُرِيبٍ‏
ترجمه
و (از دور پیامبران) پراكنده نشدند مگر پس از آنكه علم (به حقّانیّت آنان) برایشان حاصل شد، به خاطر روحیه كینه و حسادت كه میانشان بود، و اگر سنّتِ سابق خداوند (در مورد مهلت دادن به كفّار) تا زمانى معیّن نبود، میان آنان حكم مى ‏شد (و اهل باطل هلاك مى‏ گشتند) و همانا كسانى كه پس از آنان كتاب آسمانى را به میراث بردند، درباره‏ ى آن دچار شك و تردید هستند.
نکته ها
در این آیه یك بار «جاءهم العلم» آمده و یك بار «اورثوا الكتاب» یعنى با آنكه حقّ را مى‏ دانند و وارث كتاب آسمانى هستند باز هم راه تفرقه مى‏ پیمایند.
شك، گذرگاه خوبى است ولى توقف گاه خوبى نیست. آن شكى كه به طور طبیعى پیدا شود و مقدّمه تحقیق و بررسى گردد، ارزش دارد، ولى اگر شك برخاسته از لجاجت و سوء ظن و سبب ركود و بى‏ اعتنایى شود، ضد ارزش است.
پيام ها
1- با وجود سفارش پیامبران به وحدت بازهم مردم اختلاف كردند. «لاتتفرّقوا... و ما تفرّقوا...»
2- بیشتر تفرقه ‏هایى كه در دین پدید آمده است از جانب عالمان و دانشمندان است. «تفرّقوا... من بعد ما جائهم العلم»
3- سرچشمه اكثر تفرقه‏ ها حسادت و ظلم و فزون‏ طلبى است. «و ما تفرّقوا الا... بغیاً بینهم»
4- دلیل مهلت‏ هاى الهى ربوبیّت اوست تا هر كس در سایه آزادى و فرصت، جوهره خود را نشان دهد. «سبقت من ربّك»
5 - مهلت دادن یكى از سنّت‏هاى الهى است. «الى اجلٍ مسمّى»
6- مهلت ‏هاى الهى تا زمان معیّنى است. «الى اجلٍ مسمّى»
7- شكى كه همراه با سوءظنّ باشد، شك مخرّب است. «لفى شك منه مریب»


نوشته شده در   پنجشنبه 17 مرداد 1392    
PDF چاپ چاپ