يکشنبه 6 بهمن 1398 | Sunday, 26 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 9 تير 1393     |     کد : 21967

41. سوره فصلت آيه 23،22

پيام ها / 1- مجرمان از گواهى اعضاى بدن غافلند و لذا بر گناه جرأت دارند . «و ما كنتم تستترون...» 2- گواه بودن اعضاى بدن در دنیا و گواهى آنها در قیامت ، قابل كتمان و تردید نیست . گرچه مجرمان از این مسئله غافلند . «و ما كنتم تستترون...» 3- ایمان به این كه ما در محضر خدا هستیم مهم‏ترین عامل هدایت و رشد انسان است . «ظننتم ان اللّه لا یعلم كثیراً مما تعملون» 4- با استدلال و استمداد از خداوند ، باید عقاید خود را محكم و شفاف كنیم و از هر گونه سوءظن نسبت به خدا دورى كنیم . «ظننتم بربّكم» 5 - سوء ظن نسبت به كسى كه تحت ربوبیّت او هستیم بسیار زشت است. «ظننتم بربّكم»

آيه  
وَمَا كُنتُمْ تَسْتَتِرُونَ أَن يَشْهَدَ عَلَيْكُمْ سَمْعُكُمْ وَلَا أَبْصَارُكُمْ وَلَا جُلُودُكُمْ وَلَكِن ظَنَنتُمْ أَنَّ اللَّهَ لَا يَعْلَمُ كَثِيراً مِّمَّا تَعْمَلُونَ‏
وَذَلِكُمْ ظَنُّكُمُ الَّذِى ظَنَنتُم بِرَبِّكُمْ أَرْدَاكُمْ فَأَصْبَحْتُم مِّنَ الْخَاسِرِينَ‏
ترجمه
(بر فرض) شما گمان مى‏ كردید كه خداوند بسیارى از عمكردتان را نمى‏ داند ، ولى (نسبت به اعضاى بدنتان كه وسیله‏ ى گناه شما بودند) نمى ‏توانستید چیزى را پنهان كنید كه گوش و چشم‏ها و پوستتان بر ضد شما گواهى دهد.
و این گمان (فاسد) شما نسبت به پروردگارتان بود كه شما را به هلاكت انداخت و از زیانكاران شدید.
پيام ها
1- مجرمان از گواهى اعضاى بدن غافلند و لذا بر گناه جرأت دارند . «و ما كنتم تستترون...»
2- گواه بودن اعضاى بدن در دنیا و گواهى آنها در قیامت ، قابل كتمان و تردید نیست . گرچه مجرمان از این مسئله غافلند . «و ما كنتم تستترون...»
3- ایمان به این كه ما در محضر خدا هستیم مهم‏ترین عامل هدایت و رشد انسان است . «ظننتم ان اللّه لا یعلم كثیراً مما تعملون»
4- با استدلال و استمداد از خداوند ، باید عقاید خود را محكم و شفاف كنیم و از هر گونه سوءظن نسبت به خدا دورى كنیم . «ظننتم بربّكم»
5 - سوء ظن نسبت به كسى كه تحت ربوبیّت او هستیم بسیار زشت است. «ظننتم بربّكم»
6- بینش غلط در مورد خداوند ، سرچشمه‏ ى خسارت و سقوط انسان است. «ظننتم... أرداكم»
7- ظنّ و گمان در مسائل اعتقادى ارزش ندارد. «ظننتم بربّكم أرداكم»


نوشته شده در   دوشنبه 9 تير 1393    
PDF چاپ چاپ