جمعه 9 اسفند 1398 | Friday, 28 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 25 بهمن 1392     |     کد : 21927

39. سوره زمر آيه 15،14

پيام ها / 1- موضع خود را در برابر كفّار با صراحت اعلام كنید. «قل» 2- یكتا پرستى برجسته ‏ترین سخن انبیاست . «قل اللّه اعبد» 3- انبیا فرامین الهى را با جان و دل اجرا مى ‏كردند . (در چند آیه ‏ى قبل خواندیم : «إنّى اُمرتُ ان اعبد اللّه مخلصاً» و در این آیه مى ‏فرماید : «قل اللّه اعبد مخلصاً») 4 - از ابتداى این سوره تاكنون 4 بار از اخلاص سخن به میان آمده و این به خاطر آن است كه در طول تاریخ بزرگ‏ترین آفت براى دین، اضافه شدن خرافات و سلیقه ‏ها و تحریف‏ها بوده است. «مخلصاً له دینى»

آيه
قُلِ‏اللَّهَ أَعْبُدُ مُخْلِصاً لَّهُ دِينِى‏
فَاعْبُدُواْ مَا شِئْتُم مِّن دُونِهِ قُلْ إِنَّ الْخَاسِرِينَ الَّذِينَ خَسِرُواْ أَنفُسَهُمْ وَ أَهْلِيهِمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَلَا ذَلِكَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِينُ‏
ترجمه
بگو : «من تنها خدا را مى‏پرستم در حالى كه دینم را براى او خالص كرده ‏ام.
پس شما جز او هر چه را مى ‏خواهید بپرستید» . بگو : «همانا زیانكاران (واقعى) كسانى هستند كه سرمایه‏ ى وجودى خویش و بستگانشان را در قیامت از كف داده باشند ، آگاه باش ، این همان زیان آشكار است».
نکته ها
«خسارت» ، از دست دادن اصل سرمایه است . یخ فروشى كه مشترى نداشته، نه تنها سود نبرده بلكه اصل سرمایه ‏اش آب شده است . خُسرانِ نفس، به معناى هلاكت آن است ، به گونه ‏اى كه استعدادها از دست برود.
كلمه ‏ى «خسارت»، سه مرتبه در این آیه تكرار شده است تا انسان را نسبت به خسارتِ نفس در قیامت بیدار كند.
به سراغ غیر خدا رفتن ، هرچه باشد و هركه باشد خودفروشى و خسارت است. انسان باید در معامله یا سود كند یا ضرر نكند و یا لااقل ضرر كمى بدهد ولى مشركان ، آخرت را مى ‏بازند و لذا خسران آنان مبین و آشكار است، به علاوه خسارتِ نفس ، در آخرت قابل جبران نیست.
پيام ها
1- موضع خود را در برابر كفّار با صراحت اعلام كنید. «قل»
2- یكتا پرستى برجسته ‏ترین سخن انبیاست. «قل اللّه اعبد»
3- انبیا فرامین الهى را با جان و دل اجرا مى ‏كردند. (در چند آیه ‏ى قبل خواندیم : «إنّى اُمرتُ ان اعبد اللّه مخلصاً» و در این آیه مى ‏فرماید: «قل اللّه اعبد مخلصاً»)
4- از ابتداى این سوره تاكنون 4 بار از اخلاص سخن به میان آمده و این به خاطر آن است كه در طول تاریخ بزرگ‏ترین آفت براى دین، اضافه شدن خرافات و سلیقه ‏ها و تحریف‏ها بوده است. «مخلصاً له دینى»
5 - در اجراى قوانین دینى، از پذیرفتن هر گونه تغییر و تحوّل و تسلیم شدن در برابر سلیقه‏ هاى دیگران خوددارى كنیم. «مخلصاً له دینى»
6- در شیوه ‏ى تبلیغ ، گاهى تهدید و قهر لازم است. «فاعبدوا ما شئتم» (چنانكه در جاى دیگر مى ‏فرماید : «اعملوا ما شئتم» (14) هرگونه مى‏ خواهید عمل كنید.)
7- رهبر باید بداند همه ‏ى مردم تسلیم او نخواهند شد. «فاعبدوا ما شئتم»
8 - از خدا كه جدا شدیم ، به هر چه وصل شویم فرقى ندارد. «ما شئتم»
9- خود باختگى ، بزرگ‏ترین خسارت‏هاست. «انّ الخاسرین الّذین خسروا انفسهم»
10- انسان مسئول خانواده ‏ى خویش است. «و اهلیهم»
11- سود و زیان واقعى در قیامت است. «یوم القیامة»
12- براى كسانى كه دیر باورند ، سخن حقّ را تكرار كنیم . «اَلا ذلك هو الخسران...»
14) فصّلت، 40.


نوشته شده در   جمعه 25 بهمن 1392    
PDF چاپ چاپ