چهارشنبه 7 اسفند 1398 | Wednesday, 26 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 29 خرداد 1392     |     کد : 21921

39. سوره زمر آيه 6

پيام ها 1- جنس همه‏ ى انسان‏ها، از مرد و زن و از سفید و سیاه ، یكى است. «نفس واحدة» 2- گرچه مرد و زن از نظر جسمى تفاوت‏هایى دارند، امّا روح آنها یكى است. «نفس واحدة» 3- زوجیّت نعمتى است علاوه بر خلقت كه خداوند به انسان عطا كرده است. «خلقكم... ثمّ جعل... زوجها» 4- انسان براى بقاى نوع ، به همسر نیازمند است. «خلقكم... ثمّ جعل منها زوجها»

آيه
خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ ثُمَّ جَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَأَنزَلَ لَكُم مِّنَ الْأَنْعَامِ ثَمَانِيَةَ أَزْوَاجٍ يَخْلُقُكُمْ فِى بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ خَلْقاً مِّن بَعْدِ خَلْقٍ فِى ظُلُمَاتٍ ثَلاَثٍ ذَلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ لَهُ الْمُلْكُ لَا  إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى‏ تُصْرَفُونَ‏
ترجمه
او شما را از یك نفس آفرید ، سپس جفتش را از همان نفس قرار داد و براى شما (از خزانه قدرت خود) از چهار پایان هشت زوج (نر و ماده ‏ى گوسفند و بز و گاو و شتر) نازل كرد. او شما را در شكم‏هاى مادرانتان و در تاریكى‏ هاى سه گانه (گوشت و پوست و خون) آفرینشى پس از آفرینشى (دیگر در مراحل گوناگون) مى ‏آفریند. این است خدایى كه پروردگار شماست، حكومت براى اوست، جز او هیچ معبودى نیست، پس چگونه به بى راهه مى‏ روید؟
نکته ها
مراد از «ثمانیة ازواج» در این جا به دلیل آیه‏ى 143 و 144 سوره‏ ى انعام كه مى‏ فرماید:
«من الضأن اثنین و من المَعز اثنین»، «و من الابل اثنین و من البقر اثنین» نر و ماده از چهار نوع حیوان است: گوسفند، بز، شتر و گاو.
مراد از «أنزَل» نزول مكانى نیست، بلكه نعمتى است كه از مقام برتر به مقام پایین‏تر داده مى‏ شود. یا به معناى پذیرایى است، نظیر آیه‏ى «نُزُلاً من عنداللّه»(7) و یا به جهت آن است كه سرچشمه‏ ى حیات حیوانات، آبى است كه از بالا نازل مى‏ شود و خزینه‏ ى همه‏ ى نعمت‏ها بالاست. «ان من شى‏ء الا عندنا خزائنه و ما ننزّله الاّ بقدر معلوم»(8) هیچ چیزى نیست مگر آن كه خزینه‏ى آن نزد ماست و ما جز به مقدار معین نازل نمى‏ كنیم.
مراد از «ظلمات سه گانه» به گفته‏ ى امام حسین علیه السلام در دعاى عرفه، گوشت و پوست و خون است. «ثمّ اسكنتَنى فى ظلمات ثلاث بین لحم و جلد و دم»
7) آل عمران، 198.
8) حجر، 21.
پيام ها
1- جنس همه‏ ى انسان‏ها، از مرد و زن و از سفید و سیاه ، یكى است. «نفس واحدة»
2- گرچه مرد و زن از نظر جسمى تفاوت‏هایى دارند، امّا روح آنها یكى است. «نفس واحدة»
3- زوجیّت نعمتى است علاوه بر خلقت كه خداوند به انسان عطا كرده است. «خلقكم... ثمّ جعل... زوجها»
4- انسان براى بقاى نوع ، به همسر نیازمند است. «خلقكم... ثمّ جعل منها زوجها»
5 - شكم و شهوت ، نیازهاى اولیه انسان هستند كه خداوند به آنها توجّه نموده است. «جعل منها زوجها و انزل... الانعام»
6- در میان انواع حیوانات ، چهار حیوان (گوسفند، بز، گاو و شتر) نقش ویژه ‏اى در خوراك انسان دارند. «ثمانیة ازواج»
7- آفرینش انسان در چند مرحله انجام مى‏ گیرد. «خلقاً من بعد خلق» (در آیه‏ ى 12 و 13 سوره‏ ى مؤمنون از این مراحل به «نطفة، علقة، مضغة» یاد شده است.)
8 - انسان در تاریكى فلج است ولى خداوند در تاریكى‏ هاى متراكم فعال است. «یخلقكم فى ظلمات ثلاث»
9- نعمت‏هاى زندگى را از خدا بدانیم كه او هم خالق است و هم مالك، هم ربّ است و هم معبود. «خلقكم... ربكم له الملك لا اله الاّ هو»


نوشته شده در   چهارشنبه 29 خرداد 1392    
PDF چاپ چاپ