شنبه 16 فروردين 1399 | Saturday, 04 April 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 25 دي 1391     |     کد : 21710

امام باقر (ع) بنیان گذار نهضت بزرگ علمی

امام باقر (ع) بنیان گذار نهضت بزرگ علمی

پرسش و پاسخ حلقه های شجره طیبه صالحین بسیج 8 / سیره و تاریخ امام باقر (ع)

سیره و تاریخ امام باقر (ع)- امام باقر (ع) بنیان گذار نهضت بزرگ علمی
- پیشوای پنجم طی مدت امامت خود، در همان شرائط نامساعد، به نشر و اشاعه حقایق و معارف الهی پرداخت و مشكلات علمی را تشریح نمود و جنبش علمی دامنه داری به وجود آورد كه مقدمات تاسیس یك «دانشگاه بزرگ اسلامی» را كه در دوران امامت فرزند گرامیش «امام صادق ـ علیه السلام ـ » به اوج عظمت رسید، پی ریزی كرد.
امام پنجم در علم، زهد، عظمت و فضیلت سرآمد همه بزرگان بنی هاشم بود و مقام بزرگ علمی و اخلاقی او مورد تصدیق دوست و دشمن بود. به قدری روایات و احادیث، در زمینه مسائل و احكام اسلامی، تفسیر، تاریخ اسلام، و انواع علوم، از ان حضرت به یادگار مانده است كه تا آن روز از هیچ یك از فرزندان امام حسن و امام حسین ـ علیه السلام ـ به جا نمانده بود.[1]
رجال و شخصیتهای بزرگ علمی آن روز، و نیز عده‏ای از یاران پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ كه هنوز درحال حیات بودند، از محضر آن حضرت استفاده می‏كردند.
«جابر بن یزید جعفی» و «كیسان سجستانی» (از تابعین) و فقهائی مانند:
«ابن مبارك»، «زهری»، «اوزاعی»، «ابوحنیفه»، «مالك»، «شافعی»، «زیاد بن منذرنهدی» از آثار علمی او بهره‏مند شده سخنان آن حضرت را، بی واسطه و گاه با چند واسطه، نقل نموده‏ اند.
كتب و مولفات دانشمندان و مورخان اهل تسنن مانند:
طبری، بلاذری، سلامی، خطیب بغدادی، ابونعیم اصفهانی، و كتبی مانند: موطا مالك، سنن ابی داود، مسند ابی حنیفه، مسند مروزی، تفسیر نقاش، تفسیر زمخشری، و دهها نظیر اینها، كه از مهمترین كتب جهان تسنن است، پر از سخنان پرمغز پیشوای پنجم است و همه جا جمله: «قال محمد بن علی» و یا «قال محمد الباقر» به چشم می‏خورد.[2]
كتب شیعه نیز در زمینه‏های مختلف سرشار از سخنان و احادیث حضرت باقر ـ علیه السلام ـ است و هر كس كوچكترین آشنایی با این كتابها داشته باشد، این معنا را تصدیق می‏كند.
[1] . شیخ مفید، الارشاد، قم، منشورات مكتبه بصیرتى، ص 261.
[2]. ابن شهرآشوب، مناقب آل ابى طالب،قم، موسسه انتشارات علامه، ج 4، ص 195.
مهدي پيشوايي - سيره پيشوايان، ص 306

12


نوشته شده در   دوشنبه 25 دي 1391    
PDF چاپ چاپ