سه شنبه 6 اسفند 1398 | Tuesday, 25 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 14 تير 1392     |     کد : 21427

18. سوره كهف آيه 17

نکته ها غار اصحاب كهف ، از نظر جغرافیایى نه رو به شرق بود، نه غرب، بلكه در شمال شرقى بود كه هیچگاه نور خورشید تا عمق غار نمى‏ تابید. در مورد مكان غار اختلاف است؛ بعضى مى‏ گویند در كوههاى اطراف دمشق بوده كه به غار اصحاب كهف مشهور است. برخى هم آن را در اطراف شهر عمان پایتخت اردن مى‏ دانند كه تعدادى قبر در آنجاست ونقش یك سگ نیز بر دیوار آن است، وبالاى غار، صومعه‏ اى قدیمى است و مسلمانان نیز مسجدى ساخته ‏اند.(18) به هر حال ویژگى‏ هاى غار، نمونه‏ اى از رحمت الهى است كه در آیه قبل به آن وعده داده شده بود.

آيه
وَتَرَى الشَّمْسَ إِذَا طَلَعَت تَّزَ وَرُ عَن كَهْفِهِمْ ذَاتَ الْيَمِينِ وَإِذَا غَرَبَت تَّقْرِضُهُمْ ذَاتَ الشِّمَالِ وَهُمْ فِى فَجْوَةٍ مِّنْهُ ذَ لِكَ مِنْ ءَايَتِ اللَّهِ مَن يَهْدِ اللَّهُ فَهُوَ الْمُهْتَدِ وَمَن يُضْلِلْ فَلَن تَجِدَ لَهُ وَلِيّاً مُّرْشِداً
ترجمه
و (اگر آنجا بودى) خورشید را مى ‏دیدى كه هنگام طلوع ، به سمت راست آنان متمایل مى‏ شود وچون غروب كند، ایشان را وا مى‏ گذارد وبه چپ متمایل مى‏ گردد و آنان در محلّى وسیع از آن غار قرار داشتند. این از آیات و نشانه‏ هاى خداست. هر كس را خدا هدایت كند، او هدایت یافته‏ ى واقعى است و هر كه را به بیراهه واگذارد وگمراه كند، هرگز براى او یاورى راهنما نخواهى یافت.
نکته ها
غار اصحاب كهف ، از نظر جغرافیایى نه رو به شرق بود، نه غرب، بلكه در شمال شرقى بود كه هیچگاه نور خورشید تا عمق غار نمى‏ تابید.
در مورد مكان غار اختلاف است؛ بعضى مى‏ گویند در كوههاى اطراف دمشق بوده كه به غار اصحاب كهف مشهور است. برخى هم آن را در اطراف شهر عمان پایتخت اردن مى‏ دانند كه تعدادى قبر در آنجاست ونقش یك سگ نیز بر دیوار آن است، وبالاى غار، صومعه‏ اى قدیمى است و مسلمانان نیز مسجدى ساخته ‏اند.(18)
به هر حال ویژگى‏ هاى غار، نمونه‏ اى از رحمت الهى است كه در آیه قبل به آن وعده داده شده بود.
18) تفسیر فرقان.
پيام ها
1- همیشه حفاظت الهى به صورت معجزه نیست، گاهى هم عوامل طبیعى ابزار و زمینه ‏ى حفاظت است، آنگونه كه در حفاظت اصحاب كهف بود. «ترى الشمس...» (نتابیدن مستقیم خورشید و وجود نسیم و وسعت مكان غار، از عوامل طبیعى براى سلامت اصحاب كهف بود.)
2- توفیق ایمان، رها كردن قوم مشرك و پناهندگى به غارى با آن خصوصیات ، جز با اراده و هدایت الهى نمى‏ شود. «ذلك من آیات اللّه»


نوشته شده در   جمعه 14 تير 1392    
PDF چاپ چاپ