سه شنبه 6 اسفند 1398 | Tuesday, 25 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 20 دي 1391     |     کد : 21203

اولين آسايشگاه جانبازان

اولين آسايشگاه جانبازان

اولين آسايشگاه جانبازان
اولين آسايشگاه جانبازان- آسايشگاه ثارالله اولين آسايشگاهي است كه براي درمان و استراحت جانبازان نخاعي ايجاد شد. ايجاد آسايشگاه هاي جانبازان يكي از مهم ترين وظايف بهداري سپاه پاسدران انقلاب اسلامي بود. آسايشگاه ثارالله در نيمه دوم سال 1360 بر حسب ضرورتي كه احساس مش يد ايجاد گرديد.
جانبازاني كه در آن بستري شدند و عموماً از ناحيه نخاع آسيب ديده بوند و اكثر آنان هر دو پا و در بعضي موارد دستهايشان فاقد حركت بود. جانبازان به علت آنكه از لحاظ پرستاري به گونه اي خاص مي بايست تحت مراقبت قرار بگيرند و مدت بستري شدن آنها بسيار طولاني و گاهي هم براي هميشه است قبل از تشكيل آسايشگاه تمام در بيمارستان ها و گاه در منازل خود بستري بودند.
با توجه به مدت بستري بودن آنها كه گاهي يك سال تخت بيمارستان را اشغال مي كرد و به خاطر نياز بيمارستان به اين تختها، بهداري سپاه در صدد آمد آسايشگاهي براي جانبازان دوران دفاع مقدس ايجاد نمايد تا بتواند با اين كار تخت هاي بيمارستان ها را جهت ديگر بيماران آماده كند و كارآيي بيمارستان ها را بالا ببرد و در كنار اين تصميم در اين فكر بود تا آسايشگاهي براي جانبازن نخاعي تأسيس نمايد. ايجاد آسايشگاه ثارالله اولين حركتي بود كه در اين راستا شكل گرفت. مكان كنوني اين آسايشگاه منزل يكي از سران وابسته به رژيم طاغوت بود كه در سه طبقه ساخته شده بود.
اين مكان پس از تجهيز به آسانسور و ايجاد تغيير و تحول در ساختار آن در بهمن ماه سال 1360 افتتاح و با ظرفيت هفتاد تخت در اختيار جانبازان نخاعي قرار گرفت.
منبع : كتاب اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار


نوشته شده در   چهارشنبه 20 دي 1391    
PDF چاپ چاپ