شنبه 5 بهمن 1398 | Saturday, 25 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 26 مرداد 1392     |     کد : 20990

61. سوره صف آيه 7-8

پيام ها 1- كسى كه نه بشارت عيسى‏ و نه معجزات پيامبر اسلام را مى‏ پذيرد و همه را يكسره سحر مى‏ داند، مرتكب بزرگ‏ترين افترا گرديده و ظالم‏ترين فرد است. «سحر مبين و من اظلم ممن افترى» 2- افترا به انبياى الهى، افترا بر خداست. آنان به پيامبرصلى الله عليه وآله گفتند: «سحر مبين»، خداوند عمل آنان را افترا بر خدا معرفى مى ‏كند. 3- افترا بر خدا و دين خدا، بدترين نوع افتراست. «و من اظلم ممن افترى‏ على اللّه» 4- بزرگ‏ترين ظلم، جلوگيرى از رشد و معرفت و حق گرايى و عبادت مردم است. «من اظلم ممن افترى على اللّه» 5 - بدترين نوع ظلم آن است كه بر ظالم، اتمام حجّت شده باشد و او ظلم كند. «و من اظلم... و هو يدعى الى الاسلام»

آيه
وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَى‏ عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ وَهُوَ يُدْعَى‏ إِلَى الْإِسْلاَمِ وَ اللَّهُ لَا يَهْدِى الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ‏
يُرِيدُونَ لِيُطْفِئُواْ نُورَ اللَّهِ بِأَفوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِّمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ‏
ترجمه
و كيست ستمكارتر از آن كه بر خدا دروغ بست (و قرآن را سحر خواند)، در حالى كه به اسلام دعوت مى‏ شود و خداوند قوم ستمكار را هدايت نمى‏ كند.
آنان تصميم دارند كه نور خدا را با دهان‏ها (و سخنان و افتراها)ى خود خاموش كنند، در حالى كه خداوند كامل كننده نور خويش است، هرچند كافران ناخشنود باشند.
نکته ها
در قرآن، شانزده مرتبه كلمه «اظلم» به كار رفته كه پانزده مورد آن مربوط به مسايل اعتقادى و فرهنگى است نظير:
«افترى على اللّه»  9 مرتبه‏
«كتم شهادة»   1 مرتبه‏
«كذّب بآيات اللّه» 2 مرتبه‏
«منع مساجد اللّه» 1 مرتبه‏
«ذكّر بآيات ربّه فاعرض عنها»2 مرتبه‏
ظلم بر سه نوع است: ظلم به خود، ظلم به مردم و ظلم به مكتب و از اين ميان، ظلم به دين و مكتب، مهمّ‏ترين و بزرگ‏ترين نوع ظلم است.(32)
32) تفسير اطيب البيان.
پيام ها
1- كسى كه نه بشارت عيسى‏ و نه معجزات پيامبر اسلام را مى‏ پذيرد و همه را يكسره سحر مى‏ داند، مرتكب بزرگ‏ترين افترا گرديده و ظالم‏ترين فرد است. «سحر مبين و من اظلم ممن افترى»
2- افترا به انبياى الهى، افترا بر خداست. آنان به پيامبرصلى الله عليه وآله گفتند: «سحر مبين»، خداوند عمل آنان را افترا بر خدا معرفى مى ‏كند.
3- افترا بر خدا و دين خدا، بدترين نوع افتراست. «و من اظلم ممن افترى‏ على اللّه»
4- بزرگ‏ترين ظلم، جلوگيرى از رشد و معرفت و حق گرايى و عبادت مردم است. «من اظلم ممن افترى على اللّه»
5 - بدترين نوع ظلم آن است كه بر ظالم، اتمام حجّت شده باشد و او ظلم كند. «و من اظلم... و هو يدعى الى الاسلام»
6- نتيجه افترا بر خداوند، محروميّت از هدايت الهى است. «واللّه لايهدى القوم الظالمين»
7- هدايت و ضلالت به دست خداوند است، ليكن انسان زمينه ‏هاى آن را با اختيار و اراده خود فراهم يا نابود مى ‏كند. «لايهدى القوم الظالمين»


نوشته شده در   شنبه 26 مرداد 1392    
PDF چاپ چاپ