يکشنبه 29 دي 1398 | Sunday, 19 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 5 فروردين 1393     |     کد : 20983

60. سوره ممتحنة آيه 9

پيام ها / 1- ظلم ، حرام است خواه مستقلاً باشد و خواه با حمايت و مشاركت . (آرى حاميانِ كفّار حربى ، شريك جرم آنها هستند .) «اخرجوكم ... ظاهروا على اخراجكم» 2- حتّى اگر مظلوم شديد ، دوستى با كفّار را قطع كنيد نه آن كه دست از نيكى برداريد . (نهى از دوستى است نه چيز ديگر) . «ينهاكم... ان تولّوهم» 3 - تجاوز به سرزمين ديگران و بيرون راندن افراد از وطن خود، ممنوع است و مى‏ توان با اين زورگويان ، به عنوان جهاد اسلامى مبارزه كرد . «انما ينهاكم عن الّذين ... اخرجوكم من دياركم» ...

آيه
إِنَّمَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ قَاتَلُوكُمْ فِى الدِّينِ وَأَخْرَجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ وَظَاهَرُواْ عَلَى‏ إِخْرَاجِكُمْ أَن تَوَلَّوْهُمْ وَمَن يَتَوَلَّهُمْ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ‏
ترجمه 
جز اين نيست كه خداوند شما را از دوستى ورزيدن با كسانى نهى مى‏ كند كه به خاطر دين با شما جنگيده و شما را از سرزمين خود بيرون رانده ‏اند و يا در اخراج شما همدستى كرده ‏اند و هر كس با آنان دوستى ورزد ، پس اينان همان ستمكارانند.
نکته ها
امروز كه تفسير اين آيه را مى ‏نويسم ، اسرائيل به مناطق مسلمان‏ نشين از زمين و آسمان هجوم كرده ، آنان را از وطن خود اخراج مى ‏كند و جمعى را به شهادت مى‏ رساند. طبق فرمان اين آيه بر تمام مسلمانان واجب است كه با رژيم صهيونيستى قطع رابطه كنند و آنان را دوست نگيرند . اين آيه نيز از آيات سياسى قرآن است.
با اين كه مفهوم اين آيه در محتواى آيه قبل بود ليكن براى شفاف بودن روابط ، خداوند جداگانه مسئله را طرح كرد.
پيام ها
1- ظلم ، حرام است خواه مستقلاً باشد و خواه با حمايت و مشاركت . (آرى حاميانِ كفّار حربى ، شريك جرم آنها هستند .) «اخرجوكم ... ظاهروا على اخراجكم»
2- حتّى اگر مظلوم شديد ، دوستى با كفّار را قطع كنيد نه آن كه دست از نيكى برداريد . (نهى از دوستى است نه چيز ديگر) . «ينهاكم... ان تولّوهم»
3- تجاوز به سرزمين ديگران و بيرون راندن افراد از وطن خود، ممنوع است و مى‏ توان با اين زورگويان ، به عنوان جهاد اسلامى مبارزه كرد . «انما ينهاكم عن الّذين ... اخرجوكم من دياركم»
4- به اسم نوع دوستى و انسان دوستى ، مسالمت با كفّار حربى ممنوع است . «و من يتولهم فاولئك هم الظالمون»


نوشته شده در   سه شنبه 5 فروردين 1393    
PDF چاپ چاپ