يکشنبه 6 بهمن 1398 | Sunday, 26 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 29 دي 1391     |     کد : 20783

سوره 42. شوري آيه 9،8

سوره 42. شوري آيه 9،8

سوره 42. شوريآيه
- وَلَوْ شَآءَ اللَّهُ لَجَعَلَهُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلَكِن يُدْخِلُ مَن يَشَآءُ فِى رَحْمَتِهِ وَالظَّالِمُونَ مَا لَهُم مِّن وَلِىٍ‏ّ وَلَا نَصِيرٍ (8) أَمِ اتَّخَذُواْ مِن دُونِهِ أَوْلِيَآءَ فَاللَّهُ هُوَ الْوَلِىُّ وَهُوَ يُحْىِ الْمَوْتَى‏ وَهُوَ عَلَى‏ كُلِ‏ّ شَىْ‏ءٍ قَدِيرٌ (9)
- ترجمه
- و اگر خدا مى‏ خواست مردم را امّت يگانه قرار مى‏ داد (ولى سنّت خدا بر دادن اختيار به مردم است) و هر كس را كه بخواهد در رحمت خود وارد مى ‏كند و براى ستمگران هيچ سرپرست و ياورى (در آن روز) نيست (8) آيا به جاى خداوند سرپرستان ديگرى گرفته ‏اند، با آنكه تنها خدا سرپرست (واقعى) است و اوست كه مردگان را زنده مى ‏كند و اوست كه بر هر كارى تواناست (9)

نکته ها
خداوند حكيم است و همه كارهايش حكيمانه است، اگر چه فكر انسان به حكمت كارهاى او نرسد. بنابراين در مواردى كه قرآن مى ‏فرمايد: هر كه را خدا بخواهد عزيز يا ذليل مى ‏كند، معنايش اين است: كسانى كه از طريق ايمان و عمل صالح، لياقت دريافت عزّت و هدايت را پيدا كنند خداوند آنها را در مسير رحمت و هدايت خود قرار مى ‏دهد، امّا كسانى كه با كفر و نفاق و لجاجت زمينه سعادت را در خود كور كنند خداوند براى آنان كارى نمى‏ كند.
اگر شما وارد منزل شديد و ديديد دزد در خانه است، فوراً در را به روى او قفل مى ‏كنيد تا پليس را خبر كنيد. در اين صحنه گرچه شما در را به روى او بسته ‏ايد ، ولى سارق خودش اسباب بسته شدن در را فراهم كرده است. خداوند نيز دلهايى را مهر مى ‏زند، گروهى را گمراه يا ذليل مى‏كند، ولى اين قهر الهى به خاطر سوء عقيده و عمل خود آنها است.
كلمه «ولىّ» مفرد و كلمه «اولياء» جمع آمده است، زيرا خداپرستان تنها ولايت خدا را مى ‏پذيرند ولى كسانى كه از خدا جدا شوند هر لحظه يك سرپرست دارند.
1- سنّت خداوند بر اين است كه انسان‏ها را آزاد بگذارد تا راه خود را انتخاب نمايند و گرنه مى ‏توانست همه را اجباراً در راه حقّ قرار دهد. «ولو شاء اللّه»
2- منحرفين از راه حقّ، در حقيقت به خود ظلم مى ‏كنند. «والظالمون»
3- ظالم از هر نوع كمكى در قيامت محروم است. «ما لهم من ولى ولا نصير» نه كمك از مقام برتر «من ولى» و نه كمك از زير دست و دوستان. «ولا نصير»
4- نظرات و افكار انحرافى را پاسخ دهيد. «ام اتّخذوا - فاللّه هوالولىّ...»
5 - پذيرش غير خدا، قابل سرزنش و توبيخ است. «ام اتّخذوا»
6- ادّعا بايد همراه با دليل باشد. «فاللّه هوالولىّ و هو يحى الموتى و هو على كلّ شى‏ء قدير»
7- هرگونه ولايت و سرپرستى كه در راستاى ولايت الهى نباشد، نامشروع و باطل است. «فاللّه هو الولىّ»
8 - ولايت خداوند مطلق، گسترده و ابدى است. «هوالولىّ»
9- ولايت، حقّ كسى است كه قدرت داشته باشد. «هو الولىّ... و هو على كلّ شى‏ء قدير»


نوشته شده در   جمعه 29 دي 1391    
PDF چاپ چاپ