يکشنبه 29 دي 1398 | Sunday, 19 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 24 مهر 1391     |     کد : 20071

بخش سوم : رفتارهاى عملى امام جواد ع ؛ فصل پنجم : رفتارهاى مردم با امام ع

بخش سوم : رفتارهاى عملى امام جواد ع ؛ فصل پنجم : رفتارهاى مردم با امام ع

بخش سوم : رفتارهاى عملى امام جواد ع

 اءعجوبه اهل البيت شرحى جامع از زندگى امام جواد عليه السلام- فصل پنجم : رفتارهاى مردم با امام ع

- امام جواد عليه السلام در ميان مردم از جايگاه ويژه و محبوبيت والايى برخوردار بود؛ از اين رو مردم تلاش مى كردند كه به گونه هاى مختلف ، خود را به وى نزديك كنند و از بركات وجودى او بهره مند شوند، امام عليه السلام نيز كه با علاقه ى شديد آنان مواجه مى شد، از احساسات آنان استقبال نموده و تا آن جا كه با موازين شرع منافاتى نداشت ، با آنان همراهى مى كرد.

راوى مى گويد: من در كنار على بن جعفر عموى امام جواد عليه السلام نشسته بودم كه ناگهان امام نيز وارد شد، على بن جعفر به محض ورود آن حضرت بدون عبا و روپوش از جاى برخاست و دستان مبارك امام را بوسيد و او را با كمال احترام در جاى خود نشاند(262).

در روايتى ديگر نيز آمده است كه على بن جعفر عموى بزرگوار امام جواد عليه السلام در مجلسى كه آن حضرت حضور داشت ، پيش از آنكه امام برخيزد، او برخاست و كفش هاى او را برايش آماده ساخت ، تابپوشد(263).

على بن محمد بن قاسم كه شغلش كفاشى بود مى گويد: مدينه را به قصد عراق ترك گفتم ، چونانكه از ديوارهاى خروجى شهر مدينه مى گذشتم ، متوجه شخصى شدم كه بر استرى سوار است و راه را مى پيمايد، از برخى از همراهان پرسيدم : او كيست ؟

گفتند او ابن رضا جواد الائمه عليه السلام است .

به سوى او رفتم ، چونانكه متوجه من شد من به سوى او مى روم ايستاد، تا به او رسيدم و سلام كردم ، دست مباركش را به طرف من دراز كرد، من نيز دست مباركش را بوسيدم ، از من پرسيد: كيستى ؟ گفتم : يكى از دوستان شما هستم ، و خودم را معرفى كردم .

امام عليه السلام به من فرمود: عمويت با پدرم امام رضا عليه السلام ميانه ى خوبى نداشت .

گفتم : اى فرزند رسول خدا! از عقيده ى خود بازگشت .

فرمود: چنانچه از عقيده ى خود بازگشته باشد، مشكلى ندارد(264).

 

 

262- كافى : 2/322، ح 12.

263- رجال كشى : 429، ح 804.

264- رجال كشى : 476، ح 903.

 

12


نوشته شده در   دوشنبه 24 مهر 1391    
PDF چاپ چاپ