جمعه 4 بهمن 1398 | Friday, 24 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 7 اسفند 1390     |     کد : 15660

مجلس ششم : در مجلس ششم چه گذشت؟

مجلس ششم : در مجلس ششم چه گذشت؟

تحليل هشت دوره مجلس شوراي اسلامي (6)
مجلس ششم - مجلس ششم : در مجلس ششم چه گذشت؟
- نيروهاي سياسي با چنين تداركي به استقبال انتخابات مجلس شوراي اسلامي رفتند. انتخابات در تاريخ 29 بهمن 1378 برگزار شد.
تعداد واجدين شرايط 38726431 نفر اعلام شد كه از اين تعداد 26082157 نفر شركت كردند و بر اساس آمار اين عده شامل 67.35 درصد واجدين شرايط بود.
ميزان مشاركت در مجلس ششم 13 درصد كمتر از مشاركت مردم در مجلس پنجم بود.
در اين انتخابات افراد زير از تهران به مجلس راه يافتند: محمدرضا خاتمي، جميله كديور، عليرضا نوري، سيد هادي خامنه‌اي، محسن آرمين، سهيلا جلودارزاده، مجيد انصاري، محسن ميردامادي‌، بهزاد نبوي، احمد بورقاني، وحيده علايي طالقاني، احمد پورنجاتي، داوود سليماني، سيد علي‌اكبر موسوي خوييني، محسن صفايي‌فراهاني، علي شكوري‌راد، الهه كولايي، ابوالقاسم سرحدي‌زاده، ميثم سعيدي، اكبر هاشمي‌رفسنجاني‌، فاطمه حقيقت‌جو، سيد شمس‌الدين وهابي، مهدي كروبي، بهروز افخمي، محمد نعيمي‌پور، محمود دعايي، فاطمه راكعي، غلامعلي حدادعادل و الياس حضرتي و محجوب.
مجلس ششم با اكثريت اصلاح‌طلب نمايندگانش، به جايي رسيد كه تحصن، نامه‌هاي متعدد به مراجع بلندپايه كشور و در نهايت، استعفا را در دستور كار قرار داد.
در اين شرايط، قرار بود مطابق قانون اساسي، انتخابات مجلس هفتم برگزار شود زيرا بنا به نص صريح ميثاق ملي، كشور هيچ‌گاه نبايد بدون مجلس باشد.
انتخابات مجلس هفتم در شرايطي برگزار شد كه جبهه‌هاي مختلف جريان اصلاح‌طلبي، اين بار نه تنها در برابر نظرات شوراي نگهبان به عنوان مرجع قانوني تشخيص صلاحيت داوطلبان ايستاده بودند بلكه با به قدرت رسيدن محمود احمدي‌نژاد در انتخابات نهم رياست جمهوري، جريان وسيع تبليغي را در مورد چهره‌هاي اصولگرا در فضاي سياسي جامعه به راه انداختند.
در اين شرايط، جريانات سياسي منتقد، بي‌پروا بر طبل بي‌اعتمادي مردم به انتخابات مجلس مي‌كوبيدند و جريانات سياسي اصولگرا كه در چارچوب مصالح نظام به فعاليت مي‌پرداختند، با ملاحظات فراواني روبه‌رو بودند.
اصولا در اين شرايط، انتخابات كه در نظام مردم‌سالاري ديني ايران، همواره آزمون بزرگي براي رقابت گروه‌ها، جناح‌ها و ائتلاف‌هاي سياسي با سلايق مختلف سياسي و اقتصادي است تا با ارائه برنامه‌ها و سياست‌هاي خود و اقناع افكار عمومي زمينه‌هاي حضور خود در خدمت و حاكميت را فراهم كنند، به چالش بزرگي بدل شده بود.
اين انتخابات از اهميت سياسي، اجتماعي و فرهنگي فوق‌العاده‌اي برخوردار بود زيرا نتيجه انتخابات اين مجلس و ماحصل حضور نمايندگان منتخب، تاثير گسترده‌اي بر حيات سياسي، اجتماعي، فرهنگي جامعه در محيط داخلي و در عرصه منطقه‌اي و بين‌المللي داشت.
از يك سو، منتقدان سعي مي‌كردند با جداسازي مردم از جريان انتخابات، راه يافتگان به مجلس را از عصاره فضايل ملت بري نشان دهند و از سوي ديگر، مسائلي كه در مجلس ششم پيش آمده بود تا حدي توجه و اعتماد مردم را از نمايندگان دوره قبل، كاسته و جامعه را به مقام يك ناظر ساكت تبديل كرده بود.
در مجلس ششم چه گذشت؟
از روزهاي ابتدايي تشكيل مجلس ششم، بررسي اعتبارنامه نمايندگان اصولگرا، جناح اكثريت اصلاح‌طلب مجلس را در موضع مقابله با همكاران بهارستاني قرار داد.
اعتراض بر سر اعتبارنامه غلامعلي حدادعادل، تا جايي پيش رفت كه به‌رغم تلاش رييس وقت مجلس ششم براي پادرمياني و حل و فصل ماجرا، داستان آن به رسانه‌ها كشيد.
منتقدان سعي مي‌كردند با جداسازي مردم از جريان انتخابات، راه يافتگان به مجلس را از عصاره فضايل ملت بري نشان دهند و از سوي ديگر، مسائلي كه در مجلس ششم پيش آمده بود تا حدي توجه و اعتماد مردم را از نمايندگان دوره قبل كاست
پس از آن نيز با برخوردهاي گاه و بيگاه، نمايندگان اصلاح‌طلب بر سر مسائلي از جمله اصلاح قانون مطبوعات و صدور احكام قضايي براي چهار نفر از نمايندگان، آبستراكسيون (خروج از مجلس) 60 نماينده و تهديد رييس مجلس به ترك صحن علني، فضاي پارلمان ملتهب شد.
در نهايت، پس از آن‌كه براي انتخابات مجلس هفتم، شوراي نگهبان، برخي نمايندگان اين مجلس را صالح به حضور در دوره بعد تشخيص نداد، استعفاي دسته جمعي نزديك به 130 نفر از اكثريت مجلس و تحصن آنها در صحن علني، فضاي جامعه سياسي كشور را بشدت دچار بحران كرد.
با پايان فعاليت ششمين دوره، مجلس هفتم بايد تشكيل مي‌شد و همين مساله، به انتخاباتي انجاميد كه به خروج عده زيادي از نمايندگان ششمين دوره از صحنه سياسي كشور منجر شد.


نوشته شده در   يکشنبه 7 اسفند 1390    
PDF چاپ چاپ