پنجشنبه 23 آبان 1398 | Thursday, 14 November 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 3 بهمن 1390     |     کد : 14379

امام خمینی و انقلاب اسلامی در بیان جهان معاصر 4

امام خمینی و انقلاب اسلامی در بیان جهان معاصر 4

انقلاب اسلامي از نگاه انديشمندان
انقلاب اسلامي از نگاه انديشمندان- امام خمینی و انقلاب اسلامی در بیان جهان معاصر 4
- ایكاش حداقل به این سخنان آقای بازرگان توجه می كردند كه نسبتا دقیق بوده است :
آقای بازرگان در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس در 13بهمن 1357 در اوج انقلاب و مقابله مستقیم ارتش شاه با مردم انقلابی در پاسخ این سؤال كه آیا در وجود امام خمینی ترس از عكس العمل ارتش وجود دارد یا خیر؟ . می گوید: بسیاری از افسران علنا نسبت به آیت الله اظهار وفاداری كرده و عده ای نیز با اعمال خود نشان داده اند كه با نهضت آیت الله خمینی موافقت دارند. [1]
یكی از مشكلاتی كه تحلیلگران و گزارشگران و اندیشمندان جهان در شناخت انقلاب اسلامی با آن مواجهند عدم درك فلسفه و هویت انقلاب بخصوص وجود تفكر مذهبی و معنوی مردم و انقلابیون و بخصوص شخصیت امام خمینی است. به روزهای اول انقلاب برگردیم و گزارشی را كه از منبع خبری سوئد گرفته ایم گزارشی كه بوسیله آقای براو، لارس تهیه شده است، فقط به برخی از جملات مورد نظر در این موضوع و محور استشهاد می كنیم. سخنانی كه گویای عدم درك آنها از بسیاری جملات امام و سایر شخصیت های انقلابی ایران است. وقتی امام در پیامی یا سخنانی می گوید ارشاد این ملت از جانب خالق صورت می گیرد. گزارشگر چنین می نویسد: آنها (غرض ایرانی ها و انقلابیون) واقعیاتی را می سازند كه به اندازه ای برای ما دور از ذهن است كه نمی توانیم منظور از ارشاد از جانب خالق چیست.[2]
همان خبرنگار به قم سفر می كند برای تهیه خبر، زیرا قم آن روز بعنوان یكی از خبرسازترین كانون ها مطرح بود. در مراسمی مذهبی شركت می كند و شدیدا از این جملات حاضران متعجب می شود كه هزاران نفر از مردم سر بر آسمان برداشته می گفتندخدایا، بر ما رحمت كن و درهای بهشت را به روی ما بگشا در جایی دیگر از همان گزارش می گوید این دنیا با دنیای ما تفاوت بسیار دارد.[3]
آخرین جمله ای كه از سخنان آقای براولارس انتخاب می كنیم این است كه از همان آغاز انقلاب اسلامی یعنی حدود بیست سال قبل، ایشان به صدور انقلاب اسلامی ایران بطور غیرمستقیم اقرار كرده است. جای شگفتی است كه اینك برخی از دگراندیشان تازه از خواب برخاسته در این واقعیت اظهر من الشمس آنهم پس از 20 سال تردید می كنند. البته برای آنان كه سخنان آقای بازرگان را در همان روزها كه بحث صدور انقلاب بود در یاد دارند، تعبیری قریب به این مضمون را گفت كه انقلاب مگر نخود لوبیاست كه صادر شود امروز نباید از برخی شیطنت كاری های بعضی دگراندیشان متعجب شوند. تازه آقایان در میان دفاتر و یادداشت هایشان یا روزنامه های آن روز گشته و دنبال كرده اند، و یا به حافظه خود اگر از كار نیفتاده باشد مراجعه كرده اند و از آقای بازرگان سرمشق گرفته اند. آنهم در حالی كه در اثر انقلاب اسلامی اینك دنیا متفكر شده است، بیدار شده است و چونان اقیانوسی خروشان از هر گوشه عالم ندای حق طلبی ملت ایران به گوش می رسد.
جمله نسبتا عمیق و منصفانه آقای براولارس كه واقع بینانه است، این است كه:
یك ندا از مسجد دنیا را تكان می دهد، شهر مقدس قم در ایران مسجد اعظم كه آدمهای بی ایمان حق ورود بدانجا را ندارند، در نورآبی و طلایی كه از نظر مسلمانان این كشور مظهر مقدسی بشمار می رود، می درخشد. این محل پرستشگاه بزرگ و همچنین یكی از مراكز بزرگ قدرت در جهان است. در این محل تصمیمی اتخاذ می شود كه در نتیجه آن دنیا و همچنین كشور كوچك سوئد تكان می خورد، یكی از چهار شریان حیاتی نفت جهان از این نقطه كنترل می شود. [4]
بی تردید هنوز هم برای جهان غرب برخی از ابعاد شخصیتی امام ناشناخته مانده است. البته غرب حداقل به دو جهت سعی داشت شناخت دقیق، كامل و جامعی از امام بدست آورد نخست اینكه بتواند در همان ابتدای انقلاب در كنترل و تنگنا قرار دادن یا دور زدن امام آگاهانه عمل كند؛ دیگر اینكه با شناخت امام ، اگر در آینده به چنین افرادی در جهان اسلام با شرایطی مشابه امام برخورد كرد، بتواند موضعگیری كارآمدی داشته باشد، به همین جهات و دلایل دیگر ازهر شخص و موقعیت و مناسبت درصدد بود كه به اطلاعات بیشتری پیرامون امام دست یابد. در ابتدا، دولت امریكا سعی داشت دنبال افرادی بگردد كه یا روی امام نفوذ داشته باشند یا حداقل امام آنها را به حضور بپذیرد تا از این طریق بتواند اخباری بدست آورد، چون در طول تاریخ تا آن زمان با چنین شخصیتی روبرو نشده بودند.
یادگار امام مرحوم حاج احمد آقا در سخنانی در تاریخ دوازدهم بهمن ماه 1371 در تبیین دیپلماسی و نیز در توضیح برخی تصمیم گیری مهم و حساس و انقلابی امام خمینی یادآور می شود.
بدون معطلی دستور اعدام ناشرین را صادر كردند. دنیای استكبار همیشه دنبال مواضع امام (س) دوان بود و امام هرگونه كه می خواستند آنها را تحقیر می كردند مواضع سازش ناپذیر و پرصلابت امام در مسئله سلمان رشدی كار را به آنجا كشاند كه بوش رئیس جمهور امریكا برای اولین بار به مسلمانان امریكا به مناسبت عید فطر تبریك گفت. تاچر از مسلمانان انگلیسی به خوبی یاد كرد و علی الظاهر با آنان اعلام همدردی نمود سیاست بازان غربی یكی پس از دیگری سفرای خود را با ذلت به تهران فرستادند و عذرخواهی كردند. سران كشورهای اسلامی به ناچار این موضوع را محكوم كردند و حكم ارتداد رشدی در نزد افكار عمومی تثبیت شد. [5]
از جمله مسائلی كه می توان پیرامون شخصیت امام از منظر خارجیان یادآور شد اینست كه متاسفانه بسیاری از گزارشگران، خبرگزاریها، ارباب جراید و مطبوعات در حلقه ای متصل به یكدیگر وابسته به شبكه جهانی صهیونیزم و اردوگاه تبلیغی غربند. این بماند كه عوامل استكبار برای تضعیف و تخریب آن وجود نازنین چه خرجهاو طرحها و توطئه ها و دسیسه ها كه نچیدند؛ اما از آنجا كه خداوند اراده كرد بود یكی از اولیایش را در روزی زمین یاری دهد تا دینش را تقویت كند، بسیاری از آن توطئه ها و نقشه ها مؤثر نیفتاد و خورشید وجود امام همواره در دل و جان عاشقان انقلاب اسلامی می درخشید. از میان صدها هزار مورد گزارشهای كذب و غیرواقع و تحلیلهای نادرست و تحریف یافته گاهی به طور استثناء به مواردی برمی خوریم كه جای شگفتی دارد.
از آن جمله در ماهنامه شاهد شماره 184 پانزدهم تیر 1368 گزارشی را به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس در معرفی امام می خوانیم، آنچه می توان از آن جملات استخراج و تفكیك كرد بقرار زیر است:
1- آیت الله خمینی جهان را تكان داد.
2- آیت الله خمینی فردی بود با چهره ای مصمم و پولادین.
3 - آیت الله خمینی راهنمای مطلق ایران بشمار می رفت.
4- آیت الله خمینی در برخورد با مخالفین به گونه ای رفتار می كرد كه گویا آنها در مقابل ایشان فاقد قدرت هستند.
5 - امام خمینی هرگزسازش نمی كرد.
6 - در چهره او (امام خمینی) هیچ نشانی از تردید و آشفتگی درونی دیده نمی شد.
7 - در تمامی دوران ملتهب انقلاب ایران پیام او (امام خمینی) ساده باقی ماند شاه باید برود.
8- هیچكدام از پیشنهادهای متعدد سازش در این زمینه بجایی نرسید.
برای شناخت بهتر تاثیر انقلاب اسلامی ایران و اندیشه ها و افكار انقلابی و بلند امام خمینی حتی بیان روستائیان لبنانی و بیداری كه از این تاثیر حاصل آمده است به گزارش و تحلیل هفته نامه انگلیسی آبزور دقت كنید:
. . . دو رویداد بزرگ سیاسی كه در زمان ما رخ داده است بی چون و چرا متعلق به شیعیان است، یكی از رویدادها، پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی حكومت طرفدار غرب شاه بود دیگری تسلیم اسرائیل در لبنان است.
. . . روستاییان مسلمان لبنانی كه شور دینی شان برانگیخته شده، و از امام خمینی الهام می گیرند، زخمهایی به اسرائیل وارد ساختند كه هیچ نیروی دیگر ظرف چهل سال اخیر وارد نساخته بود. [6]
اگر فقط نظریات رهبران، انقلابیون و مجاهدان بزرگ فلسطینی را پیرامون تاثیر انقلاب اسلامی بر انقلاب مردم فلسطین گردآوری كنیم چندین جلد كتاب خواهد شد تا چه رسد كه آنها را بشكافیم و اندكی در ترازوی نقد و تحلیل بگذاریم.
یكی از اندیشمندانی كه وجودی گرم از ارادت امام و انقلاب اسلامی دارد دكتر فتحی ابراهیم است كه از موضع سخنگوی جهاد اسلامی فلسطین به گسترش انقلاب اسلامی در فلسطین و لبنان پرداخته و در این موضوع به تفصیل سخن رانده است. مهم ترین موضوعات كلیدی و پیامهایی را كه از سخنان دردمندانه و از سر سوز ایشان می توان استخراج و تفكیك كرد به قرار زیر می باشد:
1- هیچ انقلابی به اندازه انقلاب امام خمینی (رحمه الله علیه) نتوانسته است ملت فلسطین را به هیجان آورد.
2- انقلاب اسلامی ایران این باور فلسطینیان را تغییر داده است كه شكست دادن یهودیان امكان پذیر است.
3- انقلاب اسلامی ایران به فلسطینان یاد داد همانگونه كه شاه با رهبری امام و عزم ملی به زباله دانی تاریخ افكنده شد پس می توان شیطان بزرگی چون امریكا و اسرائیل را نیز شكست داد و شرشان را از سر منطقه كوتاه كرد.
4- انقلاب اسلامی به ما یاد داد كه با الهام از دین اسلام، معجزه امری دست یافتنی است.
5- ملت مجاهد فلسطین به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران به دیده تقدیر و احترام می نگرند.
6- ملت فلسطین امام خمینی را از رهبران ماندگار و جاویدان امت و تاریخ اسلام می دانند.
[1] . خبرگزاری آسوشیتدپرس. بهمن 1357 روزنامه اطلاعات سال 1369
[2] . مقالات وزارت ارشاد اسلامی، نقل از خبرگزاری سوئد. سال 1979 میلادی
[3] . همان منبع.
[4] . همان منبع.
[5] . مجموعه آثار یادگار امام. جلد دوم. ناشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی، بهار 1375. چاپ اول.
[6] . اطلاعات هفتگی، شماره 2327.
منوچهر اكبري - مجله حضور، ش 27(با تلخيص)


نوشته شده در   دوشنبه 3 بهمن 1390    
PDF چاپ چاپ