پنجشنبه 23 آبان 1398 | Thursday, 14 November 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 2 بهمن 1390     |     کد : 14378

امام خمینی و انقلاب اسلامی در بیان جهان معاصر 3

امام خمینی و انقلاب اسلامی در بیان جهان معاصر 3

انقلاب اسلامي از نگاه انديشمندان
انقلاب اسلامي از نگاه انديشمندان- امام خمینی و انقلاب اسلامی در بیان جهان معاصر 3
- انقلاب اسلامی ایران بسیار گسترده بود و طیف بسیار وسیعی را در جهان تحت تاثیر خود قرار داده است. این سخن ادعای ما نیست كه همیشه در آرزوی گسترش انقلاب و صدور آن بعنوان نعمت، بركت و حركت نجات بخش كشورهای تحت سلطه هستیم، بلكه اقرار و اعتراف حتی دشمنان انقلاب اسلامی هم همین است كه ندای بیداری و فریاد حق طلبی امام خمینی در گوش تمام عالم طنین انداز شده است. باید دقت كرد، تعریف ما از تاثیر یا حتی صدور انقلاب این نیست كه بلافاصله پس از ایران می بایست كشورهای منطقه، همسایه و بخصوص مسلمان یكی یكی تغییر نظام بدهند و حكومت هایشان عوض بشود، بلكه بیداری و آگاهی كه بین كشورها و بخصوص امت مسلمان پیدا شده است واقعیتی است كه انكارش به ساده لوحی و تجاهل می ماند. مگر نه اینكه بحث حق طلبی، اسلام خواهی در بین ملتها مثل آتش زیر خاكستر است البته ما با آقای هوبر در موضوع گسترش و صدور انقلاب اشتراك نظر داریم، ایشان معتقد است كه عامل زمان موجب خواهد شد تا همان آتش نهفته كه در سینه مسلمانان جهان است به كانون نور و حرارت و بیداری تبدیل شود. به قسمتی دیگر از سخنان آقای هوبر پیرامون گسترش و صدور انقلاب توجه فرمایید:
انقلاب اسلامی در حال حاضر تمام دنیای اسلام را تحت تاثیر خود قرار داده است و می توانیم به شما بگوییم كه حتی آن دسته از مسلمانانی هم كه اكنون آشكارا طرفدار شما نیستند قلبشان با شماست و در نیمه راه هستند، و فقط عامل زمان است كه آنها را به سوی شما سوق خواهد داد. من فكر می كنم كه انقلاب اسلامی راه خود را در تمام نقاط دنیای اسلام باز خواهد كرد و بر روی جهان غیراسلامی نیز تاثیر خود را خواهد گذارد. [1]
13- آقای هوبر در میزان صدور تاثیر انقلاب اسلامی گامی را فراتر از دیگران می گذارد و معتقد است كه این انقلاب حتی دنیای غیر مسلمان را هم تحت تاثیر خود قرار داده است. آقای هوبر در اثبات مدعای خود گوید:
انقلاب اسلامی راه خود را در تمام نقاط دنیای اسلام باز خواهد كرد و برروی جهان غیر اسلام نیز تاثیر خود را خواهد گذارده است؛ چرا كه در دنیای غیرمسلمان، مردم تحت تاثیر واقع شده اند، مثلا از من در سوئیس سئوالات بیشماری در مورد انقلاب اسلامی در ایران می شود كه چطور یك چنین چیزی ممكن است؟ چرا یك چنین انقلابی به وقوع پیوست؟ و اینكه در دنیای غیر مسلمان، مردم به طور فزاینده ای به سوی انقلاب اسلامی جلب شده اند. و من عقیده ام این است كه شما در راه درستی گام برمی دارید.[2]
14- آخرین نكته ای كه باید از سخنان جناب هوبر یادآور شد و بر آن تاكید ورزید اینكه هنوز برای مردم دنیا از جمله جامعه سوئیس جای این سؤال باقی است كه حتی روند و شرایط پیروزی انقلاب اسلامی با اصول و قانونمندی و چگونگی تكوین و وقوع انقلابها متفاوت است، البته مردم سوئیس حق دارند از انقلاب ایران بپرسند زیرا یا از اوضاع ایران بواقع بی خبر بوده اند یا شناخت آنها از ایران بسیار اندك و آنهم غلط بوده است. یا ایران را از جمله كشورهای بسیار عقب مانده و محروم و جهان سوم می شناختند كه وقوع انقلاب در این قبیل كشورها سؤال انگیز است و یا ذهنیت آنها به جهتی كه قبل از انقلاب شاه ایران برای تفریح و ورزشهای زمستانی به سوئیس می رفت با شرایط شاهانه او مقایسه می كنند كه باز هم وجود انقلاب برایشان سؤال انگیز خواهد بود. اما وظیفه داریم به آقای هوبر یادآور شویم كه زمینه اعجاب انگیز دیگر مردم سوئیس اینست كه شاه ایران در اواخر حكومتش از تمدن بزرگ و صنعتی شدن و این شعارها دم می زد، ضمنا فروش نفت و درآمد مالیاتی ایران را قبل از انقلاب در نظر داشته باشید در آنصورت به مردم سوئیس حق بدهید كه بپرسند با آن همه درآمد نفت، ملت ما باید ملت مرفه، در آسایش، پیشرفته و. . . باشد. در حالیكه ازواقعیات پشت پرده خبر نداشتند با این همه، اطلاعات، اخبار ناصحیح و نادرست شبكه های خبری استكبار و دشمنان انقلاب را نیز اضافه نمایید، ضمنا وجود ضد انقلابهای فراری خارج كشور را هم در ذهنیت دهی آنها نباید نادیده گرفت. و اصولا بافت اعتقادی جامعه ما با غربی ها تا حد زیادی ناشناخته است، در تلقی آنها انقلاب باید در كشورهای صنعتی صورت پذیرد، در صورتی كه در صورت مساله اشتباه كرده اند. یكی از پیامها و اهداف روشن انقلاب ها دست یابی به دموكراسی است كه البته در نوع دموكراسی هم باز تفاوتها بسیار است. جناب آقای هوبر حتی برای سران حكومت پهلوی و عوامل آنها وقوع چنین انقلابی با پیروزی بسیار زودرس نیز جای شگفتی داشت. حتی بزرگترین تئوریسین ها و كارشناسان ارشد سازمان سیا و متفكران و سیاستمداران امریكایی هم از پیروزی انقلاب ایران در حیرت عمیقی فرو رفتند. اگر در این واقعیت تردید دارید. شما را به بازخوانی جملات زیر از آقای ترنر رئیس وقت سازمان سیا توجه می دهیم.
آقای ترنر در مصاحبه ای با روزنامه السیاست كویت در شانزدهم دسامبر سال 1981 حتی به اعترافی تاریخی تن می دهد كه همانا شكست سازمان سیا در برابر انقلاب اسلامی است:
ترنر، رئیس سابق سازمان سیا:
سازمان سیا در دو مسئله شكست خورد:
اول اینكه ما انتظار نداشتیم و باور نمی كردیم كه همه سازمانهای مخالف شاه با همه عقاید گوناگون تحت رهبری یك رهبر هفتاد و نه ساله تبعیدی متشكل شوند.
دوم اینكه توقع نداشتیم بعد از اینكه ائتلاف مزبور قوی شد، شاه با وجود ارتش قوی و سازمان امنیتی نیرومند (ساواك) در تثبیت قدرت خود ناتوان باشد. من نمی گویم كه بر شاه لازم بود كه شورش را با قدرت نظامی بخواباند، ولی با صراحت می گویم كه فرضهای معقولی در نظرمان بود كه شاه حتما قدرت خود را بر ارتش تثبیت خواهد كرد و توقع نداشتیم انقلاب به این صورت پیروز شود.[3]
برای تنویر اذهان و افکار پیرامون سخنان بسیار مهم، عمیق و پر نكته آقای ترنر مطالبی را یادآور می شویم.
آنچه از سخنان آقای ترنر باید یادآور شد به قرار زیر است.
1- امریكا هم كه خود را همه كاره ایران می دانست و ایران را در مالكیت و ید قدرت كامل خود داشت، با تمام محاسبات و عوامل و امكانات و تحلیلگران و نیروهای سیاسی - نظامی، اطلاعاتی خود بویژه سازمان جهنمی سیا، در برابر حركت توفنده و سرعت خارق العاده انقلاب و هدایت الهی امام راحل غافلگیر شده است.
2- آنها انتظار پیروزی را، حتی به مخیله خود خطور نمی دادند.
3- حتی انتظار نداشتند رهبری مذهبی و روحانی كه سالهای سال توسط عوامل سرسپرده خود آنها یعنی محمدرضا شاه پهلوی تبعید شده بود، بتواند رهبری مطلق، بلا منازع تمام اقشار ملت را با گرایش ها و تفكرات متفاوت بعهده بگیرد و آنها را زیر یك پرچم متحد و یكپارچه گرداند.
4- آقای ترنر بخوبی از وجود گروههای كمونیست كه در ایران از سابقه كمی برخوردار نبودند مطلع بودند، بخوبی می دانستند كه شوروی قدرتمند آن روز در همسایگی ایران است، كلی تلاش كرده بودند تا وجود جاسوسان بسیار رده بالایی را در ارتش وابسته به امریكا در ایران مانند تیمسار مقربی را شناسایی كنند. می دانستند كه مقربی یك فرد نیست، جریانی است و وابسته به جناح ها و تفكرات كمونیستی كه دل به اردوگاه شرق بسته اند. البته محاسبات غلط امریكایی ها چه بسا ناشی از این باشد كه شاه ایران و سایر عوامل امریكا در ایران هر حركت ضد پهلوی را از طرف كمونیست ها می دانستند و به آنها منسوب می كردند، پیش خود حركتهای انقلابی بسیاری را به غلط موسوم و منسوب به كمونیست ها كرده بودند كه یكپارچگی ملت ایران زیر لوای وحدت امام خمینی را نمی توانستند باور كنند در حالی كه همه این محاسبات از مبنا غلط بوده است.
5- نكته دیگر اینكه شاه با وجود ارتش بسیار قوی كه سالانه میلیاردها دلار از امریكا سفارش خرید تسلیحاتی داشت و نیز سازمان ساواك كه وابسته به سیا بود نتوانست انقلاب را مهار و كنترل كند. همان سازمانی كه لحظه لحظه با مجهزترین امكانات و قوی ترین اطلاعات و جاسوسان ، انقلاب اسلامی را زیر نظر دارد و مسائل ایران را هم مثل روز روشن مطالعه كرده و در اختیار داشته است. این اقرارها از شخصی است كه دولتشان سالها در ایران شخصی یا خانواده ای را روی كار آورده، حمایت و مجهز كرده است و به جایگاه ژاندارمی منطقه رسانده، از آن شخص انتظار كنترل كشورهای منطقه چون كویت، عربستان، عراق، امارات متحده و دبی، و. . . را هم داشت. آقای ترنر معتقد بود كه شاه برای جلوگیری از انقلاب و پیروزی آن فرصتهای مناسب معقولی داشته است كه آنها را از دست داده است. فرصتهایی كه با اجرای آنها شاه می توانست قدرت خود را بر ارتش تثبیت كند. البته این سخنان اندكی به ادعا مشابه است تا واقعیت زیرا امریكا در اوج انقلاب افرادی چون ژنرال هایزر را برای اداره امور و كنترل اوضاع به تهران اعزام كرد و هنوز كارشناسان آمریكایی ارتش و مسئولان دولت شاهنشاهی و شخص شاه در ایران بودند ولی باز هم كاری از پیش نبرد. آنها برای جلوگیری از پیشرفت انقلاب ده ها طرح و دسسیه و نقشه در ذهن داشتند ولی همه آنها در برابر عزم و خواست ملت و امام و اراده الهی عقیم ماند و كارساز نیفتاد.
البته آقای ترنر وهایزر و سولیوان و ده ها شخصیت دیگر با تمام تجربه ای كه در عمرشان اندوخته بودند حتی از موضع رئیس شبكه پیچیده و جاسوسی اطلاعاتی سیا هم از شناخت تفكر عقیده و بافت فكری ارتش ایران بی خبر بودند.
[1] . همان منبع.
[2] . همان منبع.
[3] . روزنامه السیاست، كویت‏شماره‏80. دسامبر 1981 میلادی
منوچهر اكبري - مجله حضور، ش 27(با تلخيص)


نوشته شده در   يکشنبه 2 بهمن 1390    
PDF چاپ چاپ