جمعه 1 آذر 1398 | Friday, 22 November 2019
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : جمعه 30 دي 1390     |     کد : 14376

امام خمینی و انقلاب اسلامی در بیان جهان معاصر 1

امام خمینی و انقلاب اسلامی در بیان جهان معاصر 1

انقلاب اسلامي از نگاه انديشمندان
انقلاب اسلامي از نگاه انديشمندان- امام خمینی و انقلاب اسلامی در بیان جهان معاصر 1
- اگر چه پیرامون بازشناخت اندیشه ها و افكار و نقش امام در انقلاب اسلامی تاكنون مقالات بسیار و كتابهای فراوانی تالیف یافته است ولی این بدین معنی نیست كه تمام ابعاد آن بزرگمرد را شناخته اند و در معرفی شخصیت امام به پایان راه رسیده ایم. بی تردید تصویر امام در ذهن و زبان تمام اندیشمندان سیاستمداران، حاكمان و متفكران و سیاسیون جهان یكسان و مشابه نیست. انتظار اینكه دشمنان انقلاب اسلامی و امام و اردوگاه های وابسته به آنها چهره واقعی و الهی امام را ترسیم كنند بیهوده است. اما حقیقت و عظمت امام به حدی است كه در بررسی تحلیلها، مصاحبه ها و تالیفهای بیگانگان حتی مخالفان امام و انقلاب هم حقیقت و عظمت امام پوشیده نمی ماند. بیانات و اظهارنظرهای عاشقانه و از سر ارادت و علاقه مسلمانان جهان در توصیف و تعریف امام هم جای شگفتی ندارد. تاكنون بسیاری از شاگردان امام، همراهان امام و رهروان امام به مناسبتهای مختلف چون شروع نهضت، چگونگی تكوین و شكل گیری انقلاب، فراز و نشیبهای تاریخ انقلاب، استراتژی و دیپلماسی انقلاب، بازگشت امام، و سرانجام ارتحال امام و پس از آن جانشینی و ادامه رهبری و استمرار انقلاب مصاحبه ها، سخنرانی ها، بیانات و حتی تالیفاتی را به یادگار گذاشته اند. آنان در عین حال كه بعضا تكراری است اما از نكات بسیار مهم و حكمت آموزی برخوردارند كه برخی حتی به تحلیلی مستقل نیازمندند. بدین ترتیب محور و منبع تحریر این مقاله «امام در اندیشه جهان است » یا «امام و انقلاب از منظر جهانیان» فرض بر این است كه خوانندگان محترم این مقاله دقیقا از شرایط اجتماعی - سیاسی - فرهنگی و حكومتی ایران حتی قبل از اولین جرقه های آتش انقلاب (یعنی خرداد 42) آگاهی دارند و لزومی ندارد قبل از ورود به اصل مقاله به ترسیم دوباره آن شرایط بپردازیم.
یكی از بركات انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی را باید تغییر سیاست ایران در برابر ابرقدرتها دانست. ایران كشوری بود وابسته و جز اقمار بلوك غرب و در همسایگی آن ابرقدرت شرق قرار داشت و همین موقعیت جغرافیایی و ژئوپولیتیكی برای غرب و شرق آنرا از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار كرده بود. این بماند كه در سالهای دور حتی قدرتهای موجود آن روز ایران را به سه قسمت تقسیم كرده بودند، قسمتی از شمال تا میانه ایران زیر نفوذ روسیه و منطقه ای از جنوب تا میانه وابسته بود به آنچه امروز به جهان غرب موسوم شده است. آن روز انگلیسی ها منشاء قدرت بودند، و قسمت میانه ایران به منطقه بی طرف موسوم بود. از همان گذشته های دور، دو قدرت برتر جهان به ایران چشم دوخته و هرگز از آن غافل نبودند. برای برخی افراد مغرض نتایج بدست آمده از استقلال ایران كاری عادی یا ساده است و حتی گامی فراتر از آن، معتقدند كاری نشده است. لازم است به تحلیل سخنان معاون پارلمان روسیه آقای الكساندر ونگروفسكی در سالهای 73-1372بپردازیم بلكه تا حداقل كینه ورزان به استناد اقرار سخنان ایشان اندكی به جاده هدایت نزدیكتر شوند. می دانیم كه روسیه یكی از قدرتهایی بود كه در ایران نفوذ و جایگاهی خاص داشت. اگر محمد رضا پهلوی به نحوی روسیه را راضی نمی كرد و بگونه ای با او كنار نمی آمد، هرگز نمی گذاشت و اجازه نمی داد كنار گوش رهبران كرملین با وجود چند هزار كیلومتر مرز مشترك آبی - خاكی، ایران پایگاه امریكا باشد. اصولا شوروی چندان خوشحال نبود كه یكی از بزرگترین همسایگانش در اختیار امریكا باشد. البته هر دو ابرقدرت سعی داشتند در مراكز حساس ایران عوامل و نیروهایی را حتی در نقش جاسوس و غیره وارد كنند. بخصوص نسلی كه در آغاز دهه سوم انقلاب در اوج جوانی است باید بداند كه حتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تثبیت نظام اسلامی و فعالیت ارگانهای سیاسی - حقوقی و فرهنگی كشور وقتی ایران تصمیم گرفت گازی را كه مجانی به روسیه ارسال می شد ببندد، برای روسیه بسیار ناخوشایند بود و نمی توانست واقعیت استقلال خواهی و مستقل زیستی ایرانیان را درك كند. تا چه رسد به اینكه دولتمردان ایرانی حتی خواهان فروش گاز باشند و روسیه ای كه سالیان سال گاز ایران را مجانی می برد. اینك به ازای گاز، وجهی پرداخت كند. اصولا روسیه خیلی كندتر و با درنگ و تامل بیشتر از غرب به طرح و قبول برخی از واقعیات جهان اقرار می كند از نظر صاحب این قلم این سخنان آقای الكساندرو نگروفسكی بیشتر یك اعتراف و اقرار بزرگ تاریخی است تا یك مصاحبه عادی و تعارفاتی. نخست عین سخنان ایشان را می آوریم و پس از آنان به نكاتی از متن مصاحبه ایشان می پردازیم:
مسكو - خبرگزاری جمهوری اسلامی:
معاون دومای روسیه ضمن تاكید بر لزوم گسترش روابط دوستانه این كشور با جمهوری اسلامی ایران برای خنثی كردن توطئه های بین المللی امریكا تصریح كرد، ایران بزرگترین و با حیثیت ترین كشور منطقه در آخر قرن جاری است.
الكساندر و نگروفسكی در گفتگوی اختصاصی باخبرگزاری جمهوری اسلامی در مسكو از ایران به عنوان یكی از مراكز عمده ژئوپولیتیكی آسیا نام برد و تاكید كرد آنچه در ایران به وقوع می پیوندند می تواند تاثیر بسیار عظیمی در اروپا و آسیا داشته باشد.
وی اعتراف كرد انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) بر قسمتهای زیادی از شوروی سابق كه قبلا زیر نفوذ كمونیسم بود تاثیر فراوانی گذاشته است.
ونگروفسكی از جنگ عراق علیه ایران به عنوان توطئه مشترك رژیم صهیونیستی و حكومت كمونیستی شوروی سابق علیه جمهوری اسلامی ایران نام برد و یادآور شد تضعیف عراق و ایران به نفع آنها بود.
وی با تاكید بر اینكه ایران برای روسیه جدید اهمیت فراوانی دارد، افزود ما پس از خروج سربازان ارتش سرخ از افغانستان نزدیك شدن جهان اسلام به سر حدات روسیه و تلاش امریكا برای تاثیر بر نقشه ژئوپولیتیك آرزو داریم دولت دوستی چون جمهوری اسلامی ایران كه می تواند ضامن ثبات منطقه و حلال برخی از مشكلات فعلی جهان باشد داشته باشیم. [1]
كشوری كه از جهاتی زیر سلطه شوروی سابق بوده است، اینكه بجایی رسیده است كه روسیه روی نزدیك شدن جهان اسلام (بخصوص ایران) به سر حدات كشورش حساب كند. بی تردید معاون پارلمان روسیه فردی نبوده است كه از روی بی تجربگی این حرفها را بزند، چنین افرادی كه در موضع اجرایی بالا در كشور قدرتمندی چون روسیه قرار دارند همه حرفهایشان حساب شده و معقولانه است.
آقای ونگروفكسی ضمن اقرار به استقلال ایران، ایران را برای حل مشكلات منطقه دارای نقش و نفوذ می داند. بی تردید این سخنان و صدها نمونه دیگر از شخصیت های معروف جهان مبنی بر عظمت و استقلال انقلاب اسلامی همه به رهبری حكیمانه حضرت امام خمینی برمی گردد.
یكی از متفكران آزاداندیش كه به مطالعه نسبتا خوبی پیرامون امام و تاریخ نهضت اسلامی ایران، بخصوص با تكیه و تاكید بر منابع ایرانی پرداخته است نتیجه تحقیق و پژوهش چنین بازگو می كند:
آقای احمد هوبر، اهل سوئیس:
هنگامی كه من از سال 79 - 1978 (57 - 1356) شروع به مطالعه درباره امام خمینی بخصوص از منابع ایرانی كردم مطلقا شگفت زده شدم؛ چرا كه امام خمینی اولین رهبر مذهبی در قرن ماست كه انقلابی را به وجود آورد كه همزمان سه وجهه مذهبی، سیاسی و فرهنگی را در خود جمع كرده است. تمام انقلابیون قرن ما - شما در این زمینه هر رهبر انقلابی را می توانید نام ببرید: نظیر لنین، مائوتسه تونگ هر کدام یك انقلاب سیاسی و اجتماعی را به وجود آوردند؛ اما از نظر مذهب افرادی غیرمذهبی، و در حقیقت بویی از مذهب نبرده بودند و واقعا كافر بودند؛ در صورتیكه امام خمینی اولین رهبر انقلابی بود كه برایش دین، سیاست و فرهنگ از هم جدا نبود و این احتمالا دلیل موفقیت شایان انقلاب اسلامی ایران است، و به همین دلیل نیز ادامه خواهد یافت. اما انقلابهای دیگر نتواستند دوام بیاورند.
می دانیم كه انقلاب روسیه امروز یك پدیده مرده، فاسد و كاملا ارتجاعی شده است و اكنون كشور شوروی همه چیز هست الا آن چیزی كه مردم و انقلابیون روسیه در 1917 به آن امید بسته بودند. انقلاب چین نیز هم اكنون مشغول وارد كردن روشهای امریكایی است و قصد بازگشت به سیستم سرمایه داری را دارد و این انقلاب، یعنی مائوئیسم، نیز به پایان خود رسید؛ در صورتیكه انقلاب اسلامی مبنای كاملا متفاوتی دارد و این ثمره كار، منحصر به امام خمینی بود.
مورد دیگری كه نسبت به آن در مورد امام شگفت زده هستم آن است كه او مرد سالخورده ای است. اگر شما نگاهی به رهبران انقلابی قرن ما بیفكنید خواهید دید كه همگی آنها جوان و یا میان سال بوده اند، اما امام خمینی در زمان پیروزی انقلاب مرد سالخورده ای بود كه بخش عظیمی از زندگیش را پشت سر گذارده بود و این مرد سالخورده، انقلابی واقعی را آغاز می كند و مسئله شگفت انگیز اینكه این مرد كهنسال طوری نسل جوان را در سرتاسر دنیا تحت تاثیر قرار داده كه تاكنون و یا لااقل در طول 200 تا 300 سال اخیر سابقه نداشته است، و این كاملا خارق العاده است؛ و چرا امام خمینی توانست این كار را انجام دهد، به خاطر اینكه همانطور كه من درباره او شنیده و یا در كتابهایی كه غربیها منتشر می كنند خوانده ام - و در حالیکه آنها به هیچ وجه با انقلاب اسلامی دوست نیستند - تمام آنها گفته اند كه امام خمینی یك شخصیت منحصر به فرد و كامل است.[1] . روزنامه رسالت‏شماره 265 سال 1373.
منوچهر اكبري - مجله حضور، ش 27(با تلخيص)


نوشته شده در   جمعه 30 دي 1390    
PDF چاپ چاپ