پنجشنبه 3 بهمن 1398 | Thursday, 23 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 18 دي 1390     |     کد : 13867

111- پرهيز از افراط و تفريط

111- پرهيز از افراط و تفريط

111- پرهيز از افراط و تفريط
پرهيز از افراط و تفريط- امام موسى بن جعفر (عليه السلام ) مى فرمايد:
خير الامور اوسطها.
بهترين كارها، ميانه آن ها است .
ميانه روى در هر كارى حتى در عبادت مطلوب حتى در عبادت مطلوب و خردمندانه است و زياده روى و كوتاهى نيز در هر كارى زيان آور و اين همان افراط و تفريط است .
اعـتـدال در خـوردن ، آشـاميدن ، لباس پوشيدن ، خرج كردن ، خواب رفتن ، عبادت كردن ، انـقـلابـى بـودن ، تفريح كردن ، بازى كردن ، درس خواندن ، تلوزيون تماشا كردن ، كـتـاب خواندن ، در اجتماع بودن ، محبت كردن ، و هر آنچه آدمى با آن در شبانه روز سر و كـار دارد، عـاقـلانـه و مـوجـب پـيـشـرفـت و مـوفـقـيـت اسـت ، ولى هـر چـيـزى كـه از حـد اعتدال خارج شد، به نتيجه مطلوب نمى رسد.
خوب است انسان بكوشد كه در زندگى معتدل باشد و در همه تصميم گيرى ها و كارها از حـد مـيـانـه خـارج نـشود، اسلام دستورهاى اكيدى در اين باره دارد تا جايى كه روايتى مى فرمايد:
خير الامور اوسطها.
بهترين كارها، ميانه آن ها است .
پـيامبر صلى الله عليه و اله به فردى كه زندگى خانوادگى را رها كرده و به عبادت پرداخته بود، فرمود: خداوند نياز به اين عبادت تو و لباس پشيمن ندارد، من كه پيغمبر تـو هـسـتـم هـم مـى خـورم و هـم مـى آشـامـم و هـم ره زن و فرزند مى رسم و هم به عبادت و بندگى خداوند.
قـرآن دربـاره انـفـاق مـى فـرمـايد: نه بخيل و نظرتنگ باش ، نه آن قدر سخاوتمند كه هرچه دارى انفاق كنى و خود محتاج گردى ، بلكه ميان اين دو را انتخاب كن .
و لا تـعـجـل يـدك مـغـلوله الى عـنـقـك و لا تـبـسـطـهـا كل البسط فتقعد ملوما محذورا(503)
در مـقـام خـرج و انـفـاق ، اسـراف كـارى ، ولخـرجـى و يـا خساست و نظر تنگى كه مصداق افراط و تفريط است نكوهش ‍ شده ، ولى حد ميانه مورد توجه قرار گرفته است .
پی نوشت
503- اسراء، 29..


نوشته شده در   يکشنبه 18 دي 1390    
PDF چاپ چاپ