سه شنبه 1 بهمن 1398 | Tuesday, 21 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : سه شنبه 29 آذر 1390     |     کد : 13728

13- بهترین عمل و ادعیه ها شب قدر + دانلود فایل صوتی سمت خدا

13- بهترین عمل و ادعیه ها شب قدر + دانلود فایل صوتی سمت خدا

13- بهترین عمل و ادعیه ها شب قدر
27حجة الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی- چطور می شود به استقبال شب قدر رفت ؟ باید با دست پُر برویم و یا دست خالی ؟
شب قدر را تعیین نکردند تا انسان چند شب آماده باشد . حتی بعضی از علمای ما یکسال احیا می گرفته اند تا شب قدر را درک کنند . چون احتمالی هم هست که شب نیمه شعبان باشد . نامعین بودن آن مثل این است که آزمونی است و روز آن مشخص نیست و شما باید هر لحظه آماده باشید تا به شما زنگ بزند و روز آزمون را بگویند . این فرد همیشه آماده است و مروری می کند .
یا اینکه نمیدانیم پلیس کجای جاده ایستاده و احتمال خطا کم میشود چون هرلحظه منتظر هستیم که پلیس ما را ببیند . اینکه شبهای قدر معلوم نیست هم به همین علت است که انسانها همیشه توجه داشته باشند . اما در مورد آمادگی در شبهای قدر ما هرچه قدر هم که آماده باشیم ، باز دست خالی هستیم . حالا نگویند : خوب این شب از هزار ماه بهتر است .
کارها را در طول سال کنار بگذاریم و همان یک شب انجام بدهیم . در مکه وقتی با دوستان مطرح شد که یک رکعت نماز در مسجدالحرام به اندازه صد هزار رکعت نماز محسوب میشود ، یکی از دوستان وقتی بیرون آمدیم گفت : ما که با خدا بی حساب شدیم . دو رکعت خواندیم ، شد دویست هزار تا و تا آخر عمر یک چیزی هم اضافه می آوریم . اینجور کنایه از کثرت ثواب است .
وقتی شما در بیمارستان به پزشکی که بچه شما را عمل کرده است می گویید : گویی شما دنیا را به من دادید یعنی واقعا دنیا را به شما داده یا می خواهید بگویید : کارت خیلی مهم بود . انسان در طول سال هم باید دست پُر برود منتهی آن شب خلا ها پر میشود . و نواقص پوشیده میشود . بعضی ها می پرسند : چه چیز آن شب از هزار ماه بهتر است ؟
حدیثی در تفسیر من الفٍ شهر آمده است . امام معصوم فرمودند :
آن شب کارهای خیر مثل نماز و زکات و خدمت به مردم ثوابش هزار برابر ماههای دیگری است که صورت بگیرد . اگر صدقه را در شب قدر بدهید نسبت به روزهای عادی هزار برابر میشود . در واقع اهمیت آن شب را می رساند . اما کسی که در آن شب خوابید ، دیگر خیری برای او نیست . زیرا باید در آن شب کارهای مثبت را تمرین کند که در طول سال هم عادت کند . این یک بُعد قضیه است .
یک وقت رسول خدا در مسجد گفتند :
هرکس یک لااله الا الله و یک الله اکبر بگوید ، درختی در بهشت برای او کاشته میشود . فردی گفت : به تعبیر ما پس من یک جنگل در آنجا دارم . گفت : بله . ولی بترسید از آتشی که یکباره این جنگل را بسوزاند . درخت را تک تک می کارند ولی هنگام آتش سوزی درختان با هم می سوزند . یعنی این همه ثواب ممکن است با یک غیبت سوخته میشود و از بین می رود . لذا نباید مغروز بشویم . کسانی که شبهای قدر زیادی را درک کرده اند و بعد از آن شب ، با یک غیبت و یک صحنه حرام ، همه آنها از بین میرود . بعضی ها هم شبهای قدر زیادی را درک کرده اند ولی حال خوشی ندارند . بله نباید ناامید شد . نگهداشتن اثر یک کار ، مهمتر از انجام دادن آن کار است . کسی ماشینی می خرد و خوشحال است . بعد از مدتی اگر به آن نرسد ممکن است موتور بسوزاند . اگر کسی بتواند جایگاهی را که در شب قدر بدست آورده است حفظ کند و بکار ببندد و این ثواب ها را مدیریت بکند ، خیلی خوب است . البته این طبیعی است که در مکان هایی مثل حرم و یا در روزهایی مخصوص ، خودش حال خوبی به انسان می دهد ولی وقتی ما در بیرون هستیم این حال را نداریم . ما باید این حال را حفظ کنیم .

29- بهترین عمل در شب قدر چیست ؟

در شب قدر چند اتفاق افتاده است . قرآن کتاب انسان سازی است و در آن شب نازل شده است . بعضی دانشمندان می گویند : شروع نازل شدن قرآن ، در شب قدر بوده است و بعضی میگویند : کل قرآن در آن شب نازل شده است . در این اختلاف است . بهر حال شب نزول قرآن است . نکته بعدی این است که در شب قدر فرشته ها روی زمین می آیند .
در روایت داریم :
این فرشته ها بر امام معصوم وارد میشوند . روایت داریم : سوره انا انزلناه را زیاد بخوانید زیرا سوره ولایت شناس است . سوره ای است که باعث میشود امام را بشناسیم . نکته سوم این است که شب قدر گشوده شدن پرونده ی سال انسان است . مثلا مجلس بودجه تعیین میکند و در اوایل اسفند تمام میشود و فروردین هم ابلاغ میشود . سال تحصیلی ، اول مهر است . هر کسی سالی دارد . کاسب ها سال مالی دارند . سال خمسی دارند و سال تقدیری ، شب قدر است . یعنی دراین شب سال را می بندند . یعنی یکسال کار خوب و بد کرده است . این پرونده بسته میشود و یک پرونده جدید سال آینده باز میشود و اینکه در سال آینده چه وقایعی برای شما اتفاق می افتد در این نوشته و مقدر می شود البته به اختیار خودش . یعنی ایشان با اختیار خودش در سال آینده مکه خواهد رفت . البته امکان تغییر هم هست و صد درصد بسته نمیشود .
ممکن است برای آقایی در سال آینده تصادفی پیش بینی شده است . آقا صله رحمی می کند و این از بین می رود و اتفاق برداشته میشود . مثلا سال دیگر سال مرگ ایشان است . حالا ایشان با احسان به والدین ، خدمت به مردم ، بیست سال به عمرش اضافه میشود . یک سری محورهایی تعیین می شود و امکان تغییرش هم هست . مهمترین کار در این شب ، اِحیا ، زنده داری و بیدار بودن است . در این شب به غسل ، توسل ، نماز ، دعا ، خدمت به مردم ، رعایت حقوق مردم و اعمالی که در آن شب وارد شده است . الان یک کارمند که استخدام میشود یک فیش حقوقی دارد . پس وقتی به او فیش حقوقی می دهند یعنی دیگر برود خانه و بگوید : من که فیش حقوقی دارم . خیر این حقوق مشروط به سر کار آمدن شما است . آنچه که برای شب قدر از حوادث و روزی ها معین میشود بستگی به تلاش انسان دارد . کسی خدمت امام صادق (ع) آمد . گفت : دعا کنید که خدا بدون کار کردن به من روزی بدهد . امام گفت : تو از مورچه کمتر هستی که این قدر تلاش می کند . می گویند : کسی که در خانه می نشیند و طلب روزی میکند ، خدا دعایش را مستجاب نمیکند . سعی و کوشش منافاتی با قدر ندارد .

30- ادعیه هایی که در شب قدر باید خوانده شود چیست ؟
یکی از دعاهای مهم این است که برای امام زمان دعا کنید و دعای اللهم کل ولیک را بخوانید . خواند هزار مرتبه سوره قدر تاکید شده است . قبرستان هم که می روید پشت به قبله و رو به میت ، هفت مرتبه سوره قدر را بخوانید . از عذاب مرده برداشته میشود . در هنگام وضو سه مرتبه سوره قدر بخوانید تا وضوی شما با نشاط بشود . زیارت امام حسین را هم تاکید شده است . در شب قدر گفته اند : ولی خدا را فراموش نکنید . امام حسین را فراموش نکنید . قرآن را فراموش نکنید و آن را روی سرتان بگذارید و دعایش را بخوانید : خدا یا امشب مرا از آزاد شده های جهنم قرار بده . و در این شب دعا در حق دیگران هم مهم است و ببینید آن شب خودتان حال چه چیز را دارید ، همان را انجام دهید .
سمت خدا
دانلود کامل مجموعه : اخلاق اسلامی و آداب مسلمانی سال 1390 ؛ حجة الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی


نوشته شده در   سه شنبه 29 آذر 1390    
PDF چاپ چاپ