چهارشنبه 2 بهمن 1398 | Wednesday, 22 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 28 آذر 1390     |     کد : 13726

11- متقی شدن+دانلود فایل صوتی سمت خدا

11- متقی شدن+دانلود فایل صوتی سمت خدا

11- متقی شدن
22حجة الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی- آیا صرف روزه گرفتن طبق آیه " کتب علیکم الصیام . ..لعلکم تتقون " می شود جزء متقین شد ؟
در روایت داریم : چه روزه دارانی که از روزه جز تشنگی و گرسنگی چیزی بدست نمی آورند . در زمان پیغمبر چون ساعات اذان مشخص نبود پیش پیامبر می آمدند و اجازه می گرفتند .
خانمی به پیامبر گفت :
دختر من روزه است . آیا می تواند افطار کند . پیامبر گفت : خیر او روزه نیست . او چیزی خورده است . مادر گفت : من خودم دیده ام که روزه است . گفت : او غیبت کرده است وغیبت یک جور گوشت مرده خوردن است . نمیگوید روزه او باطل است .
پیامبر می خواهد بگوید :
آثار را کاهش می دهد . من به دو حدیث اشاره می کنم . پیامبر به جابر بن انصاری می فرماید : این ماه مبارک رمضان است . هرکس روزه بگیرد و شب هم عبادت کند و شکمش را از حرام کنترل کند و قوای جنس اش را از حرام کنترل کند و زبانش را کنترل کند همین طور که از ماه رمضان خارج می شود از گناه هم خارج میشود .
جابر از این حدیث خوشش آمد . جابر گفت : چقدر این حدیث قشنگ است .
پیامبر گفت :
حدیث قشنگ است ولی شرط های آن مشکل است . سه شرط مهم در اینجا نقل شده است . امام صادق (ع) : وقتی روزه می گیرد ، گوش شما هم باید روزه بگیرد . اگر کسی روزه گرفت و حرام گوش کرد ، فایده هم ندارد . چشم شما هم باید روزه بگیرد . موی تو هم باید روزه بگیرد . یعنی مو را باید از نامحرم پوشاند . حجاب باید رعایت بشود و فرمود : پوست شما هم باید روزه باشد .
روزهایی که روزه هستی ، نباید مثل سایر ایام باشد و باید روی شما تاثیر بگذارد . بحثی داریم بنام ادب روزه که در احکام نیست . روزه واقعی پرهیز از محرمات است . روزه دار یک وقت عام است . یک وقت خاص است . یک وقت اخص است . یکی نمی خورد و نمی آشامد ، این عام است . روزه خاص که زبان و گوش و چشم هم روزه است و در روزه اخص ، فکر هم روزه است .
دعای امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه به مناسبت ورود ماه رمضان ، می فرماید :
خدایا به ما کمک کن روزه بگیریم با نگهداشتن جوارح مان از گناه . و آنها را جایی استفاده کنیم که تو راضی هستی . یک روزه دار باید مدیریت داشته باشد . یعنی اگر بد دهان است در زمان روزه داری هم ، همان نباشد . در مجموع بتواند کنترلی روی اعضا داشته باشد . این روزه دار جزء تتقون میشود . این روزه دار مجموع کارهایش در این ماه عبادت است .
سمت خدا
دانلود کامل مجموعه : اخلاق اسلامی و آداب مسلمانی سال 1390 ؛ حجة الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی


نوشته شده در   دوشنبه 28 آذر 1390    
PDF چاپ چاپ