چهارشنبه 2 بهمن 1398 | Wednesday, 22 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 28 آذر 1390     |     کد : 13725

10- اهمیت ، فواید ، حکمت و آثار اجتماعی روزه+دانلود فایل صوتی سمت خدا

10- اهمیت ، فواید ، حکمت و آثار اجتماعی روزه+دانلود فایل صوتی سمت خدا

10- اهمیت ، فواید ، حکمت و آثار اجتماعی روزه
19حجة الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی- راجع به اهمیت روزه صحبت کنید
- یکی از بالاترین مصادیق روزه عبادت است . در اهمیت روزه که همان صم هست آیه کتب علیکم الصیام نازل شده است . این روزه فراگیر است و قبل از شما هم روزه داشته اند . این روزه موجب تقوی و قدرت خویشتن داری و پرهیز میشود . در روایت داریم : روزه ما من است و من جزای او را می دهم . سوال میکنند : مگر حج مال خدا نیست ؟ ببینید تمام مساجد مال خداست . ولی میگوییم مسجدالحرام یا بیت اله یعنی خانه خدا . تمام حیوانات را خدا آفریده ولی شتر صالح را میگوییم : ناقةالله . در واقع انتصاب می دهیم . انتصاب ممکن است نشان از اهمیت بیشتر و نشانه بودن و برجستگی آن علامت باشد .
بعضی ها گفته اند :
سایر عبادات را فرشتگان بواسطه جزا می دهند ولی روزه را خدا جزا می دهد . چند تا معنا شده است که بنظر من این لطیفتر است . روزه تشبّهی به خالق است . خدا نمی خورد ، نمی آشامد . خدا سلام محض است . روزه دار یکنوع تشبه به خالق پیدا میکند . یعنی روزه دار یک قدرت حفظی برای خودش دارد . در اهمیت روزه همان بس که در روایت داریم : بهشت هشت در دارد و یکی از درهای بهشت باب الصائمون است . یعنی دری که مخصوص ورود روزه داران است . مثلا شما در شبهای عادی بیدار باشید ، یک ثوابی دارد . اما شب قدر از هزار ماه بیشتر میشود یعنی یک عمر میشود . در رمضان خواب و نفس کشیدن عبادت است . دعای سه گروه مستجاب است . البته زمانی که نورانیت را حفظ کند . دعای پدر در حق فرزندش ، دعایی که مظلوم علیه ظالم بکند ، دعای روزه دار هنگام افطار . در هنگام افطار روزه دار یک فرهت و شادی دارد . حالا قطع نظر از آثار پزشکی که دارد . پیامبر سه ماه رجب و شعبان و رمضان را روزه می گرفتند و روی این عبادت تاکید میکردند .
20- درباره آثار و برکات روزه صحبت کنید .
شبی که رسول خدا به معراج رفتند ، همین سوال را پیامبر از خدا پرسید . گفتگوی پروردگار و رسول گرامی : خدایا ثمره ی روزه چیست ؟ البته پیامبر قبل از آن هم که مسلمان بشود ، روزه می گرفت . پیامبر در اول رسالت هم روزه می گرفت در آن زمان بر پیامبر واجب بود ولی هنوز بر مردم واجب نشده بود . خدا فرمود : روزه باعث حکمت میشود . در روزه بیشتر کارشناسان روی مباحث اجتماعی بحث میکنند . حکمت غیر از علم است . حکمت یعنی قدرت فهم و تشخیص قدرت ، راه پیداکردن ، سر دو راهی نماندن . حکمت قوه ای است که خدا به انسان می دهد . در قرآن میگوید : به هرکس حکمت دادیم خیر کثیری به او دادیم . ممکن است کسی عالم باشد ولی حکیم نباشد . حکمت قدرت فهم کتاب است . این در پرتو روزه پیدا میشود .
از لقمان پرسیدند چرا حکیم شدی ؟
گفت : من غذایم را کنترل کردم ، هر چیزی نخوردم . زبانم را کنترل کردم ، هر چیزی نگفتم . چشمم را کنترل کردم و هرچیزی را ندیدم . ما در روزه این کار را انجام میدهیم . حکمت در واقع با کنترل مبادی ورودی قلب است . چشم و قلب و زبان را کنترل کردن . روزه دار اینها را کنترل می کند . از حلال نمی خورد چه برسد به حرام . روزه دار کمتر چشم به حرام می دوزد و هر چیزی را گوش نمی دهد چون میگوید: روزه هستیم . وقتی مبادی ورودی سالم شد ، طبیعتا این نور حکمت از قلب متصاعد میشود . این مهمترین اثر روزه است . در ادامه این روایت دارد که حکمت باعث معرفت میشود و معرفت باعث یقین میشود . یقین بالاترین ارزش است . اگر انسان یقین داشته باشد خیلی از کارها را انجام نمیدهد .
بیشتر ما که گناه میکنیم بخاطر این است که یقین ما ضعیف است . اگر به معصیت یقین داشته باشیم گناه نمی کنیم . اثر دیگر روزه تقویت اراده است . خیلی ها میگویند میخواهیم گناه نکنیم ولی نمی شود . دلم می خواهد دروغ نگویم ولی نمی توانم . سخت است . این روزه این اراده را تقویت می کند . چطور شما پانزده ساعت در هوای گرم نمی آشامی ، پس می توانی حرام هم نبینی . در واقع یک ممارست و تمرین است . مهمترین اثر روزه تقویت اراده است . آثار دیگر روزه این است که تعبدی را در انسان می رساند .
یک تمرین نظم و برنامه ریزی . شما دارید غذا می خورید . صدای اذان می آید دیگر نمی خورید . تا مغرب هم نمیخورید . یک نظمی دارد . پس تمرین برای نظم در زندگی است . دیگر آثار روزه تمرین صبر و بردباری است . صبر ساده نیست . در روایت داریم : صبر مثل سر در بدن است . مشکل عمده مردم ما کم صبری است . صبر باعث میشود انسان به کمالات برسد . صبر در کنار شُکر آمده است . صبر در کنار نماز آمده است . صبر در کنار حق آمده است . اگر این صبر و تحمل در انسان باشد ، صبر بر عبادت میکند ، صبر بر مصیبت میکند ، صبر بر معصیت می کند . این صبر با روزه تقویت می شود . روزه به شما صبوری می دهد . چطور پانزده ساعت شما صبر می کنید . علی رغم گرسنگی و تشنگی . یکی دیگر از آثار روزه کنترل غرایز و شهوات است . مشکلی که در جوانان داریم طوفانی بودن شهوت و غرایز است . مخصوصا کسانیکه سن ازدواجشان گذشته و صحنه هایی راه درجامعه می بینند . و جوان تحریک نمی شود . روزه باعث کاهش شهوات می شود . در واقع یک نوع مدیریت شهوت و غرایز است . غضب را کنترل می کند . اینکه میگویند : در عید فطر روزه دار جایزه می گیرد و روزه یکی از درهای بهشت است ، بخاطر آثار آن است .

21- چه کار باید کرد که این آثار و فواید کل سال همراه ما باشد ؟
کسی پیش پیامبر آمد . خیلی ناراحت بود و گفت : من منافق شده ام . پیامبر گفت : چرا ؟ من که پیش شما می آیم حال خوشی دارم از دنیا و مال خوشم نمی آید ، از گناه بدم میاید ولی همنیکه به بازار می روم و با مردم ازتباط برقرار می کنم آن حال را از دست میدهم . پیامبر گفت : این طبیعی است . اگر شما میتوانستید آن حال خوش را همیشه همراه داشته باشید ، فرشتگان با شما مصافحه می کردند . مردم می گویند : وقتی حرم امام رضا (ع) می رویم یک حال خوشی پیدا می کنیم و هر نامحرمی هم که پیش ما بیاید نمیخواهیم به آن نگاه کنیم . ولی به محض اینکه بیرون می آییم و با مردم ارتباط برقرار می کنیم . و آن حال تمام میشود . توقع نداشته باشید حال یازده ماه سال مثل ماه مبارک رمضان باشد . نمی شود . زیرا حالتهای غیر معنوی می آید . اگر 40 درصد از همان حال را در سال نگهداریم ، خیلی است . اما وقتی قرآن می گوید : تقوی پیشه کنید . یعنی همیشه تقوی پیشه کنید . ما با این یک ماه تمرین بکنیم که یازده ماه سال را معصیت نکنیم . ولی چون این توقع بالایی است ، بینندگان فکر نکنند همیشه باید این حال را داشته باشند . اگر شب قدر اثرش همین قدر باشد که ما بعد از ماه مبارک دروغ نگوییم و لقمه حرام نخوریم ، این کافی است . شاید علت تکرار آن هم همین است چون اگر قرار بود حفظ بشود ، دیگر نمی آمد .

24- حکمت های روزه را توضیح دهید .
از امام صادق (ع) داریم : علت روزه چیست ؟ غنی و فقیر یکی میشود . در حالت غیر ماه رمضان ممکن است فقیری نان و پنیر بخورد و فرد غنی کباب بخورد ولی در این ماه هردو ناهار نمی خورند . فرد غنی با همان امکاناتی که دارد باید مثل فقیر غذا نخورد . فرد غنی به خودش میآید و می گوید : گرسنگی هم سخت است . و روزه باعث میشود به او حالت احسان و انفاق دست بدهد . روزه یک حالت مانع نشدن از بخل است . قرآن میگوید : آنهایی که بخل نفسشان را کنترل میکنند ، رستگار هستند . بخل را از انسان می گیرد و انفاق را به انسان میدهد . تشنگی و گرسنگی قیامت را به یاد انسان می آورد وانسان را یاد مرگ و معاد می اندازد . روزه موجب میشود انسان یک حالت همدردی و رقت قلب در انسان بوجود بیاید . حُسن خلق در این ماه را رعایت کنید . روزه داشته باشید و لبخند بزنید . حضرت عیسی وقتی روزه می گرفت عطر می زد و لبخند می زند . روزه تنها عبادتی است که درآن ریا نیست . بحث صله رحم است . در این شبها به همدیگر سر بزنید و بهمدیگر احسان کنید .

25- چه کار کنیم آثار اجتماعی روزه در جامعه بیشتر بشود ؟
ممکن است کسی روزه نباشد . مریض باشد و یا اعتقادی به روزه نداشته باشد . باید از امساک خود داری کنید . یک همت و اراده جمعی باشد که همه احساس کنند یک لباس روزه بر تنشان است به این درجه و جایگاه می رسند .
سمت خدا
دانلود کامل مجموعه : اخلاق اسلامی و آداب مسلمانی سال 1390 ؛ حجة الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی


نوشته شده در   دوشنبه 28 آذر 1390    
PDF چاپ چاپ