شنبه 28 دي 1398 | Saturday, 18 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : دوشنبه 28 آذر 1390     |     کد : 13703

12 - زندگی از دیدگاه حاج آقا

12 - زندگی از دیدگاه حاج آقا

12 - زندگی از دیدگاه حاج آقا
46حجة الاسلام والمسلمین رنجبر- نگاه حاج آقا به دنیا قشنگ است ولی باور کنید دنیا به این قشنگی نیست
- وقتی شما میتوانید یک خطی را زیبا بنویسی چرا ننویسی ؟ این دلیل نمی شود چون همه زشت می نویسند ، شما هم زشت بنویسید . وقتی شما می توانید دنیا را قشنگ ببینی چرا نبینی ؟ حالا همه زشت می بینند چرا ما زشت ببینیم ؟ این جواب بخش اول سوال که شما زندگی را قشنگ می بینید .
اما پاسخ بخش دوم .
چرا . دنیا قشنگ تر از این هم هست . من مثل کسی می مانم که آهنگ زیبایی در ذهنش است و با دهان خودش زمزمه می کند خوب فاصله این با آن خیلی زیاد است . آن چیزی را که من میگویم با آن چیزی که در ذهنم هست و از دل آیات وروایات گرفته ام ، خیلی فرق میکند .
دنیا ریاضیات بسیار دقیقی دارد . هندسه بسیار زیبایی دارد . من به یک نمونه اشاره می کنم تا ببینید قشنگ است یا نه . از دید قرآن کریم ما انسانها خط نیستیم ، دایره هستیم . من و شما در یک خط ایستاده ایم . من شما را هُل می دهم و شما می افتید ولی من سر پا هستم ، این خط می شود . ما دایره هستیم . یعنی ده نفر دایره وار ایستاده ایم و اگرنفر جلویی را هُل بدهیم ، نفر جلویی می افتد و بر روی بعدی هم تاثیر می گذارد و در آخر خودمان هم می افتیم . هرکاری در این دنیا بکنیم روی خودمان تاثیر میگذارد . هرکسی یک دایره است . اگر شما به کسی خوبی کردید در واقع به خودت خوبی میکنی .
آدمها دایره هستند منتها بعضی دایره ها بزرگ هستند و بعضی دایره ها کوچک هستند . دایره کوچک ، الان کاری میکند و چهار دقیقه بعد چوبش را می خورد . یک پست و مقامی به کسی داده اند . این دایره بزرگ است تا برود و برگردد ، زمان می برد . اگر زمان زیادی ببرد ، انسان غافل می شود . همه ما دایره هستیم . این هندسه قرآن است . همه ما وقتی کنارهم قرار می گیریم مثلث می شویم .
یک زن و شوهر وقتی کنارهم قرار میگیرند ، یک مثلث تشکلیل می دهند . یک ضلع آن آقا و یک ضلع آن خانم و یک ضلع بالای آن خداست . یعنی تا وقتی دو نفر با هم جمع میشوند ضلع سوم را خدا تشکیل می دهد . اگر انسان عالم را ، زندگی زناشویی را مثلث ببینند ، هیچ وقت غم وغصه ای نمی بیند . چرا خانمها غصه می خورند ؟ می گوید : من هرچه به شوهر خدمت میکنم او جواب نمی دهد . خوب این یک ضلع است ولی ضلع بالا که خداست می گوید : من ناظر هستم و می بینم که تو خدمت کردی و او جواب نداد . من جبار هستم و جبران می کنم . تو کارت را بکن . او جواب ندهد . به نفع توست . چون پای من وسط می آید و من جبران می کنم . دو تا همکار وقتی کنارهم قرا می گیرند ، یک مثلث تشکیل می دهند . دو تا همسایه وقتی کنار هم قرا می گیرند ، مثلث تشکیل می شود .
اینجاست که باید حواسمان به ضلع بالایی باشد . خدا به پیامبرش گفت : تو اجر و مزدی از مردم نگیر . من خودم اجر و مزد می دهم . چون شما که میدهید کم میشود . مثل وقتی که در یک آسمان پر ستاره ، به شما شمعی می دهند و شما از زیبایی ستارگان دور میشوی . از ضلع بالایی محروم می شوی ولی اگر شمع هم به شما ندهند ، شما زیبایی آسمان را می بیند .

59- نماز را آهسته بخوانیم یا تند ؟
ضرب انگشت است . بعضی ها ، انگشت را خیلی در استامپ فشار می دهند و بعضی ها خیلی سریع این کار را می کنند . مهم ضرب انگشت است . یک قرارداد را باید ضرب انگشت بزنید . دوست داشتی طولش بده . روایت داریم : پیامبر نمازش را از همه سریع تر می خواند . چون نماز قراردادی است که شما با خدا می بندید . شما دستت را بالا می برید و به خدا می گویید : من به فرمان تو هستم . حالا می خواهی با متانت بالا ببرید و یا تند این کار را بکنید . البته طوری هم باشد که آن آرامش را داشته باشد .

65- از نمازی که می خوانم ، هیچ حالی به من دست نمی دهد . آیا با خواندن نماز ، باید به ما حالی دست بدهد ؟
اصلا نماز به انسان حالی نمی دهد . نماز حال را نشان میدهد . آمپر ماشین به ماشین بنزین نمیدهد . بنزین را نشان می دهد . نماز حال شما را به شما نشان میدهد . اگر حال می خواهید ، باید قبل از نماز حال داشته باشید . نماز یک سُفره است . در آشپزخانه قبل از اینکه سفره را بیندازند ، روی آن کارها می کنند . شما قبل از نماز ، باید کارهایتان را کرده باشید . چهار تا گره را باز کرده باشید . مشکلی حل کرده باشید . آن وقت وقتی نماز بخوانی خودبخود حال دارید . قلبت حضور پیدا می کند . ما قلب را به زور در نماز حاضر می کنیم . قلب باید خودش حضور پیدا کند . کِی حضور پیدا می کند ؟ وقتی فضا و شرایط فراهم باشد . کِی فراهم میشود ؟ وقتی شما قبل از نمازتان ، اقداماتی داشته باشید .

دانلود صوتی ؛ برنامه سمت خدا ؛ سال 1390
شرح نهج البلاغه و لطافت و زیباهای دین ؛ حجة الاسلام والمسلمین رنجبر


نوشته شده در   دوشنبه 28 آذر 1390    
PDF چاپ چاپ