شنبه 3 اسفند 1398 | Saturday, 22 February 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 24 آذر 1390     |     کد : 13572

... آيا طلاب در مورد جبهه و جنگ و يادگيري فنون جنگي فعاليتي دارند؟

... آيا طلاب در مورد جبهه و جنگ و يادگيري فنون جنگي فعاليتي دارند؟

پرسش :

... آيا طلاب در مورد جبهه و جنگ و يادگيري فنون جنگي فعاليتي دارند؟اعتقاد اسلامي به اينكه مسلمانها بايد در جهاد شركت كنند واين مستلزم آشنائي با فنون جنگي مي باشد آيا طلاب در مورد جبهه و جنگ و يادگيري فنون جنگي فعاليتي دارند؟
پاسخ :

در مورد پاسخ سؤال شما لازم است نكاتي را براي روشن شدن ابعاد مختلف سؤال بيان كنيم.
الف) مقدّمه:
رسالت اوليه و وظيفه اصلي طلاب به عنوان سرباز امام زمان (عج) مرزباني عقيده هاست كه به تحصيل علوم ديني و فهم دين و نهايتاً نشر و ترويج و تبليغ و تدريس مكتب اهل بيت ـ عليهم السلام ـ مي پردازند و در اين رهگذر پاسخ گوي شبهات نيز هستند و از اسلام دفاع مي كنند. اين رسالت در زمان جنگ و صلح بر عهدة روحانيت مي باشد و لذا در زمان جنگ روحانيّت به عنوان روحانيون رزمي ـ تبليغي به جبهه اعزام مي شدند. كه آمار دقيقي از تعداد روحانيوني كه به جبهه اعزام شده اند در دست نيست زيرا مراكز اعزام روحانيون متعدّد بوده است. مثل: سپاه ـ ارتش ـ نيروي انتظامي سابق (ژاندارمري، شهرباني، كميته انقلاب اسلامي) ـ ستادهاي پشتيباني مردمي ـ ستاد اعزام روحانيون ـ دفتر تبليغات حوزه علميه قم ـ دفاتر ائمه جمعه ـ مدارس و حوزه هاي علميه ـ تيپ 83 امام صادق ـ عليه‎ السلام ـ و ساير نهادها.[1]
ب) آمار تقريبي شهداي روحاني:
1شهداي روحانيّت. تعداد شهداي روحاني بالغ بر 3417 نفر بوده است كه 15/5 درصد كل روحانيون كشور در همان زمان مي باشند.[2] از هر 1000 نفر طلبه 40 نفر به شهادت رسيده اند و حال آنكه طبق آمار در بقيّه اقشار از هر 1000 نفر 4 نفر شهيد شده است. و اين در حاليست كه خيلي از روحانيون به صورت گمنام به جبهه مي رفتند و بعضي در جبهه لباس روحانيّت نمي پوشيدند و به صورت يك بسيجي اعزام مي شدند يا در مسئوليت هاي ديگري غير از كار تبليغي و فرهنگي در جبهه حضور مي يافتند. شهداي گمنام روحانيّت و روحانيون شهيدي كه هم طلبه بوده و هم دانشجو كه پس از شهادت دانشجو ثبت شده است نيز لحاظ نشده است.[3]
2. در طول دفاع مقدس بيش از 69/000 مرتبه روحانيون به جبهه ها اعزام شده اند كه از آنها تعدادي شهيد و تعدادي آزاده و مفقود شده اند.
تمام اين آمارها مربوط به شهداي دفاع مقدس است. شهداي روحانيّت در زمان رژيم طاغوت و در زمان انقلاب كه به صورت هاي مختلف (ترور و...) شهيد شده اند و شهداي مشروطه و قبل از آن لحاظ نشده است.
ج) تيپ مستقل امام جعفر صادق ـ عليه‎ السلام ـ :
اين تيپ ويژه روحانيون رزمي و تبليغي است كه در زمان دفاع مقدّس هم فعاليّت داشته است و در حال حاضر هم هر سال دوره هاي آموزش نظامي در پادگاني نزديك شهر مقدس قم برگزار مي كند.
گردان هاي زير مجموعة آن، سالانه برنامه تداوم آمادگي نظامي دارند و برنامه هاي ديگري نيز بسيج مدارس و گردان ها برگزار مي كنند. در هر مدرسة علميه بسيج طلاب فعّال است كه زير نظر تيپ 83 امام صادق ـ عليه‎ السلام ـ كار مي كند و بحمدالله سازمان دهي نسبتاً خوبي براي اين كار وجود دارد.
د) فرازهايي از كلام امام(ره) در مورد شهداي روحانيّت:
سلام بر حماسه سازان هميشه جاويد روحانيّت كه رسالة علمية و عمليّه خود را بدم شهادت و مركب خون نوشته اند و بر منبر هدايت و وعظ و خطابه ناس از شمع حياتشان گوهر شب چراغ ساخته اند.
افتخار و آفرين بر شهداي حوزه و روحانيّت كه در هنگامة نبرد رشته تعلقات درس و بحث و مدرسه را بريدند و عقال تمنّيات دنيا را از پاي حقيقت علم برگرفتند و سبكبالان به ميهماني عرشيان رفتند و در جمع ملكوتيان شعر حضور سرودند و نيز چه زيبا فرمودند: كه كدام انقلاب مردمي ـ اسلامي را سراغ داريد كه در آن حوزه و روحانيّت پيش كسوت شهادت نبوده اند و بر بالاي دار نرفته اند و اجساد مطهرشان بر سنگفرش هاي حوادث خونين به شهادت نايستاده است؟... خدا را سپاس مي گذاريم كه از ديوارهاي فيضيه گرفته تا سلول هاي مخوف انفرادي رژيم شاه و از كوچه و خيابان تا مسجد و محراب امامت جمعه و جماعت و از دفاتر كار و محل خدمت تا خطوط مقدم جبهه ها و ميادين مين، خون پاك شهداي حوزه و روحانيت افق فقاهت را گلگون كرده است.[4]
گرچه روحانيّت، شهداي زيادي تقديم اسلام و انقلاب كرده است ولي نبايد نقش علمي و تبليغي روحانيّت را دست كم گرفت چرا كه همين روحانيّت بود با اشعاعة فرهنگ اهل بيت ـ عليهم السلام ـ جواناني آمادة شهادت تحويل جامعة اسلامي داد. امام صادق ـ عليه‎ السلام ـ مي فرمايند: مداد و قلم علما بر خون شهيد برتري دارد. (... فتوزن دماء الشهداء مع مداد العلماء فيرجّح مداد العلماء علي دماء الشهداء).[5] خوشا به سعادت كساني كه به هر دو مقام نايل شدند.
[1] . بروشور ستاد كنگره شهداي روحاني، تيپ 83 امام صادق(ع).
[2] . همان.
[3] . مجلة پگاه، ويژة حوزه، شمارة 12، ص 13 و 14.
[4] . صحيفه نور، سازمان مدارك فرهنگي انقلاب اسلامي، انتشارات سروش تهران، چاپ اول، 1369، ج 21، ص 88.
[5] . شيخ عباس قمي، سفينة البحار، دارالاسوة للطباعة و النّشر طهران، چاپ دوم، 1416 هـ ق، ج 6، ص 348.

12


نوشته شده در   پنجشنبه 24 آذر 1390    
PDF چاپ چاپ