جمعه 4 بهمن 1398 | Friday, 24 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 3 آذر 1390     |     کد : 13202

بخش سوم : شهيد و شهادت ؛ شهيد آخرين

بخش سوم : شهيد و شهادت ؛ شهيد آخرين

بخش سوم : شهيد و شهادت ؛ شهيد آخرين
شهيد و شهادت ؛ شهيد آخرين- ((هفهاف )) از دليران بصره و از بزرگان آن سرزمين به شمار بود و در زمره ياران نام دار على (ع) قرار داشت . در جهادهاى سه گانه آن حضرت ، شركت داشته و دلاورى ها نشان داده بود و از سرداران ياران اميرالمؤ منين به شمار مى رفت . در جهاد صفين ، از طرف على به فرماندهى عشيره ازد بصره منصوب شده بود. پس از شهادت على ، يار با وفاى حسين و فدايى غم خوار حسين بود و در دوستى آنان پاى دار و ثابت قدم . هفهاف ، در بصره شنيد كه حسين (ع) از مكه بيرون شده و رهسپار عراق گرديده است .از بصره بيرون شد و به سوى كوى شهادت دويدن گرفت .
وقتى به سرزمين كربلا رسيد كه حماسه شهادت پايان يافته و كار از كار گذشته و حسين كشته شده بود. هفهاف به درون سپاه يزيد رفت و پرسيد: خبر چيست و حسين كجاست ؟!
پرسيدند: تو كيستى ؟
گفت : من هفهاف راسبى هستم و از بصره به يارى حسين آمده ام .
گفتند: اين خيمه گاه حسين است كه لشكر بدان هجوم كرده ، تاراج مى كنند! و اينان دختران رسولند، كه به اسارت ، گرفته شده اند!
هفهاف كه اين خبر شوم را شنيد و از شهادت پيشواى شهيدان و تاراج خرگاهش و اسارت بانوان حرم ، آگهى يافت . شمشير از نيام بر كشيد و بر لشكر يزيد بتاخت و به جنگ پرداخت . جمعى از آن مردم را به دوزخ فرستاد و يك تنه به نبرد ادامه داد. زخم بسيارى برداشت و سراپا آغشته به خون گرديد. دورش را گرفتند و شهيدش ساختند


نوشته شده در   پنجشنبه 3 آذر 1390    
PDF چاپ چاپ