چهارشنبه 2 بهمن 1398 | Wednesday, 22 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 11 خرداد 1390     |     کد : 10522

طراحی و سناریو سازی تاکتیکها

طراحی و سناریو سازی تاکتیکها

طراحی و سناریو سازی تاکتیکها
طراحی و سناریو سازی تاکتیکها

کمیته صیانت از آرا

عطريانفر : اقاي بهزاد نبوي بحث ضرورت استفاده از فرصت قانوني نامزدهاي انتخاباتي كه بر نحوه شمارش آرا حق نظارت دارند تأكيد داشت و بدين لحاظ خود مسئول پيگيري آنچه كه مطرح مي نمود شد نهايتا براي اين اقدام خود نامي تحت عنوان كميته صيانت از آرا تعريف كرد و از طريق سازمان دنبال مي نمود . (ب)
نبوي : پيش ازتشكيل ستاد آقاي خاتمي من داوطلب شدم سوابق مربوط به اين كميته را بررسي كنم نشست هاي اوليه درمنزل مابود ولي نشست هاي كميته رسمي درستاد آقاي خاتمي برگزار مي شد. (ب)
نبوي : بحث صيانت از آرا هميشه و خصوصا پس از آنكه احساس مي شد وزارت كشور و شوراي نگهبان هم موضع هستند در بين اصلاح طلبان مطرح بود در ستاد اقاي موسوي محتشمي پور مسئول كميته مزبور بود وبنده همكاري مستقيمي در جذب نيرو در تهران با اين كميته داشتم . (ب)
امين زاده : بحث صيانت از آرا در زمان نامزدي آقاي خاتمي درجلسه اي به رياست اقاي دكتر عارف مطرح گرديد در آن جلسه آقاي يونسي به عنوان مسئول پيشنهاد گرديد كه بعد ايشان عنوان كرد كه قاضي است و نمي تواند چنين فعاليتي داشته باشد . امين زاده در مورد نظر اقاي خاتمي گفت ايشان با تشكيل كميته موافق بودند ومعتقد بودند كه مسئول آن بايد شخصيتي باشد كه بتواند مشكلات را با شوراي نگهبان حل كند و حساسيت هاي سياسي در مورد وي وجود نداشته باشد . (ب)
نبوي : از اعضاي ستاد موسوي اطلاع پيدا كردم كه كميته صيانت از آرا يك سيستم طراحي كرده كه براساس آن هريك از نمايندگان نامزد در شعب مي توانند با ارسال كدهائي از طريق sms وضعيت شعبه خود را در اختيار ستاد مركزي قرار دهد تا كميته از وضعيت نمايندگان خود در سراسر كشور مطلع شود.
تاجزاده : دو نامزد اصلي اين انتخابات از طرف اصلاح طلبان قبل و بعد از تأييد صلاحيت بار ها درباره سلامت انتخابات اظهار نگراني كرده اند وحتي كميته مشتركي براي صيانت از آرا تشكيل دادند (محتشمي پور و الويري) (ب)
مهدی هاشمی : (گفتگو با غالبی 12/2/88 ) در مورد صیانت از ارا برنامه خوبی تهیه کرده ام که به شما می دهم و می گویم چه کسانی را در استان ها بگذارید و هر استان چه تعداد نیرو می خواهد و چه به آنها بگوئید و چگونه توجیه کنید . یک دستورالعمل کتبی می دهم و همه آدم هایش را معرفی می کنم . (واجا)
ابطحي : براي باخت احتمالي برنامه ريزي كرده بودند كه از ماه ها قبل مسأله تقلب را مطرح كنند ستاد صيانت از آرا تشكيل دهند كه اگر رأي نياوردند از آنها استفاده كنند تا حداقل انتخابات را به مرحله دوم بكشانند . (ب)
مهدی هاشمی : (صحبت با زنگنه 20/3/88 ) همه چیز را برای صیانت از ارا آماده کرده و یک اتاق جنگ درست کرده ام . (واجا)
عملیات روانی
علی هاشمی : چون نتایج نظر سنجی ها به مهندس موسوی ارائه می شود و در جهت گیری های وی موثر است، ما در یک نظر سنجی در شهر تهران 5 درصد به آرای ایشان اضافه کرده بودیم که روحیه ایشان و ستادش خراب نشود . (واجا)
مهدی هاشمی : (16/3/88 ) ... این مطلب را که حاج آقا (هاشمی رفسنجانی) به همه از جمله مرعشی گفته که رای موسوی 55 درصد است ،من به حاج آقا گفته ام . (واجا)
زهرا رهنورد : (19/3/88 اریکه ایرانیان) اگر تقلب صورت پذیرد و قیامتی برپا شود ، مسئول آن ستاد انتخابات وزارت کشور است . (واجا)
رمضان زاده : در حزب اقدام خاصي درمورد نظر سنجي صورت  نمي گرفت نظرسنجي هاي انتخاباتي توسط مؤسسه اي مربوط به دانشگاه آزاد كه توسط مهدي هاشمي اداره مي شد انجام مي گرفت . (ب)
امين زاده : آقاي علي هاشمي  معمولا نتايج  نظر سنجي  را مستقيما  به موسوي و  بهزاديان نژاد  منعكس مي نمود وحتي گاه اين نتايج بدون اينكه ما مطلع مي شديم به اطلاع آنان مي رسيد اقاي هاشمي از طرف كارگزاران به بهزاديان ن‍‍ژاد تعهد داده بود كه بطور مكرر نتايج را به آنان اعلام كند اين اقدام با هزينه كارگزاران انجام مي شد . (ب)
امين زاده : من از جمله كساني بودم كه معتقد بودم احتمال تقلب منتفي نيست به تصور من آنچه باعث واكنش شديد نسبت به نتيجه انتخابات شد ذهنيت احتمال به تقلب نبود بلكه انتظار ايجاد شده براي پيروزي مهندس موسوي بود انتظاري كه عواملي مختلف مثل نظرسنجي ها در مهندس موسوي ايجاد كرده بود . (ب)
امين زاده : علاوه بر نظر سنجي هاي كارگزاران ستاد موسوي يك قرار داد با مؤسسه ايسپا داشت كه چندين نظر سنجي براي ستاد انجام داده بود همچنين گروهي نيز در هفته هاي آخر نظرسنجي مستقل براي ستاد انجام مي داد وي در مورد ارقام نظر سنجي علي هاشمي گفت : حدود 17 تا 18 ميليون براي مهندس موسوي پيش بيني مي كرد . (ب)
نبوي : من بدليل هم فكري و حمايت دستگاه اجرا ونظارت از احمدي نژاد نگران بروز تخلفات احتمالي بودم ودر مصاحبه ها بعضا اين نگراني ها را ابراز كرده ام بحث صيانت از آرا را هم راهي ديده ام كه نامزدها بتوانند از آراء خود محافظت كنند . (ب)
نبوي : محتشمي پور خاصيت اش مصاحبه كردن است پس چرا در مصاحبه نمي گويد ما را در هيئت هاي اجرايي راه نمي دهند ، بايد فضا را شلوغ كرده و با خبرنگاران داخلي و خارجي مصاحبه كنيد و بگوئيد وزارت كشور قانون را رعايت نمي كند . (م)
امين زاده : (جلسه شب انتخابات) از اقاي علي هاشمي خواستم نتيجه نظر سنجي رابگويد او گفت مشخص شده كه آقاي موسوي با 17 يا 18 ميليون در دوره اول برنده مي شود اگر جز اين نتيجه اعلام شود حتما تقلب شده است . سپس شهاب طباطبائي گفت : پيشنهاد مي كنم حاميان مهندس موسوي جمعه شب در جائي جمع شوند منظورش اين بود كه اين اجتماع نشان دهنده حساسيت آنان نسبت به اعلام نتيجه درست انتخابات باشد . (ب)
رمضان زاده : در سخنراني هايم گفته بودم احتمال تقلب وجود دارد و آن هم بدليل برخي از مجرياني است كه سابقه خوبي در انتخابات گذشته سابقه خوبي نداشتند . (ب)
رمضان زاده : همانگونه که قبلا هم نوشتم این بیانیه (حزب مشارکت) احساسی است و فاقد مستندات است ، و فقط در فضای ذهنی ناشی از قطعی تصور کردن پیروزی ناشی می شود . مطابق آنچه وزیر کشور گفته است ، آقای مهندس موسوی در حدود 90 درصد صندوقها نماینده داشته اند ، اعتراض باید مستند به گزارش این مجموعه که حدود 40 هزار نفر  بوده اند باشد تا بتوان آن را در نظر گرفت به نظر من تاکنون مستندی مبنی بر وجود تخلف تأثیرگذار در انتخابات ارائه نشده است و نمی توان با کلیات نتیجه انتخابات را مخدوش کرد . این بیانیه از منطق سیاسی مستندی حکایت نمی کند و قابل قبول نیست .
تاج زاده : آقاي علي هاشمي در جلسه ستاد قيطريه مورخه 21/4/88 رأي اول مهندس موسوي را اعلام كرد و اينكه آقاي موسوي پيروز اين انتخابات خواهد بود . واساسا نگراني از تقلب و اينكه بايد كاري كنيم كه نتايج را تغيير ندهند ناشي از همين ارزيابي بود ... آنچه جوانان را آرام مي كرد اين بود كه اگر تقلب شود مردم را به راهپيمائي دعوت خواهيم كرد جمعه شب كه نتايج اعلام شد به همه گفته شد كاري انجام ندهيد جز آنكه مهندس موسوي بگويد . (ب)
تاج زاده : در انتخاباتي كه من رئيس ستاد انتخابات كشور بودم آشكار تقلب كردند واي به حال اين انتخابات كه همه چيز در اختيار خودشان بود وحتي يك نامحرم را به هيئت هاي اجرائي و نظارت راه ندادند
تاجرنيا : وا ... كودتا شده ، آقاي مهندس موسوي نامه تندي زده است و قرار بود از روزنامه اطلاعات راه بيفتد به سمت وزارت كشور كه به خاطر خطرهاي جاني كه براي ايشان داشته برنامه را كنسل كرده است ( 23/3/88 جبهه مشاركت بولتن واجا)
تاج زاده : يك احساس همگاني درباره عدم سلامت انتخابات در سال هاي گذشته ايجاد شده است و عقلاي قوم بايد بنشينند و براي سلامت انتخابات فكري بكنند . (ب)
ابطحي : براي انتخابات دو سناريو را با هم پيش مي بردند يكي پيروزي در انتخابات كه عمدتا با نظر سنجي هاي مختلف كه مسئول اصلي آن مهدي هاشمي بود صورت مي گرفت تا مرتب به مردم القا كنند كه حتما موسوي برنده است براي اين سناريو نيروهاي ستاد توسط رسانه هايشان خود را آماده جشن بزرگ روز شنبه كرده بودند . (ب)
فائزه هاشمي : الان اين اعتراضات بايد ادامه پيدا كند اگر مردم بفهمند كه تقلب به اين وحشتناكي صورت گرفته كوتاه بيا نيستند . (گزارش)
موسوی خوئینی ها : ما نباید خدشه ای را که بر انتخابات افتاده رها کنیم و نا مشروع بودن این دولت بر آمده از این انتخابات را پیگیری کنیم. این فرصت خوبی است . وظیفه ماست که به گوش مردم برسانیم که انتخابات مخدوش و دولت نا مشروع است . (شنود 28/4/88 )
موسوی خوئینی ها : (اطلاعیه 20/3/88 ) ... اکنون که متاسفانه برگزار کنندگان انتخابات و ناظران منسوب به شورای نگهبان آشکارا و یا در نهان از حامیان رئیس جمهور فعلی هستند، به شدت نگرانی از عدم سلامت انتخابات در میان مردم گسترش یافته است ... (واجا)
فاطمه هاشمی : وی طی صحبت با افراد مختلف به نظر سنجی مهدی هاشمی اشاره کرده و معتقد است چنانچه موسوی مرحله اول پیروز نشود ، در انتخابات تقلب صورت گرفته است. (واجا)
موسوی خوئینی ها : اگر مشاهده شد تقلبی صورت بگیرد یا باید مردم را در جریان گذاشت یا باید یک روش جایگزین را به مردم معرفی نمود که احساس کنند با این روش می توانند به حق خود برسند . (شنود 22/7/87 )
موسوی خوئینی ها : اگر احساس مردم این باشد که احمدی نژاد رای ندارد ولی رای بیاورد، آثار و تبعات سیاسی این مشکل به دوش آقای خامنه ای خواهد بود . (شنود 18/3/88 )
محمد تقي كروبي : آقاي ابطحي مي گفت بسيج وارد كار شده و آقاي كروبي بايد نامه مشتركي با آقاي موسوي به رهبري بزنند ... بسيج از 48 ساعت گذشته به صورت جدي در دفاع از احمد نژاد به ميدان ورود پيدا كرده و مطمئن باشيد اگر اينطور باشد داستان انتخابات طور ديگر رقم خواهد خورد . (88/3/20 بولتن واجا)
موسوی لاری در مورخ (13/4/88) : بالاخره آقای خامنه ای هم وارد یک چالش شده است که اگر حواسش جمع نباشد ممکن است این شتر درب خانه ایشان هم بخوابد و فقط قرار نیست درب خانه هاشمی بخوابد ، حالا احمدی نژاد رئیس جمهور قانونی شده و مشکلی ندارد و هر چهع هست متوجه آقای خامنه ای است.
خاتمي مورخ (11/5/87) :‌ خاتمي در ديدار با خانواده دستگير شدگان در حوادث اخير مي گويد: از آنها شكايت كنيد و يا اطلاعات خودتان را به كميته پيگيري دستگير شدگان منتقل كنيد.
هدایت ا... آقایی : جبهه اصلاحات در هر صورت مي خواست پيروز انتخابات باشد يا با بدست آوردن رأي اكثريت يا با ابطال انتخابات لذا شعار "  اگر تقلب نشود موسوي پيروز است " را قبل از انتخابات طرح نموده كه اين خط را بطور مشخص ، شخص آقاي تاج زاده از طريق روزنامه ها و سايت ها پيگير بود و ستاد آقاي موسوي خط پيروزي حتمي وي را با كمك سايت كلمه ، جمهوريت و .... به جامعه القا نمود در حالي كه واقعيت امر چنين نبود . (واجا)
همسر هاشمی رفسنجانی : وی در موقع رای دادن در مصاحبه با خبرنگاری اظهار داشته : " چنانچه غیر از آقای موسوی رای بیاورد ، در انتخابات تقلب شده است " (واجا)
هدایت ا... آقایی : اگر جواب نگرفتيم براي حفظ افراد و آراء خودمان يگوييم آراء خودمان بگوييم آراء شما را به نام ديگري ثبت كرده اند ولي غافل از تدابير رقيب و طرف مقابل بوديم و تحليل ما تحقق نيافت ، لذا خط ابطال را دنبال و شعار ابطال انتخابات را داده ايم . (بازجویی واجا)
هدایت ا... آقایی : بحث خط ابطال و عبور از قانون در جلسه يك هفته قبل از انتخابات با حضور آقايان امين زاده ، شهاب الدين طباطبايي ، تاج زاده ، عطريانفر ، هادي خانيكي ، خانم توحيد لو ، طاهري ، دكتر ابطحي (كارشناس كامپيوتر) و 17 نفر ديگر مبني بر احتمال تقلب زياد و اينكه بايد پاسخ براي مردم داشته باشيم توسط تاج زاده مطرح گرديد .
نیری : (جلسه ستاد موسوی 21/3/88 ) فردا به شدت تقلب خواهد شد . شما و ما باید ممانعت کنیم. هرگونه که هست فردا شب در مقابل وزارت کشور تجمع خواهیم کرد . (واجا)
مهدی هاشمی : (16/3/88 ) ... این مطلب را که حاج آقا (هاشمی رفسنجانی) به همه از جمله مرعشی گفته که رای موسوی 55 درصد است ،من به حاج آقا گفته ام . (واجا)
رمضان زاده : در حزب اقدام خاصي درمورد نظر سنجي صورت  نمي گرفت نظر سنجي هاي انتخاباتي توسط مؤسسه اي مربوط به دانشگاه آزاد كه توسط مهدي هاشمي اداره مي شد انجام مي گرفت . (ب)
فاطمه هاشمی : وی طی صحبت با افراد مختلف به نظر سنجی مهدی هاشمی اشاره کرده و معتقد است چنانچه موسوی مرحله اول پیروز نشود ، در انتخابات تقلب صورت گرفته است . (واجا)
موسوی خوئینی ها : اگر احساس مردم این باشد که احمدی نژاد رای ندارد ولی رای بیاورد ، آثار و تبعات سیاسی این مشکل به دوش آقای خامنه ای خواهد بود . (شنود 18/3/88 )
رمضان زاده : (گفتگو با سایت نوروز 20/3/88 ) به نظر من آقای احمدی نژاد و هواداران ایشان به دلیل اینکه مطمئن شده اند انتخابات به ضرر آنان شده است و آقای موسوی پیروز میدان خواهد بود ، سعی می کنند با دستکاری در آرا نتیجه انتخابات را به نفع خود تغییر دهند . (گزارش)
حسين مرعشي : فقط بايد مراقب يك نكته بود و آن تقلب بسيجيان است . زيرا سابقه داشته مثلاً اينكه با استفاده بروند چند دفعه راي بدهند . بسيجيان توان تقلب را دارند بخصوص اگر به آنها بگويند وظيفه داريد . (88/3/4 بولتن واجا)
زهرا اشراقي : اين يك كودتا است يك انقلاب عظيم مردمي در راه است قطعاً موسوي كوتاه نخواهد آمد بيانيه محكم و خوب داده استو مردم را به ايستادگي دعوت كرده است . ( 23/3/88 جبهه مشاركت بولتن واجا)
اعترافات محمد علي ابطحي : « روز شنبه 23/3/88 دوستان مشاوران آقای (سید محمد) خاتمی که معمولاً دوشنبه‌ ها جلسه دارند ، به جلسه فوق العاده دعوت شدند . افراد جلسه رضا خاتمی ، تاج زاده ، ماجدی ، خانیکی ، صادق خرازی ، صدر ، شریعتی ، قاسم ‌زاده ، خوشرو ، موسوی لاری ، صفدر حسینی ، امین زاده و حسین واله بودند . آقای خاتمی موضوع اینکه جامعه نتیجه آرای انتخاباتی را نپذیرفته را مطرح کرد و اصرار داشت که باید تقاضای ابطال انتخابات و یا لااقل ابطال آن در بعضی شهرستانها را داشت و اصرار می‌ کرد که مهندس موسوی را در شرایط فعلی نباید تنها گذاشت و باید از او پشتیبانی کرد.»
بهمن احمدي امويي (مدير سایت خرداد نو) از طریق فضاي مجازي عملیات روانی و اقدامات تحریک آمیز انجام ‌داده و در اغتشاشات پس از انتخابات حضور فعال داشته . متهم ارتباطات گسترده‌ای با خارج از کشور از جمله فرانسه و ژاپن داشته و متن بیانیه جعلی پرسنل وزارت کشور را از خانجانی اخذ و پس از اصلاح در سایت خود منتشر نموده است و از همين طريق بحث تقلّب را طرح کرده است.
حجت شريفي در جلسة 20/7/87 حزب مشاركت : « ... الآن احمدي ‌نژاد به همان مقدار كه روي تبليغات سرمايه‌ گذاري مي ‌كند ، روي تقلّب هم حساب باز كرده است.
جلسة 30/7/87 سازمان مجاهدين ، تاج زاده : « ... هاشمي نظرش اين بوده كه در انتخابات گذشته تقلّب صورت گرفته پس بايد با توجه به سمت ايشان بعنوان رئيس مجلس خبرگان با وي در اين خصوص صحبت كنيم .»
باقري : « ... ما بايد مسايل زيادي از جمله بحث تقلّب را مطرح كنيم .»
در جريان نمايشگاه مطبوعات خبرنگاري از تاج زاده پيرامون احتمال تقلب در انتخابات مي‌ پرسد كه در جواب مي‌ گويد : « اگر در انتخابات فاصلة آراء نامزدها زياد باشد به نظر خيلي نمي‌شود تقلب كرد ؛ يك ميليون عقب ، جلو مي ‌شود كه ما اين را در حد سهم امام پذيرفته ‌ايم اما اگر فاصله زياد نباشد ، مشكل مي ‌شود .»
در جلسة 15/8/87 سازمان مجاهدين به نقل از سيد حسن خميني اينچنين نقل شده است : « ... من به آقاي خاتمي گفتم با ثبت ‌نام شما ، يا شما را رد صلاحيت مي‌ كنند يا اينكه تقلّب گسترده صورت مي ‌دهند .»
جلسة 10/9/87 ، محسن مير دامادي : «...آنها نه تنها به دنبال تخلف هستند بلكه به دنبال افزايش آراء هستند . به نظر من اين برخوردها مردم را تحريك مي ‌كند .» محسن آرمين: « ... به نظر من حتماً چيزي پشت پرده هست ، آنها قصد دارند انتخابات را با يك تقلّب سازمان يافته مديريت كنند .»
مجيد نيري در جلسه خصوصي مورخ 25/10/87 : « ... همين الآن رأي آقاي موسوي را اگر آقاي خاتمي كانديدا نشود ، بالاتر مي‌ دانم البته مي‌توانند با تقلّب آن را تغيير بدهند .»
مجيد نیّری (قائم مقام جواد امام در ستاد تهران موسوي) مورخ 27/1/88 در جلسة كميتة دانشجويي ستاد موسوي قول آرمين به موسوي را اينگونه نشر مي ‌دهد : « آقاي آرمين گفته شما سه تا مشكل داريد ، اول اينكه با توصية رهبري آمده‌ايد ، دوم اينكه مي ‌گوييد خط سوم هستيد ، مشكل سوم اين سه تا پنج ميليون تقلّب در كشور است . ... به هر حال بايد به سمتي بروي كه بتواني راهكاري براي آن تقلّب داشته باشي . موسوي پاسخ مي‌دهد الآن شرايط بوي رضا خاني در كشور مي ‌آيد و من به اين جهت آمده‌ام و نگرانم .»
مجيد نیّری در جلسه ستاد موسوی 21/3/88 : « ... فردا به شدت تقلّب خواهد شد . شما و ما باید ممانعت کنیم. هرگونه که هست فردا شب در مقابل وزارت کشور تجمع خواهیم کرد .» (بولتن واجا)
اعترافات تاج‌ بخش : « ... آقاي تاج‌زاده در يك مصاحبه در مجلة شهروند امروز به اين سؤال كه اگر نهايتاً رأي اعلام شده كانديداي مورد حمايت حزب شما مورد قبول شما نباشد چه مي ‌‌كنيد ؟ پاسخ دادند كه دو گزينه وجود دارد يك اينكه مردم را به تجمع جلوي وزارت كشور و ميدان آزادي دعوت كنيم يا رأي اعلام شده را قبول كنيم .»
اعترافات محمد علي ابطحي : « ... بحث تقلب يك بحثي بود تقريباً از حدود يك سال و خورده ‌اي پيش كه بحث اولية انتخابات مطرح شده بود بحث تقلب هم همزمان باهاش مطرح شد .»
اعترافات محمد عطريانفر : « ... شايد بيش از هشت ماه پيش بود كه مصطفي در جلسات ما پيشنهاد كرد كه قبل از هر چيز بحث تقلب را در دستور كار قرار دهيد .»
اعترافات هدایت ‌اله آقایی : « ... شايعة تقلب از ماه‌ ها قبل توسط شخصيت‌ ها و فعالين سياسي نيز دامن زده شد ، سخنان آقاي هاشمي مبني بر حضور بالاي مردم به منظور سلامت انتخابات در نمازجمعه تهران ، سخنان كروبي در حداقل سه سفر استاني ، ايرادات موسوي لاري ، تاج زاده و مبلغ به عزل و نصب‌ هاي وزارت كشور با تداعي بحث تقلب . ... در این دوره تقلّب به گونه‌ای دیگر مطرح شد ، در این دوره یقیناً اتاق‌های فکری برای القاء سازمان یافتة طرح تقلّب در میان ستادها و حامیان نامزد ها فعال بوده است و اوج روند پیشرفت پروژه ، اعلام صریح آقای محتشمی پور در خصوص ابطال انتخابات بود .»
اعترافات هدایت اله آقایی : « ... به خاطر دارم در آخرین جلسة ستاد اصلاح طلبان به ریاست امین زاده که در آن شرکت داشتم موضوع اصلی این بود که اگر تقلّب شد روز بعد از انتخابات چکار کنیم ؟ یعنی موضوع تقلّب در صورت شکست قطعی شده بود و فقط چه نوع حرکتی و  چه نوع تجمعی موضوع بحث بود. ... افرادی چون آقایان تاج ‌زاده و امین زاده دارای ذهن سیال و استراتژیک بودند ... انتقادات تند و احتمال تقلّب را مطرح می کردند .»
اعترافات هدایت اله آقایی : « ... آقای تاج زاده در جلسۀ 5 شنبه (21/3/88) ستاد قیطریه با مرور به فعالیت های انجام شده گفت : همة شواهد نشان می دهد ما پیروز انتخابات هستیم اما رقیب ما می خواهد به هر قیمتی این پیروزی را از چنگ ما بیرون بیاورد، و پیشنهاد کرد که اگر نتیجه ای غیر از پیروزی مهندس موسوی از صندوق ها بیرون آمد ، حتمأ تقلّب شده و باید همه آماده باشیم تا در یک تجمع مردمی و اعتراض آمیز مقابل وزارت کشور حضور یابیم . وی زمان مناسب را غروب شنبه دانست . نهایتأ در جلسه تصمیم گیری شد مقابل ستاد میرهادی تجمع و از آنجا به وزارت کشور بروند .»
اعترافات هدایت اله آقایی : « ... در همان جلسۀ ستاد قیطریه هیچ دلیلی نداشت که در بین مسؤلین مناطق القاء تقلّب شود، طبیعی است که جوانان پرشور هستند و طرح موضوع به این صورت مخرب خواهد بود. در هر حال این هدف سیاسی یا پیروزی در صندوق یا پیروزی در خیابان را زمانی مطمئن شدم که شعار ابطال را از اشخاص مختلف شنیدم که طرح شعارهایی چون رأی من کو ؟ نیز یادآور شعار های انقلاب های مخملی است ... شعار ابطال یعنی مقابله با نظام و طرح خواستۀ سیاسی مرحله ‌ای .»
اظهارات مصطفي طلوعي : « ... بچه‌ هاي 88 در نظر داشتند جمعه 22 خرداد يك تجمع در پارك لاله ساعت 9 شب به بهانه دعاي توسل برپا كنند تا  اگر احساس كرديم نتايجي كه در حال اعلام است و نشان مي‌ دهد دست كاري شده و تقلب شد و نتايجی كه ما تخمين مي ‌زديم نیست، اين تجمع بتواند تبديل شود به يك تجمع گسترده ‌تر . در ادامه بلافاصله علي هاشمي گفت ، حتماً بايد اين تجمع باشد و اگر حالا در پارك لاله نباشد چون نزديك وزارت كشور است ، ببريد ميدان انقلاب ولي حتماً بايد يك چنين تجمعي باشد و بايد يك دفاع جانانه كرد .»
اعترافات شهاب طباطبایی : « ... آقای علی هاشمی و امین زاده معتقد بودند اگر آقای موسوی نخواهد کاری بکند یا عقب بکشد، نمی توان قضیه را رها کرد و باید ما نقشی داشته باشیم و کاری بکنیم. آقای هاشمی گفت خود آقای موسوی باور دارد که پیروز است و هرچه غیر از این را نمی پذیرد و ما هم باید همین را پیش بگیریم و حتی با تجمع و اعتراض علنی هم شده باید این کار را بکنیم.»
اظهارات مصطفي طلوعي : « ... علي هاشمي نظرش اين بود كه اگر نتايج ، چيز ديگري باشد حتماً دست كاري شده است ، وقتي اين موضوع را گفت آقاي سينكي اعتراض كرد و گفت كه اين طور هم بيان نكنيم كه حالا نتايج اگر نتايج دلخواه ما نشد حالا حتماً تقلب شده است كه بعد خود علي هاشمي برگشت به علي سينكي گفت كه مي‌ترسي صدايت را بشنوند بعد علي هاشمي گفت اين نتايج ، نتايجي است كه به نظر من خيلي نزديك به واقعيت است . با توجه به اینکه در سال 84 انجام داده ايم ، پس اگر اين طور نباشد قطعاً يعني دست كاري شده است و بايد يك سري كارهايي انجام دهيم .»
اعترافات سعيد شريعتي : « ... شريف ‌زادگان در جلسة قيطريه 21/3/88 مي‌ گفت آنچه مهم است اتفاقاتي است كه پس از انتخابات بايد ما مورد ارزيابي قرار دهيم از جمله ممكن است نتايج اعلام شود و مردم به هر طريق اين نتايج را نپذيرند و معترضانه به خيابانها بيايند و با آنها برخورد خشن شود .»


نوشته شده در   چهارشنبه 11 خرداد 1390    
PDF چاپ چاپ