جمعه 27 دي 1398 | Friday, 17 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 11 خرداد 1390     |     کد : 10521

تاکتیکهای اجرایی بعد از انتخابات

تاکتیکهای اجرایی بعد از انتخابات

تاکتیکهای اجرایی بعد از انتخابات
تاکتیکهای اجرایی بعد از انتخابات

همسویی با طراحی بیگانگان و ترویج نافرمانی مدنی
رمضان زاده : در جلسه 23/3/88 بحث درخواست تجمع براي طرفداران مهندس موسوي ، ايجاد جبهه مقاومت مدني ، تشكيل جبهه مقاومت نخبگان ، تحقير طرفداران احمدي نژاد در جشن پيروزي در انتخابات واستفاده ازعكس موسوي توسط طرفداران مطرح شد . (ب)
تاج زاده : من با اصل اعتراض و تظاهرات مسالمت آميز در اعتراض به رفتارهاي غير قانوني موافقم . من در اين زمينه اول معتقد به پيمودن راه هاي قانوني غير مردمي هستم دوم اگر افاقه نكرد موافق انجام اعتراض هاي مردمي و تشنج و درگيري هستم. موافق حق استفاده خود براي انجام تظاهرات يا تعطيلي يك روز كلاس ها در اعتراض به اقدام غير قانوني در انتخابات هستم و معتقدم اين كار بايد توسط اشخاص حقيقي و حقوقي انجام شود.
ابطحي : تحليل مركز تحقيقات استراتژيك (مجمع تشخيص مصلحت) اين بود كه آقاي خامنه اي فقط با ريختن مردم در خيابان ها خواهد ترسيد . همچنين بخش سياست خارجي مركز با وجود واعظي ، موسوي و بانك همين استراتژي را به خارج منتقل مي كردند كه در ايران بايد مقاومت كرد تا رهبري بترسد و تسليم شود . (ب)
موسوي خوئيني ها : مي بايست از قضيه ابطال انتخابات فراتر برويم و اين يك راه جديدي است و اين جمعيت به عنوان بازيكنان اين جريان هستند.بايد هزينه ها‌ آنقدر بالا برود كه حتما انتخابات ابطال شود چون معني ابطال فراتر از بحث رياست جمهوري است يعني حاكميت را مجبور به عقب نشيني كرديم از مردم مي توان خواست به اشكال مختلف به مخالفت هاي مدني بپردازند در قدم اول بايد انتخابات ابطال و سپس شوراي نگهبان عوض شود . (ش 26/3/88)
مهدی هاشمی : (24/3/88 به امین زاده ) پیگیری کنید 120 نفر از اساتید دانسگاه شریف استعفا دهند.
موسوي خوئيني ها : رهبري اين اعتراض به حاكميت با مهندس موسوي است . كاري نكنيد اين قضيه ظرف يك هفته بسته شود اگر مهندس بتواند اين حركت را به روشي آرام اما مستمر تبديل كند خيلي مفيد است . (شنود)
ابطحي : آقاي خاتمي ، روحاني ، موسوي ، هاشمي ،كروبي مهمترين نقش را در نگهداري مردم در خيابان ها را داشتند.چون اين به اين معنا است كه بشود خيابان ها را از وجود هواداران خالي نكرد كه اگر يك مرتبه مهندس موسوي من در فلان جا خواهم بود بتوانند همه را به آنجا بكشانند . (ب)
مهدی درویش : ( 23/3/88 به نقل از موسوی) ما تا آخر ایستاده ایم. حالا نوبت ماست که کودتای سفت کنیم . (واجا)    
مظفر : (ملی - مذهبی جلسه دفتر مشارکت مرداد 87 ) ما دچار یک مشکل هستیم که اگر بخواهیم نرم نرمک و دموکراتیک یا خیلی در چارچوب نظام حرکت کنیم مشکل حل نخواهد شد.(واجا)
مهدی درویش : (25/3/88 بعد از راهپیمایی) با یکی دو روز نمی شود باید یکی دو هفته تجمعات ادامه پیدا کند. اینها باید سفت بایستند تا انتخابات دوباره برگزار شود (واجا)
زهرا اشراقی : (23/3/88 ) این عین کودتاست . یک انقلاب عظیم مردمی در راه است. قطعا موسوی کوتاه نخواهد آمد. (واجا)
فاطمه کروبی : (19/1/87 ) حال که نظام مجلس هشتم را اینگونه رقم زد، ما هم باید به آنها بفهمانیم که در چنین شرایطی قدرت عکس العمل داریم و این توان را داریم که فضا را تند کنیم . (واجا)
هدایت ا... آقایی : استراتژي ابطال را باكشيدن مردم به خيابان ها و سپس به درگيري كشاندن آنها در دستور كار داشتند، به شكلي كه در روز دوشنبه قبل از انتخابات وقتي وي به تهران بازگشته و وارد ستاد قيطريه شده است با تغيير فضاي سياسي به فضاي عملياتي مواجه شده كه بسيار تعجب نموده است. (واجا)
خوئيني‌ ها : (در دیدار علی محمد حاضری در مورخ 26/3/88  اظهار می دارد) آیا با این اوضاع می توان مردم را به مدت یک الی سه ماه در خیابان ها و در جلوی چشم همه مردم دنیا نگاه داشت. می بایست از قضیه ابطال انتخابات فراتر برویم و این یک راه جدیدی است و این جمعیت الان به عنوان بازيکنان این جریان هستند. ما باید در موضوع تخلفات انتخاباتی ابتدا از آقای خامنه‌ای شروع کنیم که برق از سر شورای نگهبان می پرد. آیا این حضور مردمی می‌تواند به اعتصاب و تحصن بیانجامد؟برای آقای خامنه‌ای ابطال انتخابات به معنای این است که باید یک عقب نشینی را شروع کند که معلوم نیست ته آن به کجا کشیده می شود. کاری نکنید که این قضیه ظرف یک هفته بسته شود. اگر مهندس بتواند این حرکت را به روشی آرام اما مستمر تر تبدیل کند خیلی مفید است . (شنود)
ناشناس : (جلسه کمیته سیاسی ستاد موسوی پس از اغتشاشات) در حال حاضر دو نظر در میان اعضای اصلی ستاد وجود دارد. دیدگاه اول معتقد است مطالبات مردم از مجاری قانونی پیگیری شود و در مورد نتیجه انتخابات واقعیت را بپذیریم . دیدگاه دوم معتقد است باید مردم را در صحنه خیابان ها نگه داشت. مهندس موسوی بدلیل داشتن یکسری رفتارهای شخصیتی متاسفانه به دیدگاه دوم نزدیکتر است . (واجا)
تاج زاده : من با اصل اعتراض و تظاهرات مسالمت آميز در اعتراض به رفتارهاي غير قانوني موافقم . من در اين زمينه اول معتقد به پيمودن راه هاي قانوني غير مردمي هستم دوم اگر افاقه نكرد موافق انجام اعتراض هاي مردمي و تشنج و درگيري هستم. موافق حق استفاده خود براي انجام تظاهرات يا تعطيلي يك روز كلاس ها در اعتراض به اقدام غير قانوني در انتخابات هستم و معتقدم اين كار بايد توسط اشخاص حقيقي و حقوقي انجام شود.
اعترافات شهاب طباطبایی : «... آقای علی هاشمی و امین زاده معتقد بودند اگر آقای موسوی نخواهد کاری بکند یا عقب بکشد ، نمی توان قضیه را رها کرد و باید ما نقشی داشته باشیم و کاری بکنیم. آقای هاشمی گفت خود آقای موسوی باور دارد که پیروز است و هرچه غیر از این را نمی پذیرد و ما هم باید همین را پیش بگیریم و حتی با تجمع و اعتراض علنی هم شده باید این کار را بکنیم . »
جهانبخش خانجاني مورخ 23/3/88 : « دولت احمدي نژاد چون بنا به تقلب رأي آورده و الآن نامشروع است و هر كس از او طرفداري كند نيز نامشروع است ... فردا قرار است همه ماشين ‌ها با پارچه مشكي بر روي آنتن‌ها و با روشن كردن ضبط ماشين و پخش صداي قرآن در سطح شهر حركت نمايند ، بايد جوّي ايجاد نمود تا تكليف همه چيز معلوم شود . ... ظاهراً پیامبر دیگری آمده و توانسته معجزه کند و اینگونه آراء موسوی را به آراء احمدی نژاد تبدیل کند ... در انتخابات تقلّب شده و این آرائی است که از قبل مهندسی شده است .»
حمزه كرمي (مسئول سایت جمهوریت) مورخ 23/3/88 : « تمام اسم احمدي‌ نژاد و مير حسين موسوي را عوض كرده‌اند ، يعني تقلّب گسترده ... آقاي موسوي بيانيه داده و جنگ هنوز ادامه دارد ... اين كاري كه تمام شده نظام قطعاً براي آن هزينه پس مي ‌دهد يعني نيروهايش مأيوس مي ‌شوند ، تازه اگر جنگ و درگيري خياباني نشود ؛ چون
اعترافات شفاهي ابطحی مورخ 16/4/88 : « ... یونسی گفت که آقای خامنه ای فقط وقتی می ترسد عقب نشینی می کند و به همین دلیل آقای خامنه ای الآن این فضایی که هست یکی دو روز دیگر باید این فضا را نگه داشت که این دیدگاه هاشمی هم بود.»
نظام وقتي مشروعيتش را از دست داد ، از دست مي ‌رود.»
اعترافات عرب سرخی : «سازمان حضور آرام و مسالمت آمیز مردم در خیابانها و در اعتراض به روند برگزاری انتخابات و اعلام نتایج آن را تایید می کرد و مکررا بر همه این اجزا تاکید داشت .»
اردو کشی خیابانی قبل و بعد از انتخابات
بهزادیان نژاد : (12/3/88 ) طی دستورالعملی از کلیه استان ها می خواهد که حامیان موسوی را به صورت سازماندهی شده از چند شب قبل از انتخابات به خیابان ها بیاورند . (واجا)
عرب سرخی : سازمان حضور آرام و مسالمت آمیز مردم در خیابانها و در اعتراض به روند برگزاری انتخابات و اعلام نتایج آن را تایید می کرد و مکررا بر همه این اجزا تاکید داشت . (ب)
رمضان زاده : بنظر من مهمترين كار همان درخواست تجمع قانوني براي اعلام اعتراضات به عنوان مهمترين اقدام بود كه مي بايست انجام مي شد . (ب)
تاج زاده : در جلسه ستاد قيطريه 21/3/88 آقاي علي هاشمي مي گفت كه تجمع مردم در جمعه 22/3/88 در يك نقطه خاص خوب است. پيشنهاد كرد تجمع مي تواند در ميدان انقلاب يا جايي دورتر از وزارت كشور انجام شود بعضي نيز نگران بودند كه اگر جمعه شب تجمع صورت نگيرد مجريان تقلب خواهند كرد . (ب)
تاج زاده : اگر در نتايج انتخابات و شمارش آرا تقلبي صورت مي گرفت اين آمادگي هم در اصلاح طلبان و هم در مردمي كه به آنان رأي داده بودند وجود داشت كه مي توان با فراخوان رسمي  و علني مردم را به يك اجتماع ميليوني اعتراضي دعوت كرد . (ب)
ابطحی : عصر جمعه که به ستاد قیطریه حمله شده بود و بعد از اینکه اعلام شد چند هزار نفری جلوی ستاد قیطریه رفته بودند به من زنگ زد [تاج زاده] و گفت زمینه کاملاً آماده است ما قصد داریم از خیابانها حسابی استفاده کنیم .کسی که به تز نگهداری مردم در خیابانها بسیار اهمیت می داد تاج زاده بود و چون ابزار جوانان ستادها را در اختیار داشت این تز عملیاتی می شد . (بازجویی صفحه 199 – 200 )
ابطحی : طراحی جمع آوری نیرو و لشگر برای انتخابات از پیشنهاد های تاج زاده بود . به دلیل بی پروایی سیاسی که داشت بیشتر از دیگران مقبول جوانهای مشارکتی بود . اولین کاری را که سامان داد مسئله گروه موج بود طرح این گروه با آقای تاج زاده بود. گروه 88 و یاری نیوز هم از ابتکارات تاج زاده بود . (باز جویی صفحه 197)
جواد امام : (17/3/88 جلسه ستاد موسوی) به هر طریق ممکن ولو بدون مجوز راهپیمایی از انقلاب تا آزادی را در روز چهار شنبه برگزار کنیم چون مانور قدرت خوب است ... (واجا)
مهدی درویش : (21/3/88 )محمد رضا تاجیک گفته که می بایستی تمهیداتی جهت چند تجمع برای هفته آینده در نظر گرفت . (واجا)
تاجر نیا : در جلسه مورخه 23/3/88 توسط حزب مشاركت تصميماتي درخصوص برگزاری تجمع در سطح شهر تهران نظير : مقابل وزارت كشور ، استفاده از پارچه سياه براي تجمع كنندگان ، صدور بيانيه در اعتراض به نتيجه اعلام شده زود هنگام و هماهنگي با ستاد آقاي موسوي ،گرفته شده است. (بازجویی واجا)
هدایت ا... آقایی : جلسه اي در مورخه 21/3/88 با حضور مسئولين مناطق تشكيل شد كه سر منشاء اين غائله و اغتشاشات در همين جلسه با حضور بيش از 20 نفر از جمله علي هاشمي ،خانيكي و خانم توحيد لو بود كه تصميم به برگزاري تجمع در شب شنبه مورخ 23/3/88 گرفته شد . (بازجویی واجا)
علی دورانی (مسئول ائتلاف اصولگرایان حامی موسوی 23/3/88 ) : ... اگر امشب وضعیت مشخص نشود، حضور مردم را قطعا در خیابان ها و جلوی وزارت کشور خواهیم داشت و درگیری هایی در سطح خیابان ها اتفاق خواهد افتاد.  (واجا)
نیری : (جلسه ستاد موسوی 21/3/88 ) فردا به شدت تقلب خواهد شد . شما و ما باید ممانعت کنیم. هرگونه که هست فردا شب در مقابل وزارت کشور تجمع خواهیم کرد. (واجا)
محتشمی پور : اگر ما بتوانیم از این تشکیلات پنجاه هزار نفری (ناظرین) پس از انتخابات استفاده کنیم ، بسیار موثر خواهد بود چون این افراد آموزش دیده، جوان و بانشاط هستند . (شنود)
ابطحی : از وقتی خبر پیروزی آقای احمدی نژاد اعلام شد ، شروع به سازماندهی اینکه همه را به ستادها بکشانند کردند . موسوی به تاج زاده اعلام کرده بود که امشب شب طلایی را در قیطریه بگزرانیم. تاج زاده گفت چند هزار نفر را تا پایان انتخابات نگه می داریم و توی بزرگراه صدر می فرستیم تا از آنجا به تمام شهر منتقل شود . (بازجویی)
احتمالاًسید حسن خمینی : (17/3/88 ) در تمام سطح تهران صاحب اختیاریم و مردم را طوری ذخیره کرده ایم تا برای بحران آماده باشند . (شنود)
شهاب الدين طباطبايي : (جلسه در پارك جمشيديه 24/3/88) با حضور تعدادي از عناصر فعال ستاد 88 و اصولگرايان حامي موسوي با هدف سازماندهي لازم تجمع مورخه 25/3/88 (دوشنبه) از انقلاب تا آزادي و تلاش در راستاي متقاعد نمودن اقايان خاتمي و موسوي جهت حضور در راهپيمايي مذكور با اين توجيه كه عدم حضور نامبردگان باعث اين تلقي خواهد شد كه احساسات مردم بازيچه قرار گرفته است. (واجا)
ابطحی : ستاد اصلاح طلبان اینها همه از قبل برای آوردن آدم توی خیابانها برای این گذاشته بودند که پیش بینی یک طراحی از قبل آماده شده ای برای آن شب داشته باشند . اگر هم پیروز می شدند به عنوان جشن تبدیل می کردند به یک رو کم کنی احمدی نژاد و شلوغ بازی و این حرفها. (باز جویی شفاهی :16/4/ 88)
ابطحی : شما اگر کارهای براندازی قبل از انتخابات را ببینید و این را تقاضا دارم یک مقدار بیشتر توجه کنید این بود که اولین بار بود آقای خاتمی به فکر لشکر انسانی برای انتخابات افتاده بود این خیلی مشکوک بود این دفعه اولین بار بود که چهار تا لشکر انسانی درست شد لشکر انسانی که اولی موج سوم بود در این دفعه آقای خاتمی و ستادشان نیرو جمع کردند نیرو به درد شب تظاهرات می خورد. (بازجویی شفاهی 16/4/88)
ابطحی : جبهه مشارکت ، سازمان مجاهدین ، گروه88 ، موج سوم ، یاری نیوز ، ستاد قیطریه ، اینها گرچه خیلی نظریه پردازی نمی کردند یعنی طرفدار همان نظریه آقای موسوی و خاتمی و  هاشمی بودند که در صورت پیروزی با جشن و در صورت شکست با بزرگ کردن تقلب کار را دنبال کنند اما اینها بیشتر نیروی انسانی داشتند. (بازجویی صفحه8/126)
ابطحی : آقای [سید محمد] خاتمی : باید فضای عمومی شهر و خیابانها را در حال آماده باش نگهداشت که مهندس موسوی بتواند با کمک ماها از این فضا استفاده کند . مجمع روحانیون مبارز هم جلسه فوق العاده گذاشت که در آن آقای سید محمد خاتمی گفت که در جلسه آقای [مهندس میرحسین ] موسوی و هاشمی [ رفسنجانی – اکبر ] و حسن آقا [خمینی] قرار گذاشته اند که موسوی را حمایت کنند و موسوی پیام های خودش را منتشر کند و مردم را در خیابان نگهدارد که حتماً تجدید انتخابات و یا حتی تجدید شمارش انتخابات اگر صورت بپذیرد پیروزی مهمی برای هاشمی ، خاتمی و موسوی است . (بازجویی صفحه 196)
ناشناس : (سازمان مجاهدین انقلاب)تصميم داريم در صورت محرز شدن تخلفات در انتخابات در سطح بالايي تجمعات اعتراض با رفتار مدني در كشور را در شب هاي آينده داشته باشيم . (ناجا)
ابطحی : آقای خاتمی ، موسوی [میر حسین] ، هاشمی رفسنجانی و حسن خمینی باور داشتند که رهبری از این جمعیت ترسیده است و همین نقطه درست جای فشار وارد کردن است موسوی را هم اگر چه خودش زمینه داشت ولی به تحریک هاشمی و خاتمی مقاومت می کرد . معتقد بودند رهبر تا تجدید انتخابات و یا حداقل تجدید شمارش چند شهر مهم موافقت می کنند . خود همین کار موفقیت آنهاست و می توانند رهبری را تا حد فراوانی تضعیف کنند و موسوی را به عنوان رهبر مدنی جامعه جا بیاندازند . (بازجویی صفحه 164)
امین زاده : (در گفتگو با ابطحی 22/3/88 ) اوضاع ما بسیار خوب است و ما در کل دور اولی هستیم. اگر غیر از این بشود داریم برنامه ریزی می کنیم تا مردم بریزند بیرون و اعتراض کنیم . (واجا)
ابطحی : (در گفتگو با ناشناس 23/3/88 ) حرم امام محل مناسبی برای تحصن است زیرا اولا همه یک جا جمع می شوند و دوم اینکه آنجا نمی توانند اینگونه برای بچه ها مشکل درست کنند. (واجا)
ابطحی : (در گفتگو با ناشناس 23/3/88 ) ما در جلسه مجمع روحانیون در خصوص آرا صحبت کردیم و پیشنهاد داریم باید از طریق آقای خاتمی به موسوی گفته شود تا تجمع را به صورت هدفمند انجام دهند. (واجا)
آقایی : (23/3/88 خطاب به خانجانی) اعتراض مردم را مدیریت کنید. جنبش مدنی سبز راه بیندازید. یک ندا بدهید همه مردم حاضر هستند . (واجا)
آقایی : (23/3/88 خطاب به ناشناس) ما کار خودمان را کردیم. حالانوبت شما جوانان است. باید با بستن دستبندهای سبز تجمع و اعتراض کنیم. آقای موسوی می خواهد اعتراضات را گسترده کند . (واجا)
اعترافات شفاهي ابطحی مورخ 16/4/88 : « ... یونسی گفت که آقای خامنه ای فقط وقتی می ترسد عقب نشینی می کند و به همین دلیل آقای خامنه ای الآن این فضایی که هست یکی دو روز دیگر باید این فضا را نگه داشت که این دیدگاه هاشمی هم بود .»
جهانبخش خانجاني مورخ 23/3/88 : « دولت احمدي ‌نژاد چون بنا به تقلب رأي آورده و الآن نامشروع است و هر كس از او طرفداري كند نيز نامشروع است... فردا قرار است همه ماشين ‌ها با پارچه مشكي بر روي آنتن‌ ها و با روشن كردن ضبط ماشين و پخش صداي قرآن در سطح شهر حركت نمايند ، بايد جوّي ايجاد نمود تا تكليف همه چيز معلوم شود . ... ظاهراً پیامبر دیگری آمده و توانسته معجزه کند و اینگونه آراء موسوی را به آراء احمدی نژاد تبدیل کند ... در انتخابات تقلّب شده و این آرائی است که از قبل مهندسی شده است .»
حمزه كرمي (مسئول سایت جمهوریت) مورخ 23/3/88 : « تمام اسم احمدي‌ نژاد و مير حسين موسوي را عوض كرده‌اند ، يعني تقلّب گسترده ... آقاي موسوي بيانيه داده و جنگ هنوز ادامه دارد ... اين كاري كه تمام شده نظام قطعاً براي آن هزينه پس مي‌ دهد يعني نيروهايش مأيوس مي ‌شوند، تازه اگر جنگ و درگيري خياباني نشود ؛ چون نظام وقتي مشروعيتش را از دست داد، از دست مي‌ رود.»
بهزادیان نژاد در تاریخ 29/3/88 در پاسخ سوال فردی از کرمانشاه که می پرسد آیا فردا راهپیمائی در تهران هست یا نه ؟ موضوع برگزاری راهپیمائی را تایید نموده و عنوان می ‌دارد : حتماً آن چیزی که اعلام کرده‌اند را اجرا می‌ کنند ، که مخاطب در جواب عنوان می‌ کند : فهمیدم . پس ما الآن حرکت می کنیم به سمت تهران .
اعترافات محمد عطريانفر : « ... كسي كه به تز نگهداري مردم در خيابان‌ها بسيار اهميت مي ‌داد تاج زاده بود و چون ابزار جوانان ستادها را در اختيار داشت اين تز عملياتي مي‌ شد .»
اعترافات محمد علي ابطحي : « ... يونسي به من گفت برو به كروبي بگو كه آقاي خامنه‌اي فقط مي‌ ترسد عقب ‌نشيني مي ‌كند و به همين دليل آقاي خامنه‌ اي الآن اين فضايي كه هست يكي دو روز ديگر بايد اين فضا را نگه داشت كه اين ديدگاه هاشمي هم بود.»
اعترافات محمد عطريانفر : «...در اين چهار سال خلاصة كارهاي مصطفي (تاج زاده) اين بود كه در حرفها و نوشته‌ هايش بروز مي‌ كند؛ اين عناوين است كه همه مشكلات را به رهبري بيندازيم، احمدي ‌نژاد را عامل رهبري بدانيم، اجماع عليه احمدي ‌نژاد درست كنيم، گروه‌ هاي سياسي مخالف را متحد كنيم، براي انتخابات اخير هم فضاي خياباني را سامان دهيم و براي تقلب و يا جشن .»
همسر هاشمی رفسنجانی در موقع رأی دادن در مصاحبه با خبرنگار : «چنانچه غیر از آقای موسوی رأی بیاورد، در انتخابات تقلّب شده است . اگر تقلب كردند بريزند توي خيابان‌ها .» (بولتن ارسالي از واجا)
تاج زاده مورخ 11/1/88 : « ... اگر امروز انتخابات برگزار شود موسوی باخته است. ما اگر نتوانیم فضا را به هم زنیم باخته ایم » (بولتن ارسالي از ناجا)
بهزادیان نژاد در مورخ 12/3/88 طی دستورالعملی از کلیة استانها می خواهد که حامیان موسوی را به صورت سازماندهی شده از چند شب باقیمانده به انتخابات به خیابان‌ها بیاورند . (سوابق ارسالي از واجا)
تاج‌زاده در نشست شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب چند هفته قبل از انتخابات اظهار داشت : « ... (مقام معظم) رهبری به این رضایت نخواهد داد که آقای موسوی رأی بیاورد لذا کاری خواهند کرد که احمدی نژاد رای بیاورد. وی در نهایت گفت ما اگر احساس کردیم تقلّب صورت گرفته، 50 تا 100 هزار نفری را جلو وزارت کشور بیاوریم تا نتوانند تقلّب‌شان را عملی بکنند .» (سوابق ارسالي از واجا)
امین زاده در گفتگو با ابطحی 22/3/88 : « ... اوضاع ما بسیار خوب است و ما در کل دور اولی هستیم. اگر غیر از این بشود داریم برنامه ریزی می کنیم تا مردم بریزند بیرون و اعتراض کنیم .» (بولتن واجا)
اعترافات ابطحی : « سازماندهی اصلی اغتشاشات و به هم ریختن اوضاع اجتماع معتقدم سه مرحله داشت :  یک راس داشت. یک بدنه محرکه داشت یکی هم مردم مختلفی که از جاهای مختلف جمع می شدند یعنی در واقع اون جسم کار.  اینا حوادث بعد از انتخابات رو شکل دادند .  فرماندهیش خاتمی بود در مرحله اول هاشمی بود در مرحله دوم موسوی خودش بود دکتر روحانی بود به صورت نیمه پنهانی و بعد هم آقای کروبی بهشون اضافه شد. اینا مجموعاً کارهای سیاسی اداره حوادث بعد از انتخابات رو به عهده داشتند .»
تلاش جهت بهره برداری ابزاری از علما و نخبگان
محتشمی پور : (24/3/88 ) تعدادی از آدم ها در قم در منازل مراجع بنشینند تا صدای آنها به مقامات برسد . این فرهنگ تحصن باید تا ابطال مطرح شود . (واجا)
موسوی تبریزی : ما باید کاری کنیم که مردم در صحنه باشند . پیشنهاد دوستان ما این است که یک روز مشخص شود که علمای قم بیایند و در یک مراسم شرکت کنند و در آن روز مثلا ا... اکبر بگویند یا قرآن بخوانند . دوستان ما با مراجعی مثل آقای صانعی ، وحید و حتی مکارم صحبتهایی کردند که حداقل اثر آن این بود که دیگران نتوانستند از آنها تائید بگیرند . (شنود 31/3/88 )
خاتمی : خوب است یک استفتایی از آقای صافی یا وحید بگیریم که آیا کشتن افرادی که راهپیمایی غیر قانونی انجام می دهند جایز است . آنها هم قاطع بگویند جایز نیست. اثر این از هزار بیانیه بیشتر است. (شنود 14/4/88 )
موسوی خوئینی ها : می بایست یک تابلویی نشان داده شود که متعرضان و مخالفان چه کسانی هستند. جبهه مخالفان تمام سرمایه های ملی هستند. دو رئیس جمهور ، دو رئیس مجلس ، یک نخست وزیر و اولین فرمانده سپاه ، این یک اتفاق جدیدی است و باید فکر جدیدی هم کرد . (شنود 4/5/88 )
مهدی هاشمی : (19/3/88 ) به موسوی پیغام می دهد که نظر مراجع در خصوص جایز نبودن تقلب در انتخابات را مطرح کند . (واجا)
محمد مقدم (گزراش دیدار با علمای قم مانند وحید خراسانی ، زنجانی و موسوی اردبیلی) مورخ (14/4/88) :  ما به آقای وحید گفتیم در حقیقت باید برای دفاع از دین و مرجعیت وارد عرصه شوید و صحبت آقای مهندس موسوی – حکمیت مراجع- را هم مطرح کردیم و گفتیم که آن اعتمادی که باید جامعه نسبت به نهادهای موجود مثل شورای نگهبان و شخصیت های درون نظام داشته باشد دیگر وجود ندارد و طبیعتاً این مراجع هستند که باید بیایند و مسئله حکمیت را مطرح کنند. آقای وحید هم در کل مثبت صحبت کرد و گفت من حتی به تنهایی حاضرم نسبت به آنچه که دوستان به نتیجه برسند اقدام کنم.
امروز هم شنیدم که صادق لاریجانی مقداری روی قضیه قوه قضائیه پا پس کشیده است که شاید تحت تاثیر صحبت آقای وحید خراسانی قرار گرفته باشد.
موسوی خوئینی ها (29/4/88) : قطعاً ما امروز از مراجع و علما بزرگوار انتظار داریم همواره پیشکسوت ، پیشرو و جلودار باشند . (ش)
موسوی خوئینی ها در مورخ (27/11/87) : می گویند نظر آقای مکارم و جوادی آملی هم با آقای خاتمی موافق است . نظرم این است که آقای خاتمی دیداری با آنها داشته باشد و وضع کشور را تشریح کند و آنها را متقاعد کند تا نظر مثبت خود را به رهبری اعلام کنند .
محمد مقدم پس از پایان جلسه شورای مرکزی مورخ (11/5/88) : پیشنهاد من این است که یک متن ملایم ولی اعتراضی تهیه کنیم و از علما منجمله آقای اردبیلی ، صانعی و دیگران امضا بگیریم . موضوع بیانیه و نامه هم می تواند به خود اقای خامنه ای باشد و یا نه . اگر بتوانیم 200 – 300 امضا جمع کنیم خیلی خوب می شود و می شود افراد مان را تقسیم کرده و شروع به جمع آوری امضا کنیم.
در جلسه مورخ 11/12/87 موسوی خوئینی ها ، انصاری و سایرین مطرح کردند :
که وظایف کمیته امور روحانیون به شرح ذیل است :
تشکیل ستاد اعزام روحانیون جمعیت تبلیغ انتخاباتی
مذاکره با علمای سطح اول و دوم حوزه و سایر شهرستانها
ارسال نامه و تماس تلفنی با ائمه جمعه و جماعات در نقاط مختلف کشور
ارسال بولتن ها و جزوات از خدمات دولت خاتمی به حوزه های علمیه و مقایسه آن با دولت نهم
تبری جستن از بسیاری از افراد مانند آغاجری ، شبستری ، سروش و ... و رد مطالب آنها
ایراد مطالب اعتقادی در سخنرانی ها
حسن روحانی : (3/4/88 ) آقای ناصر مکارم شیرازی امروز زنگ زده و گفته من می خواهم شما را ببینم ، کارهایی در ذهنم است و می خواهم مشورت کنم . (واجا)
رضا خاتمی : (در گفتگو با کحال زاده پس از آزادی) محتشمی پور آماری را که از کمیته صیانت از ارا در وزارت کشور قبل از اخراج ناظرین به دستش رسیده به قم برده است. در شمارش ارا 19 میلیون موسوی و 8 میلیون احمدی نژاد بوده است . آقای صانعی فتوا داده که کار کردن با این دولت حرام است . (واجا)
بهره گیری از الگوها و نمادها
محتشمی پور : (24/3/88 )این انتخابات فاقد مشروعیت است لذا هر روز از ساعت 10 باید الله اکبر بگویند تا ابطال . (واجا)
محتشمی پور : (جلسه 24/3/88 ) در نظر داریم تا به اطلاع مردم برسانیم افرادی که از انتخابات شکایت دارند به شورای نگهبان مراجعه کنند . اگر در یک صف کیلومتری نامه به دستشان باشد خیلی زیباست و یک حرکت نمادین است . (واجا)
رمضان زاده : در جلسه 23/3/88 پيشنهاد كردم كه هواداران مهندس موسوي همچنان از نشان سبز استفاده كنند . آقاي قابل هم پيشنهاد استفاده از رنگ سياه را داشتند . (ب)
نبوي : در مورد چسباندن پوستر بر روي خودروها و روبان نوك آنتن خود روها هميشه نظرم مثبت بوده است و اين اقدامات تبليغاتي را مؤثر مي دانستم در مورد بكار بردن واژه انقلاب سبز منظورم همان موج تبليغاتي بوده است . (ب)
در مورخ (27/3/88) : برخی از اعضا مجمع روحانیون نظير موسوی خوئینی ها ، موسوی لاری ، انصاری و ... با حضور در بالکن ساختمان به سر دادن شعار الله اکبر پرداختند.
موسوی خوئینی ها مورخ (18/3/88) : گفته می شود این طرح استفاده از پارچه سبز برای تبلیغات انتخابات میر حسین موسوی توسط 2- 3 دانشجو مطرح شده است.
انصاری مورخ (9/3/88) : قرار شد بچه های ستاد از خیابان انقلاب به پایین در میان خانم های چادری و جوان حزب الهی سر بند های سبزی که اسامی ائمه (ع) روی آن نوشته شده پخش کنند.
کروبی : ( به نقل از وی ) از شامگاه سه شنبه { 19/3/88} تبلیغات آقای موسوی حماسه ای خواهد شد. به همین منظور پرچم های سبز با نوشته ا... اکبر و شعار ا... اکبر از سوی هواداران مورد استفاده قرار خواهد گرفت . (واجا)
خانجانی : (23/3/88 ) احمدی نژاد با تقلب رای آورده و نامشروع است ... فردا قرار است همه ماشین ها با پارچه مشکی بر روی آنتن ها و با روشن کردن ضبط ماشین ها و پخش صدای قرآن در سطح شهر حرکت نمایند . باید جوی ایجاد نمود تا تکلیف همه چیز معلوم شود . ( واجا)نوشته شده در   چهارشنبه 11 خرداد 1390    
PDF چاپ چاپ