چهارشنبه 2 بهمن 1398 | Wednesday, 22 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 11 خرداد 1390     |     کد : 10520

طراحی سناریو سازی و سازماندهی

طراحی سناریو سازی و سازماندهی

طراحی سناریو سازی و سازماندهی
طراحی سناریو سازی و سازماندهی

فشار و فضا سازی برای امکان حضور خاتمی

موسوي خوئيني ها : ببينيد ما همه چيز را به عهده خود آقاي خاتمي گذاشته ايم ، من اصلا به آقاي خاتمي پيشنهاد نمي كنم كه حتما شما بياييد ،دلم مي خواهد كه ايشان به اين جمع بندي برسند ،اما توصيه ام اين است كه زمانه به جمع بندي برسيم كه تقريبا اطمينان نسبي برايمان ايجاد شود كه اگر ايشان بيايد يا پيروز مي شويم يا شكست محترمانه مي خوريم نه شكست مفتضحانه . ما بايد به عنوان شوراي مركزي مجمع روحانيون به آقاي خاتمي پيشنهاد بدهيم كه چه حرفهايي را بزند و بعد هم حرفهايي را مطرح كنيم كه امكان اجرا كردن آنها وجود داشته باشد.
خاتمي : برای پیروزی در انتخابات نیاز به یک شوک اجتماعی داریم . علاوه بر آن به شوک خارجی هم نیاز داریم.
نقش هاشمی
ایجاد انشقاق در بین اصولگرایان

ابطحی : بیت هاشمی رفسنجانی از خودش تا فرزندانش و همسرش فشار اصلی را داشتند که احمدی نژاد رأی نیاورد . نظریه هاشمی این بودکه هر کس که می تواند احمدی نژاد را به زمین بزند باید مورد حمایت قرار گیرد . هیچ شرطی هم نداشت . تمام سرمایه مالی این کار را هم متقبل شده بود . (بازجویی صفحه 7/126)
موسوی خوئینی ها (21/4/88) : مجمع روحانیون مبارز نباید موضع خود را جلوتر از آقای هاشمی اعلام کند و همواره باید پشت سر ایشان و به آرامی حرکت کند. (ش)
پناه آوردن کشور به هاشمی
ابطحی : [ مرعشی] : می گفت موسوی کسی نیست که آقا رو تحویل بگیره هنوز توی فضا سالهای دوران امامه با آقا بد نیست اما آقا رو تحویل نمی گیره به عنوان یک رئیس جمهوری که رهبری رو باید تحویل بگیره حتی به اندازه ای که آقای خاتمی آقا رو تحویل می گرفت آدم ترکیه ، آدم غدیه روحیات خاص خودش رو داره این جوری به یک نفر دیگری غیر از آقا باید اتکا کنه که اون کس دیگه حتماً هاشمی رفسنجانی است و به این دلیل ما طراحی مون به این شکله که موسوی اگر بیاد جدا از خاتمی هم هاشمی رو می توانیم بیشتر تو صحنه اجتماعی مطرح کنیم. (باز جویی شفاهی 16/4/88)
ابطحی : آقای هاشمی رفسنجانی توقع داشت که در این انتخابات حتماً احمدی نژاد رأی نخواهد آورد و دیگری به جای او خواهد نشست و او می تواند با وجود رهبری ضعیف مدیریت اصلی کارهای کشور را به عهده بگیرد . (باز جویی صفحه 244)
ابطحی : مهدی می گفت آقای هاشمی معتقد است اگر در این جریان قرص بایستیم می توانیم انتخابات را به مرحله دوم بکشانیم یعنی با فشاری که روی رهبری آورده می شود شمارش آراء به نحوی پیش می رود که آقای احمدی نژاد و موسوی به دور دوم کشانده می شوند و آن وقت حتی اگر پیروز شود ما توانسته ایم اقتدار خود را نشان دهیم .(باز جویی صفحه 102)
ابطحی : هاشمی می خواست تا روز راهپیمایی موسوی را نگهدارد فضا را جلو ببرد بعد خودش محور شود و این ها را  یک جوری  به هم وصل کند هم حال آقا را گرفته باشد هم حال احمدی نژاد را گرفته باشد . (باز جویی شفاهی 16/4/88)
ابطحی : مهدی هاشمی : در چند ماه آینده ما انتخابات ریاست مجلس خبرگان داریم و باید دست به عصا برویم تا پدرم رئیس مجلس خبرگان شود . همه چیز مملکت به آنجا مربوط است اگر پدرم رئیس نباشد و اتفاقی بیفتند مملکت از دست می رود استنباط همه بر این است که آقای هاشمی رفسنجانی از اهرم ریاست مجلس خبرگان برای تغییر رهبری و یا حداقل رهبری آینده قصد استفاده دارد . (باز جویی صفحه 180)
ابطحی : مهدی هاشمی بخصوص همیشه نیش سخنانش به رهبری است . در انتخابات اخیر خبرگان که خیلی تلاش کرد تا پدرش در تهران اول شود رسماً در جلسه ای که در حرم امام بود می گفت رو کم کنی خوبی از آقا شد .(باز جویی صفحه 180)
ابطحی :  بنا به گفته فرزندشان [ مهدی هاشمی ] پیغام آقای هاشمی به اوباما بوده است که تا قبل از انتخابات ایران ، با ایران وارد مذاکره نشوند .(باز جویی صفحه 244-243(
لایه رهبری
هاشمی

ابطحی : یونسی گفت که آقای خامنه ای فقط وقتی می ترسد عقب نشینی می کند و به همین دلیل آقای خامنه ای الآن این فضایی که هست یکی دو روز دیگر باید این فضا را نگه داشت که این دیدگاه هاشمی هم بود (باز جویی شفاهی : 16/4/88 )
ابطحی : سازماندهی اصلی اغتشاشات و به هم ریختن اوضاع اجتماع معتقدم سه مرحله داشت : یک راس داشت . یک بدنه محرکه داشت یکی هم مردم مختلفی که از جاهای مختلف جمع می شدند یعنی در واقع اون جسم کار . اینا حوادث بعد از انتخابات رو شکل دادند . فرماندهیش خاتمی بود در مرحله اول هاشمی بود در مرحله دوم موسوی خودش بود دکتر روحانی بود به صورت نیمه پنهانی و بعد هم آقای کروبی بهشون اضافه شد . اینا مجموعاً کارهای سیاسی اداره حوادث بعد از انتخابات رو به عهده داشتند. ( باز جویی شفاهی :16/4/88 )
ابحطی : [سید محمد] خاتمی در ایام کاندیداتوری موسوی چند نوع جلسه ثابت داشت 1- ترکیب حسن آقا [خمینی ] و هاشمی (علی اکبر رفسنجانی ] تصمیمات اصلی را در اینجا می گرفتند . آنجا تصمیم می گرفتند که حتی به موسوی پیشنهاد محور سخنرانی بدهند امکانات مالی را سامان بدهند حرفهاشان را مشترک می کردند . ( باز جویی )
ابطحي : در جريان بعد از اين انتخابات فرماندهان اصلي خاتمي ، هاشمي ، موسوي و دكتر روحاني و بعدا كروبي اضافه شد . اين ها اداره حوادث بعد از انتخابات را برعهده داشتند بدنه محركشان سازمان مجاهدين ، مشاركت و لشگري بود كه قبلا خاتمي تدارك ديده بود مثل جوانان 88 ، ياري نيوز ، موج و غيره . (ب)
ابطحی : بعد از پایان انتخابات هم اولین جلسه هماهنگی مسائلی که به آشوبها منجر شد در دفتر هاشمی صورت گرفت. (باز جویی صفحه6/126)
ابطحی : ظهر شنبه آقای خاتمی با آقای هاشمی ملاقات داشتند بعد از ظهر شنبه یک جلسه فوق العاده ای مجمع گرفتند توی جلسه فوق العاده مجمع حرفهایی که آقای خاتمی از قول آقای هاشمی زد چند نکته بود یکی اینکه ما در تنفیذ شرکت نمی کنیم یکی هم اینکه ما تا آخر می ایستیم تا رأی ها بازشماری شود . (باز جویی شفاهی 16/4/88)
ابطحی : حاج حسن آقا ، بعد از انتخابات فعال بود . مهمترین آن جلسه ای بود که ظهر شنبه به اتفاق آقایان خاتمی و موسوی و هاشمی رفسنجانی در دفتر آقای هاشمی برگزار کردند. در آن جلسه آقای موسوی از آنها خواسته بود که او را تنها نگذارند. در همان جلسه تصویب شده بود که سازمانهای دیگر هم برای تجدید انتخابات بیانیه بدهند . در همان جلسه تصویب کرده بودند که آقایان خمینی ، خاتمی ، موسوی و هاشمی در جلسه تنفیذ رأی آقای دکتر احمدی نژاد شرکت نکنند . (باز جویی صفحه 115)
محمد قوچانی : (4/11/87 ) خاتمی بعد از دیدار با رهبری به دیدار آقایان هاشمی ، خوئینی ها و سید حسن خمینی رفته و آنها به او می گویند بین سخنان رهبری تفکیک کن و نظر قانونی او را عمل کن به جای نظر شخصی وی . (واجا)
ابطحی : اما توطئه اصلی را من در آوردن مهندس موسوی می دانم . آقایان خاتمی و هاشمی مقصر اصلی بودند . رفسنجانی با حمایت مالی موسوی را هدایت کرد . هر دو به یک چیزی اندیشیدند [خاتمی و هاشمی ] . یک اصلاح طلب رئیس جمهور شود تا رهبری در جامعه قدرت مطلق نباشد . به هر قیمتی . ( بازجویی صفحه 121)
حسین مرعشی : در جلسه ای که با آقای هاشمی داشتیم ، ایشان به ما تکلیف کرد که باید زیر بیرق موسوی بروید. امسال من یک جهاد و رسالت دارم ، وآن هم برداشتن احمدی نژاد است . (واجا)
ابطحی :  بنا به گفته فرزندشان [ مهدی هاشمی ] پیغام آقای ، هاشمی به اوباما بوده است که تا قبل از انتخابات ایران ، با ایران وارد مذاکره نشوند . (باز جویی صفحه 244-243)
کرباسچی : (6/2/88 ) هفته گذشته برخی افراد مانند دکتر عارف و رضا خاتمی به دیدار آقای هاشمی رفته اند و از وی خواسته اند که مقدمات حضور مجدد آقای خاتمی در انتخابات را فراهم کند . (واجا)
مسیح مهاجری : (2/4/88 ) در جریان هستم که آقای هاشمی بیانیه ای را تهیه کرده ولی هنوز تصمیمی برای صدور نگرفته است . تعدادی از علما مورخ 1/4/88 پیش ایشان رفته و گفته اند که بالاخره این موضوع انتخابات را جمع کتند . (واجا)
مجمع روحانیون
تاج زاده : در پاييز سال گذشته آقاي موسوي خوئيني ها از طرف مجمع روحانيون از نمايندگان تعدادي از احزاب از جمله اعتماد ملي كارگزاران، مشاركت و سازمان دعوت كردند تا به رايزني درباره انتخابات بپردازند نتيجه اين جلسات تشكيل كميته اي متشكل از چهار حزب فوق بعلاوه مجيد انصاري ،كواكبيان و حاضري شد . (ب)
ستاد میر حسین
رمضان زاده : عمده مشوقین آقای موسوی همان انجمن های  " دین و اقتصاد " و " زیست مسلمانی " که به تعبیر مهندس موسوی " حلقه اصلی " یاران ایشان بودند شکل دادند . آقایان بهزادیان نژاد ، باقریان ، مومنی ، برادران بهشتی ، تاجیک ، رباطی ، کرمی و واعظ مهدوی که بعدا شریف زادگان ، زنگنه و مظاهری به آنان اضافه شدند . (باز جویی ص 371 )
ستاد اصلاح طلبان (قیطریه )
عرب سرخی : این ستاد(قیطریه) متشکل از گروههای  88 ، هنرمندان و دانشجویان که عمدتا در سطح شهر تهران فعالیت تبلیغاتی انجام می داد بود . به عنوان نمونه موج سبز راه آهن تا تجریش . این ستاد در برخی استانها نیز ستاد فرعی داشت . جبهه اصلاحات مسئولیت تشکیل این ستاد را به آقای امین زاده سپرده بود و من و آقای نبوی به عنوان نمایندگان سازمان در آن شرکت می کردیم . (ب)
هدایت ا... آقایی : ستاد قيطريه روز دوشنبه 18/3/88 از حالت ستادي و حالت فكري و سياسي به عملياتي تبديل شد و بخش هاي مختلف عملياتي پيش بيني شكست را كرده بود تا برنامه ريزي كند.
الف ش : در جلسه روز شنبه مورخ 23/3/88 با آقاي تاج زاده ... و تعدادي از دوستان ديگر در ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در محل ستاد،آقاي تاج زاده با حالتي بهت زده و خاص حضور داشتند . از ايشان دو سؤال مطرح كردم : سؤال اول : اوضاع رأي آقاي موسوي مطرح است؟ ايشان گفتند : رأي آقاي موسوي خوب نيست و آقاي احمدي نژاد در دور اول پيروز انتخابات خواهد بود.
سؤال دوم) : بنظر شما تقلب شده كه ايشان پاسخ دادند : من با همه استان ها جز استان اردبيل تماس گرفته ام،نتايج اعلام شده با نتایجی که ما داشتیم هیچ تفاوتی نمی کند و تقلبی صورت نگرفته است . (واجا)


نوشته شده در   چهارشنبه 11 خرداد 1390    
PDF چاپ چاپ