دوشنبه 7 بهمن 1398 | Monday, 27 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 11 خرداد 1390     |     کد : 10516

حذف رهبری و ولایت فقیه

حذف رهبری و ولایت فقیه

حذف رهبری و ولایت فقیه
حذف رهبری و ولایت فقیه

خاتمی: (در راهپیمائی اعتراضی و غیر قانونی 25/3/88) باور داشته باشید که رهبری از این جمعیت ترسیده است، و همین نقطه درست جای فشار وارد کردن است.
موسوی خوئینی ها : ما باید بیائیم و توان بگذاریم به هر قیمتی آقای خامنه‌ ای را از تخت پائین بکشیم. او باید بفهمد که این مملکت این طور نیست که ایشان باشد و هرجور بخواهد آن را به هر سمتی بکشاند. خاتمی و یارانش بالاخره کلی تجربه دارند. (ش)
ابطحی : آقای خاتمی بر این باور بود که اگر در این انتخابات احمدی نژاد سقوط کند ، عملاً رهبری حذف می شود. اگر به هر قیمتی و به هر شکلی اصلاحات دوباره به حوزه سیاسی و اجرایی کشور باز گردد ، دیگر رهبری اقتداری در جامعه نخواهند داشت . (ب صفحه 116-117)
ابطحی : آن روز هم موسوی به آقای کروبی پیغام داده بود که من تا آخر هستم . همچنان که گفتم این کلمه تا آخر هستم بهترین رمز و اسم شب تلاش برای سقوط و حذف رهبری است . (ب صفحه 186)
ابطحی : من در این ایام در چند جلسه به آقای خاتمی متلک گفتم که شما هیچ وقت از این سبک بازی ها نمی کردید ، رفتید شال سبز به گردنتان انداختید . آقای خاتمی می گفت چاره نیست باید تا آخر برویم . پذیرش این همه تحقیر به خصوص وقتی معلوم بود که پس از پیروزی مهندس موسوی به مشارکتی ها پستی نخواهند داد نشانه دیگری از این است که باید تعهدات دیگری هماهنگ شده باشد . آن تعهدات مقاومت ، حرف آخر و تغییر رهبری است . (ب صفحه 187)
ابطحی : تردیدی نیست که جهت گیری اصلی آشوب های اخیر پس از انتخابات و تمهیدات آن در قبل از انتخابات دارای هدف روشن حذف رهبری نظام بوده است . (ب صفحه 183)
ابطحی : انتخابات ریاست جمهوری اخیر ، که قطعاً تمهیدی همه جانبه برای حذف رهبری بود ، دارای عقبه قدرت مند و کینه توز داخلی در سطوح مدیریت های مختلف نظام هم بود که مدیریت این پروژه را در موارد بسیاری به عهده گرفتند تا در انتخابات اعلام عملی پایان دوران رهبری رهبر معظم انقلاب را مطرح کنند . (ب صفحه 181)
ابطحي : بحث اين انتخابات كه ازدو سال پيش كليد خورد به دو دليل مي توانست حذف و يا كم اثر كردن رهبري را در خود داشته باشد يكي به اين دليل كه احمدي نژاد بارها مورد حمايت رهبري قرار گرفته اند وديگر اينكه تطابق شعارهاي احمدی نژاد با رهبري. به همين دليل حذف احمدي نژاد به معناي حذف عملي رهبري تلقي مي شد.
خوئيني ‌ها : (در دیدار علی محمد حاضری در مورخ 26/3/88  اظهار می دارد) آیا با این اوضاع می توان مردم را به مدت یک الی سه ماه در خیابان ها و در جلوی چشم همه مردم دنیا نگاه داشت. می بایست از قضیه ابطال انتخابات فراتر برویم و این یک راه جدیدی است و این جمعیت الان به عنوان بازيکنان این جریان هستند. ما باید در موضوع تخلفات انتخاباتی ابتدا از آقای خامنه‌ای شروع کنیم که برق از سر شورای نگهبان می پرد. آیا این حضور مردمی می‌تواند به اعتصاب و تحصن بیانجامد ؟ برای آقای خامنه‌ای ابطال انتخابات به معنای این است که باید یک عقب نشینی را شروع کند که معلوم نیست ته آن به کجا کشیده می شود. کاری نکنید که این قضیه ظرف یک هفته بسته شود. اگر مهندس بتواند این حرکت را به روشی آرام اما مستمر تر تبدیل کند خیلی مفید است . (شنود)
بهزاد نبوي : ما بايد از لجبازي هاشمي با احمدي نژاد بهره لازم را ببريم ما بايد از شوراي فقاهت آقاي هاشمي دفاع كنيم و رهبري را منزوي نمائيم. (شنود)
موسوي خوئيني ها : ( 3/9/87) انتخاب خاتمي در سال 76 يك سيلي به گوش حاكميت بود اما ما نتوانستيم آن جريان را حفظ كنيم كه همين مطلب هم باعث شد كه حاكميت دوباره خودش را بازسازي كند . انتخاب مجدد خاتمي نماد مخالفت با حاكميت است. (شنود)
ابطحی : حذف رهبری از طریق خبرگان هم در نظر آقای هاشمی و فرزندانش مطرح است. (باز جویی صفحه 180)
ابطحی : در انتخابات اخیر شاید بتوان گفت مجمع از طریق نادیده گرفتن دیدگاه های رهبری قصد تضعیف ایشان را داشت بعضی از اعضای آن مثل من ، خاتمی ، مجید انصاری ، موسوی لاری ، رضوی یزدی ، محتشمی در راهپیمایی غیرقانونی شرکت کردند. اینها به معنای مستقیم مقابله با رهبری بود. (بازجویی صفحه1/126)
ابطحی : به تصور موسوی و خاتمی و هاشمی : رأی نیاوردن احمدی نژاد و آمدن یک اصلاح طلب به معنای آسیب جدی به رهبری بود. (باز جویی صفحه 3/126)
ابطحی : کروبی و موسوی البته در چند نقطه وحدت نظر هم داشتند . یکی از آنها اینکه در صورت رأی آوردن ولایت فقیه را مهار کند . (باز جویی صفحه4/126)
ابطحي : فاتح ، خاتمي و مهدي هاشمي مي گفتند اين انتخابات اگر ما ببريم اين انتخابات بردنش خيلي فرق مي كند با انتخابات ديگر چون اين وسط رهبري و جريان اصولگرا ديگر نمي توانند صبر كنند خوب معناي اين كار يكسره كردن است ، آدمهايش  هم اينها بودند. ( ب )
ابطحی : آقای خاتمی گفته بود ما هدف بزرگتری داریم . مهم این است که در انتخابات باید پیروز شویم و لذا نباید در ستاد افرادی باشند که روزنامه ها از آنان به عنوان جریان تندرو یاد کنند و اصل پروژه پیروزی در انتخابات که تنها راه مهار کردن رهبری است آسیب ببیند . ( بازجویی  صفحه 117)
ابطحی : خاتمی : اگر ما تعبیر جامعه مدنی را زیاد به کار بگیریم ، بی انکه در داخل هزینه بدهیم به غربی ها اعلام می کنیم که قصد ما و روش ما در حکومت مخالفت روش ولایت فقیه است .( بازجویی صفحه 152- 151 )
ابطحی : سیستم مرکز تحقیقات استراتژیک و شخص دکتر روحانی در تمام نقدهای سیاسی ، فقط حوزه هایی را مورد توجه قرار می دهد که دقیقاً به سیاست های رهبری بر می گردد و نه سیاست های دکتر احمدی نژاد .( باز جویی صفحه 120)
ابطحی : موارد دیگری هم همین مضمون که با شکست اصولگرایان باید قدرت آقای خامنه ای را مهار کرد باز هم از سوی خاتمی و هم از سوی هاشمی و هم از سوی خوئینی [ سیدمحمد] و بسیاری از اعضای مجمع شنیده  شده است. ( باز جویی صفحه 122)
ابطحی : اما توطئه اصلی را من در آوردن مهندس موسوی می دانم . آقایان خاتمی و هاشمی مقصر اصلی بودند . آقای خاتمی با نیروهای جوانی که در اختیار داشت مثل گروه 88 و یا کمپین حمایت از خاتمی موج سوم و یاری نیوز و یا علاقمندان عمومی اش ، فضا را چنین کردند که موسوی بالکل موسوی متوهم دیگری شد . هاشمی رفسنجانی با حمایت مالی موسوی را هدایت کرد . هر دو به یک چیزی اندیشیدند [خاتمی و هاشمی ] . یک اصلاح طلب رئیس جمهور شود تا رهبری در جامعه قدرت مطلق نباشد . به هر قیمتی. ( باز جویی صفحه 121)
ابطحی : اما آقای هاشمی با اعلام نتیجه رأی به نفع احمدی نژاد ، خیلی عصبی شده بود و به همین دلیل تصمیم گرفت در یک عملیات ایذائی نسبت به رهبری زیر پر و بال مهندس موسوی را بگیرد. (بازجویی)
ابطحی : رهبری در کل برای آقای خاتمی به عنوان فردی تلقی می شد که باید با او بحث کرد نظراتش در خیلی از موارد درست نیست تحت تأثیر فضا و افراد امنیتی است . رهبری را آدم خودخواه و از خود راضی می دانست و قصد گرفتن انتقام از اطرافیان امام دارد . سیاست خارجی مورد نظر رهبری را باعث آسیب دیدن ایران می دانست و معتقد بود که رهبری بیش از حد قانونی و یا لازم در مسائل کشور دخالت می کند و دوست دارد کشور را سلیقه ای اداره کند. (باز جویی صفحه 107)
ابطحی : در کارگزاران سازندگی هم می توان به خوبی رگه های جدی مخالفت با رهبری را دید .با اینکه در جلساتشان نبودم اما در ملاقات های شخصی و دوستانه که با افراد آنها داشته ام نقد و حتی تمسخر رهبری رواج دارد . (باز جویی صفحه 112)
ابطحی : مصطفی تاج زاده معتقد است که رهبری در برابر فشارها عقب نشینی می کند و لذا سعی می کند که با حداقل تنش دو سازمان را در مسائل مختلف به شکلی مدیریت کند که نتیجه بیانیه ها و کارهایشان وادار کردن رهبری به عقب نشینی باشد و یا در بعضی از مسائل جلو موضع گیری رهبری را بگیرند .(باز جویی صفحه 113)
ابطحی : در مشارکت رضا خاتمی معمولاً صریح تر از دیگران در مورد رهبری حرف می زند . اصل دیدگاه رضا خاتمی در مورد رهبری این است که باید تا جایی که ممکن است در برابر نظرات ایشان مقاومت کرد تا ایشان در موضوعات مختلف عقب نشینی کنند . معتقد است رهبری در برابر فشارها عقب نشینی می کند .(باز جویی صفحه 113)
ابطحی : از روز شنبه که مقام معظم رهبری اعلام صحت انتخابات را کردند حملات چه بصورت علنی و چه به صورت ضمنی به طرف مقام معظم رهبری بود. بیانیه موسوی و یا مجمع روحانیون مبارز ، بعد از آنکه رهبری صحت انتخابات را تعیین کرده بودند و یا دعوت به تظاهرات ، علیرغم اینکه رهبری صحت و اتقان انتخابات را اعلام کرده بودند به معنای رویاروئی مستقیم با رهبری نظام تلقی می شد. (باز جویی صفحه 114)
ابطحی : متأسفم که باید اعتراف کنم که آقای خاتمی به اعتقاد من کمترین ارادت و علاقه را به رهبری –به عنوان رهبری نظام – دارد و برای اینکه در این انتخابات روی رهبری را کم کنند خیلی تلاش کرد . بارها در جلسات خصوصی به ما می گفت اگر خدا کند انتخاب شویم دیگر آقای خامنه ای آن آقای خامنه ای قبلی نخواهد بود . (بازجویی صفحه 179)
ابطحی : تاج زاده در جلسه مشاوره آقای خاتمی گفت شما به عنوان رئیس دولت باید این موضع را می گرفتید تا به جای اینکه مقابله با احمدی نژاد تلقی شود مقابله با رهبری تلقی شود و شما می بایست صریحاً در آن بگویید که همه چیز را با اجازه رهبری انجام دادید تا مشکلاتی که احمدی نژاد  می گوید به پای رهبری نظام نوشته شود . (باز جویی صفحه 203-204)
ابطحی : [تاجزاده ] در سخنرانی ها و نوشته هایش اصرار داشت جوری صحبت کند که بخشی از حرفهایش حتماً دامن رهبری را بگیرد و این را شجاعت می دانست . اصرار داشت که در سخنرانی ها و نوشته ها ، مطالبی که منافات مستقیم با نظر آقا دارد را در انتخابات مطرح کند. (باز جویی صفحه 199)
موسوی خوئینی ها : این ولایت فقیه یک امر غیر عقلا یی است که واقعا هم هست. عقلا یی به معنی امروز دنیا .(شنود 22/4/88 )
گرامی مقدم : اکنون  حامیان آقای خاتمی دچار اختلاف و سه دسته شده اند : اولین دسته طیف حجاریان ، خاتمی و میردامادی است که می گویند آقای خاتمی برای آمدن نباید از آقای خامنه ای مجوز بگیرد. ما همه جنگمان با ایشان است و ریاست جمهوری را برای همین می خواهیم. (واجا)
تاج زاده (یادداشتهای وی درموضوع انتخابات ) :حکومت مطلقه جایی برای آزادی، حرمت و حقوق شهروندی باقی نمی گذارد ولو آنکه آزاده ترین افراد در راس آن باشند. درست است که از مشروطه تا کنون هنوز نتوانسته ایم قدرت را کاملا پاسخگو کنیم ، اما گام های بزرگ اصلاحی با انتخابات برداشته شده است. (واجا)
تاج زاده : به نظر من انقلاب اسلامی می تواند نظامی بدتر از رژیم شاه را در ایران مستقر کند. من استبداد دینی را هم برای اسلام و هم برای ایران بدتر از استبداد لائیک می دانم . اگر حواسمان نباشد، تمام ارزشهای اسلامی و انقلاب مثل دوران رضا شاه زیر سوال می رود. من فکر می کنم هنوز جایی برای اصلاح داریم. (واجا)
حسین مرعشی : با در اختیار نداشتن نهاد مهمی همانند رهبری ، امکان اعمال سیاست ها نیست. علت عدم نهادینه شدن احزاب همین است که اگر حزبی قابلیت تغییر بالاترین سطح مدیریت کشور را نداشته باشد، رفتار حزبی و مبارزاتش بی معناست. (واجا)
موسوی خوئینی ها : انتخاب خاتمی در سال 76 یک سیلی به گوش حاکمیت بود اما نتوانستیم آن جریان را حفظ کنیم که همین مطلب باعث شد حاکمیت دوباره خودش را بازسازی کند. (شنود 3/9/87 )
موسوی خوئینی ها : ما پیرو خط امام هستیم ولی باید تکلیف خودمان را با این رژیم مشخص کنیم . ما مدیون امام هستبم ولی امام چیزهایی فرموده که با گذشت زمان نتیجه می گیریم که موفقیتی در آن نیست و حکومت دچار مشکل شده است . (شنود 19/10/87 )
خانجانی : رهبری از جریان اصولگرا حمایت می کند ، پس بایستی با پشتوانه مردم به میدان بیاییم و اگر رای ما زیاد شده و از تعداد نیروهایی که تحت فرمان رهبری هستند بیشتر شود ما پیروز می شویم. (واجا)
سيد محمد خاتمي : اگر در اين انتخابات احمدي نژاد سقوط كند عملاً رهبري حذف مي شود . اگر به هر قيميتي و به هر شكلي اصلاحات دوباره بر حوزه سياسي و اجرايي كشور باز گردد، ديگر رهبري اقتداري در جامعه نخواهد داشت. سقوط اصولگرايان به معناي پايان اقتدار رهبري تلقي مي شود. با شكست اصولگرايان بايد قدرت آقاي خامنه اي را مهار كرد ( م )
احتمالاً دکتر بانکی در مورخ (25/4/88): ... آقا گوش همۀ آنها (اعضای خبرگان) را کشیده است و آنها نمی خواهند ریسک کنند و چرا که برایشان هزینه دارد.
شما فرض کنید 3-52 نفر از این اعضا بیایند و طی حکمی بخواهند ایشان کنار رود و آقای هاشمی یا هر فرد دیگری جایگزین شود، خوب آنها (حاکمیت) می آید و می گوید بی خود کرده اند بعد یک سیستم نظامی راه می اندازند و همه اینها را می گیرند  و نمی گذارند اصلاً حکمشان پخش شود.
موسوی خوئینی ها مورخ (26/3/88) : من به دوستان گفتم اگر می خواهند در شورای نگهبان مطلبی در مورد انتخابات شروع کنند ابتدا از آقای خامنه ای شروع کنند و بگویند تخلفات از ایشان شروع شده است.
موسوی خوئینی ها مورخ (26/3/88) : ایشان (رهبری) می داند اگر یک قدم به عقب برود (ابطال انتخابات) باید تا آخرش عقب برود.
سلامتی در دیدار با موسوی خوئینی ها مورخ (11/4/88) : آقای خامنه ای با این سینه سپر کردن ها دارد خودکشی می کند.
آغاجري : ما در دولت خاتمي يكي از پايه هاي ولايت فقيه را منهدم كرديم و با پيروزي موسوي در انتخابات همه پايه هاي ولايت فقيه را فرو خواهيم ريخت. (ناجا)
محسن مير دامادي مورخ (3/9/87) :‌ براي آقاي خامنه اي كابوسي بالاتر از انتخاب خاتمي وجود ندارد و در اين زمينه هيچ فروگذاري نمي كنند كه ايشان راي نياورد.
روشنک سیاسی : (در جریان دستگیری) خیالتان را راحت کنم و می گویم مرگ بر خ ... دیگر ولی فقیه نیست . به یاری خدا ، مردم تا آبان امسال کار شماها را یکسره می کنند و خامنه ای پخ پخ (واجا)


نوشته شده در   چهارشنبه 11 خرداد 1390    
PDF چاپ چاپ