سه شنبه 1 بهمن 1398 | Tuesday, 21 January 2020
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
تاریخ : چهارشنبه 11 خرداد 1390     |     کد : 10515

راهبردهاي آينده جريان فتنه

راهبردهاي آينده جريان فتنه

راهبردهاي آينده جريان فتنه
راهبردهاي آينده جريان فتنه

1. تشكيل جبهه سياسي
2. فعال و زنده نگه داشتن جريان اعتراض
3. ارتباط و بهره گيري از ظرفيت هاي بيگانگان نظير رسانه ها ، سفارتخانه ها ، NGOهاي اسلامي
4. هدف قراردادن رهبري
5. ترويج و تشديد نافرماني مدني
6. برنامه ريزي براي انتخابات آتي (شوراها ، مجلس ، رياست جمهوري)
7. ترويج غيرمشروع بودن دولت و نامشروع خواندن دولت و پيگيري عدم كفايت سياسي
8. تلاش جهت ايجاد انشقاق و انفعال در جبهه اصولگرايان
فرضيه اقتباس شده از حوادث اخير
جريان از قبل طراحي شده سياسي براي تغيير مديريت اجرايي كشور و تغيير در برخي اصول و مباني نظام با خروج از قانون وعبور از حكم رهبري با بكارگيري  ظرفيت هاي داخلي و خارجي از جمله ايجاد اغتشاش
جلسات صبحانه
تاج زاده: با دوستان قديم كه اكثرا سابقه فعاليت در ارشاد داشتيم و از نزديكان آقاي خاتمي بوديم چند سال است كه پنجشنبه ها ماهي يك بار صبحانه دور هم جمع مي شويم . بيشتر بحث هايي صورت مي گرفت كه منجر به پذيرش كانديداتوري آقاي خاتمي باشد مثل فعال شدن مجمع روحانيون ، مشاركت وسازمان .
بجز رضا خاتمي و محمد صدر همه موافق بودند كه آقاي خاتمي تنها كسي است كه مي تواند احمدي نژاد را شكست دهد بعد از انصراف آقاي خاتمي مباحث بيشتر در مورد نحوه تعامل با ستاد موسوي بود. (ب)
ابطحی : جلسات ثابت دیگری بود که هر دو هفته یکبار صبح پنج شنبه در منزل اعضاء تشکیل می شد. این جلسه هم در دو سال گذشته تقریباً همه بحث های آن در مورد انتخابات بوده و پیش از این جلسه مواد بحث در جلسه دوشنبه در حضور آقای خاتمی را بررسی می کردیم و مسیر بحث های آن مثل مسیر بحث های جلسه دوشنبه بود ( ب صفحه 260)
بنیاد باران
تاج زاده : آقاي خاتمي حدود يك صد نفر از وزرا و معاونان دوره خودش و نمايندگان احزاب و جمعيت هاي مختلف را براي بحث روي اعلام كانديداتوري خود در دفتر خودش جمع كرد . (ب)
تاج زاده : روزهاي دوشنبه يك هفته در ميان در مورد مسائل داخلي و خارجي با آقاي خاتمي جلسه داريم جلسات سياست داخلي با مسئوليت اقاي امين زاده تشكيل مي شود . جلسات سياست خارجي با مسئوليت دكتر محمد صدر برگزار مي شود در جلسه سياست داخلي در يك سال گذشته مسأله انتخابات مطرح بود كه تبديل به جزوه اي شد آقاي خاتمي دو سوال مطرح كرد يكي اينكه آيا انجام اصلاحات در ايران منوط به حضور در حكومت است يا مي توان بيرون از حكومت اصلاحات را انجام داد دوم اينكه چطور مي توان در حكومت وارد شد اما آلوده حكومت نشد.
ابطحی : [سید محمد] خاتمی در ایام کاندیداتوری موسوی چند نوع جلسه ثابت داشت 1- ترکیب حسن آقا [خمینی ] و هاشمی (علی اکبر رفسنجانی ] تصمیمات اصلی را در اینجا می گرفتند . آنجا تصمیم می گرفتند که حتی به موسوی پیشنهاد محور سخنرانی بدهند امکانات مالی را سامان بدهند حرفهاشان را مشترک می کردند .( ب )
ابطحی : جلسات ثابتی که با مرعشی (حسین) ، جهانگیری (اسحاقی) ، شریعتمداری ، یونسی ، شریف زادگان ، صفدرحسینی داشت که در این جلسات مسئله پشتیبانی های تدارکاتی و سیاست های کلان بحث می شد . مثلاً در این جلسات راههای جذب سرمایه از داخل و خارج برای ستادها و نوع هماهنگی با ستاد اصلی موسوی بحث می شد .( ب)
ابطحی : یک جلسه ثابتی از بیش از 2 سال پیش روزهای دوشنبه از ساعت 5/10 تا ظهر وجود دارد که در این 2 ساله تقریباً همه بحث های آن به انتخابات مربوط بود .( ب صفحه 259)
تاج زاده : روزهاي دوشنبه يك هفته در ميان در مورد مسائل داخلي و خارجي با آقاي خاتمي جلسه داريم جلسات سياست داخلي با مسئوليت اقاي امين زاده تشكيل مي شود. جلسات سياست خارجي با مسئوليت دكتر محمد صدر برگزار مي شود در جلسه سياست داخلي در يك سال گذشته مسأله انتخابات مطرح بود كه تبديل به جزوه اي شد آقاي خاتمي دو سوال مطرح كرد يكي اينكه آيا انجام اصلاحات در ايران منوط به حضور در حكومت است يا مي توان بيرون از حكومت اصلاحات را انجام داد دوم اينكه چطور مي توان در حكومت وارد شد اما آلوده حكومت نشد.
امین زاده : آقای خاتمی یک سری گروه های برنامه ریزی داشت که مستقیما با آقای خاتمی کار می کردند. گروه سیاست خارجی با مسئولیت دکتر صدر و عضویت آقایان صادق خرازی، خوشرو، ظریف و ... تشکیل می شد. گروه فرهنگی با محوریت آقای مسجد جامعی، دکتر توفیقی و حاجی مسئولیت جمع آوری نظرات و تدوین برنامه ها در حوزه های فرهنگ، آموزش عا لی و آموزش و پرورش را بر عهده داشتند. آقایان ستاری فر، شرکا و صفدر حسینی نیز گروه اقتصادی بودند که مسئولیت جمع آوری نظرات و تدوین برنامه های اقتصادی آقای خاتمی را بر عهده داشتند . (بازجویی ص 388 )
جلسات دفتر مهدی هاشمی
ابطحی : مهدی هاشمی توی این جلسات که روز پنج شنبه در دفترش تشکیل می داد یک روز که ما را دعوت کرده بود و ما رفتیم آنجا گفت که حدود دو ماه نیم بعد از آمدن اوباما بود حدود پنج شش ماه پیش ما به آمریکایی ها پیغام دادیم که البته من نمی دانم چاخان بود یا واقعیت که احتمال واقعی بودنش خیلی زیاد است که تا وقتی رئیس جمهور بعدی نیامده گفتگو با ایران را شروع نکنند . (ب 16/4/88)
عطريانفر : حد فاصل نيمه دوم سال 1387 آقاي مهدي هاشمي با من مطرح كرد كه آقاي خاتمي معلوم نيست چه زماني اعلام حضور كند و يا اساسا بيايد بهتر است قبل از دقيقه 90 مقدمات اوليه ستاد فرضي آقاي خاتمي را دوستان فراهم كنند. اين نظر منجر شد به برگزاري 5 يا 6 جلسه با تعدادي از علاقه مندان نزديك به خاتمي به دعوت مهدي هاشمي . وي طرح موضوع كرد كه از حالا مقدماتي را صحبت كنيد كه اگر اقاي خاتمي آمدبه ستاد ايشان منتقل كنيد. (ب)
تاج زاده : آقاي امين زاده از تعدادي از دوستان دعوت كرد تا در دفتر مهدي هاشمي در نياوران جلسه اي تشكيل شود مهمترين دليل انتخاب دفتر مهدي هاشمي اين بود كه بتوانند كارگزاران را قانع كنند تا از آقاي خاتمي حمايت كند . اين جلسات با اعلام  رسمي نامزدي آقاي خاتمي تعطيل شد . (ب)
جلسات دائره المعارف
عطريانفر : آشنايي من با آقاي دكتر بجنوردي از سال 1358 است كه ايشان استاندار اصفهان بود و بعدها به تهران آمدند و دايره المعارف بزرگ اسلامي ايران را بنيان گذاري كرد . مدتي نيز مسئول كتابخانه ملي بود اقاي دكتر محقق داماد را هم از طريق اقاي بجنوردي اشنا شدم چون دكتر محقق داماد عضو هيأت امنا دايره المعارف است سطح ارتباطي من با آقايان بسيار كلي است اقاي بجنوردي معمولا سالي يكبار در دفترشان ديدار مي كنم (ب)
تغییر و تحدید قانون اساسی
تاج زاده : انتقاد هاي ما به اعضاي شوراي نگهبان به رفتار غير قانوني آقاي جنتي  و بعضي همكارانش در انتخابات بر مي گردد ايشان عملا با بودجه عمومي يك لشگر از ناظران تهيه ديده كه مدافع يك جريان سياسي خاص هستند . آنها بايد ملزم شوند فقط در چارچوب قانون اظهار نظر كنند . آقاي جنتي در انتخابات مجلس ششم بطور غير قانوني بيش از 700 هزار از رأي شهر وندان تهراني را باطل كرد من اينقدر مدرك دارم كه ثابت كنم آقاي جنتي و همكارانش در پي دست بردن به‌ آراء مردم و تغيير نتيجه انتخابات بودند . به علت آپارتايد قضائي حاكم بر قوه قضائيه به شكايت رئيس ستاد انتخابات كشور رسيدگي نشد .(ب)
تاج زاده : مادام كه برخي نيروهاي مسلح به سود يك نامزد كار كنند صدا و سيما به سود يك نامزد كار كند و اعضاي شوراي نگهبان از يك نامزد حمايت كنند انتخابات آزاد،سالم و قانوني نيست اگر چه ما تاكنون به مصلحت كشور در انتخابات شركت كرده ايم. هدف از صدور اطلاعيه سپاه در جهت رأي دادن به آقاي احمدي نژاد و زمينه سازي براي تحركات و تحريكات بعدي است در صدا وسيما هم شاهد سانسور بوده و هستيم. آقايان رسما خلاف قانون عمل   مي كنند مانند آقاي يزدي كه رسما از آقاي احمدي نژاد حمايت مي كند. (ب)
تاج زاده : هميشه از آقاي جنتي به علت عملكرد غلط شان انتقاد كرده ام درباره رد صلاحيت ها گفته ام ونوشته ام كه اين كار برخلاف ظاهرش كه با شعارهاي ضد آمريكائي انجام مي شود اقدامي همسو با آمريكا است. (ب)
تاج زاده : اصلاح طلبان به صورت عام نسبت به برگزاري انتخابات با شرايط فعلي به شدت انتقاد دارند هيچ اصلاح طلبي نيست كه دخالت نظاميان را در انتخابات موجه بداند . رفتار صدا و سيما مورد اعتراض همه آنها است. عملكرد شوراي نگهبان كنوني مورد اعتراض آنان است. من طرفدار نظريه آقاي خاتمي هستم كه با كنار كشيدن هيچ چيز درست نمي شود بايد فعالانه شركت كرد و با مشكلات در افتاد تا به تدريج از بين برود . تصورمي كنم با اين راهبرد ما در دو - سه انتخابات ديگر با بسياري از مشكلات فوق مواجه نباشيم چون به مسأله ملي تبديل شده است.(ب)
بهزاد نبوي : در مورد استراتژي محدود و پاسخگو كردن قدرت من معتقدم اگر قانون اساسي بطور كامل و دقيق اجرا شود تمام قدرت محدود و پاسخگو خواهند . اگر خبرگان رهبري بر نهادهاي تحت پوشش رهبري نظارت قانوني داشته باشد ، جلوي تخلفات احتمالي گرفته خواهد شد (  ش )
ابراهیم یزدی : (دفتر سیاسی مشارکت مرداد87 ) برای اینکه به حاکمیت فشار آورید شرط آن برگزاری انتخابات تحت نظارت بین المللی است. اگر می خواهید این فرایند اصلاح طلبی یا زایمان، طبیعی و سالم باشد چاره ای ندارید جز اینکه مطرح کنید نظارت بین المللی می خواهیم ... بگوئید ما به این گروهی که انتخابات را برگزار می کنند اطمینان نداریم... آیا شما می توانید مردم را بسیج کنید که بیایند با رای سپاه و بسیج مقابله کنند؟ انتخابات پیش رو با گذشته متفاوت است. در شرایط سیاسی و آرایش نیروهای فعلی، با استراتژی قبل اگر شرکت کنید موفق نمی شوید. (واجا)
تاج زاده: اصلاح طلبان به صورت عام نسبت به برگزاري انتخابات با شرايط فعلي به شدت انتقاد دارند هيچ اصلاح طلبي نيست كه دخالت نظاميان را در انتخابات موجه بداند.رفتار صداو سيما مورد اعتراض همه آنها است. عملكرد شوراي نگهبان كنوني مورد اعتراض آنان است. من طرفدار نظريه آقاي خاتمي هستم كه با كنار كشيدن هيچ چيز درست نمي شود بايد فعالانه شركت كرد و با مشكلات در افتاد تا به تدريج از بين برود . تصورمي كنم با اين راهبرد ما در دو- سه انتخابات ديگر با بسياري از مشكلات فوق مواجه نباشيم چون به مسأله ملي تبديل شده است. (ب)


نوشته شده در   چهارشنبه 11 خرداد 1390    
PDF چاپ چاپ