جمعه 6 ارديبهشت 1398 - 21 شعبان 1440 - 26 آوریل 2019
اوقات شرعی 
 
اخلاق در اداره : 7. اهمیت گره گشایی از کار مردم
کد مطلب:37780
تاریخ مطلب:جمعه 31 شهريور 1396
هارون الرشید حاکمی ظالم و مغرور بود که وقتی ابر بالای سرش می آمد مغرورانه می گفت: ای ابر! ببار، هر جا که بباری بر مملکت من باریده ای و به راستی هم همینطور بود؛ یعنی آن زمان که آمریکا کشف نشده بود و تقریباً دو سوم دنیای منهای آمریکا تحت سلطه اسلام بود. همین هارون، وزیری به نام علی بن یقطین داشت، وی از شیعیان راستین و از دوستداران واقعی ائمه اطهار بود، که زیر پرچم ظلم بود و زجر می کشید، مرتب به امام موسی بن جعفر علیه السلام نامه می نوشت که : ...
اخلاق در اداره
نویسنده : آیت الله حسین مظاهری
اخلاق در اداره : 7. اهمیت گره گشایی از کار مردم
هارون الرشید حاکمی ظالم و مغرور بود که وقتی ابر بالای سرش می آمد مغرورانه می گفت: ای ابر! ببار، هر جا که بباری بر مملکت من باریده ای و به راستی هم همینطور بود؛ یعنی آن زمان که آمریکا کشف نشده بود و تقریباً دو سوم دنیای منهای آمریکا تحت سلطه اسلام بود. همین هارون، وزیری به نام علی بن یقطین داشت، وی از شیعیان راستین و از دوستداران واقعی ائمه اطهار بود، که زیر پرچم ظلم بود و زجر می کشید، مرتب به امام موسی بن جعفر علیه السلام نامه می نوشت که: آقا! من زیر پرچم ظلم زجر می کشم، آیا می توانم خودم را از منصب وزارت هارون خلاص کنم؟ امام علیه السلام سفارش می کرد که باید در منصب خود باقی بمانی، چون کفاره گناه تو خدمت به مسلمان است، اگر بتوانی گره ای از کار مسلمانی بگشایی کفاره گناهانت را پرداخته ای.(13)
زیر پرچم ظالم و حاکم جور بودن بسیار گناه بزرگی است، تا جایی که امام رضا علیه السلام می فرماید: در روز قیامت خیمه ای به پا می کنند و هر کسی که تجاوز و ظلمی کرده باشد به آن خیمه می برند، و سپس می فرماید: حتی آن افرادی را که آب در دوات ظالم ریخته اند و قلم برای ظالم مهیا کرده اند داخل آن خیمه می کنند؛ یعنی یک مستخدم ظالم با خود او در یک میان جای می گیرند؛ با این که درجه گناه در خدمت ظالم بودن تا این حد بالاست، اما امام موسی بن جعفر علیه السلام می فرماید: کفاره چنین گناه بزرگی این است که گره ای از کار یک مسلمانی بگشایی.
13) شیخ طوسی، اختیار الرجال، ص 433
برای مشاهده سایر مطالب مرتبط ،مطلب مورد نظر خود را از لیست کشویی زیر انتخاب نموده و دکمه مشاهده را کلیک نمایید
نوشته شده در   جمعه 31 شهريور 1396  ساعت  09   توسط   حسین شاهد خطیبی
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید