چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398 - 19 شعبان 1440 - 24 آوریل 2019
اوقات شرعی 
 
پیام تبریک ولادت امام چهارم زین العابدین حضرت سجّاد ؛ عَلِیّ بن الحُسَین ع
کد مطلب:31877
تاریخ مطلب:جمعه 1 خرداد 1394
میلاد با سعادت حضرت علی بن الحسین امام سجاد ع بر عموم شیعیان مبارکباد / بحث کوتاهی در باره حضرت سجّاد ؛ عَلِیّ بن الحُسَین امام چهارم ع / اسم مبارک آن بزرگوار علی است و مشهورترین القاب آن حضرت زین العابدین و سجاد است و مشهورترین کنیه او اَبا محمّد و ابوالحسن است . مدت عمر آن بزرگوار مثل پدر بزرگوارش پنجاه و هفت سال است ؛ زیرا پانزدهم جمادی الاوّل سال سی و هشت از هجرت بدنیا آمد . تولد آن بزرگوار دو سال قبل از شهادت امیرالمؤمنین ع است و ... حضرت سجاد ع پدری چون حسین دارد و مادرش دختر یزد گرد پادشاه ایران است که
پیام تبریک ولادت امام چهارم زین العابدین حضرت سجّاد ؛ عَلِیّ بن الحُسَین ع
میلاد با سعادت حضرت علی بن الحسین امام سجاد ع بر عموم شیعیان مبارکباد

زندگانی حضرت امام سجاد (ع) نقل از منتهی الآمال
ادعیه صحیفه سجادیه ع
نماز امام زين العابدين (ع)
مدح حضرت امام سجاد ع (شعر)
بحث کوتاهی در باره حضرت سجّاد ؛ عَلِیّ بن الحُسَین امام چهارم ع
اسم مبارک آن بزرگوار علی است و مشهورترین القاب آن حضرت زین العابدین و سجاد است و مشهورترین کنیه او اَبا محمّد و ابوالحسن است .
مدت عمر آن بزرگوار مثل پدر بزرگوارش پنجاه و هفت سال است ؛ زیرا پانزدهم جمادی الاوّل سال سی و هشت از هجرت بدنیا آمد . تولد آن بزرگوار دو سال قبل از شهادت امیرالمؤمنین ع است و تقریباً بیست و سه سال با پدر بزرگوارش زندگی کرد . مدت امامت آن بزرگوار سی و چهار سال است .
حضرت سجاد ع پدری چون حسین دارد و مادرش دختر یزد گرد پادشاه ایران است که دست عنایت حق بطور خارق العاده این دختر را به امام حسین می رساند . شرافت این زن آن است که مادر نه نفر از ائمه طاهرین می شود و چنانچه حسین ع اَبُ الأَئمّه است ، این زن نیز اُمَّ الاَئمّه است .

اما از نظر فضایل انسانی :
امام سجاد ع گر چه با اهل بیت ع وجه اشتراک در همه فضایل دارد و هیچ فرقی میان آنان از نظر صفات و فضایل انسانی نیست ؛ اما از نظر گفتار و کردار تامّی به جدشان امیرالمؤمنین ع دارد :
ایمان امام سجاد ع :
امیرالمؤمنین ع در دعای صباح می گوید : « یَا مَن دَلَّ عَلَی ذَاتِهِ بِذاَتِهِ » یعنی ، ای کسی که برهان وجود خود هستی !
حضرت سجاد نیز در دعای ابو حمزه ثمالی می گوید : « بِکَ عَرَفتُکَ وَاَنتَّ دَلَلتنَی عَلَیکَ وَدَعَوتَنَی اِلَیکُ وَلَولاَ اَنتَ لَم أَدرِمَا اَنتَ » یعنی ، تو را بخودت شناختم و تو دلالت نمودی مرا بر خودت و دعوت نمودی بخودت و اگر نبودی ، ترا نمی شناختم .
این گونه کلمات ، منتهای ایمان را می رساند و این همان ایمان شهودی است که امیرالمؤمنین ع می فرماید : « لَو کُشِفَت لِیَ الغِطاءُ مَا ازدَدتُ یَقِیناً » (1) .
اگر بر فرض محال ممکن بود خدا را به این چشم ظاهری دید و می دیدم ، بر یقین من که الان به ذات مقدس حق دارم ، افزوده نمی شد .

علم امام سجّاد ع :
اگر امیرالمؤمنین ع می گوید : « از من بپرسید هر چه می خواهید ، که بخدا قسم تمام وقایع را از روز قیامت می دانم . حضرت سجاد نیز می گوید : « اگر نمی ترسیدم که مردم در حَقِّ ما غلوّ کنند ، وقایع را تا روز قیامت می گفتم .
تقوای امام سجاد ع :
امیر المؤمنین ع می فرمود : « بخدا قسم اگر تمام عالم هستی را بمن دهند که به مورچه ای ظلم کنم و بی جهت پوست جوی را از دهان آن بگیرم ، نمی کنم » .
حضرت سجاد ع نیز می فرمود : »»» ادامه این مطلب

برای مشاهده سایر مطالب مرتبط ،مطلب مورد نظر خود را از لیست کشویی زیر انتخاب نموده و دکمه مشاهده را کلیک نمایید
نوشته شده در   جمعه 1 خرداد 1394  ساعت  00   توسط   حسین شاهد خطیبی
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
علی اکبر شکاری
|
پنجشنبه 31 ارديبهشت 1394
134
68
سلام
با عرض تبریک ؛ التماس دعا
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید